Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak i skąd zainstalować sterowniki do grafiki na Linuxa?

Kiero123 11 Cze 2011 17:10 2351 11
  • #1 11 Cze 2011 17:10
    Kiero123
    Poziom 7  

Witam!
    Mam laptopa Toshiba Satellite A100-232 z zainstalowanym Linuxem Xubuntu. Chciałbym go używać jako odtwarzacz multimedialny (głównie filmy) i do tego celu chce go podłączyć pod TV. Szukałem w opcjach systemowych, ale nie znalazłem opcji przesyłania obrazu przez RGB lub S-Video, wiec potrzebne byłyby chyba sterowniki do karty graficznej. Wiem, że żeby zainstalować to na linuxie trzeba się trochę namęczyć dlatego proszę o jakiś dokładny poradnik jak to zrobić. Moja karta graficzna to ATI Radeon® Xpress 200M, nawet nie ma już na na nią nigdzie sterowników. Da się coś wykombinować?
    pzdr.

0 11
  • #3 11 Cze 2011 23:05
    Kiero123
    Poziom 7  

Udało mi się dojść tylko do 4. kroku poradnika. Problem polega na tym, że po wpisaniu w emulatorze komendy: "sudo apt-get update" pojawia się komenda z prośbą o podanie hasła użytkownika: "[sudo] password for (nazwa)". Hasła nie da się wpisać, bo gdy pojawia się ta komenda komputer jakby przestaje reagować na klawiaturę. pisałem już na maila do gościa od poradnika, ale nie wiem czy mi coś odpowie.

0
  • Pomocny post
    #4 11 Cze 2011 23:16
    linuks
    Spec od komputerów

Podczas wpisywania hasła w terminalu nic się nie pojawia i może to sprawiać wrażenie ,że komputer nie reaguje na klawiaturę.Hasło trzeba wpisać mimo ,że nic się nie pojawia i zatwierdzić ENTER.

0
  • #5 12 Cze 2011 12:44
    Kiero123
    Poziom 7  

Dzięki! Teraz zadziałało, ale pojawił się inny problem. Doszedłem do pkt. 6., do tworzenia pakietów deb. Kiedy wpisuję komendę "sudo sh ati-driver-installer-8-4-x86.x86_64.run --buildpkg Ubuntu/gutsy" pojawia się "sh: Can't open ati-driver-installer-8-4-x86.x86_64.run"
    Gościu pisze, że może pojawić się problem w tym momencie oznaczający zbyt małą ilość miejsca (ja mam dość, 48GB) lub wykonywanie komendy na partycji w systemie NTFS i pewnie to jest przyczyną u mnie. To co mam zrobić? Sformatować kompa w inny systemie?

0
  • #6 12 Cze 2011 13:59
    linuks
    Spec od komputerów

Ubuntu instalowałeś na partycji NTFS ?

0
  • #7 12 Cze 2011 16:05
    Kiero123
    Poziom 7  

A można to jakoś sprawdzić? W Windows we właściwościach dysku było, a w Linuxie?

0
  • #8 12 Cze 2011 16:09
    linuks
    Spec od komputerów

wpisz w terminal
    sudo disktype /dev/sda

Zakładam ,że masz jeden dysk
    Lub zainstaluj gparted to po uruchomieniu gparted będziesz miał partycje widoczne w trybie graficznym (podobnie jak w windowsie)

0
  • #9 12 Cze 2011 16:35
    Kiero123
    Poziom 7  

Sprawdzałem, system plików to ext4. To co może być przyczyną tego błędu?

0
  • #10 12 Cze 2011 16:44
    linuks
    Spec od komputerów

Gdzie masz zapisany plik sterownika(w jakim katalogu) ?.Sprawdź czy plik ma uprawnienia do wykonywania.Jeżeli nie to mu nadaj uprawnienia do wykonywania.

0
  • #11 12 Cze 2011 16:58
    Kiero123
    Poziom 7  

I tu był pies pogrzebany. Przeniosłem plik do "katalogu użytkownika" i zadziałało. Ale z moim szczęściem daleko się nie posunąłem. Pliki mi się rozpakowały, przeszedłem do pkt. 7. i gdy napisze: "sudo gedit /etc/default/linux-restricted-modules-common" wyskakuje mi "sudo: gedit: command not found".

0
  • #12 12 Cze 2011 16:59
    linuks
    Spec od komputerów

zainstaluj gedit.
    Na tym sprzęcie bedzie chodził ubuntu z gnome.Jak nie masz specjalnych powodów do używania xubuntu to proponował bym zainstalować ubuntu. Jest dużo łatwiej.

0