Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka Nutool 200inw- brak wtyczki sieciowej

11 Cze 2011 16:22 3406 6
 • Poziom 12  
  Witam wszystkich. Kupiłem spawarkę Nutool 200 inw ale brak jest wtyczki sieciowej.
  Proszę o odpowiedź:
  1. Czy ta spawarka powinna posiadać wtyczkę w zestawie? W instrukcji napisane jest, że tak.
  2. Jeśli nie, to proszę napisać, jaką bezpieczną wtyczkę użyć. Trzy kable wiadomo jakich kolorów są zakończone oczkami. Chodzi mi o to, czy jest może jakaś gotowa wtyczka, gdzie wystarczy tylko przykręcić kable, bez ucinania i przerabiania.
  Proszę o odpowiedź znawców tematu.
  Z góry dziękuję
  Łukasz
 • TermopastyTermopasty
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  Wtyczki nie ma gdyż ta spawarka nie jest przystosowana do podłączania do zwykłego gniazdka 230V. Pobór prądu przez spawarkę dochodzi do 25A, a zwykłe gniazdko i wtyczka są na prąd max. 16A. Musisz kupić specjalne gniazdo i wtyk na prąd min. 25A.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 12  
  Dziękuję za odpowiedź. Teraz już rozumiem. Tylko dlaczego producent nie dał takiego specjalnego gniazda? Czyżby oszczędności? Gdzie takie gniazdo można dostać? Ciekawe czy w sklepie będą znali temat.
 • Pomocny post
  Moderator
  billy1979 napisał:
  Dziękuję za odpowiedź. Teraz już rozumiem. Tylko dlaczego producent nie dał takiego specjalnego gniazda? Czyżby oszczędności? Gdzie takie gniazdo można dostać? Ciekawe czy w sklepie będą znali temat.


  W każdej hurtowni elektrycznej bez trudu takie kupisz.
 • Pomocny post
  R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Użycie "bezpiecznej" wtyczki to jedno, a dostosowana instalacja do takiego obciążenia- to drugie. Jeśli zostanie zainstalowana specjalna wtyczka i gniazdo 1 fazowe, to będzie można spawać tylko w tym konkretnym miejscu, więc spawając prądem zbliżonym do max (patrz tabliczkę znamionową) równie dobrze można przyłączyć urządzenie do gniazda 3 fazowego (32A) które jak sądzę będzie miało odpowiedni przewód i zabezpieczenie obwodu i będzie "kompatybilne" z innymi gniazdami :) Należy więc zastanowić się- co się będzie spawało, gdzie i jakim prądem, w jakim cyklu, bo może okazać się, że wystarczy przyłączyć urządzenie (spawarkę) do standardowego gniazda 230V (przy prądzie ok. 135A w cyklu 100%), a rolę ogranicznika prądu pobieranego z sieci pełnić będzie wyłącznik nadmiarowy tego obwodu. Podobnie będzie w przypadku wymiany gniazda i wtyczki na prąd znamionowy ≧ 25A, bo mimo, że zmienisz gniazdo i wtyczkę to przewód i jego zabezpieczenie pozostanie dla gniazda standardowego o prądzie znamionowym 16A. Pod żadnym pozorem osobie niewykwalifikowanej nie wolno samodzielnie zmieniać wartości zabezpieczenia oraz jego charakterystyki, bo może to grozić uszkodzeniem przewodu, lub pożarem...
 • Poziom 12  
  Dziękuję za odpowiedzi. Będę używał spawarki tylko na działce, bo mieszkam w bloku i nie wyobrażam sobie spawania w domu. Będę używał cienkich elektrod, ale dostałem 3,2mm gratis i nimi sobie też będę spawał. Czyli widzę, że muszę nie tylko wtyczkę zmienić ale gniazdo i bezpiecznik. Ciekawy jestem ile amper wytrzymuje instalacja, aby jej nie spalić.
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  billy1979 napisał:
  Czyli widzę, że muszę nie tylko wtyczkę zmienić ale gniazdo i bezpiecznik. Ciekawy jestem ile amper wytrzymuje instalacja, aby jej nie spalić.


  Instalacja wytrzyma tyle, na ile pozwoli jej prawidłowo zainstalowany/dobrany bezpiecznik oraz przekrój przewodu- jego parametry są bardzo ważne. Jeśli bezpiecznik będzie zbyt duży dla przewodu doprowadzonego do gniazdka z którego zasilisz spawarkę, a bezpiecznik dobrany zostanie do urządzenia a nie do przewodu zasilającego to uszkodzi się przewód lub dojdzie do pożaru! W przypadku standardowego gniazdka, jego prąd znamionowy wynosi 16A i to jest max. wartość bezpiecznika dla obwodu gniazd ogólnego stosowania (takie jak u ciebie na działce), a przewód właśnie dobierany jest do tej wartości- lub innej- mniejszej, jeśli warunki s.w.z (samoczynne wyłączenie zasilania) na to nie zezwalają i nie należy ingerować samodzielnie w zwiększanie wartości lub charakterystyki wyłącznika samoczynnego bo może to mieć bardzo poważne konsekwencje, a "najprzyjemniejszą" z nich jest zadziałanie zabezpieczenia głównego (nadprądowego- ogranicznika mocy) do którego jak sądzę nie masz dostępu.

  Powtarzam jeszcze raz:
  Pod żadnym pozorem osobie niewykwalifikowanej nie wolno samodzielnie zmieniać wartości zabezpieczenia oraz jego charakterystyki, bo może to grozić uszkodzeniem przewodu, lub pożarem a ewentualne wykonanie nowego obwodu należy wykonać zgodnie z PN 60364 przez osobę wykwalifikowaną.

  Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz nie ryzykuj życia- swojego i najbliższych!

  Temat zamykam.