Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Degen de1103 jaka antena na lw, mw i sw?

Ganjor86 07 Jun 2011 12:53 35288 92
Renex
  • #31
    Ganjor86
    Level 21  
    To które kondensatory i cewki muszą być strojone w drugim schemacie ? I ciekawe czy uda się taki układ zestroic na fale długie średnie i krótkie... Szczerze to pojęcia nie mam jak to obliczyć ale skoro tylko jedna częstotliwość jest przepuszczana to napewno warto. Trzeba będzie tam wstawić potencjometry i na przełączniku wielopozycyjnym małe kondensatory ustawione w szereg z odczepami na przełącznik i dodatkowo kondensator zmienny wstawiony z tym w szereg. Jak bardzo można zawęzić odbierane pasmo ? Chodzi mi tu głównie o odbiór na MW stacji zza oceanu bo może coś na jesieni się uda z anteną EWE bo podobno jest do tego nie zastąpiona.
  • Renex
  • #32
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

    Przeczytaj i poczytaj o antenie - o nazwie EWE - .

    Czytając ze zrozumieniem - wszystko się wyjaśni.


    Pozdrawiam.
  • #33
    Driver-
    Level 38  
    Zerknij na to mini skrzynka antenowa. W miarę prosta do wykonania, powinna znacząco poprawić odbiór i można tym dopasować Longwire'a. W łatwy sposób rozbudować dodając cewki na fale długie i średnie. Jeśli był byś zainteresowany, mogę obliczyć wartości cewek jakie będą potrzebne do rozbudowy i wyjaśnić szczegóły konstrukcyjne.
  • #34
    Ganjor86
    Level 21  
    Chętnie zrobię taka skrzynkę :) ale kilka pytań. Czy ta skrzynka będzie współpracować z każdą antena z balunem ? Czy kondensatory zmienne muszą być takiej samej wielkości i jeśli nie to jakiej pojemności kondensator dokupić. I czy kupić drugi przełącznik wielopozycyjny a jeśli tak to na ile odczepów ma być żeby skrzynka stroiła się od 150kHz do 30MHz. No i prośba o obliczenia bo z wykształcenia jestem kelnerem i z matematyki zawsze 2 miałem :( jak będę wiedzieć jakiej wielkości cewki i z jakiego drutu to raczej dam radę. I czy cewki można wykonać z przewodu do instalacji elektrycznej miedzianego 2mm nie jest on pokryty cienką izolacją tylko grubą gumowo- plastikową więc nie wiem czy to się będzie nadawać.
  • Renex
  • #35
    Ganjor86
    Level 21  
    Pomoże ktoś ? Schemat już jest ale te cewki... mógłby ktoś obliczyć ? I o co chodzi z tymi kondensatorami bo są dwa, jednym się odcina górne pasmo a drugim dolne ? I ta linia przerywana też nie wiem o co tam chodzi. Jeśli ktoś mi jakieś wskazówki poda to sam sobie poradzę z wykonaniem.
  • #36
    Driver-
    Level 38  
    Ganjor86 wrote:
    Czy ta skrzynka będzie współpracować z każdą antena z balunem ?
    Tak powinna współpracować praktycznie z każdą anteną z balunem i bez baluna.
    Ganjor86 wrote:
    Czy kondensatory zmienne muszą być takiej samej wielkości i jeśli nie to jakiej pojemności kondensator dokupić.
    Pojemność kondensatorów nie jest krytyczna można dać o większej pojemności. Potrzebny będzie drugi, identyczny do tego jaki już masz.
    Ganjor86 wrote:
    I czy kupić drugi przełącznik wielopozycyjny a jeśli tak to na ile odczepów ma być żeby skrzynka stroiła się od 150khz do 30mhz.
    Przełączników musi być 3 każdy po dwie sekcje. Jeden do cewek, drugi do kondensatora równoległego do cewek i trzeci do kondensatora szeregowego (antenowego). Chcesz przestrajać antenę w szerokim zakresie więc trzeba przełączać cewki i kondensatory. Oprócz kondensatorów zmiennych dołączać trzeba będzie jeszcze kondensatory stałe.
    Ganjor86 wrote:
    I czy cewki można wykonać z przewodu do instalacji elektrycznej miedzianego 2mm nie jest on pokryty cienką izolacją tylko grubą gumowo- plastikową więc nie wiem czy to się będzie nadawać.
    Taki przewód odpada. Do nawinięcia cewek musisz się zaopatrzyć w przewody miedziane w emalii tzw. DNE (Drut Nawojowy Emaliowany). Część cewek trzeba będzie nawinąć na rdzeniach ferrytowych, a część może być powietrznych na karkasie bez rdzenia. Wszystkie dane potrzebne do wykonania cewek podam Ci później bo nie miałem czasu zrobić obliczeń. Zamieszczę także nowy schemat uwzględniający wszystkie potrzebne zmiany. Wtedy dopiero będziesz wiedział w co jeszcze się zaopatrzyć.
    Ganjor86 wrote:
    o co chodzi z tymi kondensatorami bo są dwa, jednym się odcina górne pasmo a drugim dolne ?
    Kondensatorami strosz (ustawiasz) na najlepszy odbiór (najmocniejszy sygnał), gdyż w raz z cewkami oba ze sobą współpracują w zależności od częstotliwości i impedancji anteny, ponieważ impedancja anteny zależy m/innymi od częstotliwości. Ale zasadami dostrajania zajmiemy się dopiero jak będziesz miał gotową skrzynkę.
    Ganjor86 wrote:
    I ta linia przerywana też nie wiem o co tam chodzi.
    Linia przerywana oznacza że przełączniki mają wspólną oś. Na podanym schemacie jest przełącznik obrotowy dwu sekcyjny, cztero pozycyjny.
  • #37
    Driver-
    Level 38  
    Poniżej schemat skrzynki. Przełączniki na schemacie są 7-io pozycyjne (takie mam w edytorze), ale kup 6-cio pozycyjne po 2 sekcje każdy będziesz miał możliwość rozbudowy i przełączania dodatkowych kondensatorów czy odczepów na L3. Kondensatory zmienne 505pF+480 - do przełącznika podłącz statory, rotory w C1 i C2 na masę, rotor C5 i C6 musi być odizolowany od masy i gałki. Możesz go odizolować montując na płytce z laminatu lub plastikowej, jego ośkę musisz też odizolować od gałki, w przeciwnym razie będą problemy ze strojeniem na najwyższych częstotliwościach.

