Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przekroczono limit czasu semafora - 2 dyski SATA 2,5

przerabiarka 06 Jun 2011 14:11 16337 23
 • #1
  przerabiarka
  Level 21  
  Witam.
  Posiadam 2 dyski SATA 2,5 które po podłączeniu zwalniają komputer. 160GB HITACHI HTS543216L9A300 oraz 250GB Fujitsu MHY2250BH.

  Z tego co zaobserwowałem to rozchodzi się chyba o MBR ponieważ:
  1. Dysk wykrywany w Panelu sterowania -> Zarządzanie dyskami - i tutaj system zgłasza przekroczenie limitu czasu semafora podczas próby zainicjowania dysku.
  2. Dysk wykrywany w HD Tune oraz Partition Table Doctor - Table Doctor zgłasza problem z MBR a HD Tune sypie błędami sektorów - oba nie widzą SMART'a

  W jaki sposób stwierdzić kompletne uszkodzenie albo jak przywrócić dysk do pracy.

  Sprawdzane podłączone bezpośrednio do płyty głównej jak również w kieszeni USB.

  Dodano po 11 [minuty]:

  Victoria również nie widzi SMART
 • #2
  anu
  Level 17  
  MBR to tylko główny sektor, a tutaj widać coś niedobrego.
  Przekroczenie czasu semafora, czy też niemożność odczytu SMARTa nie wskazują na nic dobrego.

  IMHO tak w domowych warunkach należałoby najpierw spróbować odczytać właśnie ten SMART i dopiero iść dalej. Dalej proponowałbym prosty test typu "odczytaj kilka pierwszych sektorów i zobacz, czy ten dysk [od semafora] cokolwiek czyta". Można się również pokusić o jakiś nieniszczący test. Dopiero gdy będzie wiadomo, że dysk jest elektronicznie i fizycznie OK, to można się bawić w poszukiwanie/odzyskiwanie danych.

  Pytanie, jak odczytać SMART:
  => samostartujące nośniki zewnętrzene:
  ----> uwielbiany na Forum program MHDD [dobrze opisany]
  ...........> na "stronie producenta" i mirrorach w formie samostartujących płyt, dyskietek, czy pendrivów - do wyboru, do koloru;
  ...........> "w komplecie" na jakiejś płycie: ja używam Ultimate Boot CD; jej obraz jest ogromny, ale ma dużo aplikacji do najróżniejszych testów, więc może się i później przydać. Alternatywa: Hiren’ BootCD
  ----> bootowalna dystrybucja Linuxa LiveCD [np. Knoppix 5.1.1 LiveCD, Knoppix 5.1.1 LiveDVD, Knoppix 5.3.1 LiveDVD] z pakietem smartmontools: tutaj używa się polecenia "smartctl -all /dev/[dysk]" . Dodatkowo logi z kernela i programów hdparm i sdparm mogą dużo powiedzieć o dysku [tzn. czy go widać, etc.] Nie polecam, jeśli brak wprawy w "Linuchowaniu", a można inaczej.

  => programy dla Windows
  ----> ja osobiście używam program DiskCheckup. Jest on prosty, darmowy do domowego użytku i co najważniejsze nie powoduje kompletnego padu mojego systemu operacyjnego.


  Jeszcze mała uwaga. Żeby móc odczytać SMART * pod Linuksem * należy go najpierw WŁĄCZYĆ!!!
  W fabrycznych dyskach domyślnie jest on wyłączony i dopiero po włączeniu można się "dogadać" z "licznikami" dysku.
  Instrukcja do MHDD na Elektrodzie. Pod linuksem załatwia to [włącza SMART] komenda "smartctl -s on /dev/[dysk]", gdzie [dysk] to zapewne sda,sdb,sdc, itd. w zależności od ustawień i kolejności dysków. Samo czytanie SMARTa nie powinno zaszkodzić zdrowym dyskom[czy nawet DVD], więc tutaj można próbować "na ślepo".

  Na początku proponowałbym DiskCheckup, a później [gdy się nie uda] MHDD i na końcu [gdy się nie uda, w co nie bardzo wieżę] Linuksa.

  Logi SMARTa z obu dysków proponowałbym wkleić tutaj [albo jako załącznik, gdy będą długie].

  BTW: Tak przy okazji. Czy jakikolwiek program pokazuje jakiekolwiek partycje [FAT32/NTFS,etc] na tym drugim dysku, czy tylko symbol niepodzielonego dysku lub jakieś inne cuda?

  Aha. Jeśli to możliwe, to polecane by było sprawdzanie dysku bez aktywnych przejściówek typu S-ATA/P-ATA/USB, korzystając z kontrolera płyty głównej.

  Jak używać MHDD? - 2gi post w podwieszonym temacie:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic868490.html
  Jest tutaj również wiele innych przydatnych informacji.

  Póki co czekamy na SMARTa i może wynik prostego skanowania w MHDD [tylko BEZ testów typu write/erase/destructive/fix/remove bads].
 • #3
  migol21
  HDD Recovery specialist
  Quote:
  W fabrycznych dyskach domyślnie jest on wyłączony i dopiero po włączeniu można się "dogadać" z "licznikami" dysku.
  - Proszę o uzasadnienie jakieś dowody bo ja w nowych dyskach nigdzie się nie spotkałem by SMART był wyłączony !!

  Quote:
  itd. w zależności od ustawień i kolejności dysków. Samo czytanie SMARTa nie powinno zaszkodzić zdrowym dyskom[czy nawet DVD], więc tutaj można próbować "na ślepo".
  - Czy to oznacza że odczyt SMART jest możliwy w DVD ! ?

  Opis SMART
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1467175.html
 • #4
  przerabiarka
  Level 21  
  Na danych dysku mi nie zależy. Jeśli uszkodzę też dysk bardziej to nic nie szkodzi.

  Zapis sektorów to same zera "0".

  Za chwileczkę robię test mhdd
 • #5
  anu
  Level 17  
  @migol21
  Bardzo fajnie, że podałeś link do artykułu o SMARcie, ale do mnie to się czepiasz niemiłosiernie.

  Quote:
  W fabrycznych dyskach domyślnie jest on wyłączony i dopiero po włączeniu można się "dogadać" z "licznikami" dysku.
  - Proszę o uzasadnienie jakieś dowody bo ja w nowych dyskach nigdzie się nie spotkałem by SMART był wyłączony !!


  Jak widziałeś miałem dysk WD160GB fabrycznie nowy, w którym MUSIAŁEM RĘCZNIE WŁĄCZYĆ SMART. Później kupowałem większe/nowsze dyski i było to samo. Może kupowaliśmy z innych źródeł, ale jak widzisz fabrycznie włączony SMART NIE jest regułą.

  Ponadto jeśli przy poprawnym kontrolerze, kablach, etc. program wywala nam, że "nie można odczytać SMARTa", to:
  1. Dysk jest już tak uszkodzony, że mamy problem.
  2. Nie włączyliśmy SMARTA.

  Warto, żeby autor tematu nie zapominał o tej drugiej możliwości, bo może przez pomyłkę zezłomować sprawny dysk.


  Quote:

  itd. w zależności od ustawień i kolejności dysków. Samo czytanie SMARTa nie powinno zaszkodzić zdrowym dyskom[czy nawet DVD], więc tutaj można próbować "na ślepo".
  - Czy to oznacza że odczyt SMART jest możliwy w DVD ! ?

  Nie. Ja tego nie napisałem. Proszę czytać ze zrozumieniem.
  Napisałem tak: ". Pod linuksem załatwia to (...) komenda "smartctl -s on /dev/[dysk]", gdzie [dysk] to zapewne sda,sdb,sdc, itd. w zależności od ustawień i kolejności dysków. Samo czytanie SMARTa nie powinno zaszkodzić zdrowym dyskom[czy nawet DVD], więc tutaj można próbować "na ślepo"".

  Idea jest banalna. Autor tematu mógł nigdy nie mieć do czynienia z Linuksem. Próba odpalenia LiveCD i 3 twardzieli może nam daś napędy: sda, sdb, sdc, sdd, którymi są 1 CD/DVD, 1 twardziel autora i 2 twardziele badane [jak podłączy pena, to może być i sde]. Teraz główny problem, to który napęd jest który.
  Na szczęście polecenie "odczytaj SMART" jest na tyle nieniszczące, że bez obawy można je puścić nawet na naszym dysku [przy okazji mamy i jego skan], czy nawet na napędzie CD/DVD.
  Wprawdzie z CD/DVD niczego się nie dowiemy [wyleci błąd], ale też go w ten sposób nie uszkodzimy.
  Z drugiej strony wklepanie 4 linijek jest łatwiejsze dla nowicjusza, niż pytanie i mozolne poznawanie tajników Linuksa, gdy nie jest to konieczne.

  @przerabiarka
  Jeśli dysk pozwala na odczyt SMARTA i rusza dobrze ze skanowaniem w MHDD, to kosz jest od niego raczej daleko.

  Do obiektywnej oceny dobrze jest podać wydruk SMARTA i wynik skanowania w MHDD [ilość sektorów o danym czasie odczytu; podczas skanowania widać to po prawej na górze], ponadto podsumowanie jest logowane w pliku. Samodzielnej oceny można dokonać poprzez analizę wyników przy pomocy artykułu Forumowicza migol21 [jest tam też opis MHDD i tych linuksowych poleceń smartctl]. IMHO jeśli dysk nie "trzeszczy", "cyka", jeśli ma dobry SMART i poddaje się skanowaniu, to nie ma co się go czepiać.

  Jeśli fizycznie są OK, to teraz można się bawić problemami logicznymi lub po prostu dać nowe partycje i format [jeśli NIE zależy na danych].
 • #6
  migol21
  HDD Recovery specialist
  anu - Właśnie mam przy sobie 4 nowe dyski 500 GB Seagate 2xST3500418AS końcówka ST9500325AS Dodatkowo mam WD 2 TB 4 razy oraz Samsung 1TB żaden z nówek słownie żaden nie maił wyłączonego fabrycznie SMART- w dysku. W Linuxie natomiast trzeba włączyć jego raportowanie jak i w BIOS. Dla przykładu przerobiłem nówek w tysiącach zaczynając od dysków 40 MB po przez 400 850 1 GB 2 GB 4 GB 10 GB 20 GB 30 GB Samsunga Seagate IBM Dekstar Hitachi Toschiba Quantum itd. pomijając kwestie początków raportowania SMART i z tym związanych zawiłości od powiedzmy 120 GB dysków a przypuszczam, że i wcześniej nie było takiej sytuacji aby dysk miał wyłączony SMART.

  Z łaski swojej napisz na jakiej podstawie tak twierdzisz ? Tylko dokładnie bo być może mylisz pojęcia.

  Wytłumacz co robi komenda :
  smartctl -s on /dev/[dysk]


  Weź jakikolwiek nowy nie rozpakowany dysk Podepnij nie pod linuxa a pod inny komputer uruchom np. MHDD lub Victorię pod Windowsem i odczytaj SMART czy tam będzie on wyłączony i go nie odczyta ?
 • #7
  User removed account
  Level 1  
 • #8
  anu
  Level 17  
  @migol21

  Ostatnio rozpakowałem dwa [fabryczna folia producenta] i pod Linuksem właśnie musiałem dać "-s on", bo na "--all" dostałem komunikat, że jest wyłączony. Na 160-tce też musiałem dać "-s on", bo inaczej to nawet jak padał, to nic nie mówił.

  To tyle z Linuksa i na to uczulam.

  Może MHDD inaczej to łapie. U mnie teraz [po "zabawie" z PCtem] jest tak, że BIOS pokazuje SMART DISABLED, Linux SMART DISABLED, a Disk Checkup pod Windwosem mi ładnie wszystko wyświetla. ;-) Co ciekawe miesiąc temu [przed "zabawą"] wszędzie w Linuksie były na ON. Więc z tym, to jak z totkiem - lepiej się upewnić.

  Może tutaj faktycznie jest rozbieżność znaczeń. Ja mianem "włączenie SMARTA" oznaczyłem "włączenie dostępu do SMARTA". Bo co z tego, że dysk liczy, jak my nie wiemy co naliczył. Jeśli o to chodzi, to proszę traktować moje zwroty "włączyć SMART" jako "włączyć dostęp do SMART" [i będzie wtedy git]. Może to być faktycznie domyślna polityka Linuksa i BIOSu, że SMART jestdomyślnie "ukrywany" dla nieznanych/nowych dysków, więc tutaj zwracam honor. :spoko:

  Fragment manuala:
  Quote:

  -s VALUE, --smart=VALUE
  Enables or disables SMART on device . The valid arguments to this option are on and off. Note that the command '-s on' (perhaps used with with the '-o on' and '-S on' options) should be placed in a start-up script for your machine, for example in rc.local or rc.sysinit. In principle the SMART feature settings are preserved over power-cycling, but it doesn't hurt to be sure. It is not necessary (or useful) to enable SMART to see the TapeAlert messages.  @Jurek.adam

  Hm. Czytając komendę
  
  smartctl -s on /dev/sda 
  

  i ten powyższy manual wynika z tego, że chodzi o włączenie tego na/w urządzeniu [identyfikator dysku "/dev/sda"].Pomijam już ten pochyły fragment z manuala.

  Można by się pokusić o prosty eksperyment z dwoma PCtami i dwoma dyskami. Podpinamy 2 dyski pod pierwszy komputer i w jednym dysku wyłączamy SMART, a w drugim dysku włączamy. Później przepinamy te dyski do drugiego kompa i sprawdzamy, co widać. Wcześniej można je wyłączyć, etc., żeby nie było, że system to pamięta.


  Ogólnie moje przesłanie było banalne:
  Próbujesz odczytać SMARTa i się nie daje?
  Nie wyrzucaj jeszcze dysku! Spróbuj najpierw włączyć dostęp do SMART, bo możesz go mieć wyłączonego [np. z fabryki lub przez poprzedniego użytkownika lub domyślnie przez system].
  Diabli wiedzą skąd są te dyski. A upewnić się nie zaszkodzi [jak to tłustym drukiem jest w cytacie manuala powyżej].

  Wiem, że u mnie w systemie podczas zabawy w smartctl pod Linuksem musiałem za pierwszym razem dawać "-s on" na nowych dyskach. Jeśli więc u mnie nowy dysk wymaga "aktywacji SMARTa", to u autora postów te 2 obce dyski też mogą tego wymagać [gdy się bawić Linuksem]. To tyle moich wywodów.
 • #9
  User removed account
  Level 1  
 • #10
  anu
  Level 17  
  @Jurek.adam

  W porządku. Jeśli tak jest, to zwracam honor. To zdanie z instrukcji sprawiało wrażenie, że ta komenda manipuluje dyskiem ["enables SMART on device"]. Faktem jest, że działałem z zainstalowanym Linuksem z dyskami i być może fakt, że on pamiętał te stany mnie zmylił. [Znane dyski pamiętał, a nowe nie były "-s on", więc mnie "dusił" komunikatem o błędzie.]

  Ogólnie to podtrzymuję, że jak nie chce wczytać SMART, to dajemy "smart on", czy "-s on". Jak mimo to nie wczytuje SMARTa, to mamy problem.

  Zdanie, że "nowe dyski mają fabrycznie wyłączony SMART" WYCOFUJĘ.


  Czekamy na wyniki SMARTa i wyniki NIEdestruktywnego skanowania w MHDD [podział sektorów według czasu odczytu]. Dopiero po tym można powiedzieć coś dalej.
 • #11
  migol21
  HDD Recovery specialist
  Quote:
  Może MHDD inaczej to łapie. U mnie teraz [po "zabawie" z PCtem] jest tak, że BIOS pokazuje SMART DISABLED, Linux SMART DISABLED, a Disk Checkup pod Windwosem mi ładnie wszystko wyświetla. Co ciekawe miesiąc temu [przed "zabawą"] wszędzie w Linuksie były na ON. Więc z tym, to jak z totkiem - lepiej się upewnić.


  Zastanów się wpierw zanim napiszesz tyle tekstów bo najpierw twierdzisz, że "DYSK" nie ma włączonego SMART a teraz po twoim wywodzie sam sobie udowadniasz, że to nie dysk a LINUX musi mieć włączone raportowanie SMART-a. I to jest faktyczna prawda.

  1) Dysk ma włączony SMART fabrycznie od nowości (pomijam tu kwestie najstarszych modeli kiedy ta technologia wchodziła w życie)
  2) BIOS włącza tylko monitoring SMART co nie ma znaczenia dla SMART w dysku a jedynie powoduje komunikat w razie monitorowania przez SMART uszkodzenia dysku lub jego powolnego zgonu.
  3) Linux musi mieć włączony monitoring SMART by móc odczytać go w programie

  Jest komenda włączająca wyłączająca SMART "DYSKU" programem MHDD :
  Quote:
  Instrukcje komendy SMRAT:
  SMART HELP [cmd] – wyświetlenie pomocy do instrukcji komendy SMART
  SMART OFF – wyłączenie funkcji SMART
  SMART ON – włączenie funkcji SMART
  SMART AAS – wyłączenie / włączenie funkcji zapisu SMART
  SMART TEST – uruchomienie testu off-line , bezpośredniego
  SMART DATA – odczyt danych SMART ustawień
  (Są to parametry samej funkcji SMART a nie odczyt informacji o stanie dysku (atrybutów))
  SMART ERLOG – zrzut logu błędów do pliku
  (zapisuje do pliku log błędów SMART)
  SMART ATT – odczyt atrybutów SMART (skrót F8 )

  Jednak nie jestem przekonany czy w nowych dyskach jest to w ogóle możliwe i czy to faktycznie jest działania na SMART dysku, bo nie było potrzeby ani konieczności robienia tego i testowania.
  To tyle w tej kwestii.

  Zamiast tłumaczyć Ci tak długo że nie masz racji lepiej było zająć się sprawą.
  Na przyszłość radze dobrze się upewnić lub poszukać czy faktycznie tak jest bo za pierwszym upomnieniem można nie dowierzać ale za drugim powinno się już dogłębnie zgłębić temat.

  Co do skanowania -PROSZĘ NIE SKANOWAĆ DYSKU przed diagnozą czyli co najmniej odczytem SMART jakiekolwiek skanowania bez wiedzy o uszkodzeniu mogą pogorszyć sytuacje (zapił uszkodzenie głowic) :
  Dysk Seagate ST3500320AS wywinięta głowica jeździła po platerze.
  Przekroczono limit czasu semafora - 2 dyski SATA 2,5
  Miejsce uszkodzenia platera po oderwanej głowicy.
  Przekroczono limit czasu semafora - 2 dyski SATA 2,5
  Głowice.
  Przekroczono limit czasu semafora - 2 dyski SATA 2,5

  Przekroczono limit czasu semafora - 2 dyski SATA 2,5
 • #12
  przerabiarka
  Level 21  
  Ok. mam dane z dysku 160 - jak na razie.

  Komentarz z mojej strony: dysk miał wyłączony SMART oraz jest chyba na nim hasło.
  Po włączeniu SMART'a oraz próbie skanowania wyskoczyły same fioletowe wykrzykniki.

  Myślę, że to screeny dużo wam powiedzą ponieważ mi nic nie mówią.

  Przekroczono limit czasu semafora - 2 dyski SATA 2,5
  Przekroczono limit czasu semafora - 2 dyski SATA 2,5 Przekroczono limit czasu semafora - 2 dyski SATA 2,5
 • #13
  migol21
  HDD Recovery specialist
  dysk wygląda ok ale masz ATA Password więc bez lapka nie odczytasz.

  SMART nie miał wyłączony.
  Nie pleć bzdur.
  Niby czym włączyłeś SMART.
 • #14
  przerabiarka
  Level 21  
  Wnoszę po "SMART disabled" na pierwszym screenie. Może poprostu coś... nie wiem. Komendą "SMART ON" włączyłem i pokazało się succesful. Być może było wyłączone tylko raportowanie albo coś. Tak mi się wydaje czytając screen.

  1. Co z tymi wykrzyknikami? Czy to wina hasła?
  2. Jak je usunąć? Rozumiem, że jest ono przypisane do konkretnego laptopa na którym takie hasło zostało założone. I jest nierozdzielnie zabezpieczone. Ale jak pisałem, zależy mi na dysku a nie na danych. Programator VP mam jeśli to coś zmieni.
 • #15
  migol21
  HDD Recovery specialist
  1) Tak
  2) Uruchomić dysk w lapku i z niego testować jeśli to konieczne podając hasło.

  Podaj ponownie wynik komendy EID w MHDD (pierwszy screnn) po tych zmianach które zrobiłeś.
 • #16
  przerabiarka
  Level 21  
  heh, no to mam problem. Ponieważ laptop w którym pracował miał uszkodzoną płytę główną.
  Płyta i dysk wymienione na nowe. Hasło nieznane.
  Ale skoro dysk wydaje się ok szkoda wyrzucać 160gb na allegro za 20zł.
  Czy jest możliwość usunięcia zabezpieczenia w "domowych" warunkach?


