Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RXQ2-XXX: Adapter-konwerter

piotrek700 09 Cze 2011 22:52 4958 9
  • RXQ2-XXX: Adapter-konwerter

Witam.
    Dzisiaj chciałbym zaprezentować adapter dla modułów Telecontrolli RXQ2-XXX. Adapter powstał w celu komunikacji procesorów AVR. Posiadałem układy zbudowane na bazie uP z rodziny AVR. Pojawiła się konieczność wymiany danych z urządzeniem odległym o jakieś 100m, więc mój wybór padł na moduły RXQ2-XXX, które zapewniają dwukierunkową transmisję z adresacją odbiornika oraz ramki. Wbudowany uP w RXQ2-XXX korzysta z modulacji GFSK i kodowania Manchester, co zapewnia zasięg do 200m oraz transfer na poziomie 38,400kbps.

Jedynym problemem, jaki napotkałem przy podłączeniu modułów transmisyjnych do moich urządzeń to różnica poziomów napięcia. AVR zasilany był 5V, natomiast RXQ2-XXX wymaga 3,3V. Stabilizator adaptera został zbudowany na bazie popularnego układu LM2951 niewymagającego praktycznie różnicy napięć wejściowego i wyjściowego. Konwertery napięcia stanowią tranzystory N-MOS BSS138. Dioda Zenera 3,6V zabezpiecza układ przed ewentualnymi przepięciami. Należy pamiętać, że RXQ2-XXX wymaga zaprogramowania. Potrzebna aplikacja dostępna jest na stronie producenta. Aby zaprogramować układ należy go uprzednio poprawnie skonfigurować. Należy ustawiać dil-switch w tryb CONFIG oraz zewrzeć linię RTS do masy. Po zakończeniu programowania należy ustawić po obu stronach tą samą prędkość transmisji oraz wyłączyć tryb CONFIG. Wszystkie dane potrzebne do konfiguracji dostępne są w nocie katalogowej.

Poniżej umieszczam schemat z renderowaną płytką oraz zdjęcie wykonanego adaptera. W załączniku: maski potrzebne do wykonania płytki oraz biblioteka RXQ2-XXX do Eagle'a.

RXQ2-XXX: Adapter-konwerter RXQ2-XXX: Adapter-konwerter RXQ2-XXX: Adapter-konwerter

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • CControls
  • #2 10 Cze 2011 07:59
    KamBys
    Poziom 23  

namieszałeś z tymi konwerterami napięc - porównaj TX i RX.
    Linie nadawcze modulu nie potrzebuja konwersji - atmega załapie to jako stan wysoki, kwestia czy modul nie wytrzyma 5V na wejsciu?

• #3 10 Cze 2011 11:41
    piotrek700
    Poziom 13  

Szczerze to moduł RXQ2-XXX nie jest taki tani i nie mogę pozwolić sobie na jego uszkodzenie wiec lepiej zabezpieczyć wszystkie linie komunikacyjne. Ostrożności nigdy za wiele. Oczywiście jak Atmega pracuje na 5V załapie stan wysoki z RXQ2-XXX ale jak AVR wystawi wysoki stan na wyjście to raczej na pewno uszkodzi moduł transmisyjny.

• CControls
  • #5 10 Cze 2011 17:54
    piotrek700
    Poziom 13  

Ale jak na pewno wiesz, jeśli damy 4 diody zabezpieczające wszystkie 4 sygnały to przy wszystkich stanach wysokich ucieka nam na diodach około 20mA a tak pobór prądu jest mniejszy.

• #6 10 Cze 2011 18:30
    Sebastian.R
    Poziom 20  

Hmm... coś tam ucieknie , fakt. A ile ucieknie prze BSS ?
    Zastanawia mnie czemu nie użyłeś komunikacji za pomocą pasma 433MHz? Za nadajnik i odbiornik na ebayu można zapłacić około 25zł (za komplet z wysyłką). Ile kosztuje moduł RXQ2 ?

• #7 10 Cze 2011 22:47
    piotrek700
    Poziom 13  

Ile ucieknie przez BSS, szczerze nie wiem ale na pewno mniej niż przez diody.
    Potrzebowałem dużego transferu w obu kierunkach oraz zasięgu 150m. Co do zasięgu nie było by problemu z modułami 433Mhz wystarczy tylko zaimplementować kodowanie Manchester. Problem natomiast stanowi transfer który przeważnie jest na poziomie 4800kbps rzadziej 9600kbps co nie zaspokoiło by moich potrzeb. Trzeba by było kupić 4 moduły aby w każdym urządzeniu był nadajnik i odbiornik i tu się rodzi nowy problem czyli nakładanie się pasma. W RXQ2 istnieje możliwość regulacji nośnej chyba co 200kHz wiec można zrobić wiele kanałów równoległych.

• #8 11 Cze 2011 10:50
    Sebastian.R
    Poziom 20  

4 moduły a każdy na inne pasmo a i tak byłaby kiszka. Masz rację , jeden ale solidny lepszy niż 4 słabe. Muszę poszukać takie moduły.
    Ps
    A moduły BT ? Wiem że są ale ich cena to 50zł , chyba że się zastosuje dongla za 16zł a i tak trzeba to jakoś"uwikłać" w komunikację USB a to dodatkowo komplikuje układ.

• #9 11 Cze 2011 11:32
    piotrek700
    Poziom 13  

BT odpadają z powodu małego zasięgu.

• #10 15 Cze 2011 13:32
    phrozen
    Poziom 20  

Witam
    Nie chciałbym reklamować tej firmy zbytnio, ale z sukcesem używam modułów radiowych z wobitu, na stronie mobot.pl->Elektronika->MOBOT-RCR-V2 -Moduł radiowy 868MHz się on znajduję.

Transmisja dwukierunkowa nawet do 57600, w standardzie jest uart na 57600 a komunikacja radiowa ustawiona na 40000, można zmienić kanał transmisji i parę innych parametrów , wszystko opisane w instrukcji dostępnej na stronie.

Koszt jednej sztuki (nadajnik z odbiornikiem) to 47 zł, jedyna wada tej firmy to, że na zamówione moduły czekałem 3 tygodnie, ale było ogólnie rzecz biorąc warto, wykorzystuje je w swojej pracy magisterskiej do komunikacji z robotem i jest OK.

Oczywiście sam musisz zrobić własną ramkę transmisji + ewentualnie CRC.

Pozdrawiam
    Michał "Smutny" Gałka