Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Automat do grania typu Arcade Game

elektro155 06 Jun 2011 18:50 13451 27
  • Automat do grania typu Arcade Game Witam.
    Automat jest zbudowany na bazie klona Nitendo (coś jak Pegasus). Wybór padł nieprzypadkowo. Bowiem znacznie lepiej prezentuje się płyta z dużą ilością scalaków.
    Zdjęcie podobnej, jakiej użyłem niż takiej z jednym glutem, jak np. w Pegasusie Rev.3. Poza tym te konsole na normalnych scalakach mają o wiele lepszy obraz. Obraz wyświetla 5-calowy kolorowy telewizor. Wszystko zasilane z zasilacza transformatorowego, który pierwotnie był do telewizora. Zdjęcia sprzed zainstalowania modułu konsoli:

Automat do grania typu Arcade Game Automat do grania typu Arcade Game Automat do grania typu Arcade Game Automat do grania typu Arcade Game Automat do grania typu Arcade Game

Zapewne przykuł Waszą uwagę moduł w wyświetlaczami LED-owymi. Jest to sterownik na ATTINY2313 (program napisany w BASCOMie) zrobiony na bazie zestawu J-212 JABELa. Jego zadaniem jest wyświetlanie czasu do końca gry po wrzuceniu monety. Po włączeniu na wyświetlaczach pojawia się "8888" i pad (panel przycisków do grania) nie działa. Linia D0, idąca od pada jest odłączona od płyty głównej konsoli. Po wrzuceniu monety do otworu (czarny otwór pod panelem przycisków) przekaźnik zwiera linię D0 pomiędzy padem a konsolą i można już normalnie grać. Odlicza 5 minut. Po odliczeniu czasu przekaźnik znowu odłącza linię D0 i nie da się sterować grą. Na wyświetlaczu pojawia się znowu "8888". Można znowu wrzucić monetę, ale przecież nie będę bawił się z monetami, żeby sobie pograć. Z boku obudowy jest zamek, jego rygiel popycha element ruchomy przełącznika, co włącza opcję FULL. Na wyświetlaczu pojawia się napis "FULL", przekaźnik się załącza i można grać do woli. W załączniku program do sterownika. Program powstał na bazie tego z książki Marcina Wiązani o sterowaniu wyświetlaczami 7-segmentowymi.

Czujnik monet to tylko switch, do którego jest przymocowany kawałek tektury wzmocnionej klejem na gorąco, moneta spadając, włącza go na krótko moment. Pieniądze wyjmuje się, odkręcając te trzy duże śruby od pojemnika na monety.

Oto zdjęcia wnętrza automatu:

Automat do grania typu Arcade Game Automat do grania typu Arcade Game Automat do grania typu Arcade Game Automat do grania typu Arcade Game Automat do grania typu Arcade Game Automat do grania typu Arcade Game Automat do grania typu Arcade Game Automat do grania typu Arcade Game Automat do grania typu Arcade Game

A oto zdjęcia wyświetlanego obrazu:

Automat do grania typu Arcade Game Automat do grania typu Arcade Game

Całość kosztowała mnie ok. 200zł
    AUTOMAT NIE JEST WYKORZYSTYWANY DO CELÓW HAZARDOWYCH! TO TYLKO TAKI MODEL-ZABAWKA

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    elektro155
    Level 26  
    elektro155 wrote 1049 posts with rating 182, helped 20 times. Live in city Kraków. Been with us since 2008 year.
    Qbuś
    Level 38  
    Był bym na "duże tak" gdyby ta obudowa nie była "od siekiery" :cry:
    Popraw to, oszlifuj chociaż te "powygryzane" krawędzie i oklej folią samoprzylepną, bo nawet 5 gr. ci nikt nie wrzuci :D .

Ale pomysł fajny !
    Pietrasej
    Level 10  
    Korzystanie z tego pada na blacie musi być całkowicie niewygodne..
    Krawędzie wypadało by zaszpachlować wyrównać i pomalować
    elektro155
    Level 26  
    Obudową może się kiedyś zajmę. A z pada nawet wygonie się korzystam, jak się oprze ręce na blacie, to łatwo i wygodnie można używać przycisków.
    Pietrasej
    Level 10  
    Możesz dać go wysuniętego na jakiejś podpórce tak by całą objętością można było go trzymać w łapie. Coś takiego jakie można zauważyć w marketach koło kontrolerów
    noxipol
    Level 9  
    Odnośnie obrazu konsoli, nie zawsze tak jest bo często zdarza się, że obraz w Terminatorach jest lepszy pod względem koloru niźli w MT-777DX.
    perszeron
    Level 21  
    Pomysł fajny ,ale ta obudowa na klej na gorąco (kojarzy mi się jak by była na plastelinie )
    a wystarczyłby klej wikol, wkręty ,trochę szpachli , pomalować i była by jak z fabryki :-)
    hacker_ice

Level 24  
    Obudowa masakra, nie dało się zrobić uchwytów chociażby z cienkiej blachy i przymocować na wkręty, a boki na kątowniki? Pomyśl jakby producenci RTV robili wszystko na termo klej ;p Obudowa bardzo opłakana ;/ pozatym ja jednym zdjęciu widać panel przedni pod padem, nie było mniejszych śrub? Wyglądają jakby było baaardzo przesadzone co do wielkości tego co trzymają... Ładniej by było jakbyś dał wyświetlacz LCD...
    elektro155
    Level 26  
    Obudowa jest tylko przy sterowniku klejona klejem na gorąco, wszędzie jest wkrętami skręcone, co widać na zdjeciach.

hacker_ice gdzie lcd? Do wyświetlania czasu czy jako główny ekran? Powiem, ze jako ekran wybrałem kineskop z 2-óch powodów: po pierwsze tańszy, po drugie automaty kojarzyły mi się zawsze z ekranem kineskopowym i dlatego właśnie wybrałem kineskop.

daavid117 gra to "Chipe Dale 3"
    perszeron
    Level 21  
    Ja widzę że kineskop ,głośnik też jest przymocowany na klej ,ale nie o to chodzi ,pomysł jest fajny jak napisałem wcześniej a jedyne co zrobiłeś to właśnie obudowę i się do tego nie przyłożyłeś pomyśl jak ją poprawić :-)
    elektro155
    Level 26  
    Co do tego kleju, to jest to dość porządne, mocno trzyma się paneli podłogwych z których jest obudowa, ciężko ten klej usuać, jak trzeba, bo trzeba zdrapywać, bo smo nie odejdzie, więc mocno trzyma.
    MBK
    Level 15  
    Cudowny, odwaliłeś kawał dobrej roboty tylko faktycznie przydałoby się coś z obudową zrobić.
    Może oblepić to czarnym fornirem? Z tego co pamiętam z dzieciństwa większość automatów było w kolorze czarnym.
    daavid117
    Level 42  
    Najlepiej byłoby to poszpachlować ładnie i położyć czarny lakier z brokatem. Potem jakaś naklejka w stylu tych starych automatów i będzie pięknie.
    wynalazca2
    Level 14  
    Jakość obrazu na ekranie zniekształciła się przez aparat?
    elektro155
    Level 26  
    Aparat spowodował tylko rozjaśnienie obrazu, kolory w rzeczywistości są bardziej żywe. Zagięcie obrazu jest spowodowane wadą TV, nie wiem, z czego wynika, na normalnym telewizorze lcd obraz jest wyświetlany normalnie. Jeszcze jest taki problem, że im obraz jaśniejszy, tym bardziej się rozciąga, a im ciemniejszy, tym bardziej kurczy. Nie wiem, z czego to wynika, jak to naprawić
    pepitto
    Level 18  
    Przełóż głośnik w inne miejsce to nie będzie zniekształcać. Magnes jest zbyt blisko szyjki kineskopu, myślę że to jest główna przyczyna.
    lukashb
    Level 39  
    elektro155 wrote:
    Aparat spowodował tylko rozjaśnienie obrazu, kolory w rzeczywistości są bardziej żywe. Zagięcie obrazu jest spowodowane wadą TV, nie wiem, z czego wynika, na normalnym telewizorze lcd obraz jest wyświetlany normalnie. Jeszcze jest taki problem, że im obraz jaśniejszy, tym bardziej się rozciąga, a im ciemniejszy, tym bardziej kurczy. Nie wiem, z czego to wynika, jak to naprawić
    Typowy przykład partactwa dzisiejszych sprzętów. To efekt nie wydolności prądowej napięcia anodowego kineskopu. Im ciemniejszy tym mniejszy prąd - większe napięcie na anodzie - obraz pomniejszony, im jaśniejszy tym większy prąd - obraz się rozciąga. Nie do naprawienia, taki sprzęt i tyle.
    elektro155
    Level 26  
    pepitto wrote:
    Przełóż głośnik w inne miejsce to nie będzie zniekształcać. Magnes jest zbyt blisko szyjki kineskopu, myślę że to jest główna przyczyna.

