Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sąsiadka kosi trawę kosiarką elektryczną a u mnie wywala różnicówka

07 Cze 2011 13:32 5440 17
 • Poziom 2  
  Witam wszystkich.
  Jestem nowy i mam nietypowy problem.
  Mam dom, w którym od października mieszkam i oczywiście jest zakładana instalacja elektryczna (2008) wg obowiązujących norm.
  Problem z tym, że jeszcze wcześniej, zanim się wprowadziłem, podczas mojej kilkudniowej nieobecności jak przyjeżdżam na budowę, to mam wywaloną różnicówkę (zauważyłem to od wiosny 2010) i to często (do naszego obwodu jeszcze nie były podłączone żadne odbiorniki poza żarówkami).

  Od momentu, kiedy mieszkamy w domu i jak tylko sąsiadka kosi trawę (w październiku dwa razy), to wywalała mi w naszym obwodzie różnicówka (zaznaczam, że sąsiadka ma własny obwód-zasilanie, czyli i własną róźnicówkę). Na początku nie przyszło mi do głowy ;)

  Po jakimś czasie (może tydzień później) sąsiadka znów kosiła i znów mi wywalała różnicówka - żona do mnie mówiła, że to może sąsiadka jest winna, że u nas wywala różnicówka, a ja mówię, że to niemożliwe i to przez zbieg okoliczności, że kiedy ona kosi, to u nas wywala zabezpieczenie różnicowe). Zaznaczam, że w międzyczasie, kiedy nie kosiła, to u nas przez parę dni nie wywalała różnicówka.
  I po tygodniu kosi i wywala różnicówka - to sobie pomyślałem, że może tym razem już nie zbieg okoliczności i myślę, że może ona ma coś źle zrobione z instalacją (z uziemieniem) - to było ostatnie koszenie na rok 2010.
  Od tamtej pory aż do początku maja był spokój z tą różnicówką.
  Już przy pierwszym koszeniu w tym roku znów mi wywalało różnicówkę i zacząłem jej sugerować, że może ma coś nie tak z tą kosiarką albo z przedłużaczem ma. Sąsiadka powiedziała, że zabierze kosiarkę i przedłużacz na przegląd. Po przeglądzie kosiarka OK, a przedłużacz miał jakie zwarcie, więc kupiła nowy. Po tym, jak tylko na początku raz użyła nowego przedłużacza i kosiła to już był spokój z różnicówką. Na krótko się cieszyłem, bo już za drugim i trzecim razem z nowym przedłużaczem znów mi różnicówka wywalała.
  Ostatnio kosiła w niedzielę, to tym razem rekordowo wywalało aż trzy razy moja różnicówka.

  Zaznaczam jeszcze raz, że u mnie nie wywala różnicówka i wywala tylko jak sąsiadka kosi trawę i uważam, że to już za często takie zjawisko, żeby powiedzieć, że to zbieg okoliczności.
  Może mieliście podobne problemy i jeśli tak, to jak je rozwiązaliście?
  Pozdrawiam.
 • TestoTesto
 • Poziom 23  
  Zaproś elektryka. Osobiście obstawiam niepoprawnie wykonane uziemienie/podłączenie przewodu PE (do jakiejś rury albo coś). Ale nie jestem elektrykiem. A takowy pomierzy i sprawdzi.
 • TestoTesto
 • Poziom 23  
  Spróbuj też sprawdzić swoją różnicówkę. Może jest wyjątkowo wrażliwa na zmiany napięcia.
 • Poziom 2  
  michalekk1 Też o tym pomyślałem.
  U mnie mam podłaczone uziemienie za pomocą bednarką i szpilkami 2 sztuki po 3 m w głąb w odstępach 2 metrów i podczas odbioru rezystancja uziomu była dobra (mam skrzynka licznikowa na śicanie zewnątrz budynku) a sąsiadka ma już skrzynka licznikowa przy ogrodzeniu i jej bednarka podobno jest podłaczana do stacji trafo)

  Dodano po 8 [minuty]:

  TyPeczek napisał:
  Spróbuj też sprawdzić swoją różnicówkę. Może jest wyjątkowo wrażliwa na zmiany napięcia.


  Ja mam instalację zrobioną na trzy skrzynki bezpiecznikowe (24 bezpieczniki i 3 róznicówki) czyli po każdej skrzynki jest róznicówka (dla gospodarczego czyli w garażu, druga dla całego parteru i trzecia dla poddasza)
  i tylko ta dla obwodów parteru różnicówka wywala a dwie pozostałe już nie
 • Poziom 23  
  Różnicówki trójfazowe?
 • Poziom 2  
  TyPeczek napisał:
  Różnicówki trójfazowe?

  tak, wszystkie trójfazowe
 • Pomocny post
  Poziom 23  
  Jeśli mają podobne parametry spróbuj je zamienić. Jeśli będzie wywalać tą samą to wiadomo-jest uszkodzona.
 • Poziom 2  
  Dzięki jak znajde zcas to przekładam różnicówkę,
  TyPeczek masz ode mnie podziękowanie i 6 punktów
  Jakby co to dam znać i prosze jeszcze o dalsze podpowiedzi ;)
 • Specjalista elektryk
  W momencie gdy różnicówka wyłącza, to sąsiadka kosi dalej, czy kosiarka zostaje unieruchomiona?
  Czy wyłączanie podczas koszenia było losowe? Czy w ogóle po wyłączeniu nie dało się załączyć jej ponownie, do czasu aż sąsiadka skończyła kosić (o ile zrzut RCD nie unieruchamiał także kosiarki)?

  I czy poza zrzutami przy koszeniu były jeszcze jakieś inne zadziałania tego RCD?
 • Specjalista elektryk
  W takiej sytuacji należałoby się dokładnie przyjrzeć instalacji na odcinku: wyłączająca różnicówka -> odbiory. Bardzo prawdopodobne, że gdzieś tutaj może tkwić problem.

  Warto zmierzyć rezystancję izolacji między N i PE.
 • Poziom 35  
  Miedzy N a Pe pewnie wyjdzie cos kolo 1-8Ohmow .
  Sprawa wylacznika RCD - zbadac prad ktory plynie przewodem N za wylacznikiem RCD. Zamienic wylaczniki miejscami jezeli nadal bedzie wylaczac RCD w tym samym" miejscu na tablicy" to zapewne uszkodzona izolacja przewodu N. Jezeli wylacznik RCD daje sie wlaczyc odrazu po zadzialaniu - proponuje wstawic RCD krotko zwloczny.
 • Specjalista elektryk
  avatar napisał:
  Miedzy N a Pe pewnie wyjdzie cos kolo 1-8Ohmow .


  Czy aby na pewno rezystancja IZOLACJI wyjdzie między 1-8 Om?
 • Specjalista elektryk
  avatar napisał:
  Miedzy N a Pe pewnie wyjdzie cos kolo 1-8Ohmow .

  dlaczego taki wynik ?

  avatar napisał:

  Sprawa wylacznika RCD - zbadac prad ktory plynie przewodem N za wylacznikiem RCD.

  Co masz na myśli - "zbadać prąd" ?

  avatar napisał:

  Jezeli wylacznik RCD daje sie wlaczyc odrazu po zadzialaniu - proponuje wstawic RCD krotko zwloczny.


  W sytuacji uszkodzonej izolacji przewodu, to ma być lekarstwo na opisywany problem ? Podaj model różnicówki jaki masz na myśli.
 • Poziom 42  
  Witam!

  Doziemienie przewodu N (nawet) u sąsiadki może być bardzo prawdopodobnym powodem takiej (niby) anomalii.
  Swego czasu w jednym z tematów na innym forum przedstawiłem dwa takie niby niemożliwe przypadki. http://ise.pl/index.php?option=com_jfusion&It...php&f=23&t=11059&st=0&sk=t&sd=a&hilit=w+oczku
  Jednak na odległość nie jest możliwa diagnoza.
  Musisz kolego znaleźć naprawdę kumatego elektryka i dodatkowo nakłonić sąsiadkę do współpracy.
 • Poziom 21  
  Witam
  Trzeba zmierzyć rezystancję izolacji miernikiem rezystancji izolacji na zakresie napięciowym miernika 500 V.
  Ten pomiar powinien być wykonany w instalacji elektrycznej budynku w którym występują niepożądane wyłączenia RCD .
  Minimalna rezystancja izolacji winna wynosić 1 megaom .
  W momencie włączania silnika kosiarki występuje spadek napięcia na przewodzie N i przy uszkodzonej rezystancji izolacji następuje przepływ prądu do przewodu PE lub do ziemi , powodując zadziałanie RCD . Pozdrawiam
 • Specjalista elektryk
  janhen napisał:
  Witam

  W momencie włączania silnika kosiarki występuje spadek napięcia na przewodzie N i przy uszkodzone rezystancji izolacji następuje przepływ prądu do przewodu PE lub do ziemi , powodując zadziałanie RCD . Pozdrawiam


  Nie rozumiem co ma spadek napięcia podczas włączanej kosiarki do wyłączenia obcego RCD, takim tokiem idąc dalej - wszyscy sąsiedzi kiedy koszą trawę wzajemnie innym sąsiadom zrzucają różnicówkę - a jednak tak się nie dzieje.

  MZ temat dość trudny, chociaż rozwiązanie może być banalne - ale na odległość ciężko przewidywać.
  Obydwie instalacje do obejrzenia i pomiarów. Kiedyś pisałem o wyrzucaniu różnicówki losowo, pod jej obwodem nie był wpięty żaden odbiornik. Na obwodzie około 6 gniazd, rezystancja izolacji ok, po sprawdzeniu gniazdka po gniazdku okazało się, że jedno miało słabo dokręcony(luźny) przewód PE pod zacisk ochronny, po poprawce problem zniknął.
 • Moderator
  Proszę posługiwać się poprawnymi symbolami jednostek technicznych. Przypominam podstawowe:
  wat [W] - piszemy "watów"
  kilowat [kW] - piszemy "kilowatów"
  amper [A] - piszemy "amperów"
  wolt [V] - piszemy "woltów" (a nie "voltów")
  kilowatogodzina [kWh]
  om [Ω] - omów (nie "ohm", ani nie "ohmów")
  Wszystkich proszę o poprawienie swoich postów, jeśli są w nich błędy. [retrofood]
 • Poziom 21  
  Witam
  Rozumiem że dom sąsiadki ma wspólne przyłącze (zasilanie ) z domem kolegi.
  W momencie włączenie silnika kosiarki ( może też innego urządzenia elektrycznego większej mocy ) na wspólnym przewodzie PEN sieci i przyłącza ( W TN-C ) i N ( TN-C-S instalacji elektrycznej ) wystąpi spadek napięcia rzędu 0, 7 V lub większy . To napięcie na przewodzie N pojawi się także w inst. elektr. u kolegi .Bezpośrednie , metaliczne połączenie żył N i PE lub mała rezystancja izolacji ( przejścia ) rzędu 20 omów ) spowoduje przepływ prądu przez biegun N transformatora Ferrantiego w RCD i jej zadziałanie w obwodzie zabezpieczonym w którym to miejsce uszkodzenia się znajduje .
  Można to sprawdzić np. włączając odbiornik elektr. ( czajnik elektryczny itd. o mocy 2000 W . Można wtedy zmierzyć napięcie pomiędzy przewodem N i PE lub ziemią .Takie uszkodzenie izolacji przewodu może być spowodowane np. przewierceniem , wbiciem gwoździa lub hak itd. Nie trzeba czekać aż do października aby odszukać uszkodzony obwód bo dokładne miejsce może być trudniejsze do ustalenia .Miałem podobny przypadek gdy w budynku KM po włączeniu czajnika na I piętrze następowało zadziałanie RCD 300 mA w tablicy (układ sieciowy TT ) jak się okazało w obwodzie gniazd wtykowych na parterze był wbity hak metalowy karnisza nad oknem. RCD 30mA w obwodzie gniazd łazienki na I p. nie wyłączał. Rezystancja przejścia z przewodu N do PE zmieniała się i była rzędu 6 omów . Pozdrawiam