Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Webian Shell - alternatywa dla Chrome OS

Mateusz120986 08 Cze 2011 12:08 2918 5
  • Webian Shell - alternatywa dla Chrome OSMozilla, znana ze swojej przeglądarki Firefox, startuje z nowym projektem Webian Shell (obecna wersja to 0.1), który ma być alternatywą dla tworzonego przez Google Chrome OS. Nie jest to pełny system operacyjny, lecz oprogramowanie, które ma zastąpić pulpit w niektórych urządzeniach. Webian Shell może funkcjonować na Windowsie, Mac OS oraz Linuxie.

Interfejs Webian Shell podąża śladami systemu Google Chrome OS - ma się w całości na przeglądarce internetowej i skupiać się na uruchamianiu aplikacji webowych. W chwili obecnej wersja beta nowego projektu to nic innego jak pełnoekranowa przeglądarka, jednak programiści rozważają głębszą integrację z urządzeniami. Na razie daleko jej do funkcjonalności Chrome OS.

Całość zbudowano wykorzystując Chromeless, a zatem bazując na HTML5, CSS oraz JavaScripcie. Na razie działanie pulpitu sprowadza się do wyświetlania okna przeglądarki oraz kilku przycisków nawigacyjnych i zegarka. Webian Shell jest jedynie zarysem planów Mozilli, a dalszy rozwój projektu będzie w dużej mierze zależał od reakcji i pomysłów społeczności.
    Nakładka przeznaczona dla "osób, które nie potrzebują pulpitu" ma w przyszłości ułatwiać korzystanie z aplikacji webowych również na urządzeniach przenośnych. Dzięki klawiaturze ekranowej oraz możliwości ustawienia kilku obszarów roboczych Webian Shell ma być pełnoprawnym środowiskiem do pracy i rozrywki.

Link

Źródło: http://webian.org/shell/
    http://www.ubergizmo.com/2011/06/mozilla-introduces-webian-shell-0-1/

Fajne! Ranking DIY
  • Computer Controls
  • #2 08 Cze 2011 17:22
    tomek10861
    Poziom 27  

Ze 4-5 lat temu miałem pomysł na system operacyjny, cały pracujący w chmurze, niestety projekt upadł ze względu na brak wiedzy. Potem pojawił się Chrome OS. Moim zdaniem system operacyjny w chmurze ma wiele zalet. Być może za parę lat zamiast PCtów będziemy mieli niewielki komputerek ARM, a cały system będzie w chmurze.
    Pozdrawiam

• Computer Controls
  • #3 08 Cze 2011 18:38
    Kao
    Poziom 14  

I w momencie utraty dostępu do sieci, jak również w każdej sytuacji blokady dostępu sprzęt nadaje się tylko jako przycisk. Chmura to jedna z metod kontroli społeczeństwa, co innego projekt w chmurze czy dane w sieci a co innego cały system i to wyłącznie. To użytkownik powinien decydować kiedy i gdzie umieści swoje dane poza komputerem a nie być do tego zmuszanym. Po za tym ciągły przesył danych wymaga niezłych transmisji, zero zakłóceń i koszty do ponoszenia. Chmura ma swoje zalety, ale bez przesady.

• #4 08 Cze 2011 21:17
    proprocek
    Poziom 15  

Kao podzielam Twoje zdanie, bo sam mam czasem problem z dostępem do internetu - wówczas cieszę się, że mój system jest na tyle dobrze skonfigurowany, że bez sieci mogę jeszcze cokolwiek zrobić. Jednak ogólny trend idzie w kierunku przeniesienia wszystkiego do sieci i pozbycia się prywatności. Przykładem są portale społecznościowe, które skutecznie mogą pomagać w inwigilacji każdego człowieka.

Mozilla zarzekała się, że nie zrobi systemu operacyjnego, a tu proszę - mają jakieś perspektywy - dziś w przeglądarce, jutro jako zewnętrzny app, pojutrze jako nowe distro linuxa, a później jako pełnoprawny system operacyjny.

• #5 08 Cze 2011 21:59
    michal-michalik
    Poziom 23  

Synchronizacja jak najbardziej, ale zostawcie mi dane na dysku. Aplikacje mogą się uruchamiać jak google docs w nowej karcie, ale pliki chcę mieć na dysku.
    Z drugiej strony lipa chcemy sobie coś popisać gdzieś na odludziu albo w lesie (cisza i spokój) i musimy się martwić zasięgiem zamiast tym co mamy do napisania... Jakoś mnie to nie przekonuje.

• #6 09 Cze 2011 22:31
    w@mpir
    Poziom 18  

Nie wiem jak to miało by funkcjonować, przeniosę swoje 3TB danych do sieci i ktoś o większej wiedzy będzie sobie przeglądał moje dane, nie obchodziło by mnie to gdyby to były tylko filmy, muzyka, gry, ale zdjęcia z wakacji, e-maile itp. to prywatne dane których nie będę przechowywał w miejscu do którego nie mam fizycznego dostępu. Mówi się o szyfrowaniu i tego typu sprawach ale w dzisiejszych czasach wydajnych kart graficznych i wielu sieci bot-net złamanie zabezpieczeń nie zajmuje już lat, a tygodnie lub godziny w zależności od zabezpieczenia.

Pomijając kwestie bezpieczeństwa jak będę sobie chciał nagrać płytę Blue-Ray lub zwykłą dvd dual layer to jakie muszę mieć do tego łącze? W Polsce to nie będzie możliwe zbyt prędko w normalnej cenie.