Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel - dlaczego nie moge włączyć Makr w Excelu 2003-07

06 Cze 2011 23:49 11626 11
  • Poziom 10  
    Witam.
    Dzięki jednemu z forowiczów mam taka tabelkę (w załączniku). DZiała ona bez zarzutu w w MS Excel 2011. Kiedy pfrzeniosłem ją na służbowy komputer gdzie jest zainstalowany MS Excel 2003-07 wyświetla się komunikat że makra są wyłączono ponieważ jest ustawiony za wysoki poziom zabezpieczeń i aby je włączyć należy zmnijszyć poziom zabezpieczeń albo uzyskać od autora podpis cyfrowy. Nie mam szansy aby administrator w pracy obniżyl poziom zabezpieczeń, co moge zrobić aby tabelka działała mi jak należy??
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Nie mam pod ręką "starego" Excela, ale te poziomy zabezpieczeń ustawia się w opcjach samego Excela. Zresztą Excel sam chyba o tym informuje gdzie się to ustawia. A admin nie ma tu nic do rzeczy, chyba że korzystasz z konta użytkownika standardowego Windows.
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    Tak jak pisał kolega PeteSh - spróbuj zmienić poziom zabezpieczeń makr w samym Excelu. Mam E2003 pod ręką, więc podpowiem:

MENU Narzędzia -> Opcje -> Zabezpieczenia -> (przycisk) Bezpieczeństwo Makr

Poziom średni będzie odpowiedni (otwierając plik z makrem można decydować, czy makra będą działać). Jeśli się tego nie da zrobić, to jednak pozostanie Ci nękać administratora :)
  • Poziom 10  
    WItam. Dzięki za popdpowiedż. Jutro jak bede w pracy bede próbował czy uda mi się to zrobić.

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Udało się. Mieliście racje, można ustawić to w Excelu. Ale mam jeszcze pytanie do Was. W tabeli którą zamieściłem w moim poscie w dniu 07 Cze 2011 o godz. 05:49 w kolumnie "ostatecznego załatwienia" w górnej części wpisuje inicjaly osoby która ma wykonać zadanie,a w dolnej datę zrealizowania, lub datę wykonania. Chcialbym żeby można bylo w górnej części tej komórki wybierać " z przycisku możliwe inicjały. Żeby nie było mozliwości wpisania innych inicjałów. Zalezy mi żeby można było kliknąć w przycisk i żeby wówczas otwierała się belka z możliwymi inicjałami. Ponieważ jestem laikiem w tych sprawach proszę o opisanie krok po kroku jak to zroibić. Wolalbym to zrobić sam z Waszą pomocą niż dostać gotowca. Proszę o pomoc.
  • Moderator - Komputery Serwis
    NA przykładzie Excela 2003 (ale w nowszych też raczej zadziała)

W pasku narzędzi "Formularze" wybieramy "Pole Kombi"
    We właściwościach pola kombi podajemy dwie rzeczy:
    - zakres wejściowy = lista z inicjałami. Mogą to być pola R3 do R8 w Twoim arkuszu
    - łącze danych = komórka, która będzie wyświetlać wybraną pozycję (ale będzie wyświetlać jej numer kolejny) - ta komórka może być gdzieś ukryta
    - aby uzyskać z tego numeru inicjały, można skorzystać z funkcji INDEKS karmiąc ją znowu zakresem danych R3:R8, a drugim parametrem będzie komórka podana w łączu danych.

Przykład w załączonym pliku.

Ta ostatnia komórka z funkcją INDEKS może być schowana pod polem kombi, a komórkę z numerem można ukryć.
    Metoda taka jest akceptowalna jeśli arkusz ma stałą liczbę pól z inicjałami, jeśli ta ilość zmienia się - dodawanie/usuwanie kolejnych nie jest zbyt wygodne.
  • Poziom 10  
    Coś nie bardzo działa to u mnie. W chwili kiedy zaznaczam pole z inicjałami i chcę wcisnąć "FORMULARZ" wyskakuje mi takie coś jak na zdjęciu. Utknałem :( Co dalej począć? Excel - dlaczego nie moge włączyć Makr w Excelu 2003-07
  • Moderator - Komputery Serwis
    W E2003 działa to tak, jak na rysunku:

To miałem na myśli w pierwszym punkcie poprzedniej wypowiedzi. Musisz skorzystać z paska umożliwiającego wstawianie elementów formularza i wstawić z tego paska odpowiedni element do arkusza. Prawdopodobnie korzystasz z jakiejś innej opcji.

W razie problemów problemów sugeruję odpytać pomoc excela o formularze i pole kombi.
  • Poziom 10  
    Niestety u mnie to nie dziala. Nie wiem dlaczego. Bede dalej kombinował. Na dodatek jak wpiszę do menu pomocy POLE KOMBI zwraca mi odpowiedź ze nie znaleziono :(
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    A może wystarczy dla tych komórek samo sprawdzanie poprawności? Wg mnie prościej.
    Stań na komórce gdzie maja być inicjały i :

(oczywiści lista inicjałów może być gdzie indziej. Na marginesie: jeżeli lista jest w innym arkuszu to musi być zdefiniowana jako jakiś nazwany zakres komórek)

Potem skopiuj taką komórkę w dół.
  • Poziom 10  
    Marek003 dokładnie o takie coś mi chodziło. Może niezbyt precyzyjnie się wyraziłem w pierwszym poście i źle opisałem o co mi chodzilo. Ale trafiłeś dokładnie w to co chciałem.
    DZIĘKI!!!