Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niestandardowy kabel RS-232 (Do UPSa Orvaldi 520GE)

wkowal 07 Cze 2011 11:08 1705 6
  • #1 07 Cze 2011 11:08
    wkowal
    Poziom 9  

Witam,

Musze podłączyć UPS Orvaldi 520GE do komputera poprzez port COM i odpowiednio skonfigurować zachowanie systemu w wypadku braku zasilania.

Niestety do UPS nie dołączono żadnego okablowania, a na stronie producenta wyczytałem, że potrzebny jest specjalny RS.

Jego schemat wygląda tak:
    http://www.orvaldi.pl/Files/File/DB9%20pod%20UPSmart.pdf

Mówiąc szczerze nie potrafię tego rozczytać (z oznaczeń rozumiem tylko F/M i numery pinów) i nie wiem co i jak połączyć aby działało. Czy możliwy jest zakup gotowego kabla z takimi połączeniami, a jeśli tak to jak się on nazywa.

Jeśli nie to bardzo proszę o dokładne wyjaśnienie (jak laikowi), co powinienem zrobić (w sensie jak przemienić kable) aby ze zwykłego RS powstało takie cudo.

0 6
  • #2 07 Cze 2011 11:13
    xury
    Poziom 38  

Jeśli nic nie rozumiesz z pdf'a, który podałeś to poproś jakiegoś średnio rozgarniętego elektryka lub elektronika i powinien ci taki kabel wykonać. Jest to bardzo proste.

0
  • #3 07 Cze 2011 15:02
    wkowal
    Poziom 9  

Chwilowo nie bardzo mam kogo o to zapytać. Znajomy elektryk przebywa na urlopie. Czy tutaj chodzi tylko o zamianę par przewodów (np. jak kabel sieciowy cross-over), czy może trzeba coś więcej? Nie sądzę, że jest to coś z czym sobie nie dam rady - po prostu potrzebuję jasnej instrukcji (połącz kabel a z b, c zamień z d itp) dla kogoś kto nie zna symboli elektrycznych.

Najlepszy byłby zakup gotowego kabla, ale wydaje mi się, że takiego może wcale nie być w sprzedaży.

0
  • #4 07 Cze 2011 15:11
    xury
    Poziom 38  

Najwyraźniej nie dasz rady skoro sam podałeś link do schematu kabla, gdzie masz wszystko podane jak na dłoni. Skoro nie potrafisz odczytać tak prostego schematu to kabla też nie zrobisz. Nie ma co tłumaczyć.

0
  • #5 02 Wrz 2011 13:48
    HenriettaPL
    Poziom 9  

Pozwolę sobie bumpnąć, bo ostatnio też zmagam się z tym problemem.

W kablu trzeba coś zmienić. On generalnie sygnalizuje przez CTS stan zasilania sieciowego i przez DCD bodajże stan baterii. Jak nie ma żadnych zmian w stanie to one są Z-etami(wysoka impedancja, będą w takim stanie w jakim ustawisz sobie RTS), jak są zmiany(czyli sygnalizuje dany stan) to ciągnął w stan logiczny 0.

Oprogramowanie Orvaldi oczywiście totalnie nie działa, ale to nie problem napisać własny.

Znajomy serwerowiec poprzez MASA-MASA stwierdził że to połączenie obudów kabli, ale to zapewne szamaństwo.

Update:
    Stan baterii(DCD) nie działa, eksperymentalny serwer padł z hukiem :)

0
  • #6 02 Wrz 2011 14:30
    enigmei
    Poziom 9  

Panowie,
    RS232 jest interfejsem szeregowym
    sygnały o których piszesz służa do sterowania transmisją, a nie informowania czy ups jest na baterii czy nie.

Z podanego linku wynika iż jest to prosty (NIEKROSOWANY) kabel modemowy.
    wprowadzone rezystorki na moje okno nie mają znaczenia, jednakże połaczenia (pospinanen nóżki) e muszą być zachowane jak na schemacie skoro producent tak podał.

0
  • #7 02 Wrz 2011 15:39
    HenriettaPL
    Poziom 9  

Z całą pewnością tutaj jednak RS232 nie jest interfejsem szeregowym.

Wątpię aby nóżki Tx i Rx miały tutaj jakiekolwiek znaczenie. Ten schemat to po prostu perwersja połączenia szeregowego, i cokolwiek z niego można wydobyć właśnie tak jak mówię. Producent wpadł na pomysł perwersyjny, szalony jednak ciekawy i działający aby stany przesyłać poprzez nóżki kontroli transmisji, które jednak system może czytać.

Fakt że to działa pozwolę sobie zaprezentować napisanym programem do monitorowania właśnie tego nieszczęsnego UPS-a, którego kod źródłowy można pobrać tu.

0