Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór przewodów w inteligentnej instalacji.

tas23 09 Jun 2011 12:37 4054 3
Suntrack
 • #1
  tas23
  Level 9  
  Panowie,

  Potrzebuję Waszej pomocy, a przynajmniej kliku wskazówek, bo przestaję ogarniać instalacje w moim domu:) Mianowicie:
  Zagospodarowuję poddasze, żeby zrobić z niego mieszkanie. Jestem na etapie tynków i wylewek, więc najlepszym do robienia instalacji kablowej. Jednocześnie chciałbym zrobić sobie namiastkę domu inteligentnego z możliwością przyszłej rozbudowy systemu. Na tę chwilę wiem, że różne wodotryski nie będą mi potrzebne (sceny świetlne, czujniki oświetlenia i wiatru opuszczające rolety itp.).

  Zależy mi na odpowiedziach jakie kable i ilu żyłowe zastosować w danych punktach. Jeszcze nie mam pojęcia jakich urządzeń użyję, ale skłaniam się ku Logo Siemensa (może dlatego, że znam kogoś, kto z tego korzysta).
  Na początku nie będzie automatyki (brak funduszy) tylko instalacja klasyczna, ale chcę przygotować okablowanie tak, by można było to potem prosto podpiąć. Jeszcze w podłogach mogę puścić peszle na dołożenie w przyszłości kabli, ale w ścianach i suficie już nie bardzo. Mam dojście do tanich kabli, więc o ich ilość się nie martwię.

  To co chciałbym osiągnąć docelowo to:

  Elektryka:
  - możliwość gaszenia wszystkich niepotrzebnych świateł i wyłączania konkretnych gniazdek jednym przyciskiem przy drzwiach wyjściowych – czyli z każdego punktu kable do rodzielni (odpowiednio 3x1,5mm2 na światło i 3x2,5mm2 na gniazdka, pamiętam o oddzielnych obwodach na urządzenia kuchenne).
  - czujki ruchu od alarmu zapalające światło w łazience, przedpokoju i na schodach
  - docelowo wszystkie włączniki dzwonkowe (albo wieloklawiszowe na styki jak klawisze w telefonie komórkowym (nie wiem jak się nazywają:), ale znajomy ma takie Junga, bądź Giry) – podobno łączy się je szeregowo skrętką (czy może lepiej w formie gwiazdy od skrzynki?), ale chciałbym tam dorzucić jeszcze zwykły 3x1,5mm2, żeby na początku mieć zwykłe włączniki a jak starczy kasy, albo odłożę to kupić te wieloklawiszowe
  - zapalanie światła rozjaśniając je, a nie metodą on/off, ale to już opcja sterownika.

  Bezpieczeństwo:
  - alarm podłączony do czujek ruchu, kontaktronów i czujników gazu, dymu i czadu – to będę instalował od razu
  - rolety zewnętrzne (potrzebuję pewnie kabli zasilających i sterujących) – rolet na razie nie będzie, ale chcę wrzucić kable w ścianę - jakie?

  Sieć internetowa, telefoniczna i domofonowa:
  - kable Ethernetowe w każdym pomieszczeniu (poza kibelkiem i przedpokojem) – wydaje się, że mogę je od razu połączyć z instalacją telefoniczną. Jednak jako, że w przyszłości chciałbym mieć sieć 1GB, to wrzucę po dwa kable Eth kat6 i na początku na jednym będzie sieć 100Mb i telefon, a potem jeden będzie od sieci 1GB, a drugi od telefonów – czy to dobre rozwiązanie?
  - podobno można połączyć jeszcze wideofon do telefonu tak, żebym mógł odbierać połączenia z domofonu przez telefon i dzięki niemu otwierać furtkę bądź bramę – jakich kabli potrzebuję?

  Dodatki:
  - Przy załączaniu alarmu wyłączenia klimatyzacji oraz jej automatyczne uruchomienie, np. gdy mija jakaś godzina, żeby ochłodzić mieszkanie przed moim powrotem – czyli jakiś kabel sterujący między rozdzielnią, a modułami klimatyzacji oraz pewnie jakieś zasilanie
  - Może zapalanie światła np. w łazience po otwarciu drzwi (kontaktrony)? – nie wiem jakimi kablami je podłączyć
  - podczas awarii prądu włącza się podświetlenie nocne (LEDowe) zasilane z UPSa – tutaj pewnie wystarczy zwykła skrętka?
  - myślałem, żeby oświetlenie nocne miało od razu transformatorki w rozdzielni, a nie przy każdym punkcie osobny zasilacz – czy takie zasilanie mogę puścić po zwykłym kablu 1,5mm2, bo spotkałem się z opinią, że będzie za cienki (cytując: jeżeli planujesz oświetlenie halogenowe 12V, a transformatory będą umieszczone w skrzynce, a nie na suficie to będziesz potrzebował grubszych przewodów elektrycznych – 1,5mm2 nie wystarczy)
  - czy warto do każdego gniazda prowadzić dodatkowy kabel 2x1,5mm2 na późniejszą automatykę? Spotkałem się z taką propozycją.
  - myślałem o tym, by zastosować co najmniej dwa sterowniki, żeby w razie awarii jednego chociaż połowa chodziła. Myślałem, żeby to tak zrobić, by „pół” każdego pomieszczenia było podpięte do jednego, a „pół” do drugiego sterownika. Czy to dobre rozwiązanie?
  - po wciśnięciu klawisza wyłączającego wszystko, albo uzbrojeniu alarmu zapalają się na 2-3 minuty wszystkie światła zewnętrzne, żeby łatwo było się załadować do samochodu.

