Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór miernika częstotliwości do cb

10 Jun 2011 10:56 6461 22
  • Level 20  
    Zastanawiam się nad mc66 lub mc31
    Nie jestem za bardzo w temacie mierników.
    Moje oczekiwanie jest takie aby móc mierzyć wszystkie rodzaje modulacji zarówno w nadawaniu jak i w odbiorze. Czy któryś z tych mierników spełni moje oczekiwania.
  • TespolTespol
  • Level 20  
    A jaki byście polecili taki żeby mierzył też w odbiorze
  • TespolTespol
  • Level 34  
    ale po co ma mierzyć i w odbiorze?
    Kogo chcesz sprawdzać?
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.
    Lukas32 wrote:
    Moje oczekiwanie jest takie aby móc mierzyć wszystkie rodzaje modulacji zarówno w nadawaniu jak i w odbiorze.

Musisz szukać taki miernik częstotliwości, w którym można wpisać logiczną przypisaną częstotliwość (np. 10,695), która to będzie dodawana do VCO w czasie odbioru.
    Quote:
    Czy któryś z tych mierników spełni moje oczekiwania.

NIE.

Miernik taki powinien posiadać dwa wejścia zliczające, które na wyświetlaczu - będzie można dodawać lub odejmować - i po zmianie stanu na jakimś dodatkowym wejściu - będzie uruchamiał lub nie - stan takiego dodawania lub odejmowania.

Pozdrawiam.
  • Level 17  
    Witam!
    SP5ANJ - przypuszczam, że jesteś w błędzie, MC31 ma zaprogramowane kilka częstotliwości umożliwiających pomiar względny, m.in. 10.695MHz, oraz ma możliwośc wyboru wstęgi dolnej lub górnej do funkcji +/-. Jedyny problem polega na tym, że nie ma zaprogramowanej poprawki 2,5kHz ,ale zamawiając MC31 można o to poprosić AMBM (dawniej MJM). MC66 ma możliwośc samodzielnego wpisania dowolnych poprawek do pamięci.
    Reasumując - mierniki te spełniają założenia postawione przez autora postu.

Pozdrawiam
  • Level 20  
    Thead - tak właśnie czytałem o tym mc31 i też wywnioskowałem, że powinienem nim zmierzyć odbiór na wstęgach. Ale o co chodzi z tym 2,5kHz
  • Level 17  
    Chodzi o poprawkę =/-2,5kHz jaka konieczna jest do uwzględnienia przy pracy na wstęgach. Zajrzyj do wątku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic591517.html
    Jeżeli kupisz MC66 to poprawkę wpiszesz sam, jeśli chcesz zakupić MC31 to zamów z takim ustawieniem by był pomiar względny 10.695MHz i jednocześnie poprawka o której wspomniałem. Jeśli coś jest niejasne zajrzyj do instrukcji MC31 jest na stronach AMBM.
    Pozdrawiam
  • Level 20  
    Trochę poczytałem i dowiedziałem się że w mc31 jest możliwość programowania poprawek (może to jakaś nowsza wersja) Skusiłbym się jednak na mc66 (dużo większe możliwości i wygodniejszy w użyciu) ale nie bardzo pojmuję jak go podłączyć, brak opisu i jakichkolwiek wyprowadzeń do wstęg. Jest tylko wejście do sygnału ttl i nic więcej.
  • Level 17  
    Według dokumentacji MC31 nie ma możliwość samodzielnego programowania poprawek, oprócz użycia wpisanych przez producenta, tak więc nie wiem gdzie doczytałeś o takiej funkcjonalności. Do MC66 wystarczy dołożyć układ sondy na tranzystorze polowym ( taki jaki masz w opisie do MC31) i translator poziomów dający na wyjściu poziomy TTL.
    Jeżeli nie masz wiedzy elektronicznej by to zrobić, to kup gotowy częstościomierz w LabiCom'ie, wystawiają co chwilę swoje produkty na wiadomym portalu aukcyjnym.
    Pozdrawiam
  • Level 20  
    W innym temacie prowadzę wątek strojenia cobry 148gtl dx. Padło tam zdanie, że aby poprawnie zestroić bfo należy mieć miernik z dokładnością do 10Hz. Mc66 ma dokładność 100Hz. Co prawda ostatnie cyfra jest zaokrąglana matematycznie, ale czy to nie za mała dokładność
  • Level 17  
    Do strojenia obwodów reonansowych musisz mieć fabryczny dokładny częstościomierz czy też porządny oscyloskop cyfrowy z pomiarem częstotliwości. Przykładowo dla zestrojenia 16.490.000 z dokładnością +/- 20Hz musisz mieć co najmniej siedmiopolowe pole odczytowe, a co za tym idzie wewnętrzny wzorzec czestotliwości w częstosciomierzu musi zapewnić odpowiednią dokładność. MC31 czy też MC66 spełniają wymogi odnośnie Twojego pytania w pierwszym poście, ale nie nadają się do strojenia radiostacji.
    Pozdrawiam
    Witam.

Panowie a ja dalej (z uporem maniaka) chciałbym Was przekonać, że MC31 i MC66 NIE nadają się do tego celu - jako prawidłowy odczyt częstotliwości we wszystkich emisjach.

Tu jest podpowiedź i wyjaśnienie - dlaczego tak sądzę :

Dalej jestem za ostatnim zdaniem mojej wypowiedzi w https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9598882#9598882

Pozdrawiam.
  • Level 17  
    SP5ANJ,
    byłbym bardzo wdzięczny o łopatologiczne wyjaśnienie, bowiem analizując tę tabelę (notabene nie wiem skąd pochodzi) nie potrafię pójść za Twoim tokiem rozumowania.
    Pozdrawiam
    Thaed wrote:
    ... bowiem analizując tę tabelę (notabene nie wiem skąd pochodzi) nie potrafię pójść za Twoim tokiem rozumowania.

Tabela pochodzi z service-manual dla Cobra 148GTL. Ogólną zasadą jest to rozwiązanie dla wielu radiotelefonów tego typu (AM,FM,SSB), zmieniają się tylko częstotliwości p.cz. (piloty).
    _______

Według rysunku :

Zobacz jak jest realizowana częstotliwość wyjściowa nadajnika (dla łatwiejszego zobrazowania) (kanał 19 = 27,185 MHz) :
    AM
    f VCO = 34,985 MHz
    f p.cz. (pilota 7,8MHz) = 7,8 MHz
    LSB
    VCO = 34,9835 MHz
    pilot p.cz. = 7,7985 MHz
    USB
    VCO = 34.9865 MHz
    pilot p.cz. = 7,8015 MHz
    _______

Analizując wypowiedź kolegi Thaed :
    Quote:
    Jeżeli kupisz MC66 to poprawkę wpiszesz sam, jeśli chcesz zakupić MC31 to zamów z takim ustawieniem by był pomiar względny 10.695MHz i jednocześnie poprawka o której wspomniałem.

I tak - jeżeli wpiszesz np. f odniesienia 7,800MHz (nie 10,695) to zobaczysz w tych wyliczeniach, że częstotliwość ta zmienia się w różnych emisjach o +/- 1,5kHz od 7,800MHz.
    Zobacz, że przy różnych emisjach zmienia się również częstotliwość VCO o +/- 1,5kHz.
    VCO (34,985MHz) to synteza częstotliwości PLL a p.cz. (7,800MHz) to tzw. BFO.
    _______

Reasumując (łopatologicznie) - aby poprawnie mierzyć częstotliwość nadawania i odbioru, powinieneś mieć :
    1-sze rozwiązanie
    - dwa wejścia w.cz. w mierniku częstotliwości, które zliczają niezależnie te częstotliwości (VCO i BFO) [nadawanie we wszystkich emisjach a odbiór tylko w SSB]
    - algorytm dodawania i/lub odejmowania tych zliczonych częstotliwości z dwóch wejść
    - przy odbieraniu AM musisz posiadać możliwość wpisania f odniesienia 7,800 MHz
    2-gie rozwiązanie
    - jedno wejście w.cz. w mierniku częstotliwości zliczające (VCO)
    - programowane wpisy (dodające i/lub odejmujące) od częstotliwości wejścia VCO, lecz wpisy te musiałyby się zmieniać zgodnie z przełączaniem się emisji w radiu - co jest nierealne przy zastosowaniu mierników serii MCxx .

Podpowiem, że rozwiązanie 2-gie jest całkiem realne. Wymaga tego aby licznik miał możliwość wpisywania 3-ech niezależnych wartości liczbowych. Takie rozwiązanie gdzieś już spotkałem, ale niestety nie pamiętam - bo ten temat nie był mi "bliski sercu" .
    Przepraszam, że się tak rozpisałem ale chyba już wszystko jest jasne. :?:

Pozdrawiam.
  • Level 17  
    SP5ANJ,
    bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź - teraz wszystko dla mnie jest jasne i potwierdzam popełnienie przeze mnie błędu w przydatności MCxx.
    Przy drugim rozwiązaniu dla MC31 brakuje możliwości wpisania 3 offsetów (są tylko dwa).
    Z tego co kojarzę, to chyba Krzysiek SQ6ADE opisywał kiedyś na elektrodzie swoją konstrukcję z taką funkcjonalnością.
    Pozdrawiam
  • Level 33  
    MC56 bardzo dobry przyrząd może być przenośny i na 12V

Dodano po 1 [minuty]:

Ma chyba wszystko czego może oczekiwać radioamator
  • Level 33  
    Takimi możliwościami pomiarowym dysponował miernik jak piszecie wykonany do trx-a w latach 85-90 i wraz z bratem sp5gdy (pomysł logiki) dla zabicia czasu bo był stan wojenny. Jest możliwość podania trzeciej częstotliwości -przy podwójnej przemianie.
    To co stoi na historycznym trx tranzystorowym 10w (2x 2 BD39 wykonanie wojskowe bd139)z lat 75-80 hi (to sterowało 2x6P45C w katodzie).
    Miernik wykonywał pomiar częstotliwości -2 wejścia : odczyt-skala do trx-a : generator serwisowy wcz. Sczytywana była częstotliwość VFO i pilotów . Logika w zależności czy mieszanie sumacyjne czy różnicowe dokonywała operacji zliczania.Była też matryca do wpisywania zadanej częstotliwości.Służy do dnia dzisiejszego.
    Teraz można zrobić zupełnie inaczej lepiej ,ładniej a najprościej kupić gotowca .W/w trx przeżył areszt stanu wojennego i pobyt w piwnicach SB hi i służy za eksponat muzealny -można dalej nadawać i odbierać hi. i dx-y się robiło.
    73!!
  • Level 20  
    Wybór padł na mc66. Myślę że mi wystarczy. Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie. Jaki tam dołożyć wzmacniacz, bo ma za słaby sygnał aby zmierzyć bfo na ssb.
    Lukas32 wrote:
    Jaki tam dołożyć wzmacniacz, bo ma za słaby sygnał aby zmierzyć bfo na ssb.

Przypomnę, że BFO musisz mierzyć przed "modulatorem kołowym" - na wyjściu generatora :

W wielu wersjach napięcie w.cz. BFO wynosi nawet 300mV/pp .
    A w danych technicznych MC66, masz :

Dobrym wzmacniaczem do 50MHz jest układ scalony uA733 .
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic22842.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1323994.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic58579.html

Pozdrawiam.
  • Level 33  
    MCW2 są zintegrowane z miernikiem sprzętowo i programowo, ale częstościomierz i preskaler trzeba kupić oddzielnie. Tylko trzeba wlutować do niego złącze, aby go wcisnąć w gniazdo na preskaler i można (ale nie trzeba) dorobić przekaźnik, który przełączałby wejścia A/B automatycznie.

Dodano po 3 [godziny] 54 [minuty]:

ps.
    kol. Adamie czułość tego miernika bez preskalera MCW2 odpowiada poziomowi TTL a ściślej rzecz biorąc to rozpatrujemy w tej chwili poziomy wejściowe przerzutnika smiddta HC14
  • Level 20  
    SP5ANJ wrote:

W wielu wersjach napięcie w.cz. BFO wynosi nawet 300mV/pp .

Czy piszesz o tp6. Tam jest 300mV/pp