Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie/Regulator obrotów do silnika DC 12V 3A

10 Cze 2011 10:50 12477 9
  • Poziom 17  
    Witajcie.
    Dziadek poprosił mnie o pomoc w stworzeniu napędu do miodarki (obecnie działa ona na korbę).
    Wybór mój padł na silnik wycieraczek od Poloneza, ma on 3A.

Potrzebuję pomocy/porady jak stworzyć do niego regulator obrotów.
    Zasilaniem będzie prawdopodobnie gotowy zasilacz(prostownik) 230V na 12V (chodzi o jak najmniejszy koszt).

Planowałem oprzeć moje rozwiązanie na LM317, ale z tego co doczytałem ma on zakres do 1,5A.

Co polecacie?
  • Poziom 42  
    Wykorzystać regulator obrotów wentylatora nawiewu do Poloneza - to jest prosty regulator PWM właśnie.
  • Poziom 17  

Czy wie ktoś, gdzie można by dostać płytkę pod taki układ?

Czy ten regulator obrotów to ten 3-stopniowy przełącznik?
  • Poziom 27  
    Układ jest na tyle prosty, że można zbudować go na płytce uniwersalnej.
    Regulator obrotów to tak jak mówisz 3-stopniowy przełącznik, oraz rezystor dużej mocy, a przełącznik własnie przełącza pomiędzy poszczególnymi wartościami rezystora.
    Tylko, że to jest regulacja skokowa, nie wiem czy odpowiada Ci taka czy musi być płynna.
  • Poziom 29  
    Ten regulatorek na NE555 w pająku zrobisz za grosze. W Nord Elektronik lub w Jabelu widziałem nawet gotowy kit. Jest też lm350- odpowiednik lm317 który ma wydajność do 3A. Tylko trzeba założyć mu spory radiator.
  • Poziom 17  
    Wolałbym płynną, ramki w miodarce są zawsze 3, ważą po 2-3 kg + waga mechanizmu (wszystko umieszczone jest pomiędzy dwoma kratkami z drutu, tak by ramki się nie przemieszczały) ważne, żeby start nie był szarpnięciem ...

Niestety nie udało mi się znaleźć odpowiedniego zasilacza, czy moglibyście podrzucić pomysł układu z zasilaczem/transformatorem/prostownikiem na 12v do 3-4A? Wciąż chodzi mi o płynną regulację, a na Allegro najtańszy taki prostownik to od 150-200 zł się zaczyna...
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Robiłem taki układ i to właśnie do napędzania silniczka wycieraczek (z przekładnią)...tyle, że od Seicento. Działa wyśmienicie.
    Jak chcesz to tanio zasilić to daj zasilacz ATX. Używany kupisz za 30zł.
    Za 200zł to można już kupić zasilacz laboratoryjny z regulowanym płynnie napięciem i prądem 0-30V 0-5A
  • Poziom 21  
    Z LM317 można wyciągnąć większy prąd dodając mu tranzystor:
    Oczywiście jeśli zdecydowałbyś się zasilić to z zasilacza ATX to należy usunąć cztery diody prostownicze D1-D4 (Mostek Graetza) oraz kondensator C3, przy czym na wyjściu nie otrzymasz 12V (spadek napięcia na stabilizatorze).
    Mariusz
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Przecież stosowanie regulatora liniowego to w tym przypadku bzdura.
    Aż prosi się PWM jaki tu podano. Mosfet za 2zł i radiator wielkości paczki zapałek da radę bez problemu sterować silnikiem, który pobiera 10A.