Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacja Meteorologiczna

Mateusz-me-1990 10 Jun 2011 23:24 14704 28
Przewód Toplex
 • Stacja Meteorologiczna
  Witam

  Chciałbym przedstawić swój projekt nad, którym ostatnio pracowałem. Cała idea zrodziła się z potrzeby posiadania termometru. Potem doszły to tego inne pomysły, aby mierzyć takie wartości jak wilgotność i ciśnienie atmosferyczne. Ostatecznie powstał kombajn, który zapewnia sporą funkcjonalność.

  Opis sprzętu
  Jako główny mózg urządzenia został użyty dosyć czasowy juz mikrokontroler ATMEGA128. Program zajmuje praktycznie całą dostępną pamięć tj. około 120kB. Urządzenie zostało wyposażone w uproszczony port RS232 oraz moduł bluetooth (BTM-112), który zapewnia bezprzewodowe przesyłanie danych np. na komputer. Swego czasu podczas prac nad stacją powstał prosty program na HTC M3100(Windows Mobile 6), który był w stanie odebrać wysyłane dane oraz sterować dołączonym na czas testów przekaźnikiem, ale prace nad nim zostały wstrzymane. Stacja rejestruje ciągle dane z tej racji została wyposażona w kartę SD, która zapamiętuje wszystkie pomiary. Odczytem rezystancyjnego touch panela zajmuje się mikrokontroler, nie stosowałem dodatkowych układów. Sterowanie podświetlaniem oraz kontrastem przebiega za pomocą sygnałów PWM generowanych przez procesor. Układ RTC to DS1307, który służy również jako awaryjna pamięć, ale o tym później. Jako czujniki temperatury użyłem popularnych i bardzo fajnych czujników DS18B20. Można podłączyć trzy takie czujniki. Pomiar wilgotności dokonywany jest czujnikiem SHT11, napisałem własną bibliotekę do obsługi tego czujnika z uwzględnieniem obliczania sumy kontrolnej CRC. Jako czujnik ciśnienia wykorzystałem komponent MPXA6115. Testowo obsługiwany jest on poprzez wewnętrzny ADC, ale docelowo pomiar jego będzie dokonywany zewnętrznym dokładniejszym przetwornikiem. Zasilanie zapewnia prosta przetwornica impulsowa LM2675, którą cechuje wysoka sprawność. Napięcie 3.3V pozyskuje z stabilizatora LM1117-3.3. Całość zasilam z nie wielkiego zasilacza wtyczkowego.

  Progam
  Został napisany praktycznie od zera za wyjątkiem biblioteki obsługującej kartę SD tj. Fatfs. Powstał w środowisku WinAVR. Prace nad nim trwały od listopada 2010 aż do teraz. Zostały w sumie małe zabiegi kosmetyczne. Obsługa touch panela jest mojego autorstwa. Przy pracy z urządzeniem okazało się, że czasami gubiło ono obsługę przyciśniętego punktu. Sprawę rozwiązałem w taki sposób, że dodałem kolejkę "komunikatów". Cała obsługa touch panela znajduje się w przerwaniu. Jeśli mikrokontroler jest zajęty np. rysowaniem obrazka na ekranie, a w tym czasie przyciśniemy jakiś punkt na ekranie to zdarzenie to pomimo zajętości zostanie zapisane i odłożone w kolejce. Po skończonym zadaniu zawartość kolejki jest sprawdzana i w razie potrzeby są wykonywane odpowiednie działania. Kalibracja ekranu przebiega w czterech punktach, które należy dosyć precyzyjnie nacisnąć. Pomierzone nastawy są uśredniane i następuje obliczenie nastaw kalibracyjnych. Dokładność kalibracji wynosi ±1px. Do pomiaru położenia zastosowałem dodatkowo filtry medianowe, które poprawiają trochę dokładność pomiarów. Zapis na kartę dokonuje się co 6 minut. W tym czasie wszystkie pomiary są zapisywane do oddzielnych akumulatorów oraz zapamiętywana jest liczba pomiarów. Podczas zapisu obliczana jest średnia arytmetyczna i dokonywany jest zapis na kartę. W razie braku karty dane zapisywane są do pamięci NVRAM układu DS1307 i jak tylko karta znów zjawi sie w urządzeniu dokonywany jest ich zapis. Pamięć ta mieści maksymalnie trzy pomiary. W razie braku karty jakakolwiek próba odczytu wykresu zakończy się informacją No SD Card lub No file w wypadku braku odpowiedniego pliku. Istnieje także opcja, która pozwala na przeglądanie poprzednich zapisów, wysłanie ich poprzez RS232, bluetooth lub zapis na kartę jako plik BMP. Istnieje możliwość zmiany loga początkowego. Wystarczy w tym celu nagrać na kartę plik LOGO.BMP o odpowiednich wymiarach i w trybie monochromatycznym oraz ponownie uruchomić urządzenie. Podczas startu obrazek zostanie zgrany do pamięci EEPROM. Dzięki klawiaturze ekranowej można także podpisać każdy z czujników tak, aby po włączeniu wykresu było wiadomo, z którym czujnikiem mamy doczynienia. Narazie powstało oprogramowanie w języku angielskim jak widać. W najbliższym czasie nie przewiduje w tej sferze zmian.

  Podsumowanie
  Projekt spełnia wymagania, które mu postawiłem. Codziennie służy mi swoją pracą. W przygotowaniu jest już obudowa, mało brakuje do jej ukończenia. Możliwe w najbliższym czasie dopracuje ją.Informuje też, że nie przewiduje udostępnienia kodu źródłowego, schematu, płytki. Za to jeśli ktoś potrzebuje mogę jeśli będę w stanie służyć radą.

  Pozdrawiam
  Stacja Meteorologiczna Stacja Meteorologiczna Stacja Meteorologiczna Stacja Meteorologiczna Stacja Meteorologiczna Stacja Meteorologiczna Stacja Meteorologiczna Stacja Meteorologiczna Stacja Meteorologiczna
  Stacja Meteorologiczna

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Mateusz-me-1990
  Level 15  
  Offline 
  Has specialization in: trochę tego jest
  Mateusz-me-1990 wrote 134 posts with rating 325, helped 8 times. Live in city Ełk/Gdańsk. Been with us since 2006 year.
 • Przewód Toplex
 • #2
  Miglans_87
  Level 13  
  Super pomysł i bardzo dobrze wyglądające menu itp.
  Jaki jest kosztorys takiego projektu, oraz jakiego LCD użyłeś ?
  Pozdrawiam.
 • Przewód Toplex
 • #3
  c4r0
  Level 36  
  Brawo za interfejs na tym wyswietlaczu! To co to w koncu mierzy? Temperature, wilgotnosc i cisnienie, czy cos jeszcze?
 • #4
  Tranzystor_1992
  Level 16  
  Nareszcie coś na co warto rzucić okiem. Twierdzę to samo co poprzednicy. Świetnie wykonany interfejs graficzno-dotykowy! Gratuluję! ;) Widziałem na jednym zdjęciu klawiaturę ekranową. Mógłbyś zamieścić program właśnie tej części? Bardzo mnie interesuje jak to u Ciebie wygląda.

  Pozdrawiam ;)
 • #5
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  No i jeszcze schemat by się przydał ;-)
  Wyświetlacz to, o ile mnie oczy nie mylą, 128*240 na t6963C z touchpanelem, do nabycia w sklepie artronic.
  Pytanie do kolegi, czy byłby Kolega taki dobry i podzielił się mechanizmem obsługi i kalibracji tego TouchPanelu?
 • #6
  Karol966
  Level 30  
  Obsługę karty pamięci zapożyczyłeś stąd: http://www.dharmanitech.com/2009/01/sd-card-interfacing-with-atmega8-fat32.html ?
  Mógłbyś wykonać lepszej jakości zdjęcie elektroniki? Miło jest popatrzeć na coś tak profesjonalnego ;)
  Dołączam się do pytania kolegi leonow32 Na jakim sterowniku jest ten gLCD i jakie ma wymiary. Panel dotykowy obsługujesz dwoma kanałami ADC Atmegi tak? Czyli zbudowałeś sobie dzielniki rezystancyjne i badasz napięcie dla X i Y dobrze myślę?

  PS. Przy SHT11 mimo wycięcia większości obwodu płytki zostawiłeś dość sporą jej powierzchnie - to może wpłynąć na nieco większą bezwładność czujnika - było jeszcze sporo do wycięcia :)
 • #7
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Panel taki bada się na 4 kanałach ADC, mierzy się 2*X, 2*Y (z każdego końca panelu i uśrednia pomiary, bo inaczej wychodzi nieliniowo) i dodatkowo, w celu eliminacji wykrywania słabego dotyku mierzy się jeszcze tzw. współrzędną Z zmieniającą się w wąskim zakresie wraz z siłą dotyku.
 • #8
  hockey
  Level 11  
  Dobra robota.Jakim sposobem kolega cynował płytkę?
 • #9
  Mateusz-me-1990
  Level 15  
  Quote:
  Miglans_87:
  Jaki jest kosztorys takiego projektu, oraz jakiego LCD użyłeś ?

  Wyświetlacz to PG240128 firmy PowerTip. Jak już wcześniej trafnie zauważono posiada kontroler T6963C Toshiby. Na Artronicu są podobne wyświetlacze, ale mają trochę inne ułożenie pinów. Ten mój to już bardziej wiekowy z tego co przejrzałem obecnie ciężko go dostać.Kosztorysu nie wykonywałem jako takiego. Wyświetlacz już miałem. Musiałem dokupić touch panel(50zł), czujnik wilgoci(ok.50zł), czujnik ciśnienia(30zł), moduł bluetooth(ok.50zł), czyli w okolicach 200zł. Drobnicę całą miałem już, a procesor wylutowałem z jakiś przemysłowych płytek, których trochę się wala :).

  Quote:
  c4r0:
  Brawo za interfejs na tym wyswietlaczu! To co to w koncu mierzy? Temperature, wilgotnosc i cisnienie, czy cos jeszcze?

  Dokonywany jest pomiar wilgotności powietrza, ciśnienia i temperatury w trzech miejscach. Dodatkowo umieściłem złącza do czujnika deszczu oraz oświetlenia. Mają one służyć głównie do zmiany tej ikonki co znajduje się na środku głównego menu. Lecz narazie nie pracowałem bardziej nad tymi czujnikami. Swego czasu oświetlenie badałem fotorezystorem (prosty dzielnik napięcia z jednym rezystorem). Wyniki były tego kiepskie, trochę za mała rozdzielczość. Możliwe jakiś nieliniowy wzmacniacz poprawił by jakość odczytów podczas dnia, bo to głównie tam potrzebuje większej rozdzielczości.

  Quote:
  Karol966:
  Obsługę karty pamięci zapożyczyłeś stąd: http://www.dharmanitech.com/2009/01/sd-card-interfacing-with-atmega8-fat32.html ?
  Mógłbyś wykonać lepszej jakości zdjęcie elektroniki? ...

  Biblioteka obsługi kart SD to jak pisałem FatFs http://elm-chan.org/fsw/ff/00index_e.html Z tymi zdjęciami to chętnie, ale nie posiadam na stanie lepszego aparatu, niż ten w starym telefonie.
  Quote:

  ...Panel dotykowy obsługujesz dwoma kanałami ADC Atmegi tak? Czyli zbudowałeś sobie dzielniki rezystancyjne i badasz napięcie dla X i Y dobrze myślę?

  PS. Przy SHT11 mimo wycięcia większości obwodu płytki zostawiłeś dość sporą jej powierzchnie - to może wpłynąć na nieco większą bezwładność czujnika - było jeszcze sporo do wycięcia

  Dokładnie badanie czteroprzewodowego touch panela przypomina trochę badanie dzielników rezystancyjnych. Należy tylko odpowiednio podciągać wyprowadzenia do plusa bądź minusa. Polecam notę Atmela na ten temat numer: AVR341. Wszystko Ci się rozjaśni jak spojrzysz na ten opis :). Fakt mogłem wyciąć jeszcze więcej, ale prawda jest taka, że działanie się poprawiło trochę w stosunku do lutowania tego na kabelkach. Muszę sprawdzić jeszcze jak obniżenie częstotliwości odczytu poprawi odczyty. Ten czujnik ma te swoje kaprysy ;).
  Quote:
  hockey:
  Dobra robota.Jakim sposobem kolega cynował płytkę?


  Posiadam jakiś preparat do bezprądowego cynowania, rozrabia się to w wodzie wrzuca się płytkę na kilka minut i gotowe. Niestety nie pamiętam dokładnej nazwy tego preparatu. Rezultaty takiego zabiegu są w miarę takie sobie-możliwe, że mój preparat jest już trochę stary dlatego gorzej ciut działa.

  Quote:
  Tranzystor_1992:
  Nareszcie coś na co warto rzucić okiem. Twierdzę to samo co poprzednicy. Świetnie wykonany interfejs graficzno-dotykowy! Gratuluję! Widziałem na jednym zdjęciu klawiaturę ekranową. Mógłbyś zamieścić program właśnie tej części? Bardzo mnie interesuje jak to u Ciebie wygląda.


  Konkretne punkty obsługi zależą głównie od obrazka klawiatury, który jest wykorzystywany, dlatego też nie wiem czy moje funkcje na coś się przydadzą. Przyda się Ci na pewno idea tego rozwiązania. Wykorzystałem tutaj coś w podobie algorytmu bisekcji, chociaż oczywiście nie mamy tutaj doczynienia z szukaniem miejsc zerowych. W celu oszczędzenia pomiarów nie sprawdzam za każdym razem czterech współrzędnych przycisku. Jeśli wiem już(z pozycji współrzędnej Y), że jakiś klawisz został naciśnięty w którymś rzędzie to dzielę szerokość ekranu mniej więcej po środku na dwie części, które zawierają dwie grupy przycisków. Jeśli w dalszym kroku wiem, że współrzędna X odczytana znajduje się w jednej z tych grup to drugą z nich pomijam i zaczynam znów dzielić grupę(tą w której znalazłem współrzędną X) na dwie prawie równe części i tak aż do końca, do uzyskania informacji co za literka została naciśnięta ;) .

  Quote:
  piotrva:
  ...Pytanie do kolegi, czy byłby Kolega taki dobry i podzielił się mechanizmem obsługi i kalibracji tego TouchPanelu?

  Panel taki bada się na 4 kanałach ADC, mierzy się 2*X, 2*Y (z każdego końca panelu i uśrednia pomiary, bo inaczej wychodzi nieliniowo) i dodatkowo, w celu eliminacji wykrywania słabego dotyku mierzy się jeszcze tzw. współrzędną Z zmieniającą się w wąskim zakresie wraz z siłą dotyku.


  Nie potrzeba koniecznie czterech kanałów dwa są wystarczające. Liniowość jest ok i z tego co pamiętam taki czteroprzewodowy touch panel nie ma z tym problemów. Swego czasu jak pracowałem nad stacja wykonałem coś na wymiar prostego painta, że można było sobie rysować po ekranie co dusza zapragnęła. Ważne jest, aby sam przetwornik badający taki ekran miał większą rozdzielczość niż wymagana po kalibracji. W innym wypadku mogą powstać puste punkty. Dla zaciekawionych dołączam nagranie z takiego rysowania(proszę nie oceniać moich zdolności plastycznych ;) ). Z odczytem nacisku przyznam miałem problem, możliwe coś źle konfigurowałem, ale zawsze wartość ta była daleka od realnych jakiś i sporo się zmieniała w zależności od pozycji na ekranie pomimo użycia różnych metod kompensacji. Ostatecznie rozwiązałem to tak, że sprawdzam kiedy odczyt z przetwornika spadnie poniżej określonej wartości, a potem bodajże po podwójnym wykonaniu funkcji udostępniam współrzędne na zewnątrz.

