Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przenośna lampa turystyczna z audio

MAREK MRK 10 Jun 2011 20:05 4840 10
 • Przenośna lampa turystyczna z audio
  Witam.
  Na wstępie chcę przeprosić za jakość zdjęć i filmiku ponieważ były robione telefonem, ale jak tylko zdobędę aparat to wstawię nowe. Niestety nie mam zdjęć z budowy, ponieważ dysk, na którym to przechowywałem uległ uszkodzeniu. :cry:
  Zapewne dziwicie się dlaczego w dziale ogólnym, a nie w audio. Odpowiedź jest prosta, najdroższa jest lampa i ona miała odgrywać główną rolę w tej konstrukcji.
  Założeniami konstrukcyjnymi było:
  1. Tania konstrukcja, najlepiej z elementów które posiadam.
  2. Mała i możliwie lekka, bo w końcu to konstrukcja przenośna.
  3. Miała to być lampa turystyczna.
  4. Miała mieć wbudowane głośniki i nie za duży wzmacniacz, ale i też bez jakiś "wodotrysków".
  5. Łatwa w obsłudze.

  Wszystkie moje wymagania zostały spełnione, więc jestem zadowolony.
  Na początku myślałem o użyciu diod mocy, ale doszedłem do wniosku, że cena jest zdecydowanie za wysoka. Również potrzeba stosowania dość dużego chłodzenia wyeliminowała całkowicie diody mocy.
  Po kilkudniowym poszukiwaniu odnalazłem dawno kupioną przetwornicę ksenonową wraz z żarnikiem. Od razu wiedziałem, że tego użyję. Było to małe lekkie, nie musiałem wydawać pieniędzy (bo już miałem) i najważniejsze doskonałe światło o barwie 3000k o mocy 35W.
  Następnie zacząłem poszukiwać odbłyśnika i jakiegoś zabezpieczenia żarnika i odbłyśnika w razie upadku lamy. Zdecydowałem się na przerobienie lampy halogenowej marki Philips wkręcanej na gwint E27 (akurat taką posiadałem). Odciąłem gwint dzięki czemu żarnik z niej bez problemowo wyszedł, a na jego miejsce idealnie pasował żarnik ksenonowy.
  Później zacząłem szukać jakiegoś źródła zasilania. Zdecydowałem się na akumulator 18V ok. 1,5Ah. Taki akurat posiadałem.
  Teraz przyszedł czas na funkcję audio mojej lampy. Myślałem dużo jakie głośniki i jaki wzmacniacz zastosować. W moje oczy wpadły głośniki Roadstar 4" 2-drożne, na których było napisane 120W 4OHM. Dobrze wiedziałem, że nie mają 120W, ale nic tak małego w pobliskim sklepie nie mieli a poza tym cena 12zł za sztukę nie była taka straszna. Nie chodziło zbytnio o głośność lecz o cichą, w miarę czystą muzykę podczas odpoczynku poza domem.
  Teraz czas na wzmacniacz. Uznałem, że nie będę kupował wzmacniacza. Wolałem poszukać jakiegoś scalaczka w domu. I udało się dawno zapomniany przeze mnie wymontowany z jakiegoś radia Sony. Scalak, który użyłem to Sony 279-87. Podobno jego zamiennikiem jest HA13151. Mój leżał nie używany ze względu, że 2 kanały szwankowały, więc do mojej konstrukcji nadawał się wyśmienicie, bo on miał 4 kanały.
  Jako obudowę użyłem pozostałości po starym subwooferze z zestawu 2.1 (no name).
  Przystąpiłem do dzieła.
  Jako front panel wyciąłem miejsce na lampę, gdzie wkleiłem na silikon odbłyśnik z żarnikiem i zabezpieczyłem go kratką od wentylatora komputerowego, który dodatkowo przytrzymuje odbłyśnik i go ochrania, a dzięki silikonowi wszystko jest szczelne. na górze przykręciłem przetwornicę do zasilania ksenonu. Na dół postawiłem akumulator i wymierzyłem dokładnie środek między akumulatorem i przetwornicą. Tam umieściłem otwory na głośniki, które również przykręciłem i na brzegach dałem silikon (również w celu uszczelnienia). Pasowało wręcz idealnie. Między głośnikami była mała przerwa i postanowiłem tam dać wzmacniacz. Przykleiłem akumulator do podłoża i zrobiłem małą płytkę wg schematu noty katalogowej HA13151. Do scalaka przykręciłem dość mały radiator, i dałem kondensator nie za duży, ze względu na lekki brak miejsca (3300uF). Wszystko idealnie weszło między głośniki. Dla pewności zabezpieczyłem płytkę lakierem. teraz czas na jakieś zabezpieczenia wskaźniki co jest uruchomione oraz przełączniki i gniazda. Tylną płytę zrobiłem z panela podłogowego. Jako wejście sygnału dałem gniazdo duży jack, umieściłem potencjometr dzięki któremu można jedynie zmniejszyć pasmo niskich częstotliwości. Nie dawałem jakiś skomplikowanych konstrukcji żeby np podbijało niskie częstotliwości, bo to nie miało na celu psuć oryginalnej muzyki po przez dodawanie basu. Celem zabezpieczenia dałem bezpiecznik topikowy, którego gniazdo również znalazło się na panelu. Dodałem włącznik do wzmacniacza oraz włącznik dzięki któremu wymieramy, albo włączoną lampę, albo wzmacniacz.
  Dodałem kontrolki w postaci diod led, które informują o tym czy jest włączona lampa, czy wzmacniacz, oraz czy jest wszystko wyłączone. Pomyślałem, że wszystko fajnie, ale to wiecznie działać nie będzie, bo akumulator się rozładuje. Dodałem w takim razie gniazdo do podłączenia zasilacza, ładowarki, zewnętrznego akumulatora jak i podłączenia w samochodzie. Po czym przykręciłem panel tylny i zabezpieczyłem silikonem. W środku nie ma już prawie w ogóle miejsca. Dałem jeszcze bass-refleks (mniejszy opór stawiają głośniki dzięki czemu wzmacniacz się mniej grzeje i mniej pobiera prądu, a co za tym idzie wytrzymałość akumulatora wzrosła. Na koniec okleiłem boki okleiną.
  Zastanawiałem się nad oklejeniem przodu, ale uznałem, że chcę by to było inne i nie było monotonne, dlatego zostawiłem nie oklejony front panel.
  Docelowo pod złącze zasilania podłączana jest ładowarka/zasilacz i właśnie buduję dodatkowy akumulator 8Ah.
  Osobiście swój cel osiągnąłem i jestem z tego zadowolony.
  Światło jest rewelacyjne, bardzo jasne i ma duży zasięg dzięki odbłyśnikowi.
  Ku mojemu zdziwieniu dźwięk jest czysty i dość głośny.
  Proszę o komentarze, te pozytywne i te negatywne.
  Przenośna lampa turystyczna z audio Przenośna lampa turystyczna z audio Przenośna lampa turystyczna z audio Przenośna lampa turystyczna z audio Przenośna lampa turystyczna z audio Przenośna lampa turystyczna z audio Przenośna lampa turystyczna z audio Przenośna lampa turystyczna z audio  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  MAREK MRK
  Level 18  
  Offline 
  MAREK MRK wrote 570 posts with rating 97, helped 5 times. Live in city Szczecinek. Been with us since 2009 year.
 • #2
  Przemek9322
  Level 10  
  Bardzo fajna konstrukcja:D Przydała by się rączka transportowa.
 • #3
  MAREK MRK
  Level 18  
  Dziękuję, o rączce nie pomyślałem. Faktycznie przydała by się bo waży to coś ok 2 kg. Bardzo trafna podpowiedź. Pomyślę nad tym :) :D
 • #4
  neo_dc
  Level 32  
  Wszystko fajnie, ale po co ta dioda przy wyłączniku ? jeśli już ,trzeba było ograniczyć jej prąd rezystorem - zmniejszenie poboru prądu.

  No i nie da się posłuchać muzyki przy zapalonym świetle ?
 • #5
  MAREK MRK
  Level 18  
  Dioda jest ograniczona rezystorem 1k, a muzyki nie da się posłuchać z 2 względów. Musiał bym robić dodatkowy filtr by nie było przydźwięku w głośnikach od przetwornicy oraz logicznie myśląc, albo zapalamy światło i coś robimy przy nim, albo odpoczywamy sobie słuchając muzyczki. Zdjęcia zapalonej lampy w nocy dodam wkrótce. Naprawdę świeci bardzo ładnie.
  Pewnie ktoś się doczepi tylnego panelu, ale po prostu nie mam koncepcji jak wykończyć. Na razie te żółte paski mi nie przeszkadzają, ale w przyszłości na pewno coś się zmieni.
 • #6
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  35 watowa lampa ksenonowa, jak mniemam samochodowa, zasilana poprzez oryginalną przetwornice dedykowaną do tych lamp... Taka przetwornica pobiera do 10 A przy starcie lampy, potem pobór prądu faktycznie maleje, ale utrzymuje się na poziomie 3-4 A. Ile to poświeci z tego akumulatora, pomijając fakt, że obciążenie to ,,załatwi" go w krótkim czasie. Z założenia miała to być przenośna turystyczna lampa pod namiot, a wyszedł krótkożyciowy reflektor przeciwlotniczy :D . Estetyka wykonania ( a ocena tylko z zewnątrz) też pozostawia trochę do życzenia. Tylko pomysł połączenia lampy turystycznej ze wzmacniaczem i głośnikami do jakiegoś MP3, jest jak najbardziej niegłupi, i to jest plus tej całej konstrukcji.
 • #7
  MAREK MRK
  Level 18  
  Właściwie to akumulator wbudowany nadaje się dobrze do wbudowanego wzmacniacza, oraz jeśli jest potrzeba to chwilowo lampy. Natomiast specjalnie jest zrobione złącze do ładowania/zasilania, do którego można podłączyć dodatkowy akumulator, lub zasilacz jeśli mamy taką możliwość. Przetwornica i ksenon faktycznie jest to zestaw samochodowy. Z moich pomiarów, na starcie pobiera 8-6A i w Ciągu 2-3 sekund prąd pobierany spada do 4-3A.
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • #9
  Yarec
  Level 15  
  Chyba można pójść dalej i stworzyć konglomarat (zlepek) :czajnika z dziubkiem + bidetu w układzie poziomym w połączeniu z frezarką z wodotryskiem w wersji przenośnej (180-350kg)
  dj-MatyAS - proszę usunąć jeśli naruszam reg.
 • #10
  Przemek9322
  Level 10  
  Konstrukcja jest bardzo dobra. Oczywiście parę rzeczy trzeba poprawić, ale to zapewne pojawi się w trakcie użytkowania.
 • #11
  MAREK MRK
  Level 18  
  Konstrukcję już poprawiłem. Teraz jest z rączką i jest nowy wygląd panela tylnego (z potencjometrami). Kiedyś pewnie jeszcze ulepszę, ale po prostu praca pochłania ogrom czasu, a po pracy już się nic nie chce.