Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Error in statement - Turbo Pascal

marcus111 08 Cze 2011 17:58 1491 7
  • #1 08 Cze 2011 17:58
    marcus111
    Poziom 7  

Witam!! Otóż mam do zrobienia program losujący liczbę, my w 15 próbach musiamy odgadnąć jaka to liczba. Niestety wyskakuje mi Error podany w temacie.

Kod: pascal
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Program jest już mniej więcej zabezpieczony i był wiele razy modyfikowany. Chciałbym żeby po każdym pytaniu o liczbę program miał funkcję wyjścia przez ESC lub kontynuowania Enterem.
    Jeżeli ktoś pomógłby mi byłbym niezmiernie wdzięczny.

Proszę pamiętać o używaniu znaczników syntax. Opcja Listing kodu. - arnoldziq

0 7
  • #2 08 Cze 2011 18:22
    Xitami
    Poziom 29  

znak:char <------- brakuje średnika
    begin

0
  • #3 08 Cze 2011 18:32
    marcus111
    Poziom 7  

No tak, średnik był. Gdzieś indziej leży błąd.

0
  • #4 08 Cze 2011 18:37
    Dżyszla
    Poziom 42  

Code:
    if liczba=(r) then begin

begin
    writeln('Gratuluje zgadłeś za ',licznik,' razem');
    znak:=readkey;
    until znak=#27; {<--------------- error podany w temacie}
    end;
    Sama ta budowa pokazuje na krzyżowe bloki. Proponuję zamieścić kod w znacznikach [syntax = pascal] i zadbać o wcięcia, to sam zobaczysz, gdzie jest za dużo lub za mało beginów/endów.

0
  • #5 08 Cze 2011 19:07
    Xitami
    Poziom 29  

może na początek powinno nauczać się Python'a?
    Jeszcze nie dawno bym tego nie powiedział, ale Pascal to już jednak przeżytek.
    A zaczynanie od C++ to już w ogóle nieporozumienie.

0
  • #6 08 Cze 2011 19:28
    marcus111
    Poziom 7  

W sektorze gdzie miałem prędzej Error repeat przeniosłem za begina i teraz error wyskakuje mi na samym końcu przy endzie z kropką.

0
  • #8 09 Cze 2011 01:09
    simplex111
    Poziom 11  

marcus111, w Twoim kodzie w zasadzie do poprawy jest wszystko: przede wszystkim błędy składniowe, duża liczba nie zawsze potrzebnych zmiennych, pozjadane w kilku miejscach znaki. Wszystko to powoduje, że program się nie kompiluje i w takiej postaci nie ma prawa działać. Gdyby chcieć go poprawiać, to z pierwotnej wersji prawie nic by nie zostało. Czasami lepiej i szybciej jest napisać coś od początku, niż żmudnie poprawiać błędy.

Tu masz działający program. Jest to prosta wersja bez żadnych "wodotrysków". Możesz ten kod rozbudować o potrzebne funkcje (wszystkiego za Ciebie przecież nie zrobię).

Kod: pascal
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

I na koniec mała rada: kompiluj częściej kod, to będzie Ci łatwiej eliminować ewentualne błędy.

0