Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sąsiadka kosi trawę kosiarką elektryczną a u mnie wywala różnicówka

yarotom 07 Cze 2011 13:32 5236 17
  • #1 07 Cze 2011 13:32
    yarotom
    Poziom 2  

Witam wszystkich.
    Jestem nowy i mam nietypowy problem.
    Mam dom, w którym od października mieszkam i oczywiście jest zakładana instalacja elektryczna (2008) wg obowiązujących norm.
    Problem z tym, że jeszcze wcześniej, zanim się wprowadziłem, podczas mojej kilkudniowej nieobecności jak przyjeżdżam na budowę, to mam wywaloną różnicówkę (zauważyłem to od wiosny 2010) i to często (do naszego obwodu jeszcze nie były podłączone żadne odbiorniki poza żarówkami).

Od momentu, kiedy mieszkamy w domu i jak tylko sąsiadka kosi trawę (w październiku dwa razy), to wywalała mi w naszym obwodzie różnicówka (zaznaczam, że sąsiadka ma własny obwód-zasilanie, czyli i własną róźnicówkę). Na początku nie przyszło mi do głowy ;)

Po jakimś czasie (może tydzień później) sąsiadka znów kosiła i znów mi wywalała różnicówka - żona do mnie mówiła, że to może sąsiadka jest winna, że u nas wywala różnicówka, a ja mówię, że to niemożliwe i to przez zbieg okoliczności, że kiedy ona kosi, to u nas wywala zabezpieczenie różnicowe). Zaznaczam, że w międzyczasie, kiedy nie kosiła, to u nas przez parę dni nie wywalała różnicówka.
    I po tygodniu kosi i wywala różnicówka - to sobie pomyślałem, że może tym razem już nie zbieg okoliczności i myślę, że może ona ma coś źle zrobione z instalacją (z uziemieniem) - to było ostatnie koszenie na rok 2010.
    Od tamtej pory aż do początku maja był spokój z tą różnicówką.
    Już przy pierwszym koszeniu w tym roku znów mi wywalało różnicówkę i zacząłem jej sugerować, że może ma coś nie tak z tą kosiarką albo z przedłużaczem ma. Sąsiadka powiedziała, że zabierze kosiarkę i przedłużacz na przegląd. Po przeglądzie kosiarka OK, a przedłużacz miał jakie zwarcie, więc kupiła nowy. Po tym, jak tylko na początku raz użyła nowego przedłużacza i kosiła to już był spokój z różnicówką. Na krótko się cieszyłem, bo już za drugim i trzecim razem z nowym przedłużaczem znów mi różnicówka wywalała.
    Ostatnio kosiła w niedzielę, to tym razem rekordowo wywalało aż trzy razy moja różnicówka.

Zaznaczam jeszcze raz, że u mnie nie wywala różnicówka i wywala tylko jak sąsiadka kosi trawę i uważam, że to już za często takie zjawisko, żeby powiedzieć, że to zbieg okoliczności.
    Może mieliście podobne problemy i jeśli tak, to jak je rozwiązaliście?
    Pozdrawiam.

0 17
  • Sklep HeluKabel
  • #2 07 Cze 2011 13:40
    michalekk1
    Poziom 24  

Zaproś elektryka. Osobiście obstawiam niepoprawnie wykonane uziemienie/podłączenie przewodu PE (do jakiejś rury albo coś). Ale nie jestem elektrykiem. A takowy pomierzy i sprawdzi.

0
  • #3 07 Cze 2011 13:43
    TyPeczek
    Poziom 23  

Spróbuj też sprawdzić swoją różnicówkę. Może jest wyjątkowo wrażliwa na zmiany napięcia.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 07 Cze 2011 13:55
    yarotom
    Poziom 2  

michalekk1 Też o tym pomyślałem.
    U mnie mam podłaczone uziemienie za pomocą bednarką i szpilkami 2 sztuki po 3 m w głąb w odstępach 2 metrów i podczas odbioru rezystancja uziomu była dobra (mam skrzynka licznikowa na śicanie zewnątrz budynku) a sąsiadka ma już skrzynka licznikowa przy ogrodzeniu i jej bednarka podobno jest podłaczana do stacji trafo)

Dodano po 8 [minuty]:

TyPeczek napisał:
    Spróbuj też sprawdzić swoją różnicówkę. Może jest wyjątkowo wrażliwa na zmiany napięcia.

Ja mam instalację zrobioną na trzy skrzynki bezpiecznikowe (24 bezpieczniki i 3 róznicówki) czyli po każdej skrzynki jest róznicówka (dla gospodarczego czyli w garażu, druga dla całego parteru i trzecia dla poddasza)
    i tylko ta dla obwodów parteru różnicówka wywala a dwie pozostałe już nie

0
  • #5 07 Cze 2011 14:08
    TyPeczek
    Poziom 23  

Różnicówki trójfazowe?

0
  • #6 07 Cze 2011 14:18
    yarotom
    Poziom 2  

TyPeczek napisał:
    Różnicówki trójfazowe?

tak, wszystkie trójfazowe

0
  • Pomocny post
    #7 07 Cze 2011 14:23
    TyPeczek
    Poziom 23  

Jeśli mają podobne parametry spróbuj je zamienić. Jeśli będzie wywalać tą samą to wiadomo-jest uszkodzona.

0
  • #8 07 Cze 2011 14:27
    yarotom
    Poziom 2  

Dzięki jak znajde zcas to przekładam różnicówkę,
    TyPeczek masz ode mnie podziękowanie i 6 punktów
    Jakby co to dam znać i prosze jeszcze o dalsze podpowiedzi ;)

0
  • #9 07 Cze 2011 16:22
    Miniax
    Poziom 30  

W momencie gdy różnicówka wyłącza, to sąsiadka kosi dalej, czy kosiarka zostaje unieruchomiona?
    Czy wyłączanie podczas koszenia było losowe? Czy w ogóle po wyłączeniu nie dało się załączyć jej ponownie, do czasu aż sąsiadka skończyła kosić (o ile zrzut RCD nie unieruchamiał także kosiarki)?

I czy poza zrzutami przy koszeniu były jeszcze jakieś inne zadziałania tego RCD?

0
  • #10 07 Cze 2011 17:31
    Miniax
    Poziom 30  

W takiej sytuacji należałoby się dokładnie przyjrzeć instalacji na odcinku: wyłączająca różnicówka -> odbiory. Bardzo prawdopodobne, że gdzieś tutaj może tkwić problem.

Warto zmierzyć rezystancję izolacji między N i PE.

0
  • #11 08 Cze 2011 13:46
    Poziom 35  

Miedzy N a Pe pewnie wyjdzie cos kolo 1-8Ohmow .
    Sprawa wylacznika RCD - zbadac prad ktory plynie przewodem N za wylacznikiem RCD. Zamienic wylaczniki miejscami jezeli nadal bedzie wylaczac RCD w tym samym" miejscu na tablicy" to zapewne uszkodzona izolacja przewodu N. Jezeli wylacznik RCD daje sie wlaczyc odrazu po zadzialaniu - proponuje wstawic RCD krotko zwloczny.

0
  • #12 08 Cze 2011 14:31
    Miniax
    Poziom 30  

Czy aby na pewno rezystancja IZOLACJI wyjdzie między 1-8 Om?

0
  • #13 08 Cze 2011 17:10
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

dlaczego taki wynik ?

Sprawa wylacznika RCD - zbadac prad ktory plynie przewodem N za wylacznikiem RCD.

Co masz na myśli - "zbadać prąd" ?

Jezeli wylacznik RCD daje sie wlaczyc odrazu po zadzialaniu - proponuje wstawic RCD krotko zwloczny.

W sytuacji uszkodzonej izolacji przewodu, to ma być lekarstwo na opisywany problem ? Podaj model różnicówki jaki masz na myśli.

0
  • #14 08 Cze 2011 20:21
    kkas12
    Poziom 41  

Witam!

Doziemienie przewodu N (nawet) u sąsiadki może być bardzo prawdopodobnym powodem takiej (niby) anomalii.
    Swego czasu w jednym z tematów na innym forum przedstawiłem dwa takie niby niemożliwe przypadki. http://ise.pl/index.php?option=com_jfusion&It...php&f=23&t=11059&st=0&sk=t&sd=a&hilit=w+oczku
    Jednak na odległość nie jest możliwa diagnoza.
    Musisz kolego znaleźć naprawdę kumatego elektryka i dodatkowo nakłonić sąsiadkę do współpracy.

