Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spalone sprzęty RTV i listwa antyprzepięciowa

11 Cze 2011 05:27 5262 9
  • Poziom 2  
    Dzień dobry

Wczoraj w moim bloku nastąpiła awaria prądu. Padło zero i do kontaktów poszło ponad 400V. Spaliło się dużo sprzętów: telewizor, zasilacz laptopa, głośniki. Najciekawszą rzeczą jaka uległa zniszczeniu to listwa antyprzepięciowa. Na niej są dwa bezpieczniki 10A które nie uległy zniszczeniu ale spaliła się płytka która znajduje się przed kontaktami. Na listwie były podłączone głośniki i laptop. Telewizor był w drugim pokoju. Nie był podłączony na listwie. W moim pokoju do zwykłego gniazdka był podłączony nowy telewizor LED który nie uległ zniszczeniu. Moglibyście mi wytłumaczyć jak to jest możliwe że listwa przepuściła tak duże napięcie i uległy zniszczeniu sprzęty za nią a niezabezpieczone sprzęty gdzie indziej przetrwały. Byłbym wdzięczny za wyjaśnienia bo w poniedziałek idziemy z sąsiadami do administracji bo na jej urządzeniach nastąpiło zwarcie
  • Moderator
    Do sądu chodzi się z adwokatem, a nie z sąsiadem. Tak samo tutaj. Należy błyskawicznie znaleźć elektryka, który zapozna się ze sprawą i będzie Waszym przedstawicielem.
  • Poziom 23  
    Cytat:
    na jej urządzeniach nastąpiło zwarcie

To zwarcie, czy upalenie zera?
    Cytat:
    Padło zero i do kontaktów poszło ponad 400V.

Mówisz, że podłączyli dodatkowe napięcie? Bo innego sposobu nie widzę.
    Ogólnie to upalenie zera może skończyć się asymetrią napięć, co oznacza, że na jednej fazie (w jednym pokoju) będzie załóżmy 380V a na innej fazie w innym pokoju 280V. Tutaj może być powód "selektywnego" zniszczenia.
  • Specjalista elektryk
    Witam
    Typowy układ sieci zasilającej pracuje w konfiguracji gwiazdy gdzie napięcie na wierzchołkach tej trójramiennej (trójfazowej) gwiazdy względem punktu neutralnego (kolega nazywa je zerem) wynosi 230V zaś napięcie pomiędzy dowolnymi wierzchołkami tej gwiazdy to 400V. Wszystko jest OK do momentu gdy przewód neutralny (celowo pomijam funkcje ochronne aby nie mieszać koledze) jest cały i parametryzuje poziom napięcia fazowego do wartości 230V. Z powodów eksploatacyjnych często przyjmuje się że w przewodzie neutralnym prąd albo nie płynie (ideałem jest gdy suma prądów fazowych wpływających do tego punktu =0) albo jest znikomy względem prądów fazowych. Niestety z powodu na coraz większy udział elektroniki w zasilaczach sprzętów domowych pojawia się coraz więcej wyższych harmonicznych (przebiegów o całkowitej wielokrotności częstotliwości sieci (50Hz)). Taka sytuacja powoduje że faktyczny prąd płynący w przewodzie neutralnym jest znaczący i nie da się go już pominąć bez konsekwencji. Krańcową konsekwencją jest upalenie się przewodu neutralnego. Od tego momentu mamy w gniazdach napięcie które jest odwrotnie proporcjonale do obciążeń w poszczególnych fazach. Punkt neutralny już nie jest neutralny a napięcie tam występujące jest różne i stąd mogą się pojawić różne napięcia w gniazdach (do 400V bo to jest ograniczone napięciem międzyfazowym). Co do samych listw to są tam warystorki które mają za zadanie przechwytywać impulsy napięciowe. Sens działania takiej ochrony jest zachowany tylko i wyłącznie gdy przed listwą (zakładam że jest to klasa D) jest też klasa B i C inaczej to co jest w ochronniku D nie potrafi skutecznie zadziałać.
    Oczywiście wsparcie dobrego elektryka będzie nieocenione przy ustalaniu odpowiedzialności i ewentualnym odszkodowaniu.
    pozdrawiam
    pm001
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 2  
    Zaraz po awarii został wezwany elektryk z pogotowia energetycznego który zlokalizował awarię i wskazał winnego: administracja budynków. Powiedział że zostanie wysłana do nich notatka z pogotowia o zaistniałej sytuacji. Jak to nie pomoże no to będziemy się sądzić. Proste
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 1  
    Witam. Mam pytanie do tematu. Czym zabezpieczyć w razie takiej awarji. Jak zareaguje różnicówka.
  • Poziom 15  
    Witam
    Kolego TomaszP6666 temat wałkowany wiele razy wystarczy poszukać - chyba najlepszym sposobem obecnie jest kontroler napięcia sieciowego.
  • Poziom 16  
    Witam kolegów ja podepnę się pod temat, naczytałem się dość dużo o zabezpieczeniu sprzętu RTV i już san nie wiem jak najlepiej go zabezpieczyć. Miałem przypadek, że ZE dosłownie na sekundę wyłączył i włączył prąd. Przez co nastąpiło spalenie zasilacza komputerowego, teraz zastanawiam się czy dla sprzętu RTV ( telewizor, PC, amplituner, DVD) lepiej kupić stabilizator napięcia Mustek 1260 AVR czy właśnie przekaźnik napięciowy. A może to i to ?