Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stabilizator LM2675 i zakłócenia w radiu

Nemo 10 Cze 2011 15:47 3685 7
 • #1 10 Cze 2011 15:47
  Nemo
  Poziom 31  

  W urządzeniu siedzą dwa takie stabilizatory, jeden daje +5V, a drugi +12V. Całość jest zasilana zwykłym transformatorem toroidalnym z 230VAC na 14VAC. Dalej jest mostek Graetza (są w nim 4 szybkie diody Shottky MBRS340), za nimi kondensator 4m7/35V i dalej dwa wspomniane wcześniej stabilizatory. Przy stabilizatorach są dławiki 47uH SMD ekranowane, diody MBRS340 oraz wszystkie potrzebne elementy (elektrolity LowESR na wejściach i wyjściach oczywiście też) oraz sporo ceramicznych kondensatorów blokujących.

  Po włączeniu zasilania w radiu na falach długich słychać głośny świst około 250kHz. Radio i urządzenie są na tej samej fazie, choć nie są podpięte do tego samego gniazdka, ani nie są w tym samym pokoju. Podobny świst jest około 94÷95MHz na FM. Urządzenie korzysta z przewodu dwużyłowego zasilającego, radio też.

  Co zrobić, aby tego świstu nie było. Zakładam, że zakłócenia idą po przewodach sieci 230V. Jaki zatem dać filtr przeciwzakłóceniowy? Z tym ostatnim mam największy dylemat, gdyż normalne filtry mają trzy wejścia z sieci (L, N, uziemienie), a dwa wyjścia. W urządzeniu są tylko dwa wejścia z sieci (L i N). Do czego podłączyć trzecie?

  Proszę o wszelkie sugestie.

  Pozdrawiam.

  0 7
 • #2 10 Cze 2011 17:44
  kreslarz
  Poziom 35  

  Trzeci przewód (ochronny) podłączasz do obudowy filtra, a do odbiornika idą zazwyczaj tylko L i N. Tu Link
  masz całą masę różnych filtrów. Dobierz sobie odpowiedni pod względem prądowym i we właściwym kształcie. Powinno pomóc. Dodatkowo dobrze by było umieścić urządzenie zakłócające w metalowej obudowie i podłączyć ją również do przewodu ochronnego.

  0
 • #3 10 Cze 2011 19:01
  -RoMan-
  Poziom 42  

  Nie ma nic dziwnego w świście na ok. 260kHz - to jest częstotliwość pracy LM267x. Nie sądzę, żeby zakłócenia przenosiły się przez kable - raczej polem magnetycznym dławika - w odbiorniku radiowym masz antenę ferrytową.

  Sytuację można poprawić stosując dławik z możliwie najlepiej zamkniętym polem magnetycznym - najlepiej toroidalny. Bardzo duże znaczenie ma też zachowanie możliwie najkrótszych pętli zarówno od strony wejścia jak i wyjścia. W dokumentacji układów serii LM267x pominięto rzecz, która jest oczywista dla każdego, kto trochę dłużej bawi się przetwornicami - kondensator monolityczny 470nF blokujący zasilanie układu.

  Myślę, że dużo dałby rysunek PCB - układ ścieżek jest naprawdę krytyczny dla poprawnej pracy każdej przetwornicy.

  Zakłócenia na częstotliwości rzędu 90+ MHz są nieprawdopodobne - tu musi być naprawdę duży błąd na PCB, żeby gdzieś powstał obwód rezonansowy podbijający akurat te harmoniczne. I nie wierzę raczej w to, że ten sygnał jest w stanie przebić się przez sygnał mocnej stacji radiowej i zakłócić jej odbiór.

  0
 • #5 13 Cze 2011 00:25
  Nemo
  Poziom 31  

  kreslarz napisał:
  Trzeci przewód (ochronny) podłączasz do obudowy filtra, a do odbiornika idą zazwyczaj tylko L i N.


  Tyle, że do tego urządzenia, jak napisałem wyżej, dochodzą DWA przewody L i N. Przewodu ochronnego nie ma i nie będzie. W TME nie znalazłem filtru, który może być podłączany w takiej konfiguracji - wszystkie mają 3 wejścia (L, N, uziemienie) i 2 wyjścia (L i N). Obudowa metalowa dla tego urządzenia nie wchodzi w grę.

  :arrow: -RoMan-: Poniżej jest płytka zasilacza, na której siedzą te dwa stabilizatory.
  Stabilizator LM2675 i zakłócenia w radiu

  Zasilanie 14VAC wchodzi od dołu płytki (N00002 i N00003), dalej są 4 diody MBRS340 tworzące mostek, kondensator elektrolityczny 4m7, dwie gałęzie do dwóch stabilizatorów, potem dwa kondensatory 220uF LowESR, dalej dwa kondensatory ceramiczne X7R 470nF, stabilizatory w DIP8 (jeden na +5V, drugi ADJ ustawiony na +12V), diody przy nich, dalej dławiki, znów kondensatory 220uF LowESR oraz 470nF jw. Niebieskie linie to zwory z drugiej strony płytki. Pod środkowym stabilizatorem są dwa tranzystory BC850 układu sterowania pinem ON/OFF stabilizatora ADJ. Złącza wyjściowe od zasilacza są z lewej strony na górze (+5V) oraz na dole po lewej (+12V).

  Pozdrawiam.

  0
 • #6 13 Cze 2011 18:46
  -RoMan-
  Poziom 42  

  Płytka jest wykonana fatalnie. Sposób prowadzenia masy woła o pomstę do nieba. Ścieżki masowe pomiędzy kondensatorami wyjściowym a diodami Schottky robią za anteny nadawcze. Po layout'cie widzę, że użyto dławików szpulkowych. Możemy zobaczyć zdjęcie zmontowanej płytki?

  0
 • #7 13 Cze 2011 23:20
  Nemo
  Poziom 31  

  :arrow: -RoMan-: Poniżej zamieszczam zdjęcie płytki.

  Stabilizator LM2675 i zakłócenia w radiu

  Dotychczas były tam dławiki szpulkowe i przypuszczałem, że to ich wina. Jednakże po zmianie na te widoczne obecnie, poprawa nie nastąpiła.

  Jak poprawić obecną płytkę, aby zmniejszyć zakłócenia? Pogrubić ścieżki masy dolutowując na nie drutu miedzianego? Jak na przyszłość ustrzec się takich błędów? Na co zwracać uwagę?

  Pozdrawiam i dziękuję za dotychczasowe zainteresowanie.

  0