Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

GF 9800GT - bardzo gorący RAM

11111olo 07 Jun 2011 10:35 4095 27
NextPCB
    11111olo
    Level 42  
    Witam

Posiadam kartę ZOTAC GeForce 9800 GT Synergy .

Karta na początku po dłuższym graniu zawieszała komputer - pokazywały się artefakty. Postanowiłem wymienić chłodzenie na lepsze. Wybrałem Arctic Cooling Accelero Twin Turbo PRO. Po zamontowaniu odczułem znaczną poprawę - temperatura GPU na poziomie 20°C (RAM nie pamiętam ile miał) - chodzi oczywiście w trybie 2D. Przy długim katowaniu grami itd. około 45°C.

Wygląda że to fajne chłodzenie jednak jak przyszły upalne dni (montaż był w zimie) karta jest gorąca jak piekarnik!

W 2D temperatury wyglądają tak.

Na pamięciach są radiatory z zestawu - normalnie ich nie było.

Jeśli włączę test obciążający kartę np. sprawdzanie artefaktów w AtiTool to po kilku minutach GPU ma 67°C a RAM ponad 80. Niestety ta karta ma bardzo fatalnie rozwiązaną regulację obrotów gdyż dopiero przy 55°C się zwiększają ze standardowych 35% na więcej, a przy 67°C jest dopiero 50%.
    Ręczne przestawienie obrotów pomaga tylko na chwilę bo karta i tak sama ustawi niższe obroty.

Co mogę zrobić?
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • NextPCB
  • Helpful post
    daavid117
    Level 42  
    GPU trzyma się w normie, jednak RAM już trochę za ciepły jest. Kolega leven zajmuje się modyfikacją BIOS'ów kart graficznych. Jeśli sam się tutaj nie udzieli to radzę się do niego zwrócić. Wtedy może zmienić parametry sterowania wentylatorem.
  • Helpful post
    mati_252
    Level 16  
    Witam,

Nie wiem jakie masz sterowniki, ale ja swego czasu gdy kręciłem 7300GT od Galaxy używałem ntune. Jest tam możliwość ustawienia obrotów wentylatora w trybie 2D i 3D.
    A co do pamięci to może się ukruszył kawałek którejś kostki pamięci i jedna tylko się grzeje, kiedyś tak jednego AMD załatwiłem kawałek się ukruszył i proc do 90C dochodził. Sprawdź czy wszystkie są gorące jak będzie tylko jedna ciepła to to.

Dodaje Ci wpis do rejestru dla Ntune, bo bez tego nie można nic zmieniać w zakładce wydajność w panelu sterowania karty.

Pozdrawiam
    11111olo
    Level 42  
    Też kiedyś bawiłem się biosami 7800GS i tam można było dowolnie ustawiać obroty, tu niestety NIBITOR na to nie pozwala.
    Dodatkowo ten wpis do rejestru coś popsuł bo wyskakuje raportowanie błędów :/

W RIVA TUNER ustawiłem obroty na 100% i temperatura spadała - nie aż tak dużo.

Uszkodzenie pamięci jest wykluczone - przyklejałem na każdy chip osobny radiator i aż tyle siły nie używałem ;)
    daavid117
    Level 42  
    51°C na pamięciach to już dobry wynik - u mnie przy 4870 jest 57°C. Odradzam SpeedFan do sprawdzania temperatur. Straszne bzdury potrafi pokazywać. Do temperatur karty graficznej najlepszy GPU-Z.
    11111olo
    Level 42  
    GPU-Z pokazuje tak samo 35°C - nie pokazuje temperatury RAMU.
  • NextPCB
    daavid117
    Level 42  
    Więc tymi temperaturami nie musisz się już martwić. Pamięci w takich kartach powinny mieć temperaturę niższą niż te 65 - 70°C (oczywiście pod obciążeniem).
    11111olo
    Level 42  
    Tu widać co się dzieje po 10-ciu minutach.

Czy problem z grzaniem RAMu zmniejszyło by chłodzenie referencyjne jak np. takie?