  Chciałem, żeby rozwiązanie było w miarę praktyczne i dawało możliwość rozbudowy, a jednocześnie nie zależy mi na niepotrzebnych gadżetach.
  Czy taka instalacja jest Waszym zdaniem dobra?

  Pozdrawiam
  Marcin
 • Suntrack
 • #2
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Witam

  Poprowadź przewody - do gniazdek YDYp3*2,5mm (nie więcej jak 10 gniazd na 1 obwodzie, jednak musisz uwzględnić jakie urządzenia chcesz na danym obwodzie podłączyć - np.: pralka, zmywarka, mikrofala+czajnik bezprz, jako osobne obwody
  Oczywiście gniazda którymi chcesz sterować - także osobne obwody (dla mnie to niepotrzebny gadżet, ewentualne gniazda na zewnątrz - owszem)

  Do świateł YDY3*1,5mm - w zależności ile punktów (kanałów) z jednego miejsca chcesz załączać - i tak np.: salon 4 niezależne punkty świetlne - od rozdzielni do każdego z punktów po jednym przewodzie, do każdego podwójnego wyłącznika 1 przewód 3*1,5 (tak samo od rozdzielni do wyłącznika) - tym sposobem na początek bez automatyki, zamontujesz zwykłe wyłączniki i dowolnie skonfigurujesz połączenia w rozdzielni.
  Do rolet (także z rozdzielni) 4*1,5 (linka może być wygodniejsza) powinieneś też pomyśleć o kontaktronach na tych roletach YTDY 4*0,5mm (widoczny stan dla automatyki)

  Sterowanie światłem w łazience - nie taka oczywista sprawa, musisz przewidzieć dłuższe przebywanie w bezruchu ;), czy branie prysznica w kabinie.

  Na całość możesz "nałożyć" system NEXO www.nexwell.pl ale musiałbyś pomyśleć o innych elementach, (np. przewód do manip. LCD) itd.
 • Suntrack
 • #3
  Miniax
  Electrician specialist
  kasprzyk wrote:

  Do świateł YDY3*1,5mm - w zależności ile punktów (kanałów) z jednego miejsca chcesz załączać - i tak np.: salon 4 niezależne punkty świetlne - od rozdzielni do każdego z punktów po jednym przewodzie, do każdego podwójnego wyłącznika 1 przewód 3*1,5 (tak samo od rozdzielni do wyłącznika)


  Między podwójnym wyłącznikiem a oprawą 4x1.5 mm^2, nie 3 ;)
 • #4
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Miniax wrote:
  kasprzyk wrote:

  Do świateł YDY3*1,5mm - w zależności ile punktów (kanałów) z jednego miejsca chcesz załączać - i tak np.: salon 4 niezależne punkty świetlne - od rozdzielni do każdego z punktów po jednym przewodzie, do każdego podwójnego wyłącznika 1 przewód 3*1,5 (tak samo od rozdzielni do wyłącznika)


  Między podwójnym wyłącznikiem a oprawą 4x1.5 mm^2, nie 3 ;)


  Dobrze pisałem ;) - od rozdzielni do wyłącznika i od oprawy do wyłącznika osobny przewód - nie między oprawą a wyłącznikiem.

  Ponieważ robię takie instalację, pojawia się problem kolorów żył - w sytuacji kiedy system Nexo będzie założony - jest ok, czarny, niebieski, żółtozielony w wyłącznikach będą bezpotencjałowe, jednak jak trzeba będzie założyć typowy osprzęt - na czarny pójdzie L, odpływy w stanie załączonym - to zółtozielony i niebieski - oznaczenie kolorów wystarczy?

  Do zainteresowanego kolegi - najważniejsza rzecz, zaplanuj dużą szafę rozdzielczą.
  W tej chwili przygotowuję malutką instalację - 12 niezależnych punktów świetlnych, firma jakieś 80m powierzchni, bez rolet i sterowań gniazd - będą 3 szafki - 1-dna pomiarowa +11S, druga rozdzielcza z zabezpieczeniami i modułami wykonawczymi (7szt) 4*20S, 3-cia z centralą Nexo. Nawet dla tak małej instalacji
  trzeba zarezerwować sporo miejsca na elektrykę. Dla przykładu, domek jednorodzinny 300m - to już dwie szafy- 1-dna na parterze 2mwys/1m szer, druga na piętrze - 2m wys. 0,75m szerokość.
  pozdrawiam