    Cewkę L2 wykonaj tak jak w opisie, nawiń drutem DNE-Φ1,5mm na karkasie średnicy 55mm długości 33mm. Na tej cewce nawijasz L1 - 6zw DNE-Φ1,5mm a odczep robisz na 4 zw. Przez zwiększoną ilość zwojów L1 do 6-u na długich i średnich będzie lepszy odbiór, na innych pasmach włączasz 4zw. a przełączając na 6zw możesz odbierać nieco szersze pasmo z trochę gorszą selektywnością.

    Cewka L3 jest zamiast L3, L4 i L5, więc nawijasz tylko jedną cewkę zamiast trzech co upraszcza konstrukcję. Nawijasz 22 zwoje DNE-Φ1,5mm na karkasie o średnicy 38mm i długości 32mm, doczepy na 7,5 i 3,5 zwoju. Przełączanie odczepów zmienia indukcyjność cewki. Włączenie wszystkich zwojów daje 15µH 7,5zw 3,3µH a 3,5zw. ~1µH.

    Cewkę L6 nawijasz na rdzeniu RTF-36X23X15-4A11 (w linku info gdzie możesz kupić). Na tym rdzeniu nawijasz 16 zwoi drutem DNE-Φ1,5mm odczep robisz na 8,5 zwoju. Dzięki zastosowaniu rdzenia pracującego do 2 MHz masz cewkę o niewielkiej ilości zwoi a tym samym o dużej dobroci, co przekłada się na lepszą selektywność.

    Całość musi być w metalowej obudowie, najlepiej aluminiowej. Obudowa nie może być zbyt mała, ponieważ cewki muszą być oddalone od ścianek obudowy co najmniej o 3-4 cm. Cewki i kondensatory muszą być jak najbliżej przełączników, a połączenia możliwie najkrótsze. Aby uniknąć niepożądanych sprzężeń cewka L3 musi być pod kątem prostym do L2, czyli L2 montujesz pionowo a L3 poziomo. L6 ma rdzeń toroidalny, więc możesz ją umieścić w dowolnym położeniu względem L2 i L3.

    Dodałem przełącznik "Bypass" celem ominięcia skrzynki. Połączenia, od gniazd do przełącznika, trzeba wykonać przewodem koncentrycznym. Jest to wygodne ponieważ najpierw dostrajasz się do stacji a potem dostrajasz skrzynkę na najlepszy i najczystszy odbiór. To ułatwia i przyspiesza wyszukiwanie stacji i dostrojenie.
    Jak będziesz miał pytania to napisz.
  • #38
    Ganjor86
    Level 21  
    Witam.
    Może być takie coś ? http://allegro.pl/przelacznik-obrotowy-2-pozycje-6-obwodow-i1655751549.html Kupiłem dziś kondensator zmienny ale nie było już takiego jak tamten więc kupiłem 284,64 + 237 + 14,7 + 10,5 pF czyli łącznie 547 pF mogę dołączyć szeregowo kondensator i wyrówna tą różnice ?
    Przy przełączniku do omijania skrzynki chyba jakiś tłumik powinien być bo jak się podłączy LW o długości 20 metrów to tylko jazgot słychać wiec jakiś tłumik by się przydał (potencjometr miedzy uziemieniem a antena ? ) I ile metrów ma mieć LW bo znalazłem w chińskim sklepie linkę 20 metrów stalowa cienka ale mocna w izolacji do rozwieszania prania, mógłbym ja podłączyć za pomocą kostki do instalacji elektrycznej a jakby 20 metrów nie wystarczyło to mogę jeszcze jedna kupić.

    Moderated By c2h5oh:

    Regulamin punkt 3.1.18. (10.11) Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

  • #39
    Driver-
    Level 38  
    Ganjor86 wrote:
    Dobrze kombinujesz, ten typ przełączników się idealne nada, ale w innej konfiguracji, ten który jest w linku ma tylko 2 pozycje. Potrzebujesz 6 pozycji 2 obwody (2 równocześnie przełączane styki) ten przełącznik ma 12 styków, co po połowie daje 6 pozycji i w dwóch obwodach, czyli 6 styków do jednego ślizgacza a drugie 6 do drugiego.
    Ganjor86 wrote:
    Kupiłem dziś kondensator zmienny ale nie było już takiego jak tamten więc kupiłem 284,64 + 237 + 14,7 + 10,5 pF czyli łącznie 547 pF mogę dołączyć szeregowo kondensator i wyrówna tą różnice ?
    Powinien spasować, można go dać jako antenowy. Można zrobić tak, kondensatory 14,7pF i 10,5 połączyć równolegle 14,7+10,5=25,2pF potem przełącznikiem dołączać równolegle kolejne sekcje 237pF i 284,64pF, to da na I pozycji 25,2pF, na II na 262,2PpF i na III 564,84pF a na kolejnych pozycjach dołączać kondensatory stałe co zwiększy pojemność 564,84pF o wartości jakie będą mieć kolejne kondensatory. Do takiego przełączania dobry byłby przełącznik pakiety:3 obwody:6 pozycje:6.
    Ganjor86 wrote:
    Przy przełączniku do omijania skrzynki chyba jakiś tłumik powinien być bo jak się podłączy LW o długości 20 metrów to tylko jazgot słychać wiec jakiś tłumik by się przydał (potencjometr miedzy uziemieniem a antena ? )
    Tłumik na pewno się przyda, bo w pewnych warunkach odbioru jest niezastąpiony. Można go zrobić jako płynny na potencjometrze, lub o skokowo przełączanych wartościach tłumienia na przełączniku i opornikach.
    Ganjor86 wrote:
    I ile metrów ma mieć LW bo znalazłem w chi.ńskim sklepie linkę 20 metrów stalowa cienka ale mocna w izolacji do rozwieszania prania, mógłbym ja podłączyć za pomocą kostki do instalacji elektrycznej a jakby 20 metrów nie wystarczyło to mogę jeszcze jedna kupić.
    Linka stalowa odpada, chyba że będzie nierdzewna. Jak wciągnie wodę to zardzewieje i po antenie. Ja mam antenę deltę (trójkąt), wykonana jest z drutu miedzianego Φ3mm w izolacji (popularny DYT) o długości całkowitej ponad 80m, wisi już ładnych parę lat i trzyma się świetnie. LW nie ma określonej długości, jest anteną szerokopasmową, więc można stosować różne długości. Do wejścia/wyjścia odbiornika/nadajnika dopasowuje się ją właśnie za pomocą skrzynki antenowej. Praktycznie im LW dłuższy tym lepiej. Dopasowanie LW skrzynką jest konieczne, bo anteny tego typu przyjmują wartości oporności wejściowej w zależności od długości i częstotliwości od paru Ω do paru kΩ, jakiej długości by nie był i tak jego oporność wejściowa zmienia się wraz ze zmianą częstotliwości. Powieś LW o takiej długości jaka ci pasuje i będzie dobrze.
  • #40
    Ganjor86
    Level 21  
    Przełączniki już mam czekam jeszcze na rdzeń ferrytowy. Puszkę chce zrobić z blachy ze starego komputera blacha jest gruba i bardzo sztywna. Cewki chce nawinąć na karkasie ze sztywnej tektury na końcu pomalowanej lakierem dla utwardzenia. Największym problemem jest drut DNE 1,5mm bo nigdzie nie mogę spotkać a już kilka silników i transformatorów obejrzałem, gdzie taki drut można dostać ? I jeszcze kwestia anteny, czy może ona być rozwieszona pod dachem z eternitu w budynku gdzie niema podłączonego prądu ? I czy cztery longwire rozwieszone w kierunkach N-S, W-E, NE-SW, NW-SE wystarczą aby móc odbierać stacje z wszystkich kierunków czyli inaczej czy long wire dobrze nastrojony pokryje 45stopni?
  • #42
    Ganjor86
    Level 21  
    Podejrzewam że trzy metry drutu mi wystarczy więc płacenie 45zł to trochę sporo jak na moje potrzeby...
  • #43
    Anonymous
    Anonymous  
  • #44
    Driver-
    Level 38  
    Jeśli masz kłopot ze zdobyciem drutu, dowiedz się gdzie w Chełmie przewijają silniki elektryczne i transformatory. Te parę metrów prawdopodobnie kupisz u nich za grosze, a jak dobrze pogadasz to może dadzą za darmo jakiś z odzysku. Projekt nie jest mój, dla ścisłości, zrobiłem tylko kilka zmian w oryginale aby odbierać długie i średnie. Cewkę L3 możesz też nawinąć na rdzeniu RTP-26,9X14,5X11-LP, ten typ materiału rdzenia można stosować dla cewek pracujących w obwodach rezonansowych od 2-30MHz. Na tym rdzeniu nawijasz 33zw drutem DNE Φ1mm, co da 15µH. Drut powinien pokryć ~75% obwodu rdzenia, więc praktycznie wewnątrz rdzenia będzie zwój przy zwoju. Odczepy dla 1µH na 8,5zw. dla 3,3µH na 15,5zw. Wyjdzie mniej drutu i zyskasz na dobroci. Pozostałe cewki muszą być nawinięte w/g opisu. Zmiana średnicy drutu przy nawinięciu zwój przy zwoju, zmienia długość cewki, więc tym samym zmienia się indukcyjność, oraz dobroć.
  • #45
    Ganjor86
    Level 21  
    Czy mogę użyć ferrytu z płyty głównej komputera ? I co zmieni zastosowanie dwóch rdzeni ferrytowych w efekcie końcowym ? Większa selektywność i ostrość strojenia ? Bo jeśli tak to wolałbym użyć dwóch rdzeni.
  • #46
    Driver-
    Level 38  
    Ani Ty ani ja nie znamy parametrów rdzeni z płyty komputera, a użycie rdzeni z niewłaściwego materiału ferromagnetycznego spowoduje straty w cewkach. Materiał z jakiego wykonany jest jakiś rdzeń do jednych zastosowań się nadaje a do innych nie, każdy ma swoje przeznaczenie. Dlatego podałem Ci link do rdzeni, na których nawinięte cewki będą mieć odpowiednie parametry.

    Rdzeń zwiększa indukcyjność, czyli można zmniejszyć średnicę cewki i ilość zwoi aby uzyskać tą samą indukcyjność. Dobroć cewki zależy od oporności przewodu, lecz ze wzrostem częstotliwości zwiększa się tzw. efekt naskórkowości i oporność rośnie pogarszając dobroć. Dlatego jeśli nawiniemy cewkę na rdzeniu to będzie mniejsza oporność drutu i tym samym polepszy się dobroć, nawet jeśli nawiniemy drutem o nieco mniejszej średnicy. Z kolei cewka rzutuje na dobroć obwodu rezonansowego im większa dobroć cewki tym większa dobroć obwodu i większa selektywność.
  • #47
    Ganjor86
    Level 21  
    No skoro warto to zamówię jeszcze ten drugi rdzeń. Widzę że na stronie ferystera są tanie karkasy mógłby ktoś wskazać jaki mam kupić ? I jeszcze parę pytań co do konstrukcji czy w obudowie cewki oddzielać od siebie blaszanymi ściankami połączonymi z obudową ? I czy dobre by było połączenie przewodów które nie będą masą kablem np: 50 ohm czyli przewody zewnątrz skrzynki były by ekranowane. I jeśli wstawić ścianki między cewki to czy oddzielać kondensatory zmienne ściankami. Zastosowanie ścianek powiększyło by całą konstrukcje ale jeśli warto to może być duża.
  • #48
    Ganjor86
    Level 21  
    Cóż zrobię skrzynkę bez żadnych ścianek i wszystko połączę zwykłymi przewodami i zamówię ten drugi rdzeń.
  • #49
    Ganjor86
    Level 21  
    Więc chyba będzie lepiej jeśli poczekam aż się sprawa wyjaśni co do tej skrzynki.

    Ten post jest odpowiedzią na post który już nie istnieje proszę o usunięcie tego postu
  • #50
    Anonymous
    Anonymous  
  • #51
    Anonymous
    Anonymous  
  • #52
    Ganjor86
    Level 21  
    Kolega Altron też robi tą skrzynkę ? To już nie wiem z czego zrobić ten karkas bo tylko jeden będzie w mojej konstrukcji, pozostałe zastąpiłem rdzeniem ferrytowym.
  • #53
    Anonymous
    Anonymous  
  • #54
    Ganjor86
    Level 21  
    kondensatory mogą być łączone równolegle ? Bo w sklepie niema takich dużych. Może być po pięć np ? I jeszcze jest taka sprawa że kupiłem druty DNE ale nie było drutu 1,5mm był tylko odrobinę cieńszy i grubszy (trzeba się przyjrzeć żeby zobaczyć różnice) a że były tanie to kupiłem jednego i drugiego po 5 metrów. Tylko nie wiem czy lepiej nawinąć cewkę tym grubszym czy cienszym. I mam jeszcze drut 1mm czyli już mogę nawinąć cewkę L6 prawidłowo tylko nie wiem czy ma być zwój przy zwoju czy cewka ma pokryć równomiernie cały rdzeń. Mam też rurkę PCV 50mm i mam pytanie jeżeli większa ilość zwoi się zmienia to czy z 4 trzeba zrobić 4,5 a z 6 zrobić 6,5.
  • #55
    Anonymous
    Anonymous  
  • #56
    Ganjor86
    Level 21  
    Jeden jest o jedną dziesiątą milimetra cieńszy a drugi o jedną dziesiątą milimetra grubszy.
  • #57
    Anonymous
    Anonymous  
  • #59
    Anonymous
    Anonymous  
  • #60
    Anonymous
    Anonymous