Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia wiatrowo-słoneczno-gazowa powstanie w Turcji

exti 07 Cze 2011 18:41 2223 7
  • Elektrownia wiatrowo-słoneczno-gazowa powstanie w TurcjiDostawca energii elektrycznej, MetCap Energy, zbuduje w tureckim Karaman elektrownię wytwarzającą prąd z wiatru oraz promieniowania słonecznego i wykorzystującą generator zasilany gazem ziemnym jako zapasowe źródło energii. Niezbędny sprzęt dostarczony będzie przez firmę General Electric.
    Według planów elektrownia powstanie do 2015 roku i będzie wytwarzała 508 MW, co wystarczy do zaopatrzenia w prąd ponad 600 tys. gospodarstw domowych. GE twierdzi, że jej wydajność wyniesie 66 procent, czyli przewyższy pod tym względem nowoczesne elektrownie spalające jedynie gaz ziemny. Inwestycja ta będzie demonstracją ich technologii FlexEfficiency, polegającej na łączeniu turbin wiatrowych i kolektorów słonecznych z generatorami na gaz ziemny zaprojektowanymi w sposób pozwalający na regulację ilości wytwarzanej przez nie energii, mającymi stanowić wsparcie dla odnawialnych źródeł.

Turbiny wiatrowe GE są w stanie wytwarzać 22 MW mocy, a kolektory słoneczne produkowane przez kalifornijską firmę eSolar, w którą zainwestowało GE - 50 MW. MetCap wybrało rozwiązanie GE z racji tego, że stanowi ono stosunkowo czyste źródło energii i jest wydajne pod względem zużycia wody.

Źródło:
    http://news.cnet.com/8301-11128_3-20069679-54/power-plant-to-steady-wind-and-solar-with-gas/

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    exti
    Poziom 32  
    exti napisał 2384 postów o ocenie 116, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.
  • AdexAdex
    msichal
    Poziom 20  
    U nas w tym czasie to najwyżej cieplna by mogła powstać, choć tego też nie jestem pewien.
  • AdexAdex
    szulat
    Poziom 23  
    msichal napisał:
    U nas w tym czasie to najwyżej cieplna by mogła powstać, choć tego też nie jestem pewien.

ale to właśnie JEST elektrownia cieplna! (wyposażona w dodatkowe dekoracje zgodnie z najnowyszmi trendami marketingowymi)

na tej samej zasadzie ja mam samochód elektryczny - bo przecież rozrusznik jest na prąd :D
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    szulat
    Poziom 23  
    Bogdan K napisał:
    Nie wiem o jakim marketingu kolega pisze

skoro elektrownia ma moc 500MW, w tym 22MW turbiny wiatrowe i 50MW solar... to jest przede wszystkim gazowa (uwzględniając capacity factor, ze źródeł odnawialnych będzie szło kilka procent energii), wiec nazywanie jej w materiałach reklamowych "wiatrowo-słoneczno-gazową" wyposażoną w "generator zasilany gazem ziemnym jako zapasowe źródło energii" jest zwykłym oszustwem.

i nie zrozum mnie źle, krytykuję kłamstwo a nie dywersyfikację źródeł energii :P
    michal-michalik
    Poziom 23  
    Następna propaganda „ekologiczności”. Moc źródeł odnawialnych to poniżej 20% i do tego nie mogą one pracować całą dobę, ale tylko przy sprzyjających warunkach. Ktoś chce postawić elektrownię gazową, ale dodatkowo wykończy to jakimś wiatrakiem co się kręci bo to ładnie wygląda...
    quniq
    Poziom 21  
    szulat napisał:
    Bogdan K napisał:
    Nie wiem o jakim marketingu kolega pisze

skoro elektrownia ma moc 500MW, w tym 22MW turbiny wiatrowe i 50MW solar... to jest przede wszystkim gazowa (uwzględniając capacity factor, ze źródeł odnawialnych będzie szło kilka procent energii), wiec nazywanie jej w materiałach reklamowych "wiatrowo-słoneczno-gazową" wyposażoną w "generator zasilany gazem ziemnym jako zapasowe źródło energii" jest zwykłym oszustwem.

i nie zrozum mnie źle, krytykuję kłamstwo a nie dywersyfikację źródeł energii :P

Dokładnie to samo chciałem napisać, jak przeczytałem artykuł, ale widzę, że kolega mnie ubiegł. Zgadzam się w 100%. Elektrownia gazowa o mocy 420MW wspomagana odnawialnymi źródłami energii o mocy 80MW. Marketing i omamianie ludzi.

Bogdan K napisał:
    A ten przykład z samochodem jak on ma się do tego artykułu, proszę poczytać sobie na czym polega technologia samochodów elektrycznych, to że Kolega ma w swoim samochodzie podzespoły elektryczne i kwalifikuje tego samochodu do kategorii samochodów elektrycznych.

Pozdrawiam

Właśnie ten przykład bardzo dobrze pokazuje specyfikę problemu. To, że w samochodzie mam radio, klakson, komputer i co tam jeszcze, na prąd, to nie oznacza, że auto jest elektryczne. Analogicznie: to, że w elektrowni mamy dopałkę turbinami wiatrowymi i panelami słonecznymi, to nie oznacza, że elektrownia jest przedewszystkim wiatrowa i słoneczna, a potem dopiero gazowa (jakby to sugerował tytuł artykułu).
    w@mpir
    Poziom 18  
    80MW będzie może być wytwarzane bez paliwa i dodatkowych kosztów, więc i tak nie jest źle.
    Można powiedzieć 80MW piechotą nie chodzi.