Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Atmega8][Bascom] Prośba o sprawdzenie kodu programu i schematu

09 Cze 2011 11:08 3826 14
  • Poziom 9  
    Napisałem program do mikrokontrolera i ma pracować na płytce która pod niego zrobiłem (załączona na obrazku).
    Jestem początkujący w dziedzinie mikrokontrolerów i prosiłbym o sprawdzenie czy wszystko jest zrobione prawidłowo.
    Kondensatory na schemacie miały być 100nF a nie pF.

[Atmega8][Bascom] Prośba o sprawdzenie kodu programu i schematu[code]
    Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
  • Poziom 13  
    Bascoma nie znam ale co do schematu, to ile prądu pobiera cewka przekaźnika bo z pinu mikro kontrolera to max 20mA pociągniesz. Przekaźnik podłącz poprzez tranzystor(BC557 lub BC547) + równolegle do cewki dioda 1N4148 dla zabezpieczenia i oczywiście rezystory dla ograniczenia prądu.
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Koledze sweter_007 chodziło o układ jak poniżej na BC547 (npn). Zapomniał dodać że dioda ma być w kierunku zaporowym. Bez tej diody narażasz układ na szybkie uszkodzenie przez powstające impulsy szpilkowe podczas wyłączania przekaźnika.
    Więcej na ten temat: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/zakocenia-w-pracy-mikrokontrolerow.html

Jeszcze pytania:
    1. Jakie przekaźniki?
    2. Co nimi będziesz sterował?
  • Poziom 9  
    1. Przekaźniki to M4- 5H/ZETTLER AZ822-2C-5
    2. Na styki przekaźnika będzie wpięte złącze z innej płytki i przekaźnik będzie decydował o działaniu bądź nie tego drugiego układu, ale to co jest na stykach chyba nie ma wpływu na cewke?
    Niestety ma. W zależności od tego co masz podpięte i z jakim napięciem i prądem, na cewkę i nie tylko przenosić się będę zakłócenia, które mogą powodować nieprawidłową pracę. Zobacz jak kolega mikmas walczył z tym problemem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1962784-0.html
  • Poziom 9  
    W takim razie może lepszym pomysłem byłoby zastosowanie transoptorów? Bo nie muszą to być koniecznie przekaźniki
    Oczywiście transoptory mają swoje zalety, ale musisz mieć osobne zasilanie dla przekaźników.
    Jednak gdy poczytasz ten link który podałem i zastosujesz się do niego to problemu z przekaźnikami mieć nie będziesz.
    Niestety wybór należy do Ciebie :)
  • Poziom 9  
    Znaczy się w przypadku zastosowania transoptorów wyeliminowałbym przekaźniki :)
    Chodzi mi o takie podłączenie jak na rysunku, czy byłby to dobry pomysł

To jeszcze zależy od transoptora, który zastosujesz - bo może nie dać rady pociągnąć przekaźnik.
  • Poziom 9  
    Tzn jaki przekaźnik? W tym rozwiązaniu ostatnim nie byłoby przekaźnika
    A transoptor najprawdopodobniej CNY17-3
    Sorki, źle napisałem :)
    A co będzie sterowane transoptorem?
  • Poziom 9  
    Na drugim układzie znowu przekaźniki :P a konkretniej jego cewka
    Strzala86 napisał:
    Na drugim układzie znowu przekaźniki :P a konkretniej jego cewka

Czyli jednak dobrze napisałem :)
    Pokaż pełny schemat bo tak to będziemy tracić czas.
  • Poziom 9  
    Połączenie miedzy płytkami będzie w Z8, w Z1-7 będą podłączone zwykłe przełączniki dźwigniowe.

• Poziom 9  
    Coś niestety ucichło :P
    To może chociaż jeszcze zapytam czy zasilanie jest zrobione w prawidłowy sposób?