Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Złącze TNC - przedłużenie krótkiego kabla od anteny.

11 Cze 2011 23:55 2797 4
 • Poziom 2  
  Witam,

  Potrzebuję kupić/zrobić przedłużacz do anteny do telefonu Irydium + kabelek koncentryczny + złącza TNC.

  A w szczegółach:
  Kabelek RG316 - ok 8m + TNC męskie na jednym końcu i TNC żeńskie na drugim końcu.

  Na kablu anteny jest takie oznaczenie: M17/113-RG316 MIL-DTL-17H12814 THERMAX RGS-316 (LUB RG5-316).

  Czy gdzieś w Warszawie mogę kupić coś takiego (lub podzespoły?)

  Pozdrawiam
  Tomek Ładyko
  tladyko(małpa)gazeta.pl

  Poprawiłem. /Olek II/
 • Poziom 36  
  tladyko napisał:
  Potrzebuję kupić/zrobić przedłużacz do anteny do telefonu Irydium + kabelek koncentryczny + złącza TNC.
  a w szczegółach: Kabelek RG316 - ok 8m + TNC męskie na jednym końcu i TNC żeńskie na drugim końcu Pozdrawiam Tomek Ładyko

  Tylko się Kolego nie zdziw jak:
  1. Nie zadziała lub będzie bardzo słabo działać
  2. Szybko się uszkodzi
  Dlaczego:
  (1) Irydium pracuje częstotliwości ponad 1600MHz, a na tak wysokiej częstotliwości przy długości 8m tak cienki przewód koncentryczny (nawet z PTFE jak RG316) będzie miał duże tłumienie. Dodatkowo jest on słabo ekranowany - służy głównie jako połączeniowy na krótkie (zwykle 5...50cm) odcinki między wewnętrznymi modułami w większych urządzeniach (jest wersja z ekranem z dwóch warstw oplotu Cu (RG316DS), ale w Polsce prawie nie spotykana).
  (2) RG316 jest bardzo cienki (~3mm) i delikatny, łatwy do uszkodzenia m.in. przy znacznie większych od jego średnicy złączach (są na to sposoby, ale pracochłonne i nie "ze sklepu").

  Przy podanej przez Kolegę długości do podanego zastosowania można użyć dobrych przewodów koncentrycznych średnicy ~5mm, z ekranem z dwóch warstw miedzianego oplotu bez aluminium:
  RG223 (tylko w pomieszczeniach, opona PCV)
  RG142 (odporny na b.wysoką i niską temperaturę, izolator i opona z PTFE podobnie jak RG316, ale w "normalnych" zastosowaniach szkoda- b. drogi)
  S544 (podobny jak RG223, ale nadaje się na dwór - opona z czarnego PE)

  Polecam mimo trudniejszego dostępu i znacznej pracochłonności złącza skręcano- lutowane, a nie zagniatane. Ważne jest także odpowiednie usztywnienie przewodu na odcinku min. 10 średnic za złączem (malejąca sztywność im dalej od złącza) i zabezpieczenie przed wilgocią (odpowiednio zaaplikowana taśma samowulkanizująca).

  Jeżeli informacje są niewystarczające do dalszego poszukiwania, może Kolega skorzystać (byle dokładnie) z podpowiedzi którą umieściłem w avatarze.
 • Poziom 2  
  Diękki za konstruktywną odpowiedź - rzeczywiście jak patrzyłem w zestawach do telefonów Irydium w sieci to długie przewody były grubsze.
  Pytanie w takim razie kolejne - czy przewód H155PE będzie OK do takiego zastosowania? - po prostu jak szukałem to jest ławo dostępny i mogę mieć coś takiego 'od ręki'.
  Pozdrawiam
  Tomek

  PS2 - nie szukam na razie rozwiązania 'na mur-beton' - po prostu przez dwa tyg nie chce mi się ze wszystkim wyłazić na zewznątrz - łatwiej rozwinąć 'kabelek'.
  PS - 5-50cm ... no może do 1,5 m - tyle ma cieniutki koncentryk do antenki która była w zestawie z telefonem.
 • Poziom 36  
  Gdybym polecał przewód o który teraz pytasz, to bym o nim napisał. Ale nie napisałem, gdyż: aluminium w ekranie, linka w żyle, inne wymiary złącz, opona często z PCV, a parametry często.... zupełnie inne od oczekiwanych (wiele "odpowiedników, zamienników, podróbek").
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1892326.html (nie sugeruj się tytułem tematu)
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic919632.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic714113.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic790447.html

  W dodatku w Twoim zastosowaniu to nie ma być raczej sprzęt do zabawy, a może zadecydować o przeżyciu. Osobiście dla takiej częstotliwości i długości zastanawiałbym się nad grubszym przewodem (7mm RLF7CuPE, 9.8mm H500) z przejściami na krótkie odcinki cieńszego 5mm (RG142, S544) z jednej lub obu stron w zależności od szczegółów zastosowania (np. 0.1m RG142 + 8m RLF7CuPE + 0.5m S544). Przewody łączone były by bez złącz przez lutowanie (dobre można, alu-erzatze nie), połączenie i odcinki po ok. 10cm w każdą stronę zabezpieczone przez zginaniem i wilgocią. Robiłem takie przewody wielokrotnie do odpowiedzialnych zastosowań, ze sprawdzeniem parametrów przenoszenia i odbicia do prawie 2.5GHz.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1983029.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic661235.html

  PS: minimalny promień zgięcia dla większości typów przewodów koncentrycznych powinien wynosić 10...15 średnic zewnętrznych. No i oczywiście żadnego skręcania osiowego (np. zwijanie / rozwijanie "na łokciu").
  Decyzja należy do Ciebie, ja koncentrycznych alu-erzatzy nikomu nie polecam, a "tanio/ fszędzie / fszyscy" to nie jest dla mnie przekonujący argument, napisy "CE" i podobne "atesty" też nie.
 • Poziom 36  
  Przepraszam za post pod postem, ale wygląda na to że Kolega założyciel tematu nie czytał PW w skrzynce - może Kolega teraz odczyta i możliwy będzie kontakt (w avatarze jest jak), bo jest tu kilka ciekawych spraw do wyjaśnienia, m.in. ile metrów przewodu naprawdę jest niezbędne, bo przy takiej częstotliwości i konfiguracji (antena o znikomym zysku bo nie wymaga ustawiania, częstotliwość ponad 1600MHz) każdy dodatkowy metr przewodu koncentrycznego jest bardzo niekorzystny - szkoda robić coś, co z założenia będzie w mało sensownej wersji.

  Może też napisze tu ktoś z użytkowników telefonów Irydium - jakie zastawy ( w tym jakie anteny, przewody i ich długość), czy i jakie problemy z działaniem itd.