Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

EPSON SX 510 W nie drukuje na czarno

X3dfxX 12 Cze 2011 20:56 10883 23
  • #1 12 Cze 2011 20:56
    X3dfxX
    Poziom 7  

Witam!
    Mam problem z drukarką epsona, sx 510w.
    Problem przedstawia się następująco

-Po wymianie zasobnika z tuszem (zamiennik active jet) drukarka przestała drukować na czarno. Dzieje się to w trybie 'drukuj w odcieniach szarosci'. W trybie koloru nie drukuje tekstu, obrazki czarne drukuje jako konturówki-tak, jakby je miała wypełnić czarnym. Mogę drukować normalnie w kolorach, nawet zblizonych do czarnego. Ale czarnym-nie. Wszystkie tusze to zamienniki.

Wykonałem kilkarotne czyszczenie dyszy-nic. Wyrównywanie i kalibracja głowicy nie pomaga-siatka do ustawiania jest drukowana tylko dla koloru.
    Nie daje nic opcja wymień pojemnik i włożenie go ponowne.

Drukarka nie miała żadnego okresu przestoju. Jako drukarka grupowa, 'studencka' (drukuję na niej dla całej grupy) ma przebieg około 150-200 stron na dzień, czasem więcej, czasem mniej. Od poczatku używałem tych zamienników (ścislej-tej firmy). Drukarka użytkowana od października ubiegłego roku.
    Proszę o pomoc, ewentualnie wskazówki.

Pozdrawiam

• #2 12 Cze 2011 23:05
    konmaj
    Spec od drukarek

Może ten nowy pojemnik jest wadliwy? To się czasem zdarza. Był wkładany inny nowy?

• #3 13 Cze 2011 09:37
    X3dfxX
    Poziom 7  

Mam w zapasie jeszcze jeden. Czy jak go wyjmę, zakleję dziurkę od podawania tuszu, to on mi nie zaschnie? Szkoda, by się zmarnował, gdyby się okazało, ze ten drugi (nowy) będzie zachowywał się tak samo.
    Aczkolwiek-spróbuję.

Jakieś sugestie?

• #4 13 Cze 2011 10:41
    konmaj
    Spec od drukarek

Po dokładnym zaklejeniu (taśmą) tej dziurki na dole tusz powinien parę miesięcy wytrzymać.

• #5 13 Cze 2011 11:05
    X3dfxX
    Poziom 7  

Dobrze, zrobiłem, jak mi Doradziłeś :) Niestety, z nowym zasobnikiem jest sytuacja bardzo podobna...rzec można bez wahania-taka sama.

W ogóle co się mogło stać? Czy tam głowica jest dla każdego koloru oddzielnie? Czy jest jedna do wszystkich? Eh..

• #6 13 Cze 2011 13:58
    konmaj
    Spec od drukarek

Głowica jest jedna, ale podzielona na 4 zespoły dysz (po jednym dla każdego koloru) i do każdego z nich dochodzi kanalik z odpowiednego pojemnika. Możliwe, że w tym od czarnego koloru utknęła jakaś drobna grudka atramentu. Mniej prawdopodobne jest uszkodzenie tej części głowicy.

• #7 13 Cze 2011 20:28
    X3dfxX
    Poziom 7  

Okej, przyjmijmy opcję z tą grudką. Co mam zrobić w takiej sytuacji :)? Najpewniej-ja usunąć. Ale jak/czym??

• #8 13 Cze 2011 20:42
    konmaj
    Spec od drukarek

Najlepiej wziąć strzykawkę z gumowym wężykiem, nabrać do niej płynu do udrażniania, ostrożnie (nie tłoczyć na siłę, jeśli jest opór) przepłukać nim kanalik od czarnego tuszu, zostawić to na jakieś 24 godziny, potem przepłukać ponownie, wtedy uruchomić urządzenie, zamontować czarny tusz i po jego przyjęciu wypróbować drukowanie. Uprzedzając ewentualne pytanie, nie wiem tylko, gdzie aktualnie można kupić odpowiedni płyn udrażniający (czasem pojawiają się na Allegro).

• #9 14 Cze 2011 12:27
    X3dfxX
    Poziom 7  

Myślałem nad tym rozwiązaniem. Trochę dziwny jest fakt, że..w instrukcji nie ma NIC podanego o czyszczeniu mechanicznym :) Tylko programowe, które, jak widać, nic nie daje w większosci przypadków.

A czy mógłbyś mi polecić jakiś konkretny płyn? Czy można kupić..uniwersalny?

• #10 14 Cze 2011 14:57
    konmaj
    Spec od drukarek

Instrukcja jest przeznaczona dla typowych użytkowników, którzy nie będą raczej stosować żadnych "inwazyjnych" metod - jeżeli czyszczenie programowe nie poskutkuje, oddają urządzenie do serwisu. Jeśli chodzi o płyn, to jak pisałem wcześniej, nie mogę żadnego polecić: użycie niewłaściwego może zatkać głowicę jeszcze bardziej.

• #11 14 Cze 2011 21:11
    mikinowacki
    Poziom 9  

Mam dokładnie to samo, również SX510W, również active jet mi zablokował czarny kolor :( Myślałem, że jakaś blokada na zamiennik (wydawało się głupie, ale co tam) kupiłem oryginał epson i to samo :(
    Niby drukuje, ale nic czarnego tuszu nie leci :( Pozdro

Niestety epson nie odpisał mi na maila, czekam na jutro i bede dzwonił do nich.

• #12 19 Cze 2011 12:59
    X3dfxX
    Poziom 7  

Czy udało Ci się coś rozwiązać w tej sprawie?

• #13 19 Cze 2011 13:06
    mikinowacki
    Poziom 9  

Sprawa rozwiazala sie sama. Po jakims czasie odstania drukark zaczal czarny drukowac. Co prawda musialem pare razy dysze przeczyscic. Ale teraz smiga jak zloto. Pozdro

• #14 19 Cze 2011 15:58
    konmaj
    Spec od drukarek

Wygląda na zapowietrzenie dysz, ale rzadko zdarza się takie mocne - zwykle po kilku godzinach normalnie drukuje.

• #15 19 Cze 2011 16:03
    mikinowacki
    Poziom 9  

To było tak, że po tygodniu nie drukowało, później po 2 też nie, to leżała dłużej aż teraz odpaliłem i sama zaczęła działać.

• #16 30 Cze 2011 12:37
    X3dfxX
    Poziom 7  

Niestety, 'odstanie' się drukarki nie przynosi żadnych efektów..
    Czy poza czyszczeniem glowicy w sposob przedstawiony przez kolegę wyżej,mogę coś jeszcze zrobić ?

• #17 10 Lip 2011 13:01
    mirejab
    Poziom 12  

Koledzy miałem ten sam problem, kupiłem komplet zamienników i co kolejny wsadziłem problem z drukowaniem. Po przemyciu głowic płynem czyszczącym, zainstalowaniu innych droższych zamienników udało się z sukcesem uruchomić głowice. Mam podejrzenie że resztki tuszu orginalnego wchodzą w reakcję z zamiennikami i blokiją głowice. Sprawa się wyjaśni do końca jak wsadzę kolejny raz naboje z atramentem no_name te same na których obecnie drukuję.

• #18 06 Sie 2011 15:50
    asterix78
    Poziom 9  

witam! Mam ten sam problem. skończył mi się oryginalny czarny tusz, więc wymieniłem na zamiennik active jet, atrament zainstalowało, pokazuje że jest ale nie drukuje nic na czarno.
    szukałem dużo po internecie i nic nie znalazłem, ale z tego co doczytałem to wina jest zamiennika.
    oryginalny atrament jest na pigmencie a zamiennik active jet to atrament na barwniku. ponoć po zmieszaniu pigmentu i barwnika powstaje "galareta" która zatyka głowicę. Problem z tym co teraz zrobić? Założenie oryginalnego atramentu nic nie dało, nadal nie drukuje. Najgorsze że zakupiłem cały komplet (czarny + 3 kolory) i podejrzewam że po założeniu kolorowych zamienników stanie sie z kolorami to samo co z czarnym.
    Dzisiaj wiozę drukarkę na gwarancji do serwisu, zobaczę czy zauważą że był w niej zamiennik (teraz jest oryginał).
    czy wie ktoś jak naprawić to samemu i co zrobić żeby zamiast pigmentu używać atramentu barwnikowego? pewnie trzeba usunąć z głowicy resztki pigmentu tylko jak i czym?

