Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Indesit WIA 102 nie uruchamia programów prania, jak i innych

07 Cze 2011 12:43 6376 8
 • Poziom 2  
  Witam.
  Od kilku dni mam problem z pralką jak w temacie. Początki usterki przejawiały się tym, że w trakcie wykonywania prania pralka zatrzymywała się przed płukaniem. Lampki sygnalizacyjne paliły się prawidłowo tylko, że nic więcej się nie działo.
  Na drugi dzień, zaistniała podobna sytuacja i było to ostatni raz, gdy udało się ją uruchamić.
  Od tego czasu niezależnie od nastawów potencjometrów nie uruchamia żadnego cyklu prania, samodzielnego płukania czy też widowania, choć lampki sygnalizacyjne wskazują właściwe działanie.
  Proszę o pomoc, co może być przyczyną takiegoż zachowania tego sprzętu, gdyż nie chce inwestować od razu w moduł... Może jakieś pomysły, za które z góry dziękuję.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 20  
  Witam.
  Zatrzymywanie się pralki przed płukaniem, świadczy o uszkodzonej pompie spustowej wody.Natomiast jak nie rusza trzeba, sprawdzić szczotki na silniku.
 • Poziom 2  
  Po kilku dniach bezczynności po włączeniu pralki "załapał" spust wody. Ale to było wszystko. Więc pompa sprawna, szczotki raczej też.
  Sprawdzony presostat, grzałka (opór oraz upływność), elektrozawory, diody na programatorze, triaki i dalej nic.
  Czyli co cały programator? Ktoś wie gdzie taniej można go kupić, ewentualnie czy ktoś to naprawia, programuje, jaki koszt? Dziękuję za ewentualne informacje.
 • Poziom 20  
  Witam.
  Uważam,że dalej nie wykonałeś wszystkich możliwości,jeśli chodzi o pompe spustową, może się zacinać,trzeba ją wyciągnąc wyczyścić i sprawdzić czy za każdym razem startuje.Jeśli chodzi o silnik trzeba go sprawdzić poza pralką,lub w innej sprawnej pralce,dopiero potem szukać usterki w module.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 2  
  Silnik i pompa wg mnie jest sprawna. Świadczy o tym fakt, że po przelutowaniu modułu, przeczyszczeniu styków i nastawie programu prania pralka uruchomiła się. Prała prawidłowo do ... ostatniego poboru wody przy płukaniu-już z płynem do płukania.
  W tym miejscu stanęła, lampki kontrolne paliły się prawidłowo, a ona nie dawała znaków życia (dokładnie tak właśnie się zatrzymała za pierwszym razem przy stwierdzeniu awarii).
  Potem ponownie, pomimo resetu czy to wybierakiem na "0", czy wyłączeniu z zasilania niestety znowu się obraziła i mimo sygnalizacji prawidłowej wybranych nastawów nie ruszył żaden program. Czyli - pompa działa prawidłowo, silnik również, gdyż kręciła, wirowała...
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Witam.
  W takim razie trzeba sprawdzić, przekażnik od pompy spustu wody,jeśli woda zostaje w pralce.Natomiast jeśli nie pobiera wody i nie dochodzi napięcie do elektrozaworów to też sprawdzić, lub wymienić przekażnik lub triak.
 • Poziom 12  
  Witam
  Poza modułem masz jeszcze całe mnóstwo możliwości. To jest pralka z jednym elektrozaworem pojedyńczym/ podwójnym/ potrójnym ? sprawdziłeś je ? zmierzyłeś cewki, wyczyściłeś filtr na zasilaniu? jeśli jest pojedynczy elektrozawór to proponuję sprawdzić mechanizm szuflady na środki piorące czy się nie blokuje (jeśli pralka takowy posiada oczywiśćie)
  pozdrawiam i proponuję moduł zostawić na sam koniec
 • Poziom 14  
  Myślę, że henrykgr1 udzielił dobrej rady. Należy sprawdzić szczotki w silniku i pompę spustową.
 • Poziom 2  
  Problem rozwiązany. Po przetestowaniu modułu okazało się, że jest sprawny. Przyczyna tkwiła w elektrozaworze (podwójny), który się "wieszał". Dochodziło do niego napięcia, on miał swoją rezystancję, jednakże nie załączał i to tylko przy płukaniu. Przy praniu brał sobie wodę aż miło. Po intensywnym "obstukaniu go" czort zadziałał, a i wszystkie inne objawy zanikły. Uruchamiają się wszystkie programy - niezależnie czy potrzebują wodę (płukanie) czy też nie (wirowanie). To chyba tyle. Dziękuję za pomoc.