Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

STC12C4052 Odczyt lancucha danych z UARTa

10 Cze 2011 08:10 1389 3
  • Poziom 8  
    Witam,

Jestem poczatkuajcy w tej dziedzinie wiec prosze mi wybaczyc jesli pisze jakies glupoty.

W duzym skrocie ujmujac sprawe - mam pewne urzadzenie produkcji chinskiej, ktore probuje udoskonalic. Jest to kontroler 2 silnkow DC12V z enkoderami, sterowanych przez PWM. Urzadzenie ma wlasny manipulator z wswietlaczem LCD i klawiatura gdzie uzytkownik moze zadac wielkosc w stopniach, podac kierunek i wskazac silnik, ktory ma wykonac obrot...itd

Problem w tym, ze ten manipulator jest tragicznie wykonany (zimne luty, wysychajce kondziory i takie tam..). Pomyslalem wiec czy nie daloby sie tego manipulatora wyeliminowac i wysterowac te silniki (poprzez ich kontroler) bezposrednio z PC.

Sprawdzilem, ze miedzy manipulatorem a kontrolerem silnikow jest transmisja UART, 9600 8,N,1. a komunikuja sie nia dwa uklady STC12C4052 (oscylatory prtzy kazdym z nich sa 11MHz). Z tego co sie doczytalem uklad ten ( jak i z reszta cala rodzina STC) to chinskie wersje ATMELA.

Podlaczylem manipulator poprzez MAX232 do RS232 w moim PC.
    Jestem w stanie odebrac jakies ciagi znakow ale nie umiem ich zinterpertowac.

Przyklad ponizej:

ASCI

HEX

DEC

Nie jestem 100% pewien ale uwazam, ze raczej transmisje i MAX232 podlaczylem prawidlowo. (Np gdy podlacze do niego modul GPS z wyjscaimi TTL to widze w terminalu pelne ciagi znakow NMEA, wiec beldu byc nie powinno)

Czy moglby mi ktos podpowiedziec w jaki sposob odkodowac przesylane informacje z manipulatora? Jakiego software mam uzyc aby odczytac dane z ramek uart na PC i zaczac analizowac ich zawartosc. Jak rozumiem sam terminal nie wsytraczy, musi byc jakis dodatkowy interperter do tego tak ?

Bede wdzieczny za wszelka pomoc i sugestie
  • Poziom 19  
    Te urzadzenia maja kwarce dokaldnie 11MHz czy 11.059?
    A co do protokolu to jesli jest to byc ich wlasny, to bedziesz sie musial napracowac i watpie aby byl jakis gotowiec do odszysfrowania tego. Chyba latwiej bedzie napisc samemu program od zera.
  • Poziom 8  
    Zgadza sie kwarce sa 11.0592.

Myslalem, ze ulatwieniem w tym przypadku jest fakt iz z manipulatora moge zadawac jakies operacje do wykonania i obserwowac jak zmienia sie ciag wysylanych znakow do kontrolera sinikow i jak ten odpowiada.

Nie wiem czy te uC uzywaja jakiegos standardowego protokolu, czy nie. Cudow sie nie spodziewam. Bede wdzieczny jesli ktos doradzilby mi jak to rozponac czy protokol jest standardowy czy nie. Moze moge do czegos znanego to porownac, odniesc..itd.

Jest jeszcze cos:

Mam tez dokumentacje od troche nowoczesniejszej wersji monipulatora, ktora ma juz USB ( jest to UART przekonwertowany na USB przez uklad SILABS CP 2102 ), w ktorej producent podaje juz komendy ze skladnia do wysterowywania silnikow z PC. Tej nowoczesniejszej wersji manipulatora nie mam ale chyba moglbym ja na jakis czas pozyczyc. Obydwie wersje manipulatorw pracuja z takim samym kontrolerem silnikow i silnikami. Czy to jakos moze pomoc?
  • Poziom 8  
    Przekopalem troche zachodnie fora w poszukiwaniu odpowiedzi na moje pytanie.

Znalazlem wypowiedz ktora sugeruje ze te 2 uC rozmawiaja ze soba po rs485.
    Jakis gosciu w podobnym urzadzeniu byl w stanie nawet wczaic jakie id maja poszczegolne silniki, zapytac je o polozenie enkdera i uzyskac odpowiedz.

W zwazku z tym ma do was pytanie

Te uC 12c4052 polaczone sa ze soba bez zadnych ukladow posredniczacych na krotkim odcinku (okolo 2 metrow). Po prostu: nozki z jednego uC, sciezka wtyki i gniazdko, potem kabel, gniazdko i wtyk i nozki z drugiego uC. Mamy razem 4 przewody laczace. 2 z nich to GND i +12V. Pozostale dwa widze, ze maja zmienne napiecie w zakresie +3.2 do +5V ( na obydwu to samo) Czy na podstawie tego co napisalem mozna cos juz wywnioskowac ? Jak stwierdzic czy to RS 485 czy nie?

Poza tym jesli to jest RD 485 czy moje zadanie zastapeinia manipulatora jest latwiejsze. Badzo licze na to, ze ten prawda odnosnie komunikacji z silnikami.