Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP Pavilion TX2550 - wyłącza się po podłączeniu zasilacza/na baterii działa

empireus 10 Cze 2011 21:20 3292 1
  • #1 10 Cze 2011 21:20
    empireus
    Poziom 11  

Witam,

Postanowiłem wyczyścić układ chłodzenia, bo laptop już wył.
    Dodam, że laptop ma znaną powszechnie wadę "zimnych lutów" na chipsecie.
    Konkretnie jest to model HP Pavilion TX2550ew:
    -procesor AMD Turion ZM80
    -ATI HD3200 (integra)

Laptop był w serwisie niecały rok temu, bo albo ekran był czarny, albo po przegrzaniu łapał BS, aczkolwiek serwis powymieniał wszystko, łącznie z matrycą, oprócz płyty głównej ;-) Niestety gwarancja się skończyła...

Od dłuższego czasu jednakże laptop sprawował się dobrze, bez wspomnianych w/w wady. Jednakże przy obecnych upałach, temperatura czasami dochodziła do 100 st. C. jak i hałas doprowadzał mnie do nerwów. Postanowiłem wyczyścić układ chłodzenia (kurzu się faktycznie trochę uzbierało).

Obecnie temperatura w stresie dochodzi do max. 70 kilka s. C, co jak na ten sprzęt jest bardzo niską temperaturą :) Normalnie, gdy nie obciążam laptopa, temperatura oscyluje w okolicach 54-57 st.C, co uznaje za bardzo niską wartość (ten procek tak ma ;-) )

Problem jest taki, że gdy laptop startuje na baterii, wszystko jest ok, ale po podłączeniu zasilacza po kilku/nastu sekundach wyłącza się. Nie ma przy tym Bluescreenów, czy zawieszenia - po prostu się wyłącza. Bywa i tak, że ekran zrobi się czarny i laptop jakby zamiera, ale jest to rzadsze zjawisko.

Podobnie jest, jak laptopa wystartuję z podłączonym zasilaczem - system się ładuje,mogę się bez problemu zalogować, ale gdy załaduje się Aero, czyli tryb 3D, objaw jest podobny jak wyżej.

Czasem na trybie 3D pochodzi, ale gdy uruchomię odtwarzanie filmu, szczególnie takiego, który korzysta z trybu sprzętowego odtwarzania (DVXA), sytuacja jest taka, jak powyżej opisałem, czyli laptop się wyłącza.

Co może być zepsute? Czy to jednak chipset do wymiany, czy też może jakiś układ zasilania?

Jeśli ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem, prosiłbym o namiary/linki lub poradę.

PS. System to Win 7 64b, ale podobne (identyczne?) objawy występują pod Ubuntu, więc domorosłym mądralom, którzy wszelakie zło widzą w sterownikach podziękuję ;-)

PPS. Laptop nawet w stresie jest w miarę chłodny, więc o przegrzewanie któregoś z elementów bym nie podejrzewał.

[edit]

Połowiczny sukces! Odkryłem, że tryb 3D, badz DVXA nie ma tu nic wspólnego. Okazało się, że po zmianie w ustawieniach sterownika/planu zasilania (PowerPlay) gdy podłączone jest zasilanie zewn. z wartości "Największa wydajność" na "Maksymalny czas pracy akumulatora" po podpięciu zasilacza laptop nadal działa i to z włączonym Aero! :) ogę przestawić plan zasilania na "Wysoka wydajność" (pod warunkiem, że PowerPlay ustawione jest j/w) i temp. procka może śmiało osiągać >80 st. C i nic złego się nie dzieje.

Wszystko wskazuje na przegrzewanie się któregoś z układów, odpowiedzialnego za grafikę. Aczkolwiek chipset bym odstawił na bok, bo nie dość, że wywaliłem starą taśmę przewodzącą (tak, taśmę a nie pastę), to zrobiłem mały patent w postaci zeszlifowanego i wypolerowanego grosza + pasta. To powinno sprawować się lepiej, niż to, co było w oryginale. Niestety nie wiem, jak odczytać temp. chipsetu, bo ten model nie ma czujnika.

Jest to o tyle dziwne, że obecnie wszystko jest wychłodzone, a nie chce działać jak powinno, a jeszcze wczoraj przed wyczyszczeniem układu chłodzenia procek nawet przy przeglądaniu stron nie schodził z temp. poniżej 80 st.C (teraz taką temp ma sporadycznie w stresie).

[edit]

Padł całkowicie. Cóż, czeka mnie reballing albo wymiana chipsetu.

Po wyczyszczeniu, poskładaniu, laptop odpala na kilka sek. po czym sam się wyłącza. Jak jest zimny, to pochodzi z 6 sek, a przy następnym odpaleniu ok 3 sek. Mało tego, założyłem płytkę miedzianą na chipset, więc problem z wys. temp. nie powinien występować.

Jak widzę, wszyscy tu bardzo wygadani. Dziękuję za wskazówki i wypowiedzi ;-P

0 1
  • #2 17 Sie 2011 21:17
    USERNAME_
    Poziom 1  

Z jednej strony ciesze sie ze trafilem na ten watek, bo mam identyczny problem. Z drugiej zas strony swiadczy to o jakim bledzie w konstrukcji samego laptopa co mnie martwi.
    Podobnie jak u Ciebie problem pojawil sie (tak mi sie wydawalo) od zasilania. Tak sie sklada ze wyjachalem do Anglii i korzystam z ichniejszego pradu. Podczas pracy na zasilaczu nie wiedziec czemu laptop potrafil albo calkowicie wylaczyc sie albo wylaczyc ekran i zawiescic sie(podswietlenie dzialalo). Pozniej objawy pokazaly sie podczas pracy na baterii. Ostatecznie wogole sie nie wlacza ( po kilku sek umiera).

Rowniez bede bardzo wdzeczny za wszelkie wskazowki.

PS.
    Sory za brak polskich znakow.

0