Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Początkujący] symulowana klawiatura USB - zestaw programowalny?

13 Cze 2011 13:38 2087 5
 • Poziom 2  
  Witam po raz pierwszy!
  Zainteresowałem się kiedyś taką zabawką: http://chordite.com
  [Początkujący] symulowana klawiatura USB - zestaw programowalny?

  Niestety, nie jestem elektronikiem (co gorsza, jestem programistą ;), więc miałem długo obawy przed podjęciem konstrukcji, ale ostatnia wersja oparta na płytce "Teensy" wydaje się bardzo prosta: płytka + kilka przycisków podłączonych kabelkami, reszta to wgranie programu w łatwy sposób przez USB.
  [Początkujący] symulowana klawiatura USB - zestaw programowalny? [Początkujący] symulowana klawiatura USB - zestaw programowalny?

  Kłopot jednak jest taki, że nie mogę znaleźć, żeby tę płytkę dało się kupić od dystrybutora w Polsce. Czy ktoś mógłby coś doradzić, albo zaproponować zamienniki? Cechy, które są dla mnie szczególnie istotne to:
  - obecność portu USB, przez który mógłbym podłączyć urządzenie do komputera jako docelowo klawiaturę,
  - obecność procesora, programowalnego łatwy sposób przez wspomniany port USB (bez konieczności zakupu osobnego programatora), programami pisanymi w darmowym kompilatorze C,
  - kilka-kilkanaście pinów we/wy, do których mógłbym podłączyć proste przełączniki ("klawisze") on/off, których stan mógłbym odczytywać w programie,
  - pamięć nieulotna (Flash?) wystarczająca do pomieszczenia opisanego programu (wraz z ew. obsługą USB), z której program byłby bootowany po podaniu napięcia do płytki,
  - zasilanie napięciem z samego portu USB,
  - stosunkowo nieduży rozmiar (max ~8x8cm)

  Pisałem już maila do sklepów:
  http://www.kamami.pl
  http://www.propox.com
  ale Teensy nie mają, a ich alternatywne propozycje są albo za duże (i za drogie), albo wieloczęściowe (niestety zbyt skomplikowane dla mnie + też za drogie).

  Znalazłem jeszcze jeden sklep, a w nim taką alternatywę:
  Olimex "SAM3-H256" http://www.shop.kristech.eu/product_info.php?products_id=332
  Wydaje się, że ta płytka spełnia wszystkie powyższe cechy! Czy ktoś może ma z nią (lub podobną) jakieś doświadczenie, którym mógłby się podzielić?
  [Początkujący] symulowana klawiatura USB - zestaw programowalny? [Początkujący] symulowana klawiatura USB - zestaw programowalny? [Początkujący] symulowana klawiatura USB - zestaw programowalny?

  Myślałem też o płytce "Arduino", ale z tego co piszą w internecie, wygląda że trudno (albo nie da się?) z niej zrobić klawiaturę bez podpinania dodatkowego hardware'u.

  Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc doświadczonych kolegów! :)
  pozdrawiam
 • Poziom 2  
  Dzięki wielkie za info! W takim razie jeszcze pytania dodatkowe do tych modeli:
  Czy dobrze rozumiem z dokumentacji, że wtyczkę USB muszę sobie w takiej sytuacji wyprowadzić z części "target", z pomocą dodatkowego rezystorka?
  Czy układ ten (/układy) po odcięciu "debuggera" dadzą się zasilać z USB (patrz linijka wyżej)? Czy VCC z USB należy w tym celu podpiąć do styku "EXT POWX" ("VIN (4.5-5.5V)")?
  Czy po takim podłączeniu mogę bezpiecznie podpiąć oba wyjścia USB ("target" i "debuger") jednocześnie do PC-ta?
  Czy wiecie może jak wygląda sytuacja z bilbliotekami obsługi stosu USB na te procesory?
 • Specjalista - Mikrokontrolery
  Przejrzyj sobie to
  http://www.nxp.com/documents/application_note/AN10905.pdf

  Po rozcięciu płytek będziesz musiał dołożyć stabilizator 5V/3V3 i podpiąć to pod Vdd procesora. Jeśli płytki będą połączone nic się nie stanie jeśli podasz zasilania na każdą z nich.

  Ja te płytki rozcinałem wiercąc je wiertłem 0,5mm lub 0,7mm, a potem wiertło te służyło za frez.
 • Poziom 2  
  michalko12 napisał:
  Po rozcięciu płytek będziesz musiał dołożyć stabilizator 5V/3V3

  No i sprawa się zaczyna komplikować :/ właśnie zależałoby mi, żeby najlepiej nic nie było trzeba dokładać do płytki, bo jestem zbyt zielony, żeby wiedzieć różne "oczywiste oczywistości" które się z tym wiążą (tu rezystorek, tam rezystorek, "no i oczywiście xyz") i żeby potem znaleźć problem jak coś pójdzie źle. A i tak, znając życie, spodziewam się już dość zachodu z pozostałymi rzeczami które "na pewno będą trywialne", jak wgranie softu czy podpięcie guzików do płytki.

  Dla kontrastu, wspomniana SAM3-H256 jest jak rozumiem od strzała zasilana z 5V, więc wydaje się, że nic nie musiałbym przypinać. Za cenę braku debuggera, ale za to na stronce Olimex jest do niej przykładowy kod symulujący myszkę USB, więc może debugger nie byłby taki potrzebny. Jakie przewagi może mi dać w tej sytuacji użycie LPC1769/1343?