• #19 05 Paź 2011 18:28
    Gryszka B
    Poziom 17  

Witam
    Mam podobny problem tyle że z SX425
    Po wymianie tuszu na zamiennik drukarka zaczęła szwankować.
    Czarnym drukuje ale jasno, niebieskiego tylko szczątkowo, magenta szczątkowo i żółty jest ( może być )
    Zastanawiam się nad tym co któryś z kolegów napisał o wchodzeniu w jakąś reakcję zamienników z oryginałami.

Czy pomogły kolegom zabiegi z płynem do płukania

• #20 02 Cze 2012 22:10
    mirejab
    Poziom 12  

Cytat:
    Zastanawiam się nad tym co któryś z kolegów napisał o wchodzeniu w jakąś reakcję zamienników z oryginałami.

Pewności nie mam.
    Cytat:
    Czy pomogły kolegom zabiegi z płynem do płukania

Udało mi się udrożnić.
    Drukując na zamiennikach należy pilnować aby nie zużyć tuszu do 0. wtedy problemów nie ma. Fajnie się spisują przeźroczyste pojemniki samoresetujące, widać kiedy trzeba dolać.

• #21 29 Lip 2012 14:17
    5kt
    Poziom 9  

Ja w Epsonie SX510W mam także ten sam problem, nie drukuje mi czarny mimo włożenia nowych zamienników. Mam pytanie: jak chcę przeczyścić głowicę płynem do czyszczenia głowić za pomocą strzykawki i wężyka ( http://druknet.pl/2_instrukcje_regeneracji/8_kartridze_atramentowe/art365_naprawcza_kapiel/ ), to czy trzeba wyciągnąć tą głowicę?, czy wpuszczamy płyn do głowicy umieszczonej w drukarce? W opisanym artykule jest innym model drukarki, w którym łatwo wyciągnąć tą głowicę, ale w SX510W nie wiem jak ją wyciągnąć (może ktoś wie), a może nie trzeba wyciągać?

• #22 29 Lip 2012 16:24
    konmaj
    Spec od drukarek

mirejab napisał:
    Drukując na zamiennikach należy pilnować aby nie zużyć tuszu do 0. wtedy problemów nie ma.

Fakt - gdy do głowicy dostanie się powietrze, to oprócz zapowietrzenia jako takiego, dodatkowo znacznie przyspiesza to zaschnięcie tych resztek tuszu, które tam zostały. Ponadto kategorycznie niewskazane jest wyjmowanie zużytych tuszy, jeżeli natychmiast nie wymieniamy ich na nowe.

• #23 30 Lip 2012 00:01
    5kt
    Poziom 9  

A co z głowicą, wyciągamy ją gdy chcemy ją wyczyścić? jeśli tak to jak to zrobić? czy nie wyciągamy?

• #24 01 Sie 2012 20:56
    mirejab
    Poziom 12  

5kt napisał:
    A co z głowicą, wyciągamy ją gdy chcemy ją wyczyścić? jeśli tak to jak to zrobić? czy nie wyciągamy?

Ja nie wyciągałem głowicy. UWAGA Płyn ma być do Epsonów.
    Wsunołem pod głowicę pasek bibuły i dodatkowo kartke od dolu. Przepłukując głowice wielokrotnie napity fragment paska wyrzucałem. Na koniec wstrzyknołem Tusz do momentu aż pojawił się na bibule dalej pojemnik z tuszem. 1-cykl czyszczenia z poziomu drukarki, na koniec TEST prawidłowości wydruku. :-)

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo