Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja w motocyklu 12V bez akumulatora

10 Cze 2011 23:33 4606 4
  • Poziom 8  
    Witajcie. Posiadam motocykl suzuki drz 400Y, fabrycznie wypuszczana bez akumulatora, podstawowe swiatła (mijania, drogowe, pozycyjne) zasilane są z silnika oczywiście po regulatorze napięcia. Wszystko swieci itd.
    Chciałbym jakoś sprostować ten wychodzący prąd, przednie swiatło mijania o mocy 35w świeci na żółto, dopiero po załączeniu kolejnych 35w (swiatło drogowe/długie) zaczyna swiecić na biało. Wkładałem żarówkę 25w/25w i efekt taki sam. Wnioskuje ze instalacja musi być obciążona żeby ładnie wszystko grało i żeby prąd nie szalał po kablach.

Macie jakiś pomysł jak uspokoić ten nierówny prąd? Obciążyć instalacje bez aku?

Pozdrawiam
    Radek K

Dodano po 2 [minuty]:

Jestem na etapie zakładania kierunkowskazów i dopiero pod obciążeniem przerywacz równo i cyklicznie przerywa, inaczej wariuje.
  • Poziom 38  
    Czy instalacja odpowiada temu schematowi? http://i675.photobucket.com/albums/vv118/hmmmnz2/suzuki/drz400.jpg
    Porównując do schematu innej wersji http://i675.photobucket.com/albums/vv118/hmmmnz2/suzuki/drz400e_2000on.jpg można wywnioskować tyle, że Suzuki zupełnie skopała sprawę ładowania. Alternator z regulatorem trójfazowym nie może pracować bez akumulatora, ze względu na uproszczoną budowę układu regulacji napięcia, akumulator tutaj stabilizuje pracę regulatora. Bez akumulatora napięcie szaleje.
    Spróbuj zastosować kondensator o dużej pojemności na wyjściu regulatora, lecz prawdopodobnie ze względu na charakterystykę kondensatora nie przyniesie to oczekiwanego rezultatu. Najlepszym rozwiązaniem będzie zagospodarowanie miejsca pod niewielki akumulator, założenie stacyjki i podłączenie identyczne jak z drugim schematem który podałem.
  • Poziom 8  
    Tak, pierwszy schemat jest z tego modelu który posiadam.
    Zobacze jak spisze sie kondensator, bo taki akurat mam.

Czy pomysł obciążenia instalacji rezystorami o wartości 100 Ohm i kilkunastu czy kilkudziesięciu Wat zda egzamin?
    Zrobiłbym to po włączniku światel.

Dzięki za odp, moze ktoś ma jeszcze jakieś pomysły?
  • Poziom 38  
    Nic nie da dodatkowe obciążanie instalacji, skoro regulator napięcia i tak nie będzie pracował poprawnie.
  • Poziom 8  
    Podłączyłem kondensator 5000uf i wszystko działa prawidłowo, kierunki, klakson, białe światło. Super, dzięki :)