Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Netia no limits - ocena łącza

12 Jun 2011 11:42 3264 22
  • Level 9  
    Witam,

Pani z netii twierdzi ze mozliwości mojego łącza to 20mb/s. Proszę o pomoc w ocenie czy to faktycznie prawda.

Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie dla parametrów linii, ale dodam ze planuje przejść również na telefon do netii - obecnie mam tpsa.

Pozdrawiam
  • Level 24  
    Jeśli chcesz mieć netie i szybki net to tylko ich kabel.
    Ja mam netię 1M od 3 lat. Teraz chciałem przejść na 20 lub 10
    Niestety tp. Bo na jej kabelku jest usługa odpowiedziała, że na tym kablu tylko 1M
    Kolega który mieszka jakiś 300 metrów dalej ma 10M od tp. Jest to ten sam kabel tylko inna para dodam do tego, że mieszka o te 300m dalej niż ja od centralki.
    Zadzwoniłem na błękitną linię i pani powiedziała, że 6M to na 100% 10M też no i można by spróbować nawet te 20. Natomiast netii odpowiedzieli że tylko 1M.

Pozdrawiam
  • Level 9  
    Nie wiem czy sie jasno wyraziłem. Mam teraz internet z netii 1MB od 3 lat[działa bez zarzutów]na zwykłej linii telefonicznej [TPSA]. Niedługo kończy mi się umowa. Jeżeli wezmę teraz internet "no limits" od netii, to od razu przeniosę do nich też swój telefon [względy finansowe]. Jednak sam "kabel" fizycznie zostanie ten sam :)

Tymczasem proszę o ocenę możliwości mojego łącza :)

Pozdrawiam
  • Level 24  
    Jeśli drut będzie ten sam czyli tp. to kroją sie kłopoty

u mnie jest tak:

Zadzwoń na błękitną linię lub sprawdź na stronie neostrady. :idea:
  • Level 9  
    Hmm chodzi o to że nie jestem w stanie sam ocenić tych parametrów - gdybym umiał to bym tu nie pisał :)

Pozdrawiam
  • Level 29  
    Moim zdaniem 2mbps pójdzie... Więcej raczej nie...
    Zapytaj użytkownika Terrade - on właściwie dokładnie określił jak zmienią się parametry mojego łącza, a migrowałem z 1mbps na 6 :)
  • Level 15  
    jarowit wrote:
    Witam,

Pani z netii twierdzi ze mozliwości mojego łącza to 20mb/s. Proszę o pomoc w ocenie czy to faktycznie prawda.

Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie dla parametrów linii, ale dodam ze planuje przejść również na telefon do netii - obecnie mam tpsa.

Pozdrawiam

Masz bardzo ładne tłumienie, a niestety kiepski margin. Pierwsze co bym zrobił na Twoim miejscu to sprawdził WSZYSTKIE kable w domu, bo coś tu ten parametr zaniża. Tłumienie wskazuje że jesteś blisko centrali +-900m wiec jest szansa na opcje do 20Mb problem w tym, że margin jest kiepski. Wiec weź się za sprawdzania przewodów w domu bo coś tu nie jest tak jak powinno. Odepnij wszystkie telefony i podepnij router jak najbliżej linii ze słupa i sprawdź parametry ponownie.

tyktyk babka z infolinii wciska Ci kity pójdzie spokojnie 6Mb, a ja bym zaryzykował z 20Mb jedyny parametr jaki masz słaby to po stronie upsterm margin powinien być nieco większy. Zadzwoń jeszcze raz może ktoś bardziej kumaty odbierze.
  • Helpful post
    Level 36  
    Tak jak wyżej, sprawdzanie zacznij od siebie. Dopiero potem reklamacja i też nie będzie czego zanim nie weźmiesz "No Limits", a i wtedy nie ma zbytnio co reklamować (bo "taki internet jaki drut").

Margin masz beznadziejny, zaledwie 13 dB, a powinno być 31 dB lub więcej. Co prawda masz zaniżoną moc (bo wyższej nie potrzebujesz), ale na upstream też i tam nie jest źle. W efekcie ryzyko jest ogromne, bo może się okazać, że osiągniesz np. ze 2-3 Mb/s i nie będzie czego reklamować, ale też Margin może wrócić do normy i możesz mieć 17-20 Mb/s (odpowiednie dla tego tłumienia). Ja bym nie ryzykował "No Limits", już szybciej twarde "do 20 Mb/s" w TP (jeśli nie ruszy to będą mieli motywację do naprawy).
    EDIT: zapomniałem, że to Linksys, więc moc (i nie tylko) może być na odwrót, nie 12 i 6, ale 6 i 12. Więc lepiej zrobić testy na innym routerze.
  • Level 29  
    O, tak przy okazji zapytam o te No Limits - dokładnie o synchronizację.
    Czy w No Limits trzyma się ona reguł TP, tj. może być tylko 1mbps, 2mbps, 6, 10, 20 ? I tak, jeżeli moje łacze w No Limits na 20mbps nie synchronizuje / zrywa, to dostanę 10mbps ?

Czy może być jakakolwiek np. 5mbps, chociaż TP nie oferuje takiej prędkości ? Wtedy jeżeli moje łącze na 20mbps nie synchronizuje się / zrywa, to ustawiają mnie np. na 16mbps ?

Mam nadzieję że wiecie o co mi chodzi :)
  • Level 18  
    Na no limits jest tak że jak ci zrywa 20 te 16mb/s to zadzwonisz do nich i ustawią ci SNR margines na 12 i masz synchronizacje do tego poziomu. W moim przypadku to ok 16660
    Nie mam tam ze dają ci 2,3,6 tylko tyle ile chce by łącze było stabilne.

Moje parametry:
    SNR Margin (0.1 dB): 6.3 7.7
    Attenuation (0.1 dB): 25.5 12.0
    Rate (Kbps): 17054 1229

Ale jak ustawili by mi SNR to miał bym te 13000. Zależy jaka pora dnia. Ponieważ o 1-2 w nocy mam down 19990Kbps i margines 11
  • Level 9  
    Dzięki za konkretne odpowiedzi. Co do kabli to przeanalizowałem ich układ i myślę że wygląda to mniej więcej tak:

Problemem przez te 3 lata kiedy miałem netię było to, że jak ktoś odbierze telefon na parterze to rozłącza mi router. Jeśli chodzi o piętro to mozna odbierać telefon i internet sie nie rozłącza. Niestety ale mam małe pole do manewru z tymi kablami, bo jeden komputer jest podłączony kablem do routera, a nie znajdę na niego miejsca na parterze. Karta radiowa to zaś kolejny wydatek czasu i pieniędzy. Poza tym wszystkie komputery są używane na piętrze, więc sygnał z routera też nie będzie miał blisko. Chyba w takim razie nie będę ryzykował i skorzystam z innej oferty, no chyba że ktoś ma jeszcze jakąś złota radę :)

Pozdrawiam
  • Level 29  
    Modem na dole -> kablem ethernet do switcha na górze ;)
  • Level 10  
    dla mnie No Limits, to jest trochę takie kupowanie kota w worku.
    Nie ma się żadnej gwarancji prędkości.
    Osobiście oferta Dialoga, czy TP gdzie za np. 6 mega płacę określoną kwotę, jest bardziej przejrzysta dla mnie.
    Rozważasz jeszcze jakieś inne oferty?
  • Level 9  
    Niestety jak się okazało nie za bardzo mam wybór, także dzisiaj bedę probował rożnych kombinacji z kablami. Zastanawiam tylko się czy znaczenie ma tutaj długość kabla jako taka [od gniazda głównego oczywiście], czy bardziej rozgałęzienia i gdzie co [telefony,router] jest poprzyłączane.