To nie wina głośnika
    piotrekhahaha
    Level 13  
    Zauważyłem, że w 90% postów pojawia się temat marnego wykonania obudowy. Owszem, przydałoby się uzupełnienić szczelin kitem stolarskim, pomalować sprejem na czarno i dodać matowe aluminiowe kątowniki na rogi. Co do obudowy tyle wystarczy - powinien być fajny efekt. Co do samego urządzenia, nalepszy jest wyświetlacz na górze. A dookoła monitora można zamontować diody, które się włączałyby jedna po drugiej - nadałoby to uroku typowego automatu. A w ogóle pomysł wykonania czegoś takiego był doskonały. A jeszcze jedno: jaka jest w przybliżeniu wysokość, głębokość i szerokość urządzenia?
    elektro155
    Level 26  
    lukashb wrote:
    elektro155 wrote:
    Typowy przykład partactwa dzisiejszych sprzętów. To efekt nie wydolności prądowej napięcia anodowego kineskopu. Im ciemniejszy tym mniejszy prąd - większe napięcie na anodzie - obraz pomniejszony, im jaśniejszy tym większy prąd - obraz się rozciąga. Nie do naprawienia, taki sprzęt i tyle.

A jakby dać wydajnejszy trafopowielacz?
    lukashb
    Level 39  
    elektro155 wrote:
    lukashb wrote:
    elektro155 wrote:

A jakby dać wydajnejszy trafopowielacz?

Ciężko powiedzieć co można by tu wsadzić - jak domyślam się, jest to konstrukcja telewizorka zasilana z 12V tak? Jak tak to trzeba by poobserwować napięcie zasilające gałąź odchylania poziomego - w dużej mierze jego niedoskonałość i zmiana (pływanie pod zmiennym obciążeniem) da także taki efekt jak nie wydolne trafo wysokiego napięcia. Pomierz to napięcie.
    elektro155
    Level 26  
    Tak, TV jest na 12V. Niestety nie mam schematu do TV i nie połapię się, gdzie akurat dochodzi zasilanie do odchylania, po za tym nie chce mi się rozbebeszać całego automatu, wada nie jest aż tak widoczna i prawie nie przeszkadza.
    tomek10861
    Level 27  
    Ja bym spróbował dać mocniejsze trafo zasilające, oraz kondensatory po mostkiem prostowniczym, tak z 2200uF.
    Pozdrawiam :)

PS. Problemy kolega rozwiązał? ;)

Dodano po 2 [minuty]:

elektro155 wrote:
    nie chce mi się rozbebeszać całego automatu,

Efekty klejenia na gorąca, wychodzi wtedy "jednorazówka". Wiem coś o tym, proponuję większość poskręcać na wkręty.
    elektro155
    Level 26  
    tomek10861 wrote:
    elektro155 wrote:
    nie chce mi się rozbebeszać całego automatu,

Efekty klejenia na gorąca, wychodzi wtedy "jednorazówka". Wiem coś o tym, proponuję większość poskręcać na wkręty.
    Klej nie przeszkadza, TV, jest przyklejony do mniejszych kawałków desek, a te do obudowy są przykręcone, tak więc nie ma problemu odkręcić i zdemontować telewizora.

Dodano po 2 [minuty]:

Kiedyś, jak będę mial czas, to popatrzę, ale myśle, że nie wina zasilacza, bo ten ma 13,5V i 1800mA, w środku spokry kond, nie pamietam ile, więc myślę że to nie wina zasilacza

Dodano po 6 [minuty]:

Z tego zasilacza zasilana jest też konsola, ale myślę, że nie ciągnie tyle prądu, że brakowało by TV. Po za tym zasilacz sie nie nagrzewa, jest tylko lekko ciepły
    c64club
    Level 18  
    Zdziwiłbyś się ile taka konsolka spożyć potrafi :D

Pomysł jest wręcz uroczy - sam bym sobie chętnie strzelił partyjkę "Outruna" na automacie a kolega sobie w domu automat postawił.
    elektro155
    Level 26  
    piotrekhahaha wrote:
    A jeszcze jedno: jaka jest w przybliżeniu wysokość, głębokość i szerokość urządzenia?

Wysokość: 38,5cm, szerokość: 19,5cm, głębokość(przy podstawie): 29 cm
    MasterM16
    Level 10  
    Bardzo fajny projekt. I mam kilka pytań:
    Po wrzuceniu jakiej monety masz te 5 min gry?:D
    Czy można wrzucić 2 i grać 10 min?:)

Popraw obudowę i będzie git. A i wrzuć zdjęcia.:D:D