Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Egzamin zawodowy 2011 - Technik mechatronik

MrxPL 16 Cze 2011 12:57 80248 479
    Zakrzak3
    Poziom 10  
    szumi214 napisał:
    A dokładnie o którego będą wyniki?

Dzwoniłem do cke i babka mi powidziała że wyniki będą przekazywane do szkół 26 sierpnia.
  • HelukabelHelukabel
    maro1991
    Poziom 10  
    Panowie spokojnie. Rozumiem, że chcecie wiedzieć czy zdaliście czy nie, ale przecież dyplom technika nie jest jakiś najważniejszy.

Wie ktoś już co było w zestawie nr 5?
    wujek2009
    Poziom 13  
    W zestawie numer 5 było trzeba opracować projekt montażu, zaprogramowania układu sterownia bramy wjazdowej.

Dwa przyciski S1,S2, dwa czujniki indukcyjne F3, F4 oraz dwie cewki K1, K2. Jako tako mi poszło, może mi ktoś podrzucić symbol czujnika indukcyjnego ponieważ dostałem zaćmienia na egzaminie i nie wiem czy dobrze narysowałem.

update: dobra wiem już jak - faktycznie miałem zaćmienie bo ogólnie to wiedziałem jak się rysuje taki czujnik - lul :F Oby jakoś przymkneli oko na ten symbol co ja narysowałem :>
  • HelukabelHelukabel
    1erni1
    Poziom 13  
    wujek2009 napisał:
    Dwa przyciski S1,S2, dwa czujniki indukcyjne F3, F4 oraz dwie cewki K1, K2. Jako tako mi poszło, może mi ktoś podrzucić symbol czujnika indukcyjnego ponieważ dostałem zaćmienia na egzaminie i nie wiem czy dobrze narysowałem.

Też to dziś robiłem, symbol czujnika indukcyjnego- musisz domalować takie leżące "kwadratowe" C jak magnes ;) ale pociesze Cię bo też namalowałem symbol ogólny, tak jak ty :)
    Rozwaliło mnie to w tym zadaniu, że można było wyłączyć ruch bramy tym samym przyciskiem co się włączało. Ale w końcu po godzinie się uporałem.
    Program działał poprawnie, mogę podesłać jak ktoś chce.
    maro1991
    Poziom 10  
    Aż zazdroszcze 5 chłopaków z mojej klasy co miała zestaw nr5. W ciągu IV klasy przerobiliśmy chyba wszystkie możliwości zadań związanych z bramą...
    U mnie w szkole było tylko 5 grup, a u was jak jest?
    wujek2009
    Poziom 13  
    Cytat:

Rozwaliło mnie to w tym zadaniu, że można było wyłączyć ruch bramy tym samym przyciskiem co się włączało. Ale w końcu po godzinie się uporałem.

jak tym samym guzikiem? S1 - włączało otwieranie bramy, S2 - wyłączało ruch bramy
    były dwa guziki odpowiedzialne za jakąkolwiek akcje z tego co pamiętam :>

update: jak możesz to pokaż program ( o ile masz w LD ), bo chce zobaczyć jak zrobiłeś ta funkcje:
    Cytat:

S1 - otwiera brame, ale jeśli wciśniesz drugi raz to brama stoii w miejscu

to było moje kolejne zaćmienie nie wiedziałem jak to zaprogramować :F
    FreeHack
    Poziom 10  
    Na pierwszy rzut oka, stwierdzam że po raz pierwszy na egzaminie praktycznym pojawiły się LICZNIKI - realizacja załączania i wyłączania tym samym przyciskiem monostabilnym (dwa liczniki, w których jeden resetuje drugi).
    1erni1
    Poziom 13  
    wujek2009 napisał:
    update: jak możesz to pokaż program ( o ile masz w LD ), bo chce zobaczyć jak zrobiłeś ta funkcje:

Okazało się to niebyć trudne, zależy na czym zdawałes :pp
    W NEED, którym ja zdawałem, jest taka cewka przełączająca (ta z zygzakiem w środku),
    jeden impuls włącza, drugi wyłącza itd.

