Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Typy przewodów antenowych

kuuubuuus 10 Cze 2011 12:26 2628 3
 • #1 10 Cze 2011 12:26
  kuuubuuus
  Poziom 10  

  Witam serdecznie.
  Pytanie moje dotyczy typu przewodu antenowego jaki powinienem zastosować do montażu w ścianie wraz obok przewodów telekomunikacyjnych oraz elektrycznych.
  Robię generalny remont i kładę tego typu przewody w ścianie pod tynkiem. Chciałbym położyć przewód antenowy pod kablówkę. Firma sprzedająca usługi podłączy mi wszystko wraz ze specjalnymi gniazdami, po mojej stronie będzie wprowadzenie go w ścianę. Typ przewodu antenowego jaki posiadam to:
  TV-SAT 75ohm YWDXpek 1.05/4.8 K-100.
  Proszę o porady i opinie za które z góry dziękuję.

  Pozdrawiam.

  0 3
 • #2 10 Cze 2011 12:54
  jlmrafael
  Poziom 18  

  Skoro już masz koncentryk to nie ma za bardzo co kombinować, pytać ewentualnie należy przed zakupem. Przewody koncentryczne nie różnią się od siebie aż tak bardzo, przewód lepszej jakości będzie miał ok. 5dB do 10dB mniejsze tłumienie na odległości stu metrów. Przewód którym dysponujesz ma żyłe 1,05mm i izolacje z polietylenu (jakoś tak to się zowie) średnicy 4,8mm. Można powiedzie że najbardziej standardowy jaki jest. Jeżeli nie zamierzasz ciągnąc go na jakieś wielkie odległości (a gdzieś chyba widziałem twój post, że tak właśnie jest) to w zupełności wystarczy. Nawet gdyby się okazało że tłumienie sygnału jest zbyt duże (co tobie raczej nie grozi) bo trzeba jeszcze wziąć pod uwagę złącza, gniazdka itd. to też nie ma wielkiej tragedii, gdyż można zastosować multiswitch - powiedzmy taki wzmacniacz telewizyjny. Przeważnie sygnał dostarczany d operatora jest na tyle silny że można go bez przeszkód rozdzielić na 3 Telewizory i tragedii nie będzie.

  Na przyszłość przy wyborze kabla koncentrycznego, należy pamiętać jedna prostą zasadę, im grubsza żyła (to odczytasz z oznaczeń na kabelku) tym mniejsze tłumienie, a im mniejsze tłumienie tym silniejszy sygnał, co w cale nie oznacza że lepszy odbiór - odbiór albo jest dobry (prawidłowy) albo zły po przekroczeniu progowych wartości dla danej technologii.

  Jeżeli ciągniesz te kabelki do kilku punktów (gniazdek) to fajnie jakby zostawili Ci troszkę więcej kabelka w miejscu w którym będziesz miał rozdzielacz (splitter) - to miejsce może w przyszłości się zmienić, np. dojdzie jakieś urządzenie. Zawsze dmucha się na zimne - w sumie to szczegół, ale jak się go pominie to później może być problem.

  Pozdrawiam

  0
 • #3 10 Cze 2011 17:55
  kuuubuuus
  Poziom 10  

  Dziękuję za szczegółowy opis.
  Pytanie brzmi w takim razie jakie tłumienie ma kabel który posiadam ?

  0
 • #4 10 Cze 2011 20:02
  jlmrafael
  Poziom 18  

  Producenci przy takich kabelka przeważnie nie chwalą się ich parametrami, gdyż nie ma czym. Ale przewód o bardzo podobnej konstrukcji lecz pewnie lepszej jakości wykonania, Triset o żyle 1,13mm i izolacji 4,8mm ma (dla górnej częstotliwości pasma telewizyjnego czyli 862MHz) 18,1dB na stu metrowym odcinku. Twój pewnie będzie miał ok. 3-4dB więcej. Jeszcze, żeby rozjaśnić bardziej to coś z górnej półki, dla przykładu bardzo dobry i drogi koncetryk o żyle 1,65 i izolacji 7,2 ma dla tej częstotliwości 13dB tłumienia (w domu raczej nie stosowany).

  0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo