Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

uProg - mały, szybki, przenośny programator AVR z SD

manekinen 22 Jun 2012 02:52 139246 360
Altium Designer Computer Controls
 • #301
  george2002

  Level 21  
  Mam pytanko odnośnie programatora a mianowicie złożyłem go - wersja PCB 1.2, vProgram ver.1.3, Baza danych chip.db ver.1.03, zmieniłem tylko w pliku config.ini 7 bit dotyczący organizacji wyświetlacza bo były przesunięcia, ale mam problem - po włączeniu zasilania diodka mruga dwa razy, później animacja startowa, później ekran główny menu ale żadnych reakcji na przyciski :( ani włącz ani wyłącz ani menu up ani down, miał może ktoś podobny problem lub wie jak ten rozwiązać ?

  Pozdrawiam
  George2002
 • Altium Designer Computer Controls
 • #304
  hollp1
  Level 2  
  how do I program a hex file for ATMEGA328P. I have a program that used to program usbasp ATMEGA328P.
  please help me, I do not know how to program the atmega.
 • #305
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Simply connect ISP programmer to ISP connector, short rst jumper and flash atmega. It's simple normal flashing procedure.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #306
  hollp1
  Level 2  
  piotrva

  which program to use for flashing with the usbasp.
 • #310
  Karol966
  Level 30  
  Całkiem przypadkiem wpadł mi w ręce znów ten programator no i tym razem znalazłem chochlika - był nim maleńki glut między liniami miso/mosi procka. Ot taki sobie mały bobel no ale już jest ok.
  Tzn prawie ok, bo kupiony wyświetlacz razem z płytką ma słaby kontrast. Dolutowałem dodatkowy kondensator 470nF do tych dwóch po 100nF jednak nic to nie dało.
  Uważam, że te podróbki nie są warte nawet tych 10zł. Szkoda na nie pieniędzy bo nawet nie ma jak ich stabilnie przymocować ani połączyć. Jak ktoś chce to mam taki wyświetlacz od autora na odsprzedaniu za parę zł bo nie mam zamiaru go używać.
  Co innego taki wyświetlacz:
  uProg - mały, szybki, przenośny programator AVR z SD

  Pozdrawiam
  Karol
 • #311
  manekinen
  Level 29  
  Karol966 wrote:
  kupiony wyświetlacz razem z płytką ma słaby kontrast. Dolutowałem dodatkowy kondensator 470nF do tych dwóch po 100nF jednak nic to nie dało.

  Czy chodzi o wyświetlacze które wysyłałem wraz z płytkami? To są chińskie zamienniki ale kontrast mają dobry, testowane przeze mnie. Zwiększenie kondensatora nic nie da. Trzeba sobie ustawić kontrast w pliku konfiguracyjnym, można dowalić taki że cały lcd będzie czarny. Poprzednie wersje oprogramowania miały błąd, pin zasilający wyświetlacz był ustawiony w tryb wejścia przez co napięcie płynęło tylko przez wewnętrzny pullup, pisałem o tym przy aktualizacji. Także proszę to sprawdzić.
 • #312
  Slawek1710
  Level 11  
  Panowie zmontowałem uProga na płytce 1.0 przerobionej na 1.1 wgrałem firmware 1.3 programator uruchamia się i mogę poruszać się po menu i niby wszystko jest ok do momentu, gdy próbuję coś zgrać lub wgrać wtedy za każdym razem na wyświetlaczu mam:

  SCK: 8kHz
  chip:no answer

  Co może być przyczyną.
 • #313
  manekinen
  Level 29  
  Brak komunikacji z układem docelowym. Płytka zmontowana poprawnie? Podaj więcej informacji, np czy linie ISP są czymś obciążone, jakie napięcia itd.
 • #314
  Slawek1710
  Level 11  
  Przyjrzałem się wszystkiemu od początku łącznie ze sprawdzeniem poprawności lutów i wszystko ok, ale nie wiem jak to się stało że wlutowałem:
  R1-330
  R2-1k
  R3-330
  R4-330
  a według schematu jest:
  R1-330
  R2-1k
  R3-22
  R4-22
  czyżby to był problem?
 • #315
  manekinen
  Level 29  
  Jak najbardziej nalezy to poprawić, są to linie MOSI i SCK i tak duże rezystory ograniczające prąd powodują że zbocza sygnałów są bardzo zniekształcone.
 • #316
  Dariusz Goliński
  Level 22  
  Witam
  Właśnie złożyłem swój programatorek tylko na procku THT i dużej karcie SD. Oczywiście na kulturalnym pająku i wyświetlaczu podświetlanym. Włącza się i działa menu ale jeszcze nie programowałem.
  Ale mam inny problemik. Wstępnie zaprogramowałem fusebity ale nie do końca. Próbowałem przez mkavr calculator ale w nim nie mogę ustawić bitów. Wstępnie zaprogramowałem w bascom programer.
  Czy mógłbyś podać dokładnie ustawienie fusów dla programu bascom programer bądź podpowiedzieć jak poprawnie je zaprogramować ?
  Próbowałem napisać coś na stronie autora ale mnie wywaliła stronka.
  Dzięki za pomoc.
 • #317
  manekinen
  Level 29  
  Fusebity w bascom ostatni raz ustawiałem może z 5 lat temu więc nie jestem w stanie pomóc. Na domiar tego nie mam obecnie dostępu ani do bascoma ani do mkavr ani do czegokolwiek :(

  Napisz jaki dokładnie masz problem? Fuski to
  Ext:FF (lub 07 jak nie idzie), high:D0, low:A2

  Możesz sobie pomóc tą stroną, na dole podajesz w HEX i masz wyświetlone wszystko co trzeba http://www.engbedded.com/fusecalc

  /Twój komentarz na stronie projektu został dodany, ale niestety coś mi się porypało i strona przekierowuje pod błędny adres po wysłaniu komentarza. Jeśli się cofnie i odświeży to komentarz już będzie :)
 • #318
  Doctore.
  Level 18  
  Yo, mam pytanie, czy kondensator do SD-VCC może być 100uF, nie będzie za duży?
  Chciałbym użyć do uProg'a lipo 400mAh z HK, a jak to li-po, osiągają 4,2V w pełni naładowane a to spowoduje że uprog nie wystartuje, więc jak rozwiązać ten problem?
  Czy jest możliwość dodania do softu funkcji low-voltage-cut-off na np. 3V co by nie zabić lipola?

  Gratulacje dla manekinen za projekt.
 • #319
  manekinen
  Level 29  
  W szereg z zasilaniem dioda 1N4148. Z 4,2V zostanie ładne 3,5V. Układ nie działa poniżej 3V (nie wystartuje SD) więc (z diodą szeregowo) aku nie rozładuje się poniżej 3,7V.

  Możesz oczywiście dobrać diodę o innym spadku, np 0,5V - wtedy z 4,2V zostanie akceptowalne 3,7V i najlepiej wykorzystasz ogniwo.

  Kondensator może być za duży. Przy zasilaniu z wydajnego źródła powinien nawet wystarczyć 10uF, musisz sprawdzić jak się zachowa.
 • #320
  Doctore.
  Level 18  
  No to 47uF chyba będzie ok.
  Po jakim prądzie 4148 się uwala?
  Co z programową ładowarką?
 • #321
  manekinen
  Level 29  
  Wiele osób w ten sposób łączyło ogniwo z uProgiem, w tym ja, takie rozwiązanie sprawdza się bardzo ładnie. Prąd znajdziesz zapewne w nocie tej diody, ale na pewno jest to więcej niż 100mA a układ więcej nie weźmie.

  Ładowarki nie będzie, nie wiem czy będzie jeszcze jakakolwiek aktualizacja. Nie ma krytycznych błędów, są w prawdzie jakieś problemy z niektórymi prockami (niektóre nie są w pełni obsługiwane) ale to można poprawić w pliku chip.db na podstawie noty danego uC. Wszystko jest myślę dobrze opisane aby samemu pokombinować :)
 • #322
  krzysiekdg
  Level 13  
  A czy mozna nim programowac pamieci 24cxx?
 • #324
  Doctore.
  Level 18  
  No ok, tylko mi trochę przeszkadza że ogniwo będzie rozładowywane tylko do 3.7V...
  A jak z tymi xmega i niektórymi tiny?
  Szkoda że projekt już nie będzie się rozwijał :-(
 • #325
  manekinen
  Level 29  
  Napisałem daj diodę o spadku 0,5V i wykorzystasz je bardziej. Jak nie, to zamontuj przetwornicę. Protokołów PDI i TPI nie będzie.
 • #326
  Doctore.
  Level 18  
  A ten led z wersji 1.2 to on się przyda czy jednak nie będzie użyty?
 • #327
  Doctore.
  Level 18  
  Siema, układ leży i się kurzy już kilka miesięcy a nikt dalej mi nie chce pomóc w sprawie fusebitów w burn-o-macie, to jak będzie z tymi screenami?
  Bo to co manekinen podaje na swojej stronie a to co jest w burn-o-macie nie wygląda tak samo.

  Jak zawsze, bo to sens elki, proszę o nie usuwanie mojej wiadomości, starczy że 99% zapytań dot. elektroniki muszę kierować na fora amerykańskie lub inne niezbyt związane z elektroniką, co za obłęd...
 • #328
  george2002

  Level 21  
  co do diody led to działa i się sprzydaje, jak się uruchamia uProg i czyta plik to wtedy mruga, odnośnie fusów odezwij się na PW to jutro w pracy postaram się zczytać i screena z avr-burn-o-mat wstawić :)

  Jak obiecałem tak wrzucam fusów ustawienia w AVR8 Burn-O-Mat dla uProg'a :)

  uProg - mały, szybki, przenośny programator AVR z SD


  Pozdrawiam
  George2002 [/img]
 • #329
  Doctore.
  Level 18  
  Dzięki george2002 :D
  uProg - mały, szybki, przenośny programator AVR z SD
  Już jeden uprog programował drugiego :)