Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór zabezpieczenia w rozdzielni - dom jednorodzinny

marzet 10 Cze 2011 09:47 4100 4
 • #1 10 Cze 2011 09:47
  marzet
  Poziom 10  

  Witam serdecznie,
  od jakiegoś czasu szperam w temacie, ale nie znalazłem odpowiedzi, która by mnie satysfakcjonowała z uwagi na merytoryczne wyjaśnienie.

  Otóż podpisałem z zakładem energetycznym nową umowę /po odbiorze budynku/ i zmieniono mi moc umowną na 7kW zaś zabezpieczenie przedlicznikowe na 16A.
  Instalacja trójfazowa, w rozdzielni mam wyłącznik główny 25A.

  Prócz obaw co do samej mocy umownej i zabezpieczenia przedlicznikowego (życie pokaże, czy nie jest zbyt małe), wydaje mi się, że powinienem zmienić główne zabezpieczenie w budynku.

  Stąd pytanie: jak fachowo wyliczyć wartość zabezpieczenia za licznikiem dla podanych wyżej wartości /16A i 7kW/? Najchętniej poproszę o wzór ;)
  Czy moje obawy co do zbyt małych wartości w/w są wg Was uzasadnione?
  W domu nie ma jakichś niestandardowych pożeraczy prądu - najbardziej obciążają chyba płyta ceramiczna i ew. suszarka do prania.

  Z góry dziękuję za pomoc - jeśli temat jest dokładnie wyjaśniony, a nie znalazłem go - przepraszam i proszę o odnośnik.

  0 4
 • #2 10 Cze 2011 11:01
  cukras
  Poziom 17  

  Witam, nie wiem jaki masz zakład na swoim terenie, podam ci jak jest u mnie. Ja mam PGE Oddział Łódź-Teren i od bodajże września ubiegłego roku zabezpieczeń za licznikowych nie potrzeba mieć,(chodzi mi oto ze jak warunki miałeś wydane po wrześniu).Generalnie mogę podpowiedzieć że jeżeli masz 16A (zwłoczny) przed licznikiem to za licznikiem daj 10A (szybki). A najlepiej to dokup mocy tak żebyś miał minimum 25A przed licznikiem i wtedy za licznikiem 16A i można już jakiś rozsądny odbiornik trójfazowy podłączać na silnik 3kV, nieduża spawarka.
  pozdr

  0
 • #3 10 Cze 2011 11:02
  kkas12
  Poziom 41  

  Witam!

  Dobrowolna zgoda na ograniczenie mocy jest w moim pojmowaniu decyzją kompletnie nie racjonalną, by nie rzec iż jest zidioceniem kompletnym.
  Zycie prędzej czy późniejCi pokaże, że szesnaście amper w zabezpieczeniu przedlicznikowym to za mało.
  Tak rozumując można sprzedać jedną nerkę która dziś w zasadzie jest zbędna.
  Tylko, że za nerkę otrzymasz jakąś kasę a za zmniejszenie "przydziału" mocy nie otrzymasz nic oprócz obniżenia funkcjonalności instalacji.

  Miałeś dwadzieścia pięć amper więc za to zapłaciłeś i nikt nie ma prawa Cię tego pozbawiać.

  0
 • #4 10 Cze 2011 14:33
  jarecki 86
  Specjalista elektryk

  Zasadnicze pytanie, jaka moc przyłączeniowa została dostarczona do budynku i w jakiej wysokości została wniesiona opłata za tą moc do Zakładu Energetycznego?

  0
 • #5 10 Cze 2011 16:27
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto