Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

uProg - mały, szybki, przenośny programator AVR z SD

manekinen 17 Paź 2014 14:35 124255 336
    tomastom
    Poziom 11  
    Miał bym jedno pytanie odnośnie pomiaru prądy źródła zasilania na której nodze się to odbywa i czy jest zastosowany jakiś dzielnik, chodzi mi o to że chce przerobić układ na zasilanie z akumulatorka a potem zastosować jakiś stabilizatora liniowego ale chciał bym dokonywać pomiaru samej bateryjki i nie wiem jakie mogę w tym układzie zastosować ogniwa no i wiadomo że podczas ładowania w końcowej fazie jeszcze mi ono podskoczy a nie chciał bym spalić układu.
    Pozdrawiam
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • PCBway
  • PCBway
    tomastom
    Poziom 11  
    Czy ta metoda to porównanie napięcia zasilania do referencyjnego i czy to oznacza że pomiar odbywa się prądy który zasila cały układ i nie da rady dokonać pomiary samych ogniw przed zastosowaniem stabilizatora liniowego ?
    manekinen
    Poziom 29  
    Układ AVR mierzy swoje własne napięcie wewnątrz, bez użycia zewnętrznych pinów. No ba, zaoszczędzony pin jak się patrzy ;) Nie ma takiej możliwości żeby mierzył napięcie z zewnątrz.

A tak w ogóle pytanie: po co stabilizator liniowy dla akumulatorka? Przejrzyj temat, zastosowanie zwykłej diody prostowniczej w szeregu z akumulatorkiem sprawia że układ dostaje właściwe napięcie zasilania. Ani nie przekroczymy dozwolonego napięcia, ani nie rozładujemy za nisko aku. Nie ma co kombinować, no chyba że bardzo chcesz mieć stabilne napięcia na sygnałach programujących.
    tomastom
    Poziom 11  
    Bardziej mi zależało na tym by nie uszkodzić programatora podczas ładowania akumulatora wpiętego na stałe, chciałem podłączyć go do ładowarki ogniw litowych z gniazdem USB żeby można było ładować z gniazda komputerowego , bez rozbierania programatora.
    Jeżeli ta dioda skutecznie mi to zabezpieczy to faktycznie nie ma co się za bardzo o to martwić i stosować stabilizator.
    manekinen
    Poziom 29  
    Tak, tylko upewnij się jaki spadek ma dioda. 0,6V będzie ok. Czyli z 4,2V zostanie 3,6V. Programator przestaje działać poniżej 3V czyli poniżej 3,6V na aku. Średnie napięcie robocze aku to 3,7V. Takie rozwiązanie działa, ale nie wykorzystasz całej pojemności.
    adam-k
    Poziom 13  
    Dlatego właśnie "stabilizatorek".
    Wiem że to stary temat ale może komuś się przyda. Podobnie jak tomastom chciałem zasilić uProg z akumulatora i mieć możliwość jego doładowania z
    USB lub zasilacza. Lepszym rozwiązaniem będzie np. MCP1825 który ma Vdrop ok 210mV. Z jednej strony zabezpieczy układ przed napięciem ładowania a z drugiej pozwala wykorzystać akumulator do napięcia 3,21V - znacznie lepiej.