  Ps. drugi dysk na chwilę obecną wcale nie wstaje. Więc na nim na razie się nie skupiam.
 • #17
  User removed account
  Level 1  
 • #18
  przerabiarka
  Level 21  
  Nie bardzo rozumiem, przecież nie chce się dostać do danych na dysku tylko przywrócić dysk do życia. Jak już pisałem - nie zależy mi na danych... To tak jak usunąć simlocka z telefonu nokia e65. Bez sensu - nie ma nic to wspólnego z danymi zawartymi na obu urządzeniach...
 • #19
  jankolo
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Przykro mi, regulamin forum jest w tej materii jednoznaczny: nie pomagamy w zdejmowaniu lub łamaniu jakichkolwiek haseł.
 • #20
  migol21
  HDD Recovery specialist
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1118407.html

  Quote:
  Ze względu na specyfikę zagadnień poruszanych w tym dziale wprowadzamy następujące uregulowania regulaminowe dotyczące tego działu:

  1. W tym dziale, jak w całym serwisie Komputery zabronione jest pytanie o łamanie haseł i innych zabezpieczeń. Więcej informacji znajduje się w tym poscie


  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2723810#2723810

  Quote:
  Jako uzupełnienie do regulaminu, wprowadza się w tym dziale dodatkowe zasady. Zabronione jest pytania o łamanie i rozszyfrowywanie haseł do BIOSów, haseł do laptopów oraz haseł do dysków twardych. Jak również porady dotyczące ich łamania! Pytania takie będą traktowane jako złamanie regulaminu wraz z konsekwencjami przewidzianymi właśnie regulaminem forum.

  Jako uzasadnienie tej decyzji podam, że nie jesteśmy w stanie zweryfikować, czy pytający, który "zapomniał" hasło jest faktycznie właścicielem tego sprzętu, czy chce dostać się do komputera / laptopa / dysku w jakimś innym celu. Jeśli ktoś jest faktycznie właścicielem sprzętu to może skorzystać z usług właściwego serwisu, gdzie zapewne będzie musiał udokumentować prawo własności do sprzętu. Tych kwestii nie będziemy rozważać i jak wspomniałem nie będziemy tolerować takich tematów jak i odpowiedzi. Niniejszym informuję że tyczy się to również wszelkich haseł dostępu do komputera i dostępu do wszelkiego oprogramowania!
 • #21
  przerabiarka
  Level 21  
  Rozumiem, dysk na straty. Czas nie wart dysku.
 • #22
  anu
  Level 17  
  @Migol21 + jurek.adam.
  Pracując ze smartctl z Linuxa i samym manualem można było wyciągnąć złe wnioski, jak widać. Fajnie, że to wytłumaczyliście! Dzięki temu już będę mądrzejszy i nie będę tego źle opisywał. [i się czepiał niepotrzebnie moich dysków ;-D]
  BTW: Ale przyznać chyba można, że "smartctl -s on" za pierwszym razem pod Linuksem nie zaszkodzi. ;-)
  ---

  @[ogólnie]

  Takie pytanie do @Migola21 i innych znawców w imieniu Autora tematu.
  BTW: Sam jestem ciekawy.

  Autor wątku napisał: "Na danych dysku mi nie zależy."

  Czy jest zatem jakaś komenda, która wykonuje na raz wyzerowanie całego dysku i zdjęcie hasła? [coś takiego, jak ta komenda SECURE ERASE] Odnośnie regulaminu, to w/g mnie nie byłoby to "hakowanie" hasła, tylko wykasowanie wszystkiego [danych i hasła].

  Sam jestem też ciekaw, czy dysk z ATA Password to już kosz? ["rozumie" on coś więcej, niż tylko komendę "podaję hasło" i ew. reset?]
 • #23
  migol21
  HDD Recovery specialist
  Co to znaczy "na raz" (wspólnie ?)
  SECURE ERASE nie kasuje hasła.
  Z ATA Password mozna zdjąć hasło zwykle traci się przy tym dane ale nie zawsze problem w tym że koszt zwykle jest większy lub na tyle duży, że nie opłaca się bo lepiej kupić nowy dysk.
 • #24
  anu
  Level 17  
  @migol21

  Tak. "Na raz" znaczyło "wspólnie". [czyli taka komenda "SECURE ERASE BOTH DATA WITH ATA PASSWORD"]

  Jeśli z ceną jest, jak mówisz to wnioskuję, że raczej tego się nie zrobi zwykłym kompletem: kontroler S-ATA + MHDD. Czyli właściciel takiego dysku ma ciekawy [bo fizycznie sprawny] przycisk do papieru. ;-/

  BTW: Dziękuję za odpowiedź!