  Na schematach nic odkrywczego nie ma. Same standardowe aplikacje ;). Dlatego ich nie wstawiałem.
 • #10
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  No właśnie wykorzystanie dodatkowego kanału ma szczególne znaczenie przy odczycie nacisku, gdyż (w przypadku mojego TP) liniowość tego pomiaru przy 2 kanałach pozostawiała wiele do życzenia (zmiana wartości na 10 bit adc o ok 200 przy takim samym nacisku w zależności od położenia), za to wartości X i Y rzeczywiście były w granicach rozsądku, ale mimo wszystko uśrednianie (skoro i tak już dodatkowy kanał poszedł) jeszcze poprawiło rozdzielczość.
  PS. Dzięki za biblioteki, jak będę miał czas to porównam w praktyce wyniki ze swoimi wypocinami sprzed paru miesięcy.
 • #11
  Mateusz-me-1990
  Level 15  
  Z takim pięcioprzewodowym w praktyce się nie spotkałem jeszcze. Dobrze słyszeć co nieco o nim możliwe kiedyś się przyda :). Lecz w przypadku takich urządzeń jak np. moje wyżej tutaj prezentowane i innych podobnych dokładność pomiaru jest wystarczająca. Gorzej pewnie by było przy większej powierzchni ekranu, ale jak narazie nie miałem z takim przypadkiem doczynienia.
 • #12
  pier
  Level 23  
  Pełen profesjonalizm.

  Musi tylko Kolega zmienić sposób odczytu z MPX-a tak jak sam napisał.

  Mateusz-me-1990 wrote:

  ...czujnik ciśnienia(30zł)....


  A można wiedzieć gdzie tak tanio można dostać taki czujnik?


  I jeszcze przy okazji chciałbym zapytać Kolegów czy są jakieś czujniki ciśnienia atmosferycznego serii MPX które mają cyfrowe wyjście np. I2C?
 • #13
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Mateusz-me-1990 wrote:
  Z takim pięcioprzewodowym w praktyce się nie spotkałem jeszcze. Dobrze słyszeć co nieco o nim możliwe kiedyś się przyda :). Lecz w przypadku takich urządzeń jak np. moje wyżej tutaj prezentowane i innych podobnych dokładność pomiaru jest wystarczająca. Gorzej pewnie by było przy większej powierzchni ekranu, ale jak narazie nie miałem z takim przypadkiem doczynienia.

  Ale ja też mam 4-ro przewodowy, tylko tak oprogramowany, że odczytuje dane z kilku kanałów, wystarczy tylko odpowiednio operować rejestrami.
  EDIT:
  Kawałek mojego kodu jeszcze w BASCOM (pisany na kolanie w 5 minut po tym jak przyszedł LCD z panelem):
  Code:

  Config Left_pin = Output
  Config Right_pin = Output
  Config Top_pin = Input
  Config Bottom_pin = Input
  Top_port = 1
  Bottom_port = 1
  Left_port = 0
  Right_port = 1
  'Waitms 6
  Y = Getadc(1)
  Yt = Y - 200
  Yt = Yt / 2.83333333333
  Y = Yt


  Config Left_pin = Input
  Config Right_pin = Input
  Config Top_pin = Output
  Config Bottom_pin = Output
  Left_port = 1
  Right_port = 1
  Top_port = 0
  Bottom_port = 1
  'Waitms 6
  X = Getadc(0)
  Xt = X - 330
  Xt = Xt / 3.4375
  X = Xt

  Config Left_pin = Input
  Config Right_pin = Input
  Config Top_pin = Output
  Config Bottom_pin = Output
  Left_port = 1
  Right_port = 1
  Top_port = 0
  Bottom_port = 0
  Waitms 3
  Z = Getadc(0)
  Z2 = Z
  Z = Getadc(2)
  Z2 = Z2 + Z

  Jak widać X i Y odczytywane normalnie, natomiast Z podwójnie
 • #14
  Mateusz-me-1990
  Level 15  
  Quote:
  pier:
  A można wiedzieć gdzie tak tanio można dostać taki czujnik?


  Czujnik kupiłem okazyjnie na allegro. Obecnie ciągle czekam tylko na odpowiedni przetwornik, który obecnie nie jest dostępny.

