Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy mając uprawnienia D+E mogę robić pomiary?

zaczek 05 Lis 2012 17:17 60775 58
    qadam12

Poziom 26  
    Ustawa z 27 marca 2003r. [21-5] znowelizowała Prawo budowlane i wprowadziła wymaganie, że kontrolę stanu technicznego instalacji elektrycznych, piorunochronnych i gazowych powinny przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych
    Witam. Jakoś nie widzę aby w PB ktoś wspomniał o wpisie D w zakresie kontrolno-pomiarowym,chociaż logika na to wskazuje.Zatem E pomiary i D jakiekolwiek :)/oczywiście żartuję/.Ostatnio Inwestor zażyczył sobie świadectwa E pomiary i D pomiary ale ,,ma być tylko wpis ...: w zakresie kontrolno pomiarowym.,,a nie jak u mnie :remontów ,montażu ,konserwacji oraz kontrolno- pomiarowym.Na pytanie o podstawę prawną odpowiedział-bo takie ma być ,inaczej odbiór budowy się opóźni z mojej winy.
  • e-miernikie-mierniki
    Frodus
    Poziom 11  
    Nie koniecznie mam problem.
    Chciałem przedyskutować sprawę pomiarów z takim uprawnieniem. Jak widzę zrobiliście Państwo to za mnie :)

Reasumując, sam wpis "aparatura kontrolno-pomiarowa" natomiast musi być on szerzej rozpisany.
    elpapiotr
    Moderator Energetycy
    Witam.
    qadam12 napisał:
    Jakoś nie widzę aby w PB ktoś wspomniał o wpisie D w zakresie kontrolno-pomiarowym,chociaż logika na to wskazuje.
    Jakoś te wpisy są jednak w legitymacjach D.
    Może ... niepotrzebne ?
  • e-miernikie-mierniki
    qadam12

Poziom 26  
    Raczej potrzebne.
    Frodus
    Poziom 11  
    Poniżej przesyłam skany uprawnień mojego taty.
    W nawiązaniu do tych załączników może on wykonywać pomiary, czy też nie?
    Jeśli nie to dlaczego?

elpapiotr
    Moderator Energetycy
    Niestety, nie może.
    TWK
    Specjalista elektryk
    Frodus napisał:
    Nie.
    Frodus napisał:
    Jeśli nie to dlaczego?
    Posiada uprawnienia do wykonywania czynności w zakresie:
    - obsługi,
    - konserwacji,
    - remontów,
    - montażu,
    nie ma natomiast uprawnień w zakresie:
    - kontrolno-pomiarowym.
    retrofood
    Moderator
    Frodus napisał:
    Poniżej przesyłam skany uprawnień mojego taty.

Tak w ogóle to o jakie "pomiary" chodzi?
    Mam ochotę posłać tę dyskusję do kosza, bo przypomina bazarowe paplanie.
    Frodus
    Poziom 11  
    Dziekuję Panowie. Wiem już gdzie pies pogrzebany.
    Na tych uprawnieniach które przesłałem, osoba wypisująca strzeliła gafe, pomijając dopisek "prace kontrolno-pomiarowe"

Mój ojczulek na egzaminie zdawał wraz z pomiarami ochronnymi.
    Ja nie mogłem zrozumieć dlaczego nie może, skoro ubiegał się o pomiary ochronne elektryczne i egzamin zaliczył.

Wszystko jasne :) jutro poleci telefon do jednostki która wydawała to świadectwo:)

Edit. sprecyzowałem o jakie pomiary chodzi.
    yang32
    Poziom 36  
    U mnie w ZE oprócz D i E z wpisem o kontrolno - pomiarowych wymagane są uprawnienia budowlane elektryczne. Bez tego elektryk nie ma u nas prawa wykonywania i podpisywania protokołów z pomiarów.
    elpapiotr
    Moderator Energetycy
    Cytat:
    Bez tego elektryk nie ma u nas prawa wykonywania i podpisywania protokołów z pomiarów.
    Kolejna bzdura.
    Przypominam :
    Prawo budowlane, art 62 p.5 -
    5. Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych, piorunochronnych, gazowych i urządzeń chłodniczych, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c, pkt 2 i pkt 6 oraz ust. 1b, mogą przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych.
    retrofood
    Moderator
    yang32 napisał:
    U mnie w ZE oprócz D i E z wpisem o kontrolno - pomiarowych wymagane są uprawnienia budowlane elektryczne. Bez tego elektryk nie ma u nas prawa wykonywania i podpisywania protokołów z pomiarów.

Z jakich pomiarów? Czy wszystkim psom jest Burek?
    yang32
    Poziom 36  
    Z jakich powodów nie wiem, ale tak jest. Jeszcze jak ktoś wykona pomiary bez uprawnień budowlanych, a podpisze ktoś z uprawnieniami budowlanymi przejdą.
    Sam miałem D i E ( tak jak teraz) z pomiarami, ale bez uprawnień budowlanych wtedy jeszcze i mi cofneli protokoły, że nie mogę tego robić.
    retrofood
    Moderator
    Pytam o jakie pomiary chodzi?

Dodano po 1 [minuty]:

yang32 napisał:
    Jeszcze jak ktoś wykona pomiary bez uprawnień budowlanych, a podpisze ktoś z uprawnieniami budowlanymi przejdą.

Jeszcze-m nie widział nikogo z uprawnieniami budowlanymi, coby z induktorem biegał. Chyba by na głowę wcześniej upadł.
    yang32
    Poziom 36  
    O pomiary uziemień i instalacji odgromowej. W tej chwili ma uprawnienia budowlane i papiery z moim podpisem są akceptowane.
    No ale u nas to też jaja tochę są. Dajmy nato przyjmuje się ktos do pracy i ma E SEP u - egramin za 3 lata. Wszystko pieknie, tylko taki delikwent w ciagu 2 mies jest kierowany na egzamin przed naszą zakładową komisją :)
    retrofood
    Moderator
    yang32 napisał:
    O pomiary uziemień i instalacji odgromowej. W tej chwili ma uprawnienia budowlane i papiery z moim podpisem są akceptowane.

Ale wy sobie możecie ustanawiać u siebie przepisy jakie chcecie, nawet dyrektorzy mogą wam protokoły podpisywać. Własny związek elektryków macie, własne komisje egzaminacyjne, znaczy energetyka. Nic nikomu do tego.
    qadam12

Poziom 26  
    U nas nie ma problemu ,pracownicy ZE znają Prawo budowlane
    TWK
    Specjalista elektryk
    retrofood napisał:
    Jeszcze-m nie widział nikogo z uprawnieniami budowlanymi, coby z induktorem biegał. Chyba by na głowę wcześniej upadł.
    A ja widziałem i bardzo dużo się od takiej osoby nauczyłem.
    yang32 napisał:
    U mnie w ZE oprócz D i E z wpisem o kontrolno - pomiarowych wymagane są uprawnienia budowlane elektryczne.
    Może przy budowie tak, ale przy robotach niewymagających pozwolenia (na zgłoszenie) albo przy pomiarach okresowych również? Przykład: http://www.tauron-pe.pl/SiteCollectionDocumen..._stanie_technicznym_instalacji_odbiorczej.pdf w takim przypadku nawet Tauron nie wymaga UB do podpisania oświadczenia.
    retrofood
    Moderator
    TWK napisał:
    yang32 napisał:
    U mnie w ZE oprócz D i E z wpisem o kontrolno - pomiarowych wymagane są uprawnienia budowlane elektryczne.
    Może przy budowie tak, ale przy robotach niewymagających pozwolenia (na zgłoszenie) albo przy pomiarach okresowych również? Przykład: http://www.tauron-pe.pl/SiteCollectionDocumen..._stanie_technicznym_instalacji_odbiorczej.pdf w takim przypadku nawet Tauron nie wymaga UB do podpisania oświadczenia.

Ale co ma Tauron do roboty na budowie? Współpracuję z Tauronem od dawna i nigdy niczego takowego nie chciał. Mało tego! Tauron wymaga oświadczenia podpisanego przez elektryka z "E" (łącznie z podaniem nr zaświadczenia) i to wszystko!
    orzech2003
    Poziom 12  
    Jeżeli w Świadectwie Kwalifikacyjnym nie został wykreślony zapis: "... w zakresie (..., kontrolno-pomiarowym)..", to posiadacz świadectwa może wykonać pomiary (śwadectwo E) lub je weryfikować (śwadectwo D). Najlepiej - tak jak napisł wcześniej jeden z kolegów - mieć obie kategorie.
    Wymóg posiadania uprawnień budowlanych nie ma podstawy prawnej i jest samowolą ze strony żądającego.
    Piszę to, bazując na blisko 10-letniej praktyce egzaminatora SEP.
    retrofood
    Moderator
    orzech2003 napisał:

Wymóg posiadania uprawnień budowlanych nie ma podstawy prawnej i jest samowolą ze strony żądającego.

Pytam po raz kolejny. O jakich pomiarach mówimy?
    Bo jeśli ZE (umowna nazwa firm energetycznych) żąda posiadania takowych od wykonawców np. sieci czy też rozdzielni budowanych dla ZE, to ma do tego prawo. Bo to ZE ustala reguły gry i zleca roboty.
    Jeśli natomiast mówimy o pomiarach poza obszarem działania praw ZE (a instalacja wewnętrzna domowa jest właśnie takim obszarem) to ZE nic do tego.
    Jeśli natomiast mówimy o pomiarach np. napięcia przy maszynach w zakładzie pracy, to może je wykonywać każdy elektryk zatrudniony w tym zakładzie. Bo to jego szef ustala, czy mu wierzy, czy nie.
    Dlatego bez zdefiniowania obszaru o którym mowa, a o co pytam od początku, dyskusja nie ma sensu.
    orzech2003
    Poziom 12  
    Może jeszcze jako uzupełnienie. Zgodnie z prawem każda instalacja wewnętrzna musi być poddana kontroli - w tym pomiarom ochrony ppor. - przynajmniej raz na 5 lat (są z tego obowiązku wyłączenia). Jeżeli później zdarzy się jakieś nieszczęście i wejdzie w temat prokurator, to między innymi sprawdzi, czy pomiary wykonywał człowiek posiadający uprawnienia E z możliwością wykonywania pomiarów. Jeżeli okazałoby się, że włąściciel obiektu lub dyrektor firmy zlecił to osobie bez uprawnień, to może mieć naprawdę duże kłopoty.
    Tak na marginesie sprawdzi to także inspektor PIP.
    W praktyce zawodowej miałem okazję być dwukrotnie w komisji powypadkowej i w jednym przypadku właściciel firmy miał postawione zarzuty prokuratorskie.
    voytalo
    Poziom 25  
    Też mnie trapił ten temat, a opinii wiele. Znalazłem wyjaśnienie E. Musiała:

„Kontrolę stanu technicznego instalacji elektrycznych, piorunochronnych i gazowych,…, powinny przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji
    oraz sieci energetycznych i gazowych.” Ten przepis należy rozumieć dokładnie tak, jak jest sformułowany, tzn.:
    ƒ- wszelkie czynności kontrolne powinna przeprowadzać osoba z uprawnieniami „D”, a jeżeli dobiera sobie kogokolwiek do pomocy (osobę z uprawnieniami „E”), to nadal ponosi pełną i wyłączną odpowiedzialność za prawidłowość kontroli i – dodatkowo – odpowiedzialność za bezpieczeństwo pracy pomocnika,
    ƒ- protokół okresowej kontroli powinna podpisywać osoba z uprawnieniami „D” przeprowadzająca kontrolę; o żadnym pomocniku (z uprawnieniami „E”) w ustawie nie ma wzmianki, wobec czego jego podpis nie jest konieczny, a w razie złożenia go – nie ma skutków prawnych.

Pojawiła się pokrętna interpretacja, że pomiary może wykonywać tylko osoba
    z uprawnieniami „E”, natomiast protokół kontroli musi podpisać osoba z uprawnieniami „D”,bo jakoby uzyskanie uprawnień dozoru nie upoważnia do wykonywania pracy na stanowisku eksploatacji i na odwrót. Słuszne jest tylko to „na odwrót”, mianowicie uzyskanie uprawnień „E” nie upoważnia do wykonywania czynności związanych z kwalifikacjami „D” wymaganymi dla wykonywania dozoru.

Cała wypowiedź Link
    krisu1718
    Poziom 2  
    Witam. Czytam tyle i sam już nie wiem czy moje uprawnienia są na tyle odpowiednie by zrobić pomiar i podpisać się pod tymi pomiarami? Proszę o konkretną odpowiedź jeśli jest możliwość.

Czy mając uprawnienia D+E mogę robić pomiary?Czy mając uprawnienia D+E mogę robić pomiary?
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka
    krisu1718 napisał:
    Witam. Czytam tyle i sam już nie wiem czy moje uprawnienia są na tyle odpowiednie by zrobić pomiar i podpisać się pod tymi pomiarami?Proszę o konkretną odpowiedź jeśli jest możliwość.

To są Świadectwa Kwalifikacji, a nie uprawnienia ;)
    Mniejsza oto, możesz robić pomiary i podpisywać protokoły z pomiarów :D
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    krisu1718
    Poziom 2  
    Łukasz-O napisał:
    krisu1718 napisał:
    Witam. Czytam tyle i sam już nie wiem czy moje uprawnienia są na tyle odpowiednie by zrobić pomiar i podpisać się pod tymi pomiarami?Proszę o konkretną odpowiedź jeśli jest możliwość.

To są Świadectwa Kwalifikacji, a nie uprawnienia ;)
    Mniejsza oto, możesz robić pomiary i podpisywać protokoły z pomiarów :D

Proszę wybaczyć za pomyłkę pisze na szybko i zamyślony byłem z tym wszystkim. Dziękuje za konkretą odpowiedź!

Dodano po 9 [minuty]:

15kVmaciej napisał:
    krisu1718 napisał:
    Witam. Czytam tyle i sam juz nie wiem czy moje uprawnienia są na tyle odpowiednie by zrobić pomiar i podpisać się pod tymi pomiarami?Proszę o konkretną odpowiedź jesli jest możliwość.

Czy mając uprawnienia D+E mogę robić pomiary?Czy mając uprawnienia D+E mogę robić pomiary?

Witam.
    Mam propozycję- niech kolega coś zmierzy, niech tutaj przedstawi raport, wtedy się zobaczy.
    To może być raport częściowy, bez newralgicznych danych, ale śmiało. Są koledzy którzy wypisali setki raportów w Polsce, niech się oni wypowiedzą ale nie na podstawie kwitów, tylko na hm, inicjacji..

Powiem konkretnie. Kwalifikacje mam gdyż potrzebowałem do pracy w DE. Tutaj mam osobę która zaakceptuje to, oczywiście musi być przetłumaczone w jezyku niemieckim. Praca polega na wykonaniu elektryki od podstaw w mieszkaniach. Nie wykonujemy pomiarów itp. Oczywiście mówię o niemieckich elektrykach.
    Pracowałem w Polsce i też nie było to potrzebne ale też należałem pod firmę. Osoba która miała kwalifikacje nie wykonywała jeśli nie było potrzeby a co do wykonania instalacji odbiegało od mojej jakości i szybko się zawinąłem. Nie akceptuje fuszerki.
    Pomiarów nie miałem okazji wykonywać dlatego zamierzam zrobić jeszcze kurs z certyfikatem FLUKE i uzbroić się w taki sprzęt.
    Dziękuje odpowiedź i zainteresowanie.