Pozdrawiam
  • Helpful post
    Level 29  
    jedno i drugie - każde łączenie kabla = gorsze parametry
    dłuższy kabel = gorsze parametry, ale 10 metrów w tą czy w tą, przy długości linii 800m - nie będzie różnicy ;)

Przez łączenie kabla rozumiem takie coś (x oznacza łączenie, tj splecenie z 2 kabli 1 :) ) [gniazdko]----x----x---x---------[modem]

Każde takie łączenie to straty na parametrach, ale też bez przesady, że likwidując 1 łączenie będziesz miał 2x lepsze parametry... No chyba, że któreś już zaśniedziało, lub nie jest wykonane poprawnie.
  • Level 9  
    hmm podłączyłem router do gniazdka na parterze ale parametr margin bez zmian - wciąż 13 ;/ Pogrzebałem też przy gnieździe głównym, ale tam jest kępka kabli i w sumie to wolałem tego nie ruszać. Jakie jest prawdopodobieństwo ze jak wezmę netie no limits to ugrzęznę na tych marnych 2-3 mb?:) Nie wiem czy nie zaryzykować, a nuż sie uda i dobije do tych wymarzonych 20 mb :)

Pozdrawiam
  • Level 9  
    dzwoniłem do TPSA i podobno jestem około 500 metrów od centrali :) wstępna weryfikacja ocenia mnie na 20 mb/s i są gotowi podpisać ze mną taką umowę. Skoro ten sam drut to myślę że analogicznie powinno być z netią.

Pozdrawiam
  • Helpful post
    Level 29  
    Tak. Aczkolwiek parametry nie pozwalają Ci - przynajmniej teoretycznie - na 20mbps.
    Zaufaj użytkownikowi terrade - jak mówi że max an tych parametrach to 3mbps, to ma racje :)
    Być może coś jest z kablami w centrali, albo po drodze do Ciebie...
  • Helpful post
    Level 36  
    jarowit wrote:
    Skoro ten sam drut to myślę że analogicznie powinno być z netią.
    Nie analogicznie, bo to inne oferty. Synchronizację powinieneś uzyskać taką samą. Zaś wstępna weryfikacja opiera się na checku TP (odległość do centrali, tłumienie, ale nic o nienormalnie niskim Marginie).

Efekt jest taki, że jeśli w TP zamówisz do 20 Mb/s to może ruszy albo nie ruszy, a musi ruszyć, a wtedy może się wezmą do naprawy albo dostaniesz wolniejszą prędkość za niższą cenę. Zaś w Netii dostaniesz wolniejszą prędkość za tą samą cenę (np.więc będzie przyjemnie mieć 20 Mb/s za 59 lub bardzo przykro mieć 2 Mb/s za 59).
    EDIT: 59 to cena uśredniona na oko, dotyczy samego internetu.
  • Level 10  
    Dlaczego w moim routerze planet adw 4401a v4 są trzy testy i każdy pokazuje inny snr margin...od 6,4 dB do 22,7dB...który jest poprawny zdjęcie numer 1 pokazuje najmniejszy margin...oglądnijcie dokładnie zdjęcia tam są zakładki który gdzie test był wykonywany
    Netia no limits - ocena łącza Netia no limits - ocena łącza Netia no limits - ocena łącza

zdjęcie 1 od lewej to: Diagnostic => ADSL
    Zdjęcie w środku to: Status => System Status
    Zdjęcie od prawej strony: Status => DSL Statistic

Którym testem mam się kierować? Po aktualizacji firmware snr ze środkowego zdjęcia i prawego wzrósł. Natomiast SNR z lewego zdjecia bez zmian nadal 6,4 dB. Problem polega na tym że przy pełnym downloadzie synchronizacja się przerywa i tracę połączenie. Do centrali mam 1 km, linia 10 lat max ma.
  • Level 9  
    dobra, przekonaliście mnie :) odwołałem zamówienie w netii i teraz przymierzam się do UPC :)

Pozdrawiam
  • Level 2  
    Witam, pisałem w innym temacie, ale nikt mi nie pomógł. Może tutaj się uda.
    Jestem posiadaczem internetu z Netii, ale na łączu TP SA. Konsultant zapewniał o łączu 10 Mb/s, ale mam 6 Mb. Posiadam parametry łącza jak na załączonym obrazku. Co o tym sądzicie ?

• Level 24  
    Wyłącz i włącz zasilane routera. Od 13 dni masz połączenie być może po resecie router wynegocjuje interesującą cię prędkość.