Program działa w 100% sprawdzony 10 min temu na sterowniku!
    Także jak ktoś się nie zna na tym sterowniku niech zapyta zanim napisze, że to jakieś dyrdymały ;)

Dodano po 5 [minuty]:

FreeHack napisał:
    Na pierwszy rzut oka, stwierdzam że po raz pierwszy na egzaminie praktycznym pojawiły się LICZNIKI - realizacja załączania i wyłączania tym samym przyciskiem monostabilnym (dwa liczniki, w których jeden resetuje drugi)

Rozwiązania na licznikach to nie jedyny sposób, można to zrealizować na merkerach:

Jeśli ktoś bawi się mikrokontrolerami to dodam, żę jest to coś w rodzaju komendy TOGGLE w bascom`ie ;)
    wujek2009
    Poziom 13  
    Cytat:

W NEED, którym ja zdawałem, jest taka cewka przełączająca (ta z zygzakiem w środku),

no ja pisałem na GX Developer i prawdę mówiąc nie wiem czy jest nawet podobna funkcja - musiałbym pogadać z nauczycielem, a nie mam kiedy :<

no trudno, teraz czekać na wyniki - oby komisja w tym roku była bardziej pobłażliwa :D
    FreeHack
    Poziom 10  
    1erni1 napisał:
    Rozwiązania na licznikach to nie jedyny sposób, można to zrealizować na merkerach.

Nie twierdzę, że to jedyny sposób. Mam do Ciebie prośbę. Możesz zaprezentować funkcję załączania i wyłączania jednej cewki, przyciskiem monostabilnym przy wykorzystaniu merkerów? Oczywiście zakładam, że nie masz do dyspozycji wspomnianej wyżej cewki w sterowniku Need. Z góry dzięki.
    1erni1
    Poziom 13  
    FreeHack napisał:
    1erni1 napisał:
    Rozwiązania na licznikach to nie jedyny sposób, można to zrealizować na merkerach.

Nie twierdzę, że to jedyny sposób. Mam do Ciebie prośbę. Możesz zaprezentować funkcję załączania i wyłączania jednej cewki, przyciskiem monostabilnym przy wykorzystaniu merkerów? Oczywiście zakładam, że nie masz do dyspozycji wspomnianej wyżej cewki w sterowniku Need. Z góry dzięki.

Oczywiście, zamotałem się i dodałem to do postu wyżej, mam nadzieję, że pomogłem mimo to,

Dodano po 2 [minuty]:

wujek2009 napisał:
    Cytat:

no ja pisałem na GX Developer i prawdę mówiąc nie wiem czy jest nawet podobna funkcja - musiałbym pogadać z nauczycielem, a nie mam kiedy :<

no trudno, teraz czekać na wyniki - oby komisja w tym roku była bardziej pobłażliwa :D

Ja miałem do wyboru po za NEED`em też Simensa, na szczęście go nie wybrałem, bo bym poległ, albo poprostu mój program miałby 10 networków więcej, a ja myślał bym nad nim 2h

Dodano po 9 [minuty]:

maro1991 napisał:
    Aż zazdroszcze 5 chłopaków z mojej klasy co miała zestaw nr5. W ciągu IV klasy przerobiliśmy chyba wszystkie możliwości zadań związanych z bramą...
    U mnie w szkole było tylko 5 grup, a u was jak jest?

to nie było typowe zadanie z "bramą" były tam haczyki :)
    u nas jeszcze jutro czterech chyba, ale to z zeszłego roku starzy "wyjadacze"
    FreeHack
    Poziom 10  
    W gdańskim mitsubishi fx 1s, realizacja tego zadania (moim zdaniem) nakazuje wręcz wykorzystanie liczników i jednego timera. Pierwszy licznik resetowany jest przez licznik drugi, zaś drugi licznik resetuje timer o podstawie 100ms - czyli reset w podanym niżej przykładzie następuje po 0.1s. W przypadku zadania nr 5, do poniższego "algorytmu" dzialania, należy oczywiście dodać prawe obroty i blokadę.
    mateusz2839
    Poziom 2  
    Witam. To mój debiut na tym forum:)
    Też pisałem egzamin w tym roku. Teorie jeśli dobrze pamiętam swoje odpowiedzi i jeśli wasze odpowiedzi są poprawne - w co nie wątpię, mam nadzieje że zdałem.
    Co do pytania nr 50 w treści zadania pisze że osoba udzielająca pomocy przedmedycznej ( czyli wychodzę z założenia że pogotowie zostało wezwane lub wezwał je ktoś inny ) to z tego co pamiętam z wszystkich nauk na temat pierwszej pomocy, rzucam wsio co mam i przeprowadzam reanimację do odzyskania oddechu przez poszkodowanego lub do przybycia pogotowia ratowniczego ;p Czyli jak dla mnie odpowiedź C.

A praktykę pisałem we wtorek i miałem 1 zadanie. I teraz chciałbym się dowiedzieć co sądzicie o moim programie - przepraszam za jakość odtwarzałem z pamięci na kartce:P
    Program do sterownika TwidoSoft.
    Proszę poprawcie mnie jeżeli źle pojmuję, czujnik F2 powinien dawać sygnał jeżeli butelka ma szyjkę czy jeżeli jej nie ma?

Po sprawdzeniu na sterowniku program działał poprawnie tj. wciskając przycisk S1 silnik się włączał za każdym razem gdy wyłączyłem go S2, a lampki się zapalały tak jak miały w zadaniu.
    W ogóle za czujniki optyczne dawać przyciski bistabilne to lekkie nieporozumienie, no wygoda, wygodą ale zaś wciskać po 2 razy te przyciski to wg przegięcie;).
    No i ten podpunkt do zadania " wypisz wnioski dotyczące programu"... po co to ?? Zignorowałem ten podpunkt i punkty mi polecą...
    A co do trudności programu i jego punktów to do tej pory za napisanie programu można było zgarnąć do 20 pkt, a i programy w poprzednich latach były łatwiejsze w porównaniu do tych z tego roku. Więc nie wydaje mi się żeby było tu coś zmienione. 1erni1 skąd masz to info o zmienionej punktacji za program ?

Oficjalne odpowiedzi na Centralnej Komisji Egzaminacyjnej:) jednak 50 C;)
    http://www.cke.edu.pl/images/stories/000002011Zawodowe/technikum/t_mechatronik_112_kl_0x.pdf
    FreeHack
    Poziom 10  
    1erni1 napisał:

Oczywiście, zamotałem się i dodałem to do postu wyżej, mam nadzieję, że pomogłem mimo to,

Dziękuję Kolego! Istotnie rozwiązanie z merkerami realizuję tę funkcję.
    mateusz2839
    Poziom 2  
    oficjalne wyniki na cke.edu.pl
    X część I
    1 B
    2 C
    3 A
    4 C
    5 B
    6 B
    7 D
    8 C
    9 B
    10 D
    11 B
    12 C
    13 C
    14 A
    15 C
    16 B
    17 B
    18 A
    19 C
    20 D
    21 B
    22 A
    23 B
    24 A
    25 C
    26 A
    27 A
    28 B
    29 A
    30 B
    31 D
    32 D
    33 B
    34 D
    35 C
    36 D
    37 D
    38 C
    39 C
    40 A
    41 B
    42 A
    43 A
    44 D
    45 D
    46 C
    47 B
    48 B
    49 C
    50 C

51 B
    52 D
    53 C
    54 C
    55 B
    56 B
    57 B
    58 C
    59 D
    60 B
    61 C
    62 D
    63 A
    64 B
    65 D
    66 B
    67 D
    68 D
    69 B
    70 B
    grezur0
    Poziom 11  
    1erni1 z tego co pamiętam to mój program wyglądał tak jak w załączniku. Możesz go sprawdzić na Needzie? Może być coś nie tak bo nie do końca jestem pewny czy to tak zrobiłem. Program jest razem z komentarzami. Ja nie mam jak sprawdzić bo paździerz dziś oddałem do szkoły :P. Dorzucam zrzut.

