Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Egzamin zawodowy technik mechanik 2011

jamiana 13 Jun 2011 15:04 31045 46
Bosch
    jamiana
    Level 2  
    Prosze podawac odpowiedzi, jak ktos ma poprawne.
  • Bosch
    robi139
    Level 10  
    Również prosiłbym szczególnie wersja X
    bodziak145
    Level 10  
    Była tylko jedna wersja. Ma ktoś arkusz może ??
    hopciu91
    Level 12  
    Witam ja pisałem egzamin 311 20 tech. mechanik wersie tez :X:, była jakaś inna ?

Dodano po 8 [minuty]:

70D,69B,60B,58C,55B,54B,44B,45B,
    mikulowski
    Level 10  
    koledzy jak myslicie co bedzie jutro na praktycznym tzn. jaki proces technologiczny wymysla?;p
    Luccasso
    Level 10  
    dobrze by było żeby jakiś wałek, tuleja lub tarcza :)
    mikulowski
    Level 10  
    Luccasso a masz ramowy proces technologiczny "tarczy" mile widziany:)
    Luccasso
    Level 10  
    z tego co pamiętam tylko to jest tak ogólnie bo wiadomo trzeba uwzględnić wszelkie operacje jeżeli tarcza będzie nie standardowa.

Ramowy Proces technologiczny Tarczy
    -obróbka zgrubna
    -toczenie na gotowo pow. zewnętrznych
    -toczenie na gotowo pow. czołowych
    -toczenie w drugim mocowaniu pow. czołowych z drugiej strony
    -obróbka wykańczająca lub wykańczająca i krztałtujaca pow. zewnetrznej bazowanej na otworze
    -wykonanie operacji dodatkowych - podtoczenia, otworty itp.
    -wyrównanie statyczne
    -kontrola jakości
    mikulowski
    Level 10  
    a znalazlem i rzuce, prosze:P i jeszzce reszte;d
    Tuleje i tarcze
    Główną operacją jest wykonanie otworu. Otwór jest bazą obróbkową: konstrukcyjną i montażową. Od jego dokładności zależy cała praca tulejki. Mamy 3 metody wykonywania tulei:
    - obróbka z jednym zamocowaniem – obrabiamy duże powierzchnie współosiowe i planujemy powierzchnie czołowe (na obrabiarkach rewolwerowych i karuzelowych)
    - obróbka rozpoczynająca się od otworu – otwór na którego bazie wykonujemy powierzchnie zewnętrzne (najdokładniejsza z metod)
    - obróbka rozpoczynająca się od powierzchni zewnętrznej – wykonujemy powierzchnię zewnętrzna i na jej bazie wykonujemy otwór, szybkie i pewne zamocowanie (najmniej dokładna, stosowana gdy nie zależy nam na dokładności współosiowości)
    Stosowane narzędzia obróbkowe:
    - tuleje gładkie: produkcja jednostkowa – tokarki zwykłe (uniwersalne); produkcja masowa – tokarki rewolwerowe, szlifowanie na szlifierkach bezkłowych
    - tuleje z kołnierzem: produkcja seryjna – tokarki rewolwerowe; produkcja masowa – automaty i półautomaty; produkcja małoseryjna i jednostkowa – tokarki karuzelowe
    Szlifowanie otworów wykonuje się na szlifierkach do otworów.
    Kawałek pod wpust w produkcji jednostkowej – dłutowanie; w produkcji seryjnej – przeciąganie.
    Proces technologiczny tulei i tarcz z bazowaniem na otworze bez obr. cieplnej:
    10 Obróbka zgrubna lub zgrubna i kształtująca powierzchni zewnętrznej i wykonanie otworu wstępnie lub na gotowo
    20 Obróbka na gotowo
    30 Wykonanie rowka wpustowego lub wielowypustu w otworze
    40 Obróbka kształtująca powierzchni zewnętrznych z bazowaniem na otworze
    50 Frezowanie rowków wpustowych na powierzchni zewnętrznej
    60 Wykonywanie wielowypustów
    70
    80 Wykonanie otworów poprzecznych
    90 Obróbka dokładna otworu
    100 Obróbka wykańczająca powierzchni zewnętrznej z bazowaniem na otworze
    110 Kontrola techniczna
    Proces technologiczny tarcz i tulei z obróbka cieplną
    10 Obróbka zgrubna lub zgrubna i kształtująca powierzchni zewnętrznych oraz obróbka zgrubna lub zgrubna i kształtująca otworu
    20 Obróbka wielowypustu z pozostawieniem naddatku na powierzchniach ustalających
    30 Obróbka kształtująca powierzchni zewnętrznych z bazowaniem na otworze
    40 Hartowanie i odpuszczanie
    50 Obróbka wykańczająca otworu lub wielowypustu
    60 Obróbka wykańczająca powierzchni zewnętrznej z bazowaniem na otworze
    70 Kontrola techniczna
    Proces technologiczny tarczy o dużych wymiarach
    10 Toczenie zgrubne i kształtujące powierzchni zewnętrznych, czołowych, wykonanie na gotowo otworu. W drugim zamocowaniu toczenie zgrubne i kształtujące powierzchni czołowych z drugiej strony
    20 Obróbka wykańczająca powierzchni zewnętrznych i czołowych z bazowaniem na otworze
    30 Wykonanie operacji drugorzędnych
    40 Wyważanie statyczne
    50 Kontrola techniczna

Projektowanie części typu korpus
    Można wyróżnić korpusy małe (wykonywane na tokarce ze specjalnym oprzyrządowaniem) oraz korpusy duże – jednolite i dzielone (w dzielonych płaszczyzna podziału przechodzi przez osie otworów). Cechą wspólną jest baza obróbkowa, która może być bazą konstrukcyjną lub montażową. Cechą wspólną są także otwory. Ważne jest również dokładne wykonanie płaszczyzny podziału i podstawy. Jedną z pierwszych operacji przy korpusach odlewanych jest trasowanie.
    Korpus jednolity
    10 Trasowanie dla obróbki zgrubnej
    20 Obróbka zgrubna płaszczyzny, która jest pomocniczą bazą obróbkową
    30 Obróbka zgrubna płaszczyzny, która jest główną bazą obróbkową
    40 Obróbka zgrubna pozostałych płaszczyzn (o ile istnieją)
    50 Obróbka zgrubna otworów głównych
    60 Odprężanie
    70 Trasowanie dla obróbki kształtującej i wykańczającej
    80 Obróbka kształtująca i wykańczająca płaszczyzny, która jest pomocniczą bazą obróbkową
    90 Obróbka kształtująca i wykańczająca płaszczyzny, która jest główną bazą obróbkową
    100 Obróbka wykańczająca i kształtująca pozostałych płaszczyzn
    110 Obróbka wykańczająca i kształtująca głównych otworów
    120 Obróbka powierzchni drugorzędowych: nadlewy, wiercenie, gwintowanie małych otworów
    130 Kontrola techniczna
    Korpusy dzielone
    Etap I
    Część I
    10 Trasowanie
    20 Obróbka zgrubna i kształtująca płaszczyzny podziału
    30 Obróbka zgrubna i kształtująca płaszczyzny podziału
    40 Obróbka wykańczająca podstawy
    50 Obróbka wykańczająca płaszczyzny podziału
    60 Obróbka powierzchni ustalających
    Część II
    10 Trasowanie
    20 Obróbka wykańczająca płaszczyzny podziału
    30 Obróbka powierzchni ustalających
    Etap II
    10 Łączenie części I i II. Wiercenie otworów, rozwiercanie otworów i kształtowanie kołkami ustalającymi
    20 Obróbka kształtująca i wykańczająca głównych otworów
    30 Obróbka powierzchni drugorzędnych, nadlewów, gwintowanie i wiercenie małych otworów
    40 Kontrola ostateczna
    50 Demontaż

Koła zębate
    Obróbka skrawaniem koła zębatego składa się z dwóch etapów:
    1. Wykonanie koła zębatego przed nacięciem uzębienia (np.: wykonanie wałka, tarczy, tulei)
    2. Nacięcie uzębienia i ewentualnie dalsza obróbka (obróbka cieplna – hartowanie i odpuszczanie, nawęglanie, hartowanie lub odpuszczanie)
    Najważniejszą powierzchnią koła zębatego jest otwór, który jest bazą konstrukcyjną, bazą montażową oraz bazą obróbkową koła. Przy obróbce koła zębatego najpierw wykonujemy otwór z dokładnością większą niż pozostałe powierzchnie i na bazie otworu wykonujemy obróbkę zgrubną, kształtującą pozostałych powierzchni. Otwory wykonuje się na początku obróbki w klasie wyższej niż pozostałe powierzchnie np.: H7

Proces technologiczny koła zębatego
    10 Cięcie - jeśli koło będzie wykonane z pręta walcowanego  60   80; jeśli  większe to stosujemy odkuwki
    20 Wykonanie wstępne otworu oraz obróbka zgrubna (w produkcji wielkoseryjnej i masowej) pozostałych powierzchni; w produkcji małoseryjnej i jednostkowej obróbka
    30 Przeciąganie (seryjna) lub rozwiercanie otworu; łączenie z wielowypustem lub z wpustem z ewentualnym pozostawieniem naddatku
    40 Obróbka kształtująca powierzchni zewnętrznych na bazie otworu (nacięcie uzębienia)
    50 Obróbka cieplna (hartowanie i odpuszczanie)
    60 Obróbka wykańczająca otworu na bazie zębów
    70 Obróbka wykańczająca zębów na bazie otworów
    80 Kontrola techniczna
    Wykonanie koła zębatego dla produkcji seryjnej bez obróbki cieplnej
    10 Wstępne wykonanie otworu z wielowypustem lub wpustem
    20 