  Co do touch panela to testowałem różne opcje. Tylko u siebie wstawiałem bardziej rozbudowane kalkulacje tego nacisku, kilka sposobów. Wyniki były, ale jak wspominałem nie aż tak zadowalające :). Sprawdzałem też Twoją opcję i tutaj jest już lepiej zobaczę w praniu jak będzie to się zachowywać. Dzięki Kolego piotrva za wskazówki :).
 • #15
  Miglans_87
  Level 13  
  Czujnik ciśnienia i temperatury (2 w 1) polecałbym Bosh BMP085. Jest malutki więc z miejscem nie ma problemu. Ja go kupowałem pół roku temu za 50zł,
  Bibliotekę w C mogę udostępnić:)
 • #16
  Matracz
  Level 12  
  Czy są na tej klawiaturce polskie litery, bo nie jestem pewien?
 • #17
  Mateusz-me-1990
  Level 15  
  Jak pisałem w pierwszym poście oprogramowanie jest w języku angielskim z tej racji klawiatura nie posiada polskich liter.
 • #18
  User removed account
  User removed account  
 • #19
  Mateusz-me-1990
  Level 15  
  Podczas pracy z różnymi urządzeniami elektronicznymi przyzwyczaiłem się do używanego w nich języka angielskiego i np. jeśli widzę cyfrowy oscyloskop z polskim menu to szczerze czuję się dziko. Kwestia gustu. Jeśli projekt doczeka się szerszej publikacji zostanie dopisana wersja polskojęzyczna, a startowe logo można bez problemu zmienić jak wspominałem ;).

  Wspomnianą przez Ciebie opcję dotyczącą wykresu rozważałem, ale nie zastosowałem takiego rozwiązania. Głównie z racji małej rozdzielczości lcd. Obecnie zapis całego dnia zajmuje równo cały ekran (zapis co 6 minut 240 pikseli szerokości). Dodatkowe poszerzanie wykresu w danym miejscu moim zdaniem nie potrzebnie by skomplikowało obsługę urządzenia. Zastosowałem skalowanie w pionie, bo bez tego ciężko by było prezentować większość danych. Dodatkowo następuje automatyczne podpisanie osi Y oraz wyrównanie wykresu w pionie. Jedyne co mi zostało to dodać nazwy jednostek dla temperatury oraz ciśnienia, ale to szczegół. Może po sesji do tego usiąde.
 • #20
  Tarzan21
  Level 12  
  cześć

  Super konstrukcja ale mam pytanie które mnie nurtuje. Pisałeś o możliwości podłączenia trzech czujników DS18b20...w jakiej max odległości od urządzenia się znajdowały tak żeby pomiar był poprawny. Pytam ponieważ sam mam pomysł zrobienia sterownika CO na mieszkaniu (70m2) i zastanawiam się czy okablować całe mieszkanie pod czujniki ds18b20 czy może zrobić komunikacje radiową (prosty czujnik dla każdego pokoju z osobna).