0
  • #15 09 Cze 2011 11:07
    janhen
    Poziom 21  

Witam
    Trzeba zmierzyć rezystancję izolacji miernikiem rezystancji izolacji na zakresie napięciowym miernika 500 V.
    Ten pomiar powinien być wykonany w instalacji elektrycznej budynku w którym występują niepożądane wyłączenia RCD .
    Minimalna rezystancja izolacji winna wynosić 1 megaom .
    W momencie włączania silnika kosiarki występuje spadek napięcia na przewodzie N i przy uszkodzonej rezystancji izolacji następuje przepływ prądu do przewodu PE lub do ziemi , powodując zadziałanie RCD . Pozdrawiam

0
  • #16 09 Cze 2011 18:08
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

janhen napisał:
    Witam

W momencie włączania silnika kosiarki występuje spadek napięcia na przewodzie N i przy uszkodzone rezystancji izolacji następuje przepływ prądu do przewodu PE lub do ziemi , powodując zadziałanie RCD . Pozdrawiam

Nie rozumiem co ma spadek napięcia podczas włączanej kosiarki do wyłączenia obcego RCD, takim tokiem idąc dalej - wszyscy sąsiedzi kiedy koszą trawę wzajemnie innym sąsiadom zrzucają różnicówkę - a jednak tak się nie dzieje.

MZ temat dość trudny, chociaż rozwiązanie może być banalne - ale na odległość ciężko przewidywać.
    Obydwie instalacje do obejrzenia i pomiarów. Kiedyś pisałem o wyrzucaniu różnicówki losowo, pod jej obwodem nie był wpięty żaden odbiornik. Na obwodzie około 6 gniazd, rezystancja izolacji ok, po sprawdzeniu gniazdka po gniazdku okazało się, że jedno miało słabo dokręcony(luźny) przewód PE pod zacisk ochronny, po poprawce problem zniknął.

0
  • #17 10 Cze 2011 13:38
    retrofood
    Moderator

Proszę posługiwać się poprawnymi symbolami jednostek technicznych. Przypominam podstawowe:
    wat [W] - piszemy "watów"
    kilowat [kW] - piszemy "kilowatów"
    amper [A] - piszemy "amperów"
    wolt [V] - piszemy "woltów" (a nie "voltów")
    kilowatogodzina [kWh]
    om [Ω] - omów (nie "ohm", ani nie "ohmów")
    Wszystkich proszę o poprawienie swoich postów, jeśli są w nich błędy. [retrofood]

0
  • #18 12 Cze 2011 15:41
    janhen
    Poziom 21  

Witam
    Rozumiem że dom sąsiadki ma wspólne przyłącze (zasilanie ) z domem kolegi.
    W momencie włączenie silnika kosiarki ( może też innego urządzenia elektrycznego większej mocy ) na wspólnym przewodzie PEN sieci i przyłącza ( W TN-C ) i N ( TN-C-S instalacji elektrycznej ) wystąpi spadek napięcia rzędu 0, 7 V lub większy . To napięcie na przewodzie N pojawi się także w inst. elektr. u kolegi .Bezpośrednie , metaliczne połączenie żył N i PE lub mała rezystancja izolacji ( przejścia ) rzędu 20 omów ) spowoduje przepływ prądu przez biegun N transformatora Ferrantiego w RCD i jej zadziałanie w obwodzie zabezpieczonym w którym to miejsce uszkodzenia się znajduje .
    Można to sprawdzić np. włączając odbiornik elektr. ( czajnik elektryczny itd. o mocy 2000 W . Można wtedy zmierzyć napięcie pomiędzy przewodem N i PE lub ziemią .Takie uszkodzenie izolacji przewodu może być spowodowane np. przewierceniem , wbiciem gwoździa lub hak itd. Nie trzeba czekać aż do października aby odszukać uszkodzony obwód bo dokładne miejsce może być trudniejsze do ustalenia .Miałem podobny przypadek gdy w budynku KM po włączeniu czajnika na I piętrze następowało zadziałanie RCD 300 mA w tablicy (układ sieciowy TT ) jak się okazało w obwodzie gniazd wtykowych na parterze był wbity hak metalowy karnisza nad oknem. RCD 30mA w obwodzie gniazd łazienki na I p. nie wyłączał. Rezystancja przejścia z przewodu N do PE zmieniała się i była rzędu 6 omów . Pozdrawiam

0