Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RNS 510 podłączenie wzmacniacz wzmacniacza 2 kanałowego

Tomek222 10 Cze 2011 07:39 19803 16
  • #1 10 Cze 2011 07:39
    Tomek222
    Poziom 10  

Witam. Chcę podłączyć 2 kanałowy wzmacniacz pod to radio,wiem o 3 metodach

1. konwerter z wyjścia głośnikowego na RCA
    2. przekodowanie na system Dynaudio
    3. bezpośrednie wyjście z radia-piny TYLKO KTÓRE?

Jaka metoda będzie najlepsza. Mam rozpiske pinów,ale i tak nie wiem które są od wyjścia wzmacniacza?

Wzmacniacz bedzie napędzał tylko suba. Chciałbym mieć możliwość sterowania nim!PZDR

0 16
  • #2 11 Cze 2011 14:00
    slawcioo88
    Poziom 21  

Najtaniej i najprościej 1 metodą, chyba że masz we wzmacniaczu wejście hi input to nic by ciebie nie kosztowało. Ale za to słabsza jakość niż bezpośrednie podłączenie.
    A co do 3 metody są piny Aux output ale podobno nie działają.

0
  • #4 11 Cze 2011 23:07
    slawcioo88
    Poziom 21  

No niby tak do tego 3 pin to masa wyjść, ale czytałem że nie działają, może trzeba jakiś konwerter do tego albo jakoś je aktywować.

0
  • #5 13 Cze 2011 11:06
    Tomek222
    Poziom 10  

Albo przekodowanie na system dynaudio pomaga. Przecież w tym systemie jest wzmacniacz!

2
  • #6 13 Cze 2011 11:12
    slawcioo88
    Poziom 21  

Coś czytałem że dynaudio wyłącza końcówkę wbudowaną w radiu i kablami do głośników puszcza sam sygnał nie wzmocniony. Jak się mylę to poprawcie mnie.

0
  • #7 13 Cze 2011 17:12
    Tomek222
    Poziom 10  

W takim razie pozostaje 1 rozwiazanie. W aucie mam fabrycznie 10 głośników,gdzie się podpiąć najlepiej- w tylnych drzwiach, żeby nie wyjmować radia i nie ciagnać czincz przez całe auto.Wzmacniacz chcę zamontować w bagażniku.

1
  • Pomocny post
    #8 13 Cze 2011 18:39
    slawcioo88
    Poziom 21  

Jak kupisz z kostkami ISO to musisz przy radiu się podpiąć. A jeszcze druga sprawa musisz podpiąć kabelek remote do wzmacniacza to chyba będzie pod 10 pin w 4 kostce (patrz link który wyżej podałeś).

1
  • #9 13 Cze 2011 23:07
    Tomek222
    Poziom 10  

Iso nie będę kupował, wepnę się w kable głośnikowe i dodatkowo niebieski do sterowania.Dzięki

1
  • #10 07 Lip 2011 17:07
    Tomek222
    Poziom 10  

Mam problem ze sterowaniem zwmacniacza. Pin 10 z 4 kostki podaje cały czas prąd. Jaki inny można wykorzystać,zeby po włączeniu radia dawał prąd?

0
  • #11 31 Lip 2011 17:10
    davidjones
    Poziom 8  

Czy ktoś mi pomoże gdzie mam podłączyc sterowanie wzmacniacza pod radio BOLERO RCD 510 SKODA SUPERB II bo nie widzę żeby miało to sterowanie antena automatyczną.
    Aktualnie jest podłączone sterowanie pod stacyjkę ale mega to uciążliwe zwłaszcza na postoju gdyż chce się posłuchac muzyki.
    Z góry dziękuję za POMOC !!!!!!!!!!!!

1
  • #12 20 Sie 2014 12:35
    kris8787
    Poziom 9  

Witam potwierdzam ze da sie podlaczyc wzmacniacz do rns 510 .Kabel sygnalowy (pradowy +) nalezy podlaczyc w 12 pinowej kostce pod pin z opisem cd... 3 pin na dole kostki. (jak na zdjeciu )Po wylaczeniu radia po kilku minutach (uspieniu rns510 ) rozlancza sie zasilanie na tym pinie a po wlaczeniu radyjka normalnie pokazuje sie + . Mam nadzieje ze komus pomoglem pozdrawiam

Dodano po 7 [minuty]:

A jak juz rozwiazany problem z zasilaniem to pozostaje nam dzwiek ktory najlepiej podlaczyc po przez konweter ( na zdjeciu ) koszt okolo 15 - 20 zl dzwiek bardzo czysty i dobry Polecam . RNS 510 podłączenie wzmacniacz wzmacniacza 2 kanałowego

1
  • #13 11 Mar 2016 20:47
    klampek
    Poziom 9  

kris8787 napisał:
    Witam potwierdzam ze da sie podlaczyc wzmacniacz do rns 510 .Kabel sygnalowy (pradowy +) nalezy podlaczyc w 12 pinowej kostce pod pin z opisem cd... 3 pin na dole kostki. (jak na zdjeciu )Po wylaczeniu radia po kilku minutach (uspieniu rns510 ) rozlancza sie zasilanie na tym pinie a po wlaczeniu radyjka normalnie pokazuje sie + . Mam nadzieje ze komus pomoglem pozdrawiam

Dodano po 7 [minuty]:

A jak juz rozwiazany problem z zasilaniem to pozostaje nam dzwiek ktory najlepiej podlaczyc po przez konweter ( na zdjeciu ) koszt okolo 15 - 20 zl dzwiek bardzo czysty i dobry Polecam . RNS 510 podłączenie wzmacniacz wzmacniacza 2 kanałowego

Z góry sorki za odgrzewanie kotleta ale przeszukałem neta i nie mogłem się dowiedzieć jak podłączyć wzmacniacz do RNS 510, aż tu nagle jakże pomocny post!
    Nie chcę czegoś przepalić dlatego moje pytanie: "Kabel sygnalowy (pradowy +)" chodzi o kabel + (zasilający) ze wzmacniacza?? Nie będzie zwarcia?
    Myślałem, że wzmaka podłączyć normalnie pod akumulator. Najprościej by było gdyby ta nawi miała pin REMOTE i by było z głowy ;p

Acha, chcę podłączyć do wzmaka tylko subwoofer, czy ten adapter co kolega pokazał na zdjęciu będzie odpowiedni? Potrzebny wtedy wzmacniacz dwukanałowy (z mostkiem) tak?
    Mam głośniki z przodu i z tyłu i chciałbym żeby grały z RNS (bo grają naprawdę dobrze) a subwoofer ze wzmacniacza.

Fajnym rozwiązaniem byłoby też zamontowanie tego subwoofera aktywnego:
    http://allegro.pl/subwoofer-aktywny-alpine-swe-815-sklep-dabrowa-gor-i5793463840.html
    Czy jest to możliwe??

Prosiłbym o odpowiedź.
    Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam! ;)

2
  • #14 12 Mar 2016 10:10
    kris8787
    Poziom 9  

Kolego ta navi ma pin remote masz zaznaczone czerwoną kreską na schemacie...nie sugeruj się tym że po wylaczniu radia dalej jest napięcie na tym pinie bo jest to zależne od temperatury radia...po jakimś czasie około 1 minuty po wychlodzeniu radia napięcie znika i wylancza wzmacniacz

Dodano po 22 [minuty]:

Krótko i na temat ciagniesz przewody od akumulatora i sygnalowy z rns (zaznaczony ma schemacie czerwoną kreską , warto też na tym sygnalowym założyć bezpiecznik )

0
  • #15 12 Mar 2016 13:46
    klampek
    Poziom 9  

Kolego, nie obraź się ale mi nie pomogłeś w żadnej kwestii :P Wiem że rns sie wyłącza po pewnym czasie.. ale nie o to pytałem. Chciałbym podłączyć ten subwoofer aktywny co podałem w linku, myślę że czincze z jego wzmacniacza przez adapter do radia a plus do aku i remote do pinu cd w rns? Patrzalem na schemat podłączenia tego suba i wydaje mi się że tak go podłączyć, jeśli się mylę to proszę mnie poprawić, z góry dziękuję; )

0
  • #16 12 Mar 2016 16:35
    kris8787
    Poziom 9  

No tak kolego jak napisałeś bo inaczej tego nie podlaczysz... i tez zawiele ci nie podpowiem bo nie widzę okablowania ani schematu tego swe

0
  • #17 19 Mar 2016 21:10
    klampek
    Poziom 9  

A więc tak.
    Wszystko zadziałało za pierwszym razem! :)

Dla potomnych, bo wiem, że dużo osób nie wie jak podłączyć wzmaka pod RNS 510.

Sprzęt który zamontowałem w aucie GOLF V:
    -Kondensator CRUNCH CR1000CAP
    -Konwerter sygnału HI/LOW
    -Kable Renegade REN20KIT 20mm2
    -Adapter AUX
    -Wzmacniacz Crunch GTX2400 dwukanałowy
    -Subwoofer strojony pod głośnik Audio System R12 400W RMS

Sprzęt ma takie walnięcie, że zbieram już na głośniki przód i tył bo nie wyrabiają :D
    Subwoofer gra strasznie głośno i czysto na prawdę bardzo potężnym i dynamicznym! (co się rzadko zdarza) basem i ma spory zapas mocy, polecam w 100%.
    Podczas grania kamerka od nagrywania trasy odpada z szyby a lusterko tak szaleje, że kompletnie nic nie widać jeśli chcielibyśmy zobaczyć coś z tyłu ;p Jeśli chodzi o budowę Golfa V to bez wygłuszenia (póki co) konstrukcja trzyma się bardzo dobrze podczas grania, na zewnątrz jak i wewnątrz, no może delikatnie tylna ramka wibruje ale trzeba przystawić ucho. Jest to bardzo dobry wynik, ponieważ w Passacie B5 sedan miałem podobny sprzęt i jak grało to na zewnątrz była jakaś masakra, tyle odgłosów od wibracji z różnych stron że aż wstyd..

Do sedna.

Kabel + poprowadziłem od akumulatora poprzez listwy progowe od strony kierowcy aż do bagażnika. Na kablu około 30cm od klemy akumulatora dałem bezpiecznik 60A który miałem w zestawie z kablami.
    Kabel sygnałowy (czincz) i remote poszły progami prawą stroną (te kable sygnałowe są podwójnie ekranowane więc nie ma co liczyć na zbieranie syfu z auta typu jakieś piszczenie w głośnikach i trzaski).
    Kabel - podpiołem do podłogi bagażnika. Miejsce w którym znajduje się to podłączenie masy uprzednio papierem ściernym wyszlifowałem do czystej blachy, na prawdę warto to zrobić, jest lepsza przewodność i nie będzie takich akcji jak włączenie zabezpieczenia PROTECT we wzmacniaczu bo masa nie styka, wiem co mówię bo tak już bywało..

Remote.
    I teraz tak, wyjmujemy/odłączamy nawi RNS 510. Aby podpiąć kabel remote od wzmacniacza, użyłem kostki dzięki której można podłączyć AUX. Wewnątrz niej (tej białej obudowy) jest taka czarna kostka i jak ją się wysunie w lewo o dwa pola (tam gdzie wchodzą te igły od nawi) to te dwa pola wyciąłem piłką do metalu :P W ten sposób wykorzystałem czarny kabelek z tej kosteczki aby podłączyć się pod pin nr 10, czyli patrząc wg schematu na naklejce nawi, jest to CD z dwoma kreskami (3 od lewej) i tak go należy ustawić. Po co bawić się w lutowanie jak można w ten sposób niczego nie uszkadzając :P
    Mając już tak wpięty kabelek połączyłem go z kablem remote poprzez zwykłą małą kostkę do kabli. Tyle na temat remote.

