Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór przewodów w inteligentnej instalacji.

tas23 09 Jun 2011 12:37 3991 3
Optex
 • #1
  tas23
  Level 9  
  Panowie,

  Potrzebuję Waszej pomocy, a przynajmniej kliku wskazówek, bo przestaję ogarniać instalacje w moim domu:) Mianowicie:
  Zagospodarowuję poddasze, żeby zrobić z niego mieszkanie. Jestem na etapie tynków i wylewek, więc najlepszym do robienia instalacji kablowej. Jednocześnie chciałbym zrobić sobie namiastkę domu inteligentnego z możliwością przyszłej rozbudowy systemu. Na tę chwilę wiem, że różne wodotryski nie będą mi potrzebne (sceny świetlne, czujniki oświetlenia i wiatru opuszczające rolety itp.).

  Zależy mi na odpowiedziach jakie kable i ilu żyłowe zastosować w danych punktach. Jeszcze nie mam pojęcia jakich urządzeń użyję, ale skłaniam się ku Logo Siemensa (może dlatego, że znam kogoś, kto z tego korzysta).
  Na początku nie będzie automatyki (brak funduszy) tylko instalacja klasyczna, ale chcę przygotować okablowanie tak, by można było to potem prosto podpiąć. Jeszcze w podłogach mogę puścić peszle na dołożenie w przyszłości kabli, ale w ścianach i suficie już nie bardzo. Mam dojście do tanich kabli, więc o ich ilość się nie martwię.

  To co chciałbym osiągnąć docelowo to:

  Elektryka:
  - możliwość gaszenia wszystkich niepotrzebnych świateł i wyłączania konkretnych gniazdek jednym przyciskiem przy drzwiach wyjściowych – czyli z każdego punktu kable do rodzielni (odpowiednio 3x1,5mm2 na światło i 3x2,5mm2 na gniazdka, pamiętam o oddzielnych obwodach na urządzenia kuchenne).
  - czujki ruchu od alarmu zapalające światło w łazience, przedpokoju i na schodach
  - docelowo wszystkie włączniki dzwonkowe (albo wieloklawiszowe na styki jak klawisze w telefonie komórkowym (nie wiem jak się nazywają:), ale znajomy ma takie Junga, bądź Giry) – podobno łączy się je szeregowo skrętką (czy może lepiej w formie gwiazdy od skrzynki?), ale chciałbym tam dorzucić jeszcze zwykły 3x1,5mm2, żeby na początku mieć zwykłe włączniki a jak starczy kasy, albo odłożę to kupić te wieloklawiszowe
  - zapalanie światła rozjaśniając je, a nie metodą on/off, ale to już opcja sterownika.

  Bezpieczeństwo:
  - alarm podłączony do czujek ruchu, kontaktronów i czujników gazu, dymu i czadu – to będę instalował od razu
  - rolety zewnętrzne (potrzebuję pewnie kabli zasilających i sterujących) – rolet na razie nie będzie, ale chcę wrzucić kable w ścianę - jakie?

  Sieć internetowa, telefoniczna i domofonowa:
  - kable Ethernetowe w każdym pomieszczeniu (poza kibelkiem i przedpokojem) – wydaje się, że mogę je od razu połączyć z instalacją telefoniczną. Jednak jako, że w przyszłości chciałbym mieć sieć 1GB, to wrzucę po dwa kable Eth kat6 i na początku na jednym będzie sieć 100Mb i telefon, a potem jeden będzie od sieci 1GB, a drugi od telefonów – czy to dobre rozwiązanie?
  - podobno można połączyć jeszcze wideofon do telefonu tak, żebym mógł odbierać połączenia z domofonu przez telefon i dzięki niemu otwierać furtkę bądź bramę – jakich kabli potrzebuję?

  Dodatki:
  - Przy załączaniu alarmu wyłączenia klimatyzacji oraz jej automatyczne uruchomienie, np. gdy mija jakaś godzina, żeby ochłodzić mieszkanie przed moim powrotem – czyli jakiś kabel sterujący między rozdzielnią, a modułami klimatyzacji oraz pewnie jakieś zasilanie
  - Może zapalanie światła np. w łazience po otwarciu drzwi (kontaktrony)? – nie wiem jakimi kablami je podłączyć
  - podczas awarii prądu włącza się podświetlenie nocne (LEDowe) zasilane z UPSa – tutaj pewnie wystarczy zwykła skrętka?
  - myślałem, żeby oświetlenie nocne miało od razu transformatorki w rozdzielni, a nie przy każdym punkcie osobny zasilacz – czy takie zasilanie mogę puścić po zwykłym kablu 1,5mm2, bo spotkałem się z opinią, że będzie za cienki (cytując: jeżeli planujesz oświetlenie halogenowe 12V, a transformatory będą umieszczone w skrzynce, a nie na suficie to będziesz potrzebował grubszych przewodów elektrycznych – 1,5mm2 nie wystarczy)
  - czy warto do każdego gniazda prowadzić dodatkowy kabel 2x1,5mm2 na późniejszą automatykę? Spotkałem się z taką propozycją.
  - myślałem o tym, by zastosować co najmniej dwa sterowniki, żeby w razie awarii jednego chociaż połowa chodziła. Myślałem, żeby to tak zrobić, by „pół” każdego pomieszczenia było podpięte do jednego, a „pół” do drugiego sterownika. Czy to dobre rozwiązanie?
  - po wciśnięciu klawisza wyłączającego wszystko, albo uzbrojeniu alarmu zapalają się na 2-3 minuty wszystkie światła zewnętrzne, żeby łatwo było się załadować do samochodu.

