Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Amplituda przebiegu prostokątnego

11 Jun 2011 15:45 2905 10
  • Level 9  
    Mam problem z pewnym zadaniem. Muszę obliczyć stosunek amplitud impulsu sinusoidalnego oraz kwadratowego trwających tyle samo czasu, gdy wartość skuteczna impulsu sinusoidalnego ma 230V, a oba impulsy mają tą samą wartość skuteczną.

Jeżeli chodzi o sinusa to nie mam problemu bo mnożę wartość skuteczną przez pierwiastek z dwóch i z głowy.

Nie wiem niestety jak powiązać wartość skuteczną przebiegu prostokątnego z wartością maksymalną. Teoretycznie wartość skuteczna musi wydzielić tyle samo ciepła co napięcie stałe w tym samym okresie i tu nie jestem pewien czy chodzi o to, że dla przebiegu prostokątnego (który w czasie swojego trwania jest przecież stały) wartość skuteczna i maksymalna są sobie równe?
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 42  
    A jakie jest wypełnienie przebiegu prostokątnego? kolego kidu22 gdyby w przebiegu prostokątnym skuteczna i maksymalna były równe to sterowanie mocą przez PWM byłoby na kant d*** natłuc
  • Level 9  
    Przykro mi ale nie mam żadnej informacji o wypełnieniu. Jedynie informację, że impulsy mają taki sam czas trwania. Mnie również przy pierwszym spojrzeniu na treść trochę zdziwił brak informacji na temat wypełnienia.
  • Level 34  
    W zadaniu jest napisane że oba impulsy trwają tyle samo czasu, zatem wypełnienie przebiegu nie ma znaczenia przy określeniu stosunku amplitud.
  • Level 35  
    Przebieg sinusoidalny też może być z dodatkiem harmonicznych i też nie będzie to samo.
  • Level 9  
    Czyli moje rozważania były poprawne? Tzn. wartość skuteczna i maksymalna impulsu prostokątnego będą w tym przypadku sobie równe?
  • Level 34  
    Tak. Stosunek amplitud √2.
  • Level 42  
    Racja, ale tylko dla przebiegu gdzie prąd zmienia swój kierunek.
  • Level 9  
    Tzn. tam gdzie Amplituda waha się w granicach od -A do +A?
  • Level 34  
    Impuls prostokątny ma wartość maksymalną i skuteczną tę samą.
    Przebieg sinusoidalny ma amplitudę √2 razy większą od wartości skutecznej i nieważne czy weźmiemy połówkę sinusoidy, cały okres czy np 100 okresów.
    Jeżeli jest mowa o impulsie sinusoidalnym to chodzi o "szerokość" jednego okresu, minimum-maksimum-minimum.

Po przemyśleniu jednak stwierdzam, że stosunek amplitudy sinusa do impulsu prostokątnego będzie równy √2 tylko wtedy gdy za impuls prostokątny potraktujemy połówkę okresu czyli wykres z lewej strony.
    Gdy podniesiemy sinusoidę do impulsu obejmującego cały okres (po prawej) to stosunek amplitudy do równoważnego impulsu prostokątnego będzie równy 2 (tzn prostokąt dwukrotnie niższy będzie miał to samo pole powierzchni).
    Amplituda przebiegu prostokątnego
    Więc moim zdaniem pojęcie "impulsu sinusoidalnego" wypadałoby doprecyzować w treści zadania.