GF 9800GT - bardzo gorący RAM GF 9800GT - bardzo gorący RAM
  • Helpful post
    leven
    Level 36  
    @UP

W czasie testu "AtiTool" radiatorki na pamięciach są parzące ?
    Temperatura do 80 st C nic im nie zrobi, dopiero powyżej zaczął bym się martwić i kupił wydajniejsze radiatorki BGA lub poprawił nawiew na terażniejsze.

Mogę spojrzeć na bios karty ?

Zrób fotkę karty jeśli można :please:

EDIT:

Dobra, już nie trzeba dawać biosu.
    Rzeczywiście nie ma możliwości regulacji wentylatorka :not: ale mógłbyś chociaż podać numer biosu, to jeszcze porównam z biosami. które ściągnąłem do sprawdzenia.
    11111olo
    Level 42  
    Najpierw zdjęcia.

Tyle miejsca ma karta w obudowie.

GF 9800GT - bardzo gorący RAM GF 9800GT - bardzo gorący RAM GF 9800GT - bardzo gorący RAM GF 9800GT - bardzo gorący RAM GF 9800GT - bardzo gorący RAM GF 9800GT - bardzo gorący RAM GF 9800GT - bardzo gorący RAM

Obejrzałem kartę i wszystko wyglądało ok. Również radiator był bardzo ciepły co świadczy o poprawnych wskazaniach czujników (po wyjęciu karty).

Popstrykałem zdjęcia i zamontowałem ponownie kartę. Coś mnie tknęło aby sprawdzić czy działają wiatraczki - ten bliżej dysków się nie kręcił - blokowała go taśma IDE :( Zmieniłem jej położenie i jeszcze raz wykonałem test.

Widać dużą poprawę - temperatury spadły o ponad 10°C jednak pamięć nadal jest za gorąca.

To pokazuje GPU-Z.

• Helpful post
    daavid117
    Level 42  
    Tak btw to jeśli jest to obudowa Tower to masz niewłaściwie zamontowany wentylator na chłodzeniu procesora. Zrób zdjęcie całej obudowy bez boku by można było zobaczyć jak wygląda obieg powietrza.
    11111olo
    Level 42  
    Oto zdjęcia.

GF 9800GT - bardzo gorący RAM GF 9800GT - bardzo gorący RAM GF 9800GT - bardzo gorący RAM GF 9800GT - bardzo gorący RAM GF 9800GT - bardzo gorący RAM

W sumie jest 8 wentylatorów:
    - 2 120mm z przodu (nie widać) chłodzą 5 dysków
    - 1 120mm w zasilaczu
    - 1 120mm na chłodzeniu procesora
    - 1 120mm z tyłu obudowy
    - 1 140mm na górze obudowy
    - 2 na karcie graficznej

Obudowa to Antec Gamer Three Hundred
  • Helpful post
    daavid117
    Level 42  
    Chłodzenie na procesorze masz zamontowane w zły sposób. Wentylator powinien zasysać ze środka i dmuchać wprost na ten wentylator z tyłu. Chyba, że montaż tego Mugen'a (?) jest niemożliwy w inny sposób, bo widzę, że jest ciasno.
    A nie wróć, masz jeszcze u góry wylot. Tak czy siak wydaje mi się, że wydmuch z procesora powinien być skierowany na tylną ścianę. Jeśli źle myślę proszę mnie poprawić.

W zasadzie jak się tak przyglądam to widzę, że to i tak wpływu na temperaturę karty mieć nie może.

Temperatura pamięci na poziomie 68°C pod obciążeniem mieści się już w normie.
    11111olo
    Level 42  
    Wentylator można praktycznie dać na każdej ściance - tu tak jak sugerujesz powinno wejść jednak jest "inaczej" zamontowane bo kiedyś miałem RAM OCZ z dużymi radiatorami które uniemożliwiały montaż w inny sposób. Teraz by było na styk. Kiedyś testowałem jak mocno zagrzeje się procesor bez tego wentylatora i temperatura wzrosła tylko o kilka stopni.
    Nawet teraz procesor nie ma gorąco tylko ram karty graficznej.
    skynet_2
    Level 26  
    11111olo wrote:
    Czy problem z grzaniem RAMu zmniejszyło by chłodzenie referencyjne jak np. takie?
    GF 9800GT - bardzo gorący RAM GF 9800GT - bardzo gorący RAM
    Mam takie chłodzenie i również 9800GT, przy temp powietrza 25*C i 80% prędkości wiatraczka temp GPU w stresie nie przekracza 71*C, temp PCB nie przekracza 56*C.
    Ta karta nie ma czujnika temp pamięci, jest to temperatura PCB IMHO.

