Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Citroen Xsara Picasso 1.8 16V 2001r Pytania odnośnie wentylatora i klimatyzacji

altelek 07 Jun 2011 13:56 8046 3
    altelek
    Level 11  
    1. Czy wentylator chłodnicy w tym samochodzie ma dwie prędkości obrotów czy tylko jedną szybką??

2. Miałem scenica i po załączeniu klimatyzacji wentylator chodził powoli natomiast w citroenie po załączeniu klimatyzacji załącza się od razu na pełne obroty i stąd pytanie czy to tak powinno wyglądać?

3. Jaki jest związek wentylatora chłodnicy z klimatyzacją?? Tzn. Jeśli nie załącza wiatrak klimatyzacja również nie będzie się załączać??

Pytania moje biorą się z przypadku w którym kupiłem nowy wentylator chłodnicy klimatyzacja elegancko chodziła po czym wiatrak się rozsypał i klimatyzacja przestała działać... Nowy wentylator wytrzymał ze 2 tygodnie dlatego chcę zasięgnąć języka w tym temacie...
    decybel91
    Level 42  
    Powinny byc dwa wentylatory i kazdy po 2 predkosci.
    Jak nie kręci sie wiatrak to klima będzie chlodzic tylko podczas jazdy (pęd powietrza studzi chlodnice).
  • Helpful post
    kybernetes
    Level 39  
    1. Xsara Picasso ma 2 lub 3 prędkości wentylatora. To ile ma tych prędkości poznasz zaglądając pod kratkę atrapy - po prawej stronie (samochodu) w górnej części są umieszczone jeden lub dwa rezystory wentylatora.
    2. Tak nie powinno wyglądać, może to świadczyć o uszkodzeniu wyżej opisanych rezystorów.
    3. Wentylator chłodnicy wody chłodzi jednocześnie chłodnicę klimatyzacji (czyli tzw. skraplacz lub "kondensator"). Jest ona umieszczona przed chłodnicą wody (pierwsza licząc od przodu pojazdu). Brak nadmuchu wentylatora to brak działania klimatyzacji - sprężony przez sprężarkę czynnik chłodniczy nie ochłodzony nie zmieni się w ciecz, ciśnienie w układzie będzie za wysokie, zadziała zabezpieczenie nadciśnieniowe i sprzęgło sprężarki zostanie rozłączone.
    altelek
    Level 11  
    Dzięki za pomoc i wyjaśnienie działania całości.

Problem rozwiązała wizyta w normalnym zakładzie elektryki samochodowej, wiatrak chodzi jak należy i nie był zepsuty. Mam nadzieje że sytuacja więcej się nie powtórzy.