1erni1
    Poziom 13  
    FreeHack napisał:
    Dziękuję Kolego! Istotnie rozwiązanie z merkerami realizuję tę funkcję.

Nie ma za co, :)
    Jeszcze znam jedno rozwiązanie problemu, ale to jeszcze bardziej skomplikowane, należy zastosowac wykrywanie zbocza narastającego\opadającego ;)

Dodano po 22 [minuty]:

grezur0 napisał:
    1erni1 z tego co pamiętam to mój program wyglądał tak jak w załączniku. Możesz go sprawdzić na Needzie? Może być coś nie tak bo nie do końca jestem pewny czy to tak zrobiłem. Program jest razem z komentarzami. Ja nie mam jak sprawdzić bo paździerz dziś oddałem do szkoły . Dorzucam zrzut.

Ten program działa, jeśli przyjmiesz, że brama otwarta to F4=1, a brama zamknięta to F3=1,
    Ja przyjełem, to co wynikało z rysunku rozmieszczenia elementów, tzn. brama otwarta(żaden czujnik nie wykrywa bramy) F3=0 i F4=0, brama zamknięta (oba czujnki wykrywaja bramę) F3=1 i F4=1

Spodobały mi się twoje warunki :) "Jeśli brama zamknięta i nie otwarta - zatrzymanie zamykania bramy."

Myślę, że jezeli uwzględniłeś to w założeniach, to powinno być git ;)
    grezur0
    Poziom 11  
    1erni1 napisał:
    Spodobały mi się twoje warunki :) "Jeśli brama zamknięta i nie otwarta - zatrzymanie zamykania bramy."

No co? :P Opis wynika z linijki programu :D. Można kwestię "bramy" zastąpić czujnikami. Czyli "jeśli czujnik sygnalizujący zamknięcie bramy zadziała, a czujnik sygnalizujący otwarcie bramy nie działa, powoduje to zatrzymanie zamykania bramy". No i w sumie to lepiej brzmi :P. Człowiek dopiero mądry jak w domu sobie przeanalizuje ;)

Też się cieszę, że wybrałem Relpola zamiast Siemensa. Nie wiem, czy na Siemensie bym w ogóle ugryzł ten program...
    nos35
    Poziom 10  
    1erni1 według mnie Twój program nie działa poprawnie, bo z tego co widzę użyłeś cewki bistabilnej ale ponowne wciśnięcie przycisku S1 nie zatrzymuje bramy, a było takie założenie do zrealizowania....
    W tym programie wystarczyło użyć cewki bistabilnej w markerach, a na F3 i F4 podać reset, który zresetuje po całkowitym otwarciu/zamknieciu bramy cewke bistabilna, żeby ponowne otawrcie/zamkniecie bramy było możliwe jednym kliknięciem...[/b]

Dodano po 3 [minuty]:

Z rysunków wynikało ze czujnik F4 odpowiada ze zakończenie otwierania bramy, a czujnik F3 odpowiada za zakończenie zamykania bramy, wyraźnie było napisane ze pełnią role krańcówek....
    1erni1
    Poziom 13  
    nos35 napisał:
    Z rysunków wynikało ze czujnik F4 odpowiada ze zakończenie otwierania bramy, a czujnik F3 odpowiada za zakończenie zamykania bramy, wyraźnie było napisane ze pełnią role krańcówek....

Nie zgadzam, się zinterpretowałem to inaczej i napisałem o tym w założeniach. Spójrz na ten rysunek i pomyśl, jak brama jest zamknięta to wykrywają ją oba czujniki, a jak otwarta to żaden. Tam nie było napisane, że jest coś naspawane, ze te czujniki wykrywają jakieś wypukłości na bramie,
    nos35
    Poziom 10  
    Masz racje ze nie było napisane o żadnych wypukłościach, ale było napisane ze podczas otwierania, czyli po wciśnięciu S1, przycisk S2 i czujnik F3 nie działa, czyli wciśniecie przycisku, lub wykrywanie bramy przez ten czujnik nie ma żadnego znaczenia... Ale w sumie masz troche racji, bo dales mi teraz do myslenia i czujnik F4 powinien być chyba domknięty, a kończenie otwieranie bramy powinno go wyłączać a nie włączać....

Dodano po 8 [minuty]:

Nie no w sumie jest napisane ze "zadzialanie czujnika powoduje zatrzymanie bramy" wiec on nie dziala od poczatku i to sa czujniki indukcyjne, ale kij tam ich wie, mi program na układzie wykonawczym dzialal prawidlowo a czujniki symulowaly krancowki, czyki koniec otwierania i zamykania, a jak Ty uwzglednileś to co masz w programie w założeniach to egzaminator powienien zaliczyc, ale oni sprawdzaja wedlug klucza i jak nie bedzie czegos takiego jak masz TY to masz 0....
    1erni1
    Poziom 13  
    nos35 napisał:
    Nie no w sumie jest napisane ze "zadzialanie czujnika powoduje zatrzymanie bramy" wiec on nie dziala od poczatku i to sa czujniki indukcyjne, ale kij tam ich wie, mi program na układzie wykonawczym dzialal prawidlowo a czujniki symulowaly krancowki, czyki koniec otwierania i zamykania, a jak Ty uwzglednileś to co masz w programie w założeniach to egzaminator powienien zaliczyc, ale oni sprawdzaja wedlug klucza i jak nie bedzie czegos takiego jak masz TY to masz 0....

No ja nikomu nie wciskam mojej wersji, bo nie twierdze, że jest idealnie,
    ale mogliby precyzyjniej formułować te zadania, no też jestem dobrej myśli, że egzaminator nie oleje tego tylko pomyśli i doszuka się w tym trochę racji :)
    Jeszcze dam rysunki, jak ja to widziałem: :pp

Na tym koniec dyskusji nad zadaniem 5, było minęło dobrze czy źle, zobaczymy co dadzą na koniec ;)
    nos35
    Poziom 10  
    No właśnie!! Tak piszą te zadania ze można je robić na kilka sposobów, a później się człowiek stresuje, czy dobrze, czy może jednak źle....:|
    FreeHack
    Poziom 10  
    Panowie, czy ktoś z Was dysponuje arkuszem egzaminacyjnym zadania nr 6? Jeśli tak, to proszę o załączenie. Z góry dzięki.
    grezur0
    Poziom 11  
    A odpowiedzi na maila odnośnie błędów w kluczu od CKE ani widu ani słychu... Olali sprawę?
    FreeHack
    Poziom 10  
    grezur0 napisał:
    A odpowiedzi na maila odnośnie błędów w kluczu od CKE ani widu ani słychu... Olali sprawę?

Mniemam, że olali sprawę odwróconym równaniem ciągłości strugi ;)
    1erni1
    Poziom 13  
    grezur0 napisał:

A czy do kogo kolwiek napisali?
    aggro1
    Poziom 10  
    Z maturami bylo podobnie Panowie tez byly bledy ;) Gdyby sie przyznali do bledu musieli by zrobic egzamin jeszcze raz. Bo klucza nie moga zmienic.. Dlatego pewnie oleja...
    wujek2009
    Poziom 13  
    czwartkowa zmiana była ostatnią zmianą? czy istnieje może zestaw 6? co tam konkretnie chłopaki mieli do zrobienia? :)