Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Egzamin zawodowy 2011 - Technik mechatronik

MrxPL 15 Cze 2011 23:39 75094 479
  • #391 15 Cze 2011 23:39
    nos35
    Poziom 9  

Ja tez mam jutro pierwsza zmianę :D Ale muszę się jeszcze nauczyć!:)

• SterControl
  • #392 15 Cze 2011 23:40
    grezur0
    Poziom 10  

1erni1 napisał:
    kil napisał:
    I jeszcze jest bład w 50 powinno być B

Tu już nie był bym taki pewny, wydaję mi się, że powinieneś niezwłocznie udzielić pomocy koledze "mechatronikowi", czekając na pogotowie(czyli w domyśle ktoś je wezwał), z tąd odp. C

No ale myśląc Twoim tokiem, to odp. B też jest poprawna. Również udzielasz pomocy koledze, z tym, że najpierw wzywasz pomoc :). Trzeba zapytać CKE ;)

No ale tak na "chłopski rozum", widzisz ze kogoś poraził prąd i padł na ziemię to od razu go reanimujesz a pogotowie nie wiadomo czy ktoś wezwał, czy nie? Czy sprawdzasz co z gościem, dzwonisz pod 112 i wtedy podejmujesz akcję ratunkową?

EDIT//

Dobra nie ma co się rozwodzić :). I tak teoria zdana xD. 1 punkt w tą czy w tamtą. Jutro trudniejszy test bo trzeba mieć 75%. Do jutra i powodzenia! ;)

• #393 15 Cze 2011 23:43
    1erni1
    Poziom 12  

Grzesiu miałeś iść spać ;)
    spójrz wyżej, rozwinęłem swój wywód, ;p

• SterControl
  • #394 15 Cze 2011 23:45
    grezur0
    Poziom 10  

1erni1 napisał:
    Grzesiu miałeś iść spać ;)
    spójrz wyżej, rozwinęłem swój wywód, ;p

Widzę xD... Idę już, idę a ty co nie idziesz? :)

• #396 15 Cze 2011 23:54
    grezur0
    Poziom 10  

1erni1 napisał:
    ja jeszcze rozkminiam taktykę na jutro, w dzień nie miałem czasu,
    dla tych co też są przed egzaminem polecam przejrzenie tego PDF-a:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9607504#9607504

szczególnie rozwiązania do zadania praktycznego,

polecam też rozwiązania z komentarzami z poprzednich lat, do pobrania na CKE

No ja też jeszcze ogarniam co nieco. O dzięki za linka ;)

EDIT//

A gdzie masz te rozwiązania z komentarzami na CKE bo nie mogę znaleźć :D

DOBRA, MAM :D TUTAJ

• #397 15 Cze 2011 23:55
    nos35
    Poziom 9  

Jak chcecie to moge wam dać program w LD z dzisiejszego zadania z butelkami... Dziala na 100%

• #398 15 Cze 2011 23:59
    1erni1
    Poziom 12  

nos35 napisał:
    Jak chcecie to moge wam dać program w LD z dzisiejszego zadania z butelkami... Dziala na 100%

Program to ja myśle większość osób pociśnie w pare minut, liczy się dokumentacja
    ale dzięki ;)

• #399 16 Cze 2011 00:03
    nos35
    Poziom 9  

A Ja właśnie myśle że wiekszość uwali na programie, bo wszystkie punkty mozna sie nauczyc na pamiec, a pierwszy i drugi wynika z tresci zadania...

• #400 16 Cze 2011 00:04
    1erni1
    Poziom 12  

nos35 napisał:
    A Ja właśnie myśle że wiekszość uwali na programie, bo wszystkie punkty mozna sie nauczyc na pamiec, a pierwszy i drugi wynika z tresci zadania...

Co jest do uwalenia na programie jak to pewno ok 10% pkt
    to mało w porównaniu z resztą, czyli prawidłowo wykonaną (wykutą na pamięc, czy też nie) dokumentacją

• #401 16 Cze 2011 00:05
    siewa1991
    Poziom 2  

Obadał by ktoś to co napisałem w tym algorytmie zaraz go zapodam ale za bardzo nie wiedziałem jak się do tego zabrać ;/ , to do zadania nr. 4:
    1. Przycisk S0 uruchamia układ(stan praca) uruchomienie silnika taśmociągu M0
    2. Zadziałanie czujnika F3
    3. Zatrzymanie silnika M0
    4. Otworzenie elektrozaworu Q1 i zapalenie się lampki H2 (5 sekund)
    5. Ponowne uruchomienie silnika M0
    6. Powtarzanie kroków 2,3,4,5 do momentu wciśnięcia przycisku S1
    7. Przycisk S1 powoduje natychmiastowe zatrzymanie wszystkich operacji
    8. przycisk S0 ponowne uruchomienie układu
    Mam taką cichą nadzieje że przymkną na to oko trochę bo na wcześniejszych egzaminach takiego czegoś nie było ;/
    Z góry dzięki ;)

• #402 16 Cze 2011 00:14
    nos35
    Poziom 9  

1erni1 skad Ty masz takie informacje?? W zeszłych latach za program bylo 30% pkt, czyli bez niego nie dalo sie zdać, aczkolwiek mozna bylo zdać piszac program ktory nie dzialal, ale prawidlowo byly zaznaczone elementy wejsciowe i wyjsciowe (za to było 8pkt). W tym roku z tego co mowil egzaminator ma byc wiekszy nacisk na program, i ma byc za niego ok 40%.... I wydaje mi sie ze wlasnie tak bedzie, bo jest mniej pkt niz w zeszlych latach, nie ma wskazan eksploatacyjnych itp....

Dodano po 4 [minuty]:

siewa1991 Wydaje mi się że tak to może być, ale my to robiliśmy w szkole w troche innej formie niz pkt...

• #403 16 Cze 2011 00:26
    maro1991
    Poziom 10  

Nam nauczyciel mówił, że jeśli nie mamy pojęcia jak napisać program do danego zadania. To mamy zrobić jakiś tam układ w którym będzie przerzutnik rs, bramki, timer, merker. Za takie elementy są już punkty. A podobno prawidłowe działanie układu nie jest nawet sprawdzane....

• #404 16 Cze 2011 00:28
    nos35
    Poziom 9  

Tak sa za to punkty, a zapewniam was ze prawidłowe działanie programu jest sprawdzane...

• #405 16 Cze 2011 00:35
    maro1991
    Poziom 10  

No dobra nawet jeśli jest sprawdzana poprawność to nie ma za to dużo pktów. Zresztą jeśli układ nie działa prawidłowo, to we wnioskach piszemy że układ nie działa prawidłowo i mamy kolejne pkt...
    Według mnie powinno się zmienić etap praktyczny, bo liczy się to żeby trafić w durny klucz odpowiedzi cke, a nie umiejętności związane z zawodem.

• #406 16 Cze 2011 01:09
    1erni1
    Poziom 12  

nos35 napisał:
    Tak sa za to punkty, a zapewniam was ze prawidłowe działanie programu jest sprawdzane...

Zapewniać to byś mógł, jak byś to sprawdzał, a informacje to mam od informatorów ;)
    i nie pisz, że większość ludzi pada na programie, który rzadko wykracza poza 3linie w LAD
    Ci, którzy nie zdali w poprzednich latch(mowa o przyopadkach, które ja znam), nie zdali, bo program im nie zadziałał poprawnie i rozmyślali nad nim 2h, tracąc czas, w którym mogli spokojnie zrobic dokumentacje

zgadzam się z maro1991, etap praktyczny powinien być przed komisją, na stanowisku coś zasymulować, a nie tylko pisać ja mnich i drukować screen`y

• #407 16 Cze 2011 01:12
    szumi214
    Poziom 11  

dobrze, ale w zadaniu nr. 3 nie trzeba było używać diod, to całkiem inne zadanie...

Co do trafiania w klucz to prawda, mój nauczyciel (egzaminator) mówił że jak program działa teoretycznie na papierku to go nie sprawdzają, a to przede wszystkim dlatego że nie każdy o ile jakiś egzaminator ma dany sterownik i oprogramowanie, jeżeli się kogoś czepiają o poprawność programu to tych którzy go zrobili naprawdę bezsensu.

Trzeba pamiętać że dany sterownik to nie to samo co inny, nie ten sam program do pisania a jeżeli jednemu nie sprawdzają dokładnie to drugiemu nie będą robić chamsko to.

Za program są punkty za, każdy krok i użytą bramkę jaką powinno się użyć (teoretycznie) a na końcu jakieś punkty extra za poprawność od 0-5 w zależności ile programu działa, według zadania.

• #408 16 Cze 2011 10:21
    maro1991
    Poziom 10  

Ciekawi mnie co napisaliście w punkcie "Wnioski dotyczące poprawności działania programu" oraz jaki napisaliście komentarz wyjaśniający działanie programu...
    Nie wiem czy w każym zadaniu to było ale w zadaniu 4 trzeba było takie coś napisać.

• #409 16 Cze 2011 10:36
    siewa1991
    Poziom 2  

Ja np. napisałem tak: "Program działa poprawie, realizuje algorytm zamieszczony w zadaniu, nie wykazuje żadnych nieprawidłowości" Coś koło tego. No bo co tam można było napisać jak wszystko działało ??

• #410 16 Cze 2011 11:35
    szumi214
    Poziom 11  

Można było tak napisać, ale bardziej szczegółowo i bezpieczniej by było:

Program spełnia wymagania treści zadania jak i założenia:
    - program po wciśnięciu s0 i gdy jest wyciśnięty s1 załącza silnik m0 który rusza taśmę.
    - program gdy wykryje czujnikiem f3 (pojemnościowym) butelkę zatrzymuje na 2s prace silnika m0
    - program w czasie gdy czujnik f3 wykryje butelkę a czujnik f2 nie zadziała program od razu podaje napięcie na elektrozawór q1, dzięki czemu rzuca butelkę w czasie ok. 1s
    - program przechodzi w czas oczekiwania gdy wciśniemy guzik s1, wtedy staje silnik m0 i zawór q1 wraca do stanu spoczynkowego (siłownik m1 wsuwa się).

tak napisałem i egzaminator powiedział ze perfekcyjnie :D

• #411 16 Cze 2011 11:36
    mateusz353
    Poziom 10  

A w punkcie 3 dokumentacji co pisaliscie

• #412 16 Cze 2011 11:58
    szumi214
    Poziom 11  

na punkt 3 nie będę się rozpisywał bo zajął mi 4 strony malutkim pismem, ale najlepiej trzeba było pisać jak używasz narzędzi zachować kolejność obraz BHP, ważne jest użycie narzędzi jakie się wypisało, bo inaczej po co one :P
    No i przede wszystkim jak się podłączało i co do czego :P

• #413 16 Cze 2011 12:26
    Zakrzak3
    Poziom 10  

aggro1 napisał:
    ZAKRZAK3 mam do Ciebie pytanie, jezeli chodzi o zagadanienia do opracowania byly wszystkie takie same jak w poprzednich ? musiales narysowac jakis schemat ?

Tak. Trzeba było narysować schemat podłączenia sterownika PLC.

• #414 16 Cze 2011 12:34
    aggro1
    Poziom 9  

oki dzieki za info ;) mam nadzieje ze nie bede miec parkingu z licznikiem gora/dol ;/

• #415 16 Cze 2011 12:42
    szumi214
    Poziom 11  

Oto poprawne zadanie 3 (tak jak zrobiłem) oraz poprawiony rysunek pneumatyczny który trzeba było poprawić żeby zmontować na jego podstawie układ, chodzi o numer egzaminu 3 przynajmniej.

Egzamin zawodowy 2011 - Technik mechatronik

• #416 16 Cze 2011 12:45
    mateusz353
    Poziom 10  

Musisz napisac ze tego brakuje???

• #417 16 Cze 2011 12:47
    Zakrzak3
    Poziom 10  

A wiadomo kiedy będą wyniki z praktyki?

• #419 16 Cze 2011 12:53
    szumi214
    Poziom 11  

za to niema punktów takich masakrycznych, ale w pracy jako całość zawsze dodają :D albo dadzą jakieś ale na pewno nie odbiorą nikt nie wie jaki klucz miało się robić żeby było dobrze, a jak się podłączać według złego schematu to będzie działać ? :P

A dokładnie którego będą wyniki?

• #420 16 Cze 2011 12:56
    aggro1
    Poziom 9  

Z tego co pamietam pod koniec sierpnia.. ale jak checie dokladna date to wejdzie na strone oke.