MBR to tylko główny sektor, a tutaj widać coś niedobrego.
Przekroczenie czasu semafora, czy też niemożność odczytu SMARTa nie wskazują na nic dobrego.
IMHO tak w domowych warunkach należałoby najpierw spróbować odczytać właśnie ten SMART i dopiero iść dalej. Dalej proponowałbym prosty test typu "odczytaj kilka pierwszych sektorów i zobacz, czy ten dysk [od semafora] cokolwiek czyta". Można się również pokusić o jakiś nieniszczący test. Dopiero gdy będzie wiadomo, że dysk jest elektronicznie i fizycznie OK, to można się bawić w poszukiwanie/odzyskiwanie danych.
Pytanie, jak odczytać SMART:
=> samostartujące nośniki zewnętrzene:
----> uwielbiany na Forum program MHDD [dobrze opisany]
...........> na "stronie producenta" i mirrorach w formie samostartujących płyt, dyskietek, czy pendrivów - do wyboru, do koloru;
...........> "w komplecie" na jakiejś płycie: ja używam Ultimate Boot CD; jej obraz jest ogromny, ale ma dużo aplikacji do najróżniejszych testów, więc może się i później przydać. Alternatywa: Hiren’ BootCD
----> bootowalna dystrybucja Linuxa LiveCD [np. Knoppix 5.1.1 LiveCD, Knoppix 5.1.1 LiveDVD, Knoppix 5.3.1 LiveDVD] z pakietem smartmontools: tutaj używa się polecenia "smartctl -all /dev/[dysk]" . Dodatkowo logi z kernela i programów hdparm i sdparm mogą dużo powiedzieć o dysku [tzn. czy go widać, etc.] Nie polecam, jeśli brak wprawy w "Linuchowaniu", a można inaczej.
=> programy dla Windows
----> ja osobiście używam program DiskCheckup. Jest on prosty, darmowy do domowego użytku i co najważniejsze nie powoduje kompletnego padu mojego systemu operacyjnego.
Jeszcze mała uwaga.
Żeby móc odczytać SMART * pod Linuksem * należy go najpierw WŁĄCZYĆ!!!
W fabrycznych dyskach domyślnie jest on wyłączony i dopiero po włączeniu można się "dogadać" z "licznikami" dysku.
Instrukcja do MHDD na Elektrodzie. Pod linuksem załatwia to [włącza SMART] komenda "smartctl -s on /dev/[dysk]", gdzie [dysk] to zapewne sda,sdb,sdc, itd. w zależności od ustawień i kolejności dysków. Samo czytanie SMARTa nie powinno zaszkodzić zdrowym dyskom[czy nawet DVD], więc tutaj można próbować "na ślepo".
Na początku proponowałbym DiskCheckup, a później [gdy się nie uda] MHDD i na końcu [gdy się nie uda, w co nie bardzo wieżę] Linuksa.
Logi SMARTa z obu dysków proponowałbym wkleić tutaj [albo jako załącznik, gdy będą długie].
BTW: Tak przy okazji. Czy jakikolwiek program pokazuje jakiekolwiek partycje [FAT32/NTFS,etc] na tym drugim dysku, czy tylko symbol niepodzielonego dysku lub jakieś inne cuda?
Aha. Jeśli to możliwe, to polecane by było sprawdzanie dysku bez aktywnych przejściówek typu S-ATA/P-ATA/USB, korzystając z kontrolera płyty głównej.
Jak używać MHDD? - 2gi post w podwieszonym temacie:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic868490.html
Jest tutaj również wiele innych przydatnych informacji.
Póki co czekamy na SMARTa i może wynik prostego skanowania w MHDD [tylko BEZ testów typu write/erase/destructive/fix/remove bads].