Konwerter.
    Zalutowałem kable z konwertera HI/LOW do kostki z wejściami do głośników.
    Nie pamiętam kolorów kabli więc wg pinów:
    Left + pod pin 4
    Left - pod pin 8
    Right + pod pin 1
    Right - pod pin 5
    Mając to przylutowane podpiąłem kable czincz do adaptera i ustawiłem głośność na tych pokrętłach tak na 3/4.
    To by było z głowy i można już zamontować nawi. Acha woli ścisłości, nie potrzeba nic kodować przez VCDS! Wzmak dostaje napięcie przez kabel remote (wykrywa wzmaka jako zmieniarke CD po prostu) który załącza się podczas otwarcia drzwi i wygasa po 2 min nieaktywności więc nie ma obawy, że aku się rozładuje czy coś :P

Acha bo zapomnę. Na prawdę WARTO zainwestować w dobre kable, nie jakieś tam głośnikowe którymi puszczamy prąd itd.. tylko takie za minimum 100 zł, chociażby takie jakie ja zakupiłem. Dobrej jakości, wtyczki i otuliny termokurczliwe są w zestawie ogólnie bajka. Uwierzcie mi, dobre kable to podstawa w car audio jeśli nie chcemy ciągle myśleć o tym czy nasz wzmak się zaraz wyłączy czy przepali. W domu to może być fuszerka, ale w aucie nie ma żartów. Ja miałem w tym zestawie kabli kabel + do akumulatora 5m 20mm2, wykorzystałem około 3,8-4m i zostawiłem bezpiecznik 60A (przy aku) który był w zestawie przeznaczony na 5m, nie ma najmniejszego problemu.

Teraz bagażnik.
    Wzmaka i kondensator przykręciłem do tylnej kanapy (kondensator przykręcony poziomo, nie musi być pionowo, chyba że masz miejsce na to). Kabel + co idzie od akumulatora podpiołem pod kondensator, następnie z tego samego wejścia z kondensatora pod + od wzmacniacza.
    Kabel masowy - podpiołem od kondensatora do blachy w podłodze bagażnika i z tego też miejsca poszedł kabel do - do wzmacniacza. Pogrubiam to bo jest to ważne aby właśnie tak to było podłączone! Oczywiście należy wstępnie naładować kondensator wg zaleceń producenta.

No głośnik to wiadomo jak podłączyć :P zmostkować.
    To by chyba było na tyle.

Acha, szczerze mówiąc nie jest mi potrzebny kondensator bo podłączałem sprzęt bez niego i wszystko grało tak samo jak z nim, kontrolki, światła wszystko było ok, nic nie ściemniało przy większej głośności czy mocniejszym basem, dioda POWER na wzmaku nie mrugała jak to bywa jak są skoki napięcia kiedy jest bicie basu; ale ja lubię stabilność i przynajmniej mam spory zapas energii ;) W sumie taki kondensator jest potrzebny jak ma się hardcorowy sprzęt powyżej 500W RMS ale to już jest dla na prawdę maniaków którzy lubią jak im leci krew z uszu..
    Ciśnienie jakie wytwarza ten sub jest niewiarygodne, siadając z tyłu i mając za plecami takiego suba czasami miałem problem z łapaniem oddechu, miałem wrażenie że brakuje mi powietrza :D Niesamowite wrażenia, i nie, to nie jest reklama tylko moje osobiste wrażenia i to że sprzęt przerósł moje najśmielsze oczekiwania.

Mam nadzieję, że komuś pomogłem/pomogę, w razie pytań postaram się jak najszybciej pomóc. Wrzucę niedługo foto jak to wygląda u mnie ale jakoś niedługo bo teraz jestem w delegacji. Pisałem wszystko wg kolejności jaką ja wykonywałem co może nie jednemu pomóc bo to czasem też problem od czego zacząć ;)

Foto tak jak obiecywałem.
    Pozdrawiam.

0