  Chciałem, żeby rozwiązanie było w miarę praktyczne i dawało możliwość rozbudowy, a jednocześnie nie zależy mi na niepotrzebnych gadżetach.
  Czy taka instalacja jest Waszym zdaniem dobra?

  Pozdrawiam
  Marcin
 • Optex
 • #2
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Witam

  Poprowadź przewody - do gniazdek YDYp3*2,5mm (nie więcej jak 10 gniazd na 1 obwodzie, jednak musisz uwzględnić jakie urządzenia chcesz na danym obwodzie podłączyć - np.: pralka, zmywarka, mikrofala+czajnik bezprz, jako osobne obwody
  Oczywiście gniazda którymi chcesz sterować - także osobne obwody (dla mnie to niepotrzebny gadżet, ewentualne gniazda na zewnątrz - owszem)

  Do świateł YDY3*1,5mm - w zależności ile punktów (kanałów) z jednego miejsca chcesz załączać - i tak np.: salon 4 niezależne punkty świetlne - od rozdzielni do każdego z punktów po jednym przewodzie, do każdego podwójnego wyłącznika 1 przewód 3*1,5 (tak samo od rozdzielni do wyłącznika) - tym sposobem na początek bez automatyki, zamontujesz zwykłe wyłączniki i dowolnie skonfigurujesz połączenia w rozdzielni.
  Do rolet (także z rozdzielni) 4*1,5 (linka może być wygodniejsza) powinieneś też pomyśleć o kontaktronach na tych roletach YTDY 4*0,5mm (widoczny stan dla automatyki)

  Sterowanie światłem w łazience - nie taka oczywista sprawa, musisz przewidzieć dłuższe przebywanie w bezruchu ;), czy branie prysznica w kabinie.

  Na całość możesz "nałożyć" system NEXO www.nexwell.pl ale musiałbyś pomyśleć o innych elementach, (np. przewód do manip. LCD) itd.
 • Optex
 • #3
  Miniax
  Electrician specialist
  kasprzyk wrote:

  Do świateł YDY3*1,5mm - w zależności ile punktów (kanałów) z jednego miejsca chcesz załączać - i tak np.: salon 4 niezależne punkty świetlne - od rozdzielni do każdego z punktów po jednym przewodzie, do każdego podwójnego wyłącznika 1 przewód 3*1,5 (tak samo od rozdzielni do wyłącznika)


  Między podwójnym wyłącznikiem a oprawą 4x1.5 mm^2, nie 3 ;)
 • #4
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Miniax wrote:
  kasprzyk wrote:

  Do świateł YDY3*1,5mm - w zależności ile punktów (kanałów) z jednego miejsca chcesz załączać - i tak np.: salon 4 niezależne punkty świetlne - od rozdzielni do każdego z punktów po jednym przewodzie, do każdego podwójnego wyłącznika 1 przewód 3*1,5 (tak samo od rozdzielni do wyłącznika)


  Między podwójnym wyłącznikiem a oprawą 4x1.5 mm^2, nie 3 ;)


  Dobrze pisałem ;) - od rozdzielni do wyłącznika i od oprawy do wyłącznika osobny przewód - nie między oprawą a wyłącznikiem.

  Ponieważ robię takie instalację, pojawia się problem kolorów żył - w sytuacji kiedy system Nexo będzie założony - jest ok, czarny, niebieski, żółtozielony w wyłącznikach będą bezpotencjałowe, jednak jak trzeba będzie założyć typowy osprzęt - na czarny pójdzie L, odpływy w stanie załączonym - to zółtozielony i niebieski - oznaczenie kolorów wystarczy?

  Do zainteresowanego kolegi - najważniejsza rzecz, zaplanuj dużą szafę rozdzielczą.
  W tej chwili przygotowuję malutką instalację - 12 niezależnych punktów świetlnych, firma jakieś 80m powierzchni, bez rolet i sterowań gniazd - będą 3 szafki - 1-dna pomiarowa +11S, druga rozdzielcza z zabezpieczeniami i modułami wykonawczymi (7szt) 4*20S, 3-cia z centralą Nexo. Nawet dla tak małej instalacji
  trzeba zarezerwować sporo miejsca na elektrykę. Dla przykładu, domek jednorodzinny 300m - to już dwie szafy- 1-dna na parterze 2mwys/1m szer, druga na piętrze - 2m wys. 0,75m szerokość.
  pozdrawiam