  konstrukcja 5/5
 • #21
  Mateusz-me-1990
  Level 15  
  Przyznam się, że nie wiem. Trzeba by przewertować dokumentacje dotyczącą samego interfejsu. W moim przypadku najdłuższy kabel jest ten do czujnika za oknem tj. około 2,5m. Zmieniałem jedynie rezystory podciągające z wartości 4,7k do 3,3k, bo spotkałem się z sytuacjami gdzie w tym pierwszym przypadku czujnika nie szło odczytać. Fakt każdy czujnik pracuje na oddzielnej linii. Zawsze możesz też skorzystać z RS485 i modbusa ;).
 • #22
  Tranzystor_1992
  Level 16  
  Raczej na takie odległości nie licz... Dobra z tego byłaby... ANTENA
 • #23
  Tarzan21
  Level 12  
  A dlaczego nie?? DS18b20 przekazuje sygnał w formie cyfrowej i może przy zastosowaniu skrętki dałoby rade uzyskać jakieś 25 metrów. Na małe mieszkanie to wystarczy.
 • #24
  Tranzystor_1992
  Level 16  
  Widzę, że doświadczenie masz bardzo małe. Co innego jest skrętką co innego jest przewodem ekranowanym. Może na koncentryku by poszło, ale wątpię. Strasznie dużą pojemność będzie miał taki kabelek. Co innego jak przesyłasz takim kablem 100V prostokątem, a co innego jak 5V.
 • #25
  Tarzan21
  Level 12  
  Tranzystor ja Ci nic nie mówię o doświadczeniu tak wiec mi nie wypowiadaj się na ten temat... a w odpowiedzi na te Twoje 100V zastanów się czy w popularnej skrętce (teraz i poprzednio też myślę a kablu sieciowym) jest 100V?? chyba nie !!
  tak więc skoro zaczynasz krytykować zastanów się czy warto. Mało tego dodam że zwykłe lm35 na 10m przewodu który skręcałem (dla sprecyzowania nie kabel sieciowy) przekłamuje pomiary o 0,2 st C a jest to pomiar analogowy (sprawdzałem to osobiście) . Tak więc reasumując czy przesłanie cyfrowego sygnału nie będzie lepsze?? Rozumiem że będzie jakaś tam pojemność kabla i tak dalej ale ja jestem akurat praktykiem i sprawdzę coś w praktyce zanim coś napisze a nie jestem tego pewien. A kierując pytanie o długość przewodu do autora szukam po prostu rozwiązania innego niż mam (pomiar temperatury na lm35 i pomiar napięcia). Moje rozwiązanie jest kłopotliwe ponieważ mam 6 pomieszczeń=6 czujników = 6 linii danych a DS-y można wrzucić na jedną linie. Co do przekłamania o którym mówiłem ( 0,2 st C ) to nie poruszajmy tego...do sterowania ogrzewaniem wystarczy...nawet wystarczył by histereza 0.5 st C. Tak więc tranzystor mam pewne doświadczenie akurat w tym wypadku poparte urządzeniem :)

  pozdro

  Co to za słowo "pozdro"?
  3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
  [DJpopak;)]
 • #26
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Co do układów DS18B20 to zasięg zależy też w dużej mierze od sposobu zasilania. W trybie pracy na 2 liniach (pasożytniczy) zasięg poprawnego działania jest mniejszy, niż w przypadku użycia 3 przewodów. Co do odległości jednak nie wypowiem się, bo sam żądnych testów nie przeprowadzałem, ale ogólne wyniki znam od kolegi. No i dużo zależy od otoczenia w jakim znajdzie się kabel. Miejmy świadomość, że kabelek 230V (50Hz) zaraz obok naszych linii sygnałowych też nie będzie obojętny. Przykład: położenie kabla sieciowego obok linii SPI u mnie zupełnie blokowało komunikację między układami (kabelki 25 cm nieekranowane).
 • #27
  User removed account
  User removed account  
 • #28
  piotrekmichalski
  Level 12  
  Klawiatura ekranowa wygląda identycznie jak w Windows CE...
  Czy moje przypuszczenia o zapożyczeniu są trafne?? ;)

  W ogóle pierwszą myślą było iż jest to na WinCE - UI klawiatury, rozbudowane funkcje w prostym menu, sterownik karty fatFS (w każdej nawigacji "bez systemu" jest on używany), niewielkie rozmiary kernela systemu (najnowszy CE wymaga zaledwie 500kB, starsze właśnie w okolicach 100kB). A może mam jakieś podstawy do tego?? ;P
 • #29
  Mateusz-me-1990
  Level 15  
  Prawie zgadłeś, klawiatura pochodzi z Windowsa Mobile 6. Znalazłem gdzieś screena poprzez google i odpowiednio przerobiłem go na potrzeby swojej stacji. Nie pamiętam już jak przygotowałem grafikę pod klawiaturę z wciśniętym shiftem, ale był to chyba zrobiony screen z htc i potem odpowiednio jeszcze poprawiony. Co do WinCE to nie, tutaj cały kod jest mojego autorstwa oprócz obsługi karty sd oczywiście. Obecnie ciągle jest testowany, w sumie chodzi już tylko o wykrywanie jakiś drobnych bugów i pisanie poprawek co zaowocuje w bliskiej przyszłości najbardziej stabilną wersją :).