Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie działa interfejs I2C do odczytu stanu baterii

12 Cze 2011 11:09 8051 15
 • Poziom 15  
  Na wstępnie proszę o przeniesienie do odpowiedniego działu temat, jeśli ten jest zły. Ciężko wywnioskować który powinien być dobry.

  Do sedna:

  Potrzebuje odczytać dane z baterii i postanowiłem zrobić interfejs I²C, którego schemat jest podwieszony w tym dziale. Problem w tym, że jestem przekonany o poprawności lutowania, a interfejs nie działa. Nie jest wykrywany przez system jak i program BE2Works.

  Poniżej znajdują się zdjęcia zrobionego terminala. Może jednak zrobiłem gdzieś błąd?

  Nie działa interfejs I2C do odczytu stanu baterii Nie działa interfejs I2C do odczytu stanu baterii Nie działa interfejs I2C do odczytu stanu baterii Nie działa interfejs I2C do odczytu stanu baterii Nie działa interfejs I2C do odczytu stanu baterii Nie działa interfejs I2C do odczytu stanu baterii Nie działa interfejs I2C do odczytu stanu baterii Nie działa interfejs I2C do odczytu stanu baterii
  Nie działa interfejs I2C do odczytu stanu baterii Nie działa interfejs I2C do odczytu stanu baterii Nie działa interfejs I2C do odczytu stanu baterii
 • Poziom 15  
  Poradziłem sobie z problemem, którym była nad trawiona ścieżka. Po zlutowaniu terminal jest wykrywany przez program, natomiast mam kolejny problem z podłączeniem styków SCL,SDA,GND do baterii z Dell Inspiron 6400. Przeszukałem google jak i elektrodę znalazłem kilka schematów, jednak po podłączeniu lipa. Prawdopodobnie dane nie są sprawdzone. Czy ktoś był by w stanie powiedzieć mi gdzie podpiąć w/w styki ?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  W tym artykule, z którego masz schemat tego interfejsu jest opisane w jaki sposób poszukać odpowiednie piny na złączu. W bateriach Dell przeważnie jest jeszcze pin uaktywniający baterię "ID", który trzeba podłączyć do minusa poprzez rezystor 100 Ohm.
 • Poziom 10  
  Witam
  Nie będę zakładał nowego tematu gdyż mój problem również dotyczy interfejsu.
  Zbudowałem sobie interfejs I2C zgodnie ze schematem w podpiętych.

  Pierwsza bateria z Hp tx1000 rozbieram w środku układy M37512 i R2S20020. Programator podłączyłem pod złącze, dałem odczyt w sbw i ładnie odczytało parametry, na tym koniec bo sbw nie robi tego układu :/ .

  Druga bateria z della d820 Model baterii to df192, rozebrałem, układy to BQ8030dbt i BQ29330. podłączyłem pod łącze odczyt w sbw i doopa coś się odczytało, ale jakieś dziwne parametry :2137, 2138 itd

  Trzecia bateria z della inspiron e1705 model u4873 nie rozbierałem jeszcze wiec nie wiem co w środku siedzi, podłączyłem poprzez łącze i podobnie jak wyżej sbw czyta jakieś głupoty...
  Po paru chwilach interfejs już nic nie czyta, nawet baterii z hp którą widział prawidłowo i okazuje sie ze układ 74ls06 do wymiany.
  Powiedzcie mi proszę co robię źle ze na bateriach z delli interfejs nie dziala jak należy i po chwili umiera 74ls06
  Pozdrawiam
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Układ najprawdopodobniej się uszkodził, gdy kombinowałeś z podłączeniami w tych Dellach. Najprawdopodobniej podłączyłeś się do plusa baterii.

  Delle się Tobie nie czytają, bo jest tam pin uaktywniający baterię oraz odczyt po SMBus. Pin ten podłącza się do minusa poprzez rezystor 100 Ohm. Jest to 4 pin od strony minusa baterii.
 • Poziom 10  
  Fakt troszkę kombinacji było z podłączeniem, ale do plusa na pewno nie podłączałem się (Plusowe piny to dwa pierwsze 1,2 natomiast minusowe to dwa ostatnie 8,9).
  Pin Id również zlokalizowałem i podłączyłem przez opornik.

  Więc jaki interfejs jest potrzebny aby odczytać te baterie po SMBus??
  Ten interfejs I2C nie da rady tego zrobić?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Da radę, ja te baterie nim odczytuję.

  Jeśli bateria jest sprawna na tyle, że ogniwa mają przynajmniej po 3 V na sekcję, to wystarczy podłączyć się do minusa, SDA, SCL oraz ID podłączyć przez rezystor do minusa i parametry baterii się pięknie odczytują.
 • Poziom 15  
  CZARLIII Mógł byś podać nr pinów SDA i SCL ? Próbowałem "wyszukać" te piny w swojej baterii jednak nie udało mi się. Choć za masę brałem pin 5, chyba błędnie.
 • Poziom 10  
  Witam

  @paladyn - o którą baterię pytasz??
 • Poziom 15  
  Chodzi o baterie do della
 • Poziom 10  
  Co do baterii z della to nie wiem czy dobrze podłączam bo spaliłem układ (74ls06).
  Mam już nowe układy, więc jak wszystko pójdzie dobrze opiszę co i jak.
  Pozdrawiam
 • Poziom 10  
  No i niestety, znowu uwaliłem układ i stoję w miejscu.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Układ w zasadzie można uszkodzić tylko, gdy podłączy się linie SDA i SCL do plusa baterii, a minus do minusa.
  Można się łatwo od tego zabezpieczyć, wstawiając w te linie szeregowo dwa rezystory 100 Ohm, a pomiędzy nie diodę zenera 5.1 V.
 • Poziom 31  
  Zupełnie innej natury problem z tym interfejsem.
  Na laptopie Toshiba działa, na dwóch innych (Dell D600 i IBM X41) nie działa. Objaw taki, że programy zawsze uznają adapter za działający prawidłowo, natomiast nie ma żadnej komunikacji. We wszystkich laptopach port ustawiony jako ECP.
  Być może trzeba zmienić jakieś ustawienia programu albo systemu operacyjnego?
 • Poziom 11  
  Czy testowal ktos z was cp2112 z smbus i2c do odczytu bateri

 • Poziom 32  
  Jaki kontroler jest na pcb elektroniki ?

  Dodano po 3 [minuty]:

  Pytam, bo ta bateria jest do laptopa Fujitsu, a one maja kontrolery MAX1782 lub 1788. Wtedy żaden interface nie odczyta tobie baterii - po prostu brak jest komunikacji po smb,