Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Maszyna Turinga - budowanie funkcji przejsc

kamil.si 11 Cze 2011 15:40 1454 3
  • #1 11 Cze 2011 15:40
    kamil.si
    Poziom 2  

Witam,

mam za zadanie zrobic konfiguracje maszyny Turinga, która dokonuje konwersji z naturalnego kodu binarnego do kodu graya i odwrotnie. Mysle ze powinnienem zrobic to na 3 tasmach, pierwsza do podania liczby binarnej w nkd, druga, ktora zamienia ja na kod graya i wreszcie trzecia, ktora zamienia z kodu graya spowrotem na kod binarny. Prosze o wyjasnienie jak maja polegac przejscia meidzy poszegolnymi stanami, bo nie rozumiem tego kompletnie...:/ sam algorytm jest prosty gorzej z napisaniem konfiguracji. Prosze o pomoc.

0 3
  • #2 14 Cze 2011 19:14
    phanick
    Poziom 28  

TO jaka jest dokładnie treść zadania? Ilość taśm których ma ona używać jest zależna od Ciebie? Na taśmie dostajesz liczbę w nkd i gdy maszyna przejdzie do stanu akceptującego, ma się na niej znaleźć liczba w kodzie graya?

Dodano po 12 [minuty]:

Wersję NKD -> KOD GRAYA proponuję zrobić tak:

Maszyna nad alfabetem taśmowym {0, 1, BLANK}
    Zbiór stanów: A0, A1, F
    A0 - stan poczatkowy
    F - stan końcowy

Trójka <X, Y, Z> w komórcę oznacza
    zapis w komórce symbolu X
    przejście do stanu Y
    przesunięcie głowicy w kierunku Z (< lewo, > prawo, ^ stój w miejscu)

Bycie maszyny w stanie A0 oznacza, że w poprzedniej komórce przed zmianą było zero, a w A1 że była jedynka.
    Teraz maszyna będąc w stanie Ax i widząc na taśmie symbol y, przechodzi do stanu Ay, zapisuję na taśmie x xor y i przechodzi w prawo.

Dodano po 9 [minuty]:

W przypadku kod GRAYA => kod binarny przyjmijmy stany
    S, A0, A1, F
    S - stan początkowy, F - stan końcowy

0
  • #3 14 Cze 2011 19:50
    kamil.si
    Poziom 2  

ilość taśm jest zależna ode mnie... Zbuduj maszyne Turinga, która zamienia kod binarny na kod graya i z kodu graya spowrotem na kod binarny dla 2 danych wejsciowych.

0
  • #4 14 Cze 2011 20:30
    phanick
    Poziom 28  

No to przedstawiona przeze mnie konstrukcja dwóch maszyn, otrzymawszy jeden z kodów na swojej taśmie, po znalezieniu się w stanie końcowym sprawi, ze na taśmie będzie drugi kod.

0