Jeżeli możesz zamieść zrzut ekranu z gpushark, view->Detailed mode.

Dorzuć jeszcze info ze SpeedFan'a:
    11111olo
    Level 42  
    A wiesz w którym miejscu jest ten czujnik PCB?
  • Helpful post
    skynet_2
    Level 26  
    Nie dalej niż 3-4cm od GPU[tak mi się wydaje], wartość temperatury była zawsze identyczna[+/- .5*C] z tą pochodzącą od ds18b20 który kiedyś miałem na stałe przyklejonego do PCB.
  • Helpful post
    leven
    Level 36  
    @11111olo

68 st C w stresie przy 30 st C otoczenia, to bardzo zadawalający wynik.
    Nie widzę tutaj powodów do niepokoju.
    Stop lutowniczy pod SMD roztapia się w około 180 st C, a same kości pamięci, nie boją się co najmniej 250 st C.
    Naprawdę nie ma się czym przejmować.

Za to warto się zająć ułożeniem przewodów, taśm sygnałowych itd, bo jest tam harmider :shii:
    Jak z przodu jest porządny nawiew (a pewnie są dwa 120 mm wentylatory), to możesz urwać parę stopni po uporządkowaniu kabli.
    Zmienił bym też umiejscowienie wentylatora na tym klocu Mugenie, montując go nad slotami DIMM (dla próby).
    11111olo
    Level 42  
    leven wrote:
    @11111olo

Stop lutowniczy pod SMD roztapia się w około 180 st C, a same kości pamięci, nie boją się co najmniej 250 st C.
    Naprawdę nie ma się czym przejmować.

Ciekawe rzeczy wypisujesz. Robia je z jakiegoś tytanowego krzemu? Zwykły wytrzymuje 150°C (czasami 175°C lub tylko 125°C). U ułożeniu wentylatora już pisałem jak i o dwóch wentylatorach z przodu. Czytaj wątek zanim zaczniesz pisać.
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    11111olo
    Level 42  
    A kurzu ile? ;)
    Też mam z boku mozliwość montażu wentylatora tylko jak zrobić żeby kurzu nie ciągnął?
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    leven
    Level 36  
    11111olo wrote:

Ciekawe rzeczy wypisujesz. Robia je z jakiegoś tytanowego krzemu? Zwykły wytrzymuje 150°C (czasami 175°C lub tylko 125°C). U ułożeniu wentylatora już pisałem jak i o dwóch wentylatorach z przodu. Czytaj wątek zanim zaczniesz pisać.

Przykro mi, że tak traktujesz pomoc.

Może zapoznaj się z temperaturami przy reballingu:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic73518.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1461877.html

pzdr.
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    11111olo
    Level 42  
    Temperatura lutowania a pracy to zupełnie co innego.
    Jutro dołożę wentylator i usunę śledzie.
    1 dzień nie zakurzy komputer za bardzo ;)
  • Helpful post
    Karaczan
    Level 41  
    Fajnym filtrem sa takie "rajstopowe" skarpetki kobiece, szczegolnie czarne bo ich nie widac ;)
    Poza tym mierzysz temperature organoleptycznie, termometrem czy softem?

Soft na ogol nie podjae temp ramu, kostki nie maja takich czujnikow.
    To co wypluwaja programy na wiekszosci kart graficznych to tzw Mem I/O, sekcja w GPU odpowiedzialna za komunikacje z RAMem, a nie temp samych kostek pamieci.
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    11111olo
    Level 42  
    Jednak to nie RAM tak się grzeje a tranzystory - jest ich około 10.