Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana głowic w maxtorze i nadal nic

10 Cze 2011 13:29 1345 7
  • Poziom 10  
    Witam

Mam dysk maxtora 80GB, w ktorym uszkodziła sie elektronika. Wymieniłem elektronikę (dawca był zgodny) ale to nie pomogło. Zdecydowałem się na wymianę głowic. Od razu mówię, że nie była to pierwsza wymiana. Ale niestety nadal dysk klika. Czy maja państwo jakies pomysły to mozna jeszcze zrobić?

Pozdrawiam

Krzysiek
  • PCBway
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Kolego, skoro już nie pierwszy raz robiłeś "zmianę głowić" to jakich informacji jeszcze potrzebujesz?
    A co z SA - diagnozowałeś?
    Jak był wykrywany po zmianie elektroniki , a jak był wykrywany "przy klikaniu głowic" po ww. zmianie głowic?

Domyślając się, mam wrażenie że chodzi o model z rodziny CALYPSO, bo
    nawet nie pokwapiłeś się by podać dokładnego oznaczenia tego dysku (oraz dawcy), co oznacza że naprawiasz dysk klienta, albo nie wiesz co robisz i o co dokładnie pytasz.
  • PCBway
  • Poziom 43  
    Nie zgadza się ROM w elektronice dysku.
    adamadi33 napisał:
    Nie zgadza się ROM w elektronice dysku.
    A skąd wiesz o jaki konkretnie dysk chodzi, czy w ogóle dysk posiada ROM na PCB, czy już jest zapisany w proc. IC.

Wróżysz?
  • Poziom 43  
    Tak.Podaj model dysku twardego.
  • Poziom 10  
    Faktycznie pojechałem po bandzie i zapomniałem podać konkretów.
    Chodzi o dysk Maxtor DiamondManx Plus 9 80 GB SATA. Dysk uszkodził się na skutek odlaczenia się jednego z kabli zasilających. W zwiazku z tym, ze wymiana elektroniki nie poskutkowa - bylo klikanie, zdecydowalem sie na podmiane glowic. Zarowno elektronika jak i glowice od tego samego dawcy. Zgodnosc dawcy i "pacjenta" byla 100% w sensie numeru modelu. Dysk dawca byl dobry.

Dodano po 51 [minuty]:

Dysk jest nierozpoznawalny w komputerze, nie widzi go mhdd i victoria
    +tofer napisał:
    Faktycznie pojechałem po bandzie i zapomniałem podać konkretów.
    Chodzi o dysk Maxtor DiamondManx Plus 9 80 GB SATA.

(...)

Dysk jest nierozpoznawalny w komputerze, nie widzi go mhdd i victoria

Skoro już wiadomo że chodzi o CALYPSO w dodatku z interfejsem SATA ... to musiałbyś obrać nieco inna drogę, bo zaczynasz pisać (za przeproszeniem) "pierdoły".
    Przykład poniżej
    +tofer napisał:
    Zarowno elektronika jak i glowice od tego samego dawcy.
    A wtenczas plater z zapisem SA - w kosmosie!?
    Kolego jeżeli to elektronika zaczęła szwankować, należało zając się tylko i wyłącznie
    wyminą samego PCB, ewentualnie by ułatwić sobie sprawę i diagnostykę użyć zgodnej elektroniki z interfejsem P-ATA a nie SATA... bo marką , modelem kontrolera jaki posiadasz również się nie pochwaliłeś.

Co do wspomnianego ROM na PCB , to on ma mniejsze znaczenie (kiedyś pisaliśmy na forum gdzie i w którym miejscu występuje, o ile jest montowany), niż samo wykrycie dysku, choćby z nazwą rodziny.

Po całym temacie, nie sądzę by ktokolwiek miał ochotę Tobie wszystko tłumaczyć od podstaw... znajomość podstaw to minimum.
    A tutaj mamy nieuzasadnioną wymianę głowic, brak diagnostyki PCB (z ewentualną jej naprawą ), podmianą już nie wspominając o ewentualnym dość ryzykownym "hot-swap" ...
    Szkoda słów...
  • Poziom 10  
    Piszesz, ze bez przyczyny wymienilem glowice. Byc moze masz racje w koncu nie jestem specjalista. Ale skoro wymienilem elektronike z drugiego takie samego dysku, nie podobngo ale takiego samego i nie uzyskalem efektow, dysk nadal nie byl rozpoznawalny to zdecydowalem sie na wymiane glowic.
    Po drugie po co mialem isc w PATA skoro mailem taka sama PCB SATA?

Dodano po 10 [minuty]:

W dysku padl element q500
    Wymiana głowic w maxtorze i nadal nic