Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie półki. Klipsy RGB wlasnej roboty.

08 Cze 2011 10:42 2647 3
  • Poziom 2  
    Jako, że żonka zażyczyła sobie mieć ładnie oświetlone mebelki(a dokładniej oszklone półki) musiałem zainteresować się tym tematem. Zdecydowałem się zamontować led RGB ze sterownikiem i pilotem. Odcinki 10cm będą osadzone na szybkach z użyciem odpowiednio dociętego aluminiowego profilu dla estetyki zakończone to będzie zaślepkami. Ponieważ jednak jest to moja pierwsza zabawa z ledami, to mam kilka pytań, które mogą wydać się niektórym śmieszne. Ja jednak powołam się na twierdzenie, że nie ma głupich pytań a są jedynie głupie odpowiedzi i swoje pytania zadam :D

Czy w takim zestawie
    Link

Wykorzystać można zwykły 4-żyłowy kabel telefoniczny(lub jakikolwiek 4-żyłowy) i połączenia przy pomocy wtyków RJ11? Czy ten rozdzielacz RGB to jest taki sam jak rozdzielacz telefoniczny, a jedynie sprzedawca pod hasłem RGB sprzedaje za podwójną cenę?
  • Poziom 16  
    Do zasilania diod LED można stosować kabelek telefoniczny i wtyczki typu RJ. Trudno powiedzieć czy ten rozdzielacz to taki jak rozdzielacz telefoniczny może mieć wewnętrzne połączenia inaczej zrealizowane. O zasilaniu diod poczytaj na forum jest dużo tematów na ten temat jak obliczyć zasilanie rezystory ograniczające prąd zasilania diod itd.
  • Poziom 2  
    Dzięki Roman61, zatem zastosuje takie wtyczki. O zasilaniu i rezystorach wiem, ze jest tutaj wszystko opisane, ale jak powiedziałem jestem laikiem i szukam raczej rozwiązania typu plug and play. Dlatego też kupię taśmę led, którą można ciąć w wyznaczonych miejscach tak bym nie musiał bawić się w rezystory i obliczenia. Z tym rozdzielaczem dałeś mi do myślenia, sądziłem, że skoro służy do rozdzielenia 4 żyłowego kabelka to nie będzie miało znaczenia "co siedzi w środku" bo na wyjściu musi być tak samo(?)

Skoro można używać RJ11 do łączenia przewodów to czy kolejność ułożenia żył w takiej wtyczce ma znaczenie czy nie, oczywiście we wszystkich wtyczkach będzie tak samo połączone, chodzi mi o układ w samej wtyczce czy należy przestrzegać pewnej kolejności?
  • Poziom 16  
    Diody muszą być zasilane napięciem stałym i to jest najważniejsze po których żyłach to będzie puszczone to nieważne. Jeżeli będzie we wszystkich wtyczkach tak samo podłączone to nie ma problemu w przypadku zamiany wtyczek i gniazdek.