Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Degen de1103 jaka antena na lw, mw i sw?

Ganjor86 11 Jun 2012 07:34 33746 92
    Ganjor86
    Level 21  
    A gdyby zastosować jako antenę kabel sieciowy twardy z przeplotem ? Wiem że nie jest wytrzymały ale mógłbym go rozwiesić na stalowej lince która już wisi i jeszcze pytanie które już wiele razy było na elektrodzie ale nie w kontekście odbiornika czyli uziemienie... mam jakieś trzy metry od okna (dom parterowy) zawór od głównej sieci wodociągowej na mojej ulicy czyli konkretny kawał żelaza zakopany dość głęboko, czy można jego użyć jako uziemienie a jeśli tak to jaki kabel tam podłączyć i jak podłączyć. Próbowałem z cynkowanym wiadrem zakopanym jakies 1,5m pod zremią ale mój kolega elektryk mierzył opór i wyszło 60ohm :( możliwe jest że mam kiepskie warunki do zrobienia uziemienia bo mieszkam w miejscu gdzie zaraz obok mojego domu teren opada i tam spływa cała wilgoć ? I jeszcze jakim drutem doprowadzić uziemienie do skrzynki antenowej.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
    Ganjor86
    Level 21  
    Dostałem od kolegi kabel PKL ale starej generacji czyli cztery miedziane druciki i trzy stalowe, mam tego raczej ponad 150m ale nie wiem czy jest warte zachodu rozwieszanie tego w miejscu stalowej linki albo przyczepianie jej do wiszącej linki. Ktoś ma jakies doświadczenie ze starym typem PKL ?

Dodano po 1 [godziny] 11 [minuty]:

Znalazłem już na innym forum że taki kabel nazywa się PKL-2 i że się nadaje na antenę odbiorczą ale co do nadawania zdania są podzielone ale mnie i tak tylko odbiór interesuje :) i mam jeszcze takie pytanie czy jeśli kabel leży na murze domu i przechodzi przez otwór przewiercony przez strop czy może to źle wpływać na odbiór ? I jeśli znajdę jakies łączenia na kablu a wiem że będą to najlepiej je zlutować czy wystarczy ciasno skręcić i ścisnąć w kostce do instalacji elektrycznych ?
    Ganjor86
    Level 21  
    witam kabel był w czterech częściach trzy połączyłem i wyszedł mi kabel takiej długości jakiej potrzebowałem :) zostało mi jeszcze 90m kabla na wypady w teren. Radio rzeczywiście o wiele lepiej odbiera a teraz się zastanawiam czy nie rozwinąć dwóch splecionych ze sobą kabli w jeden pojedynczy o długości 180m i jeden kabel o długości 90m podłączyć do uziemienia a drugi 90m do wejścia anteny, czy takie rozwiązanie pozwoli na to żeby skrzynka działała jak strojony baloon i uziemienie nie byłoby potrzebne ? Wykonywanie za każdym razem uziemienia kiedy brałbym radio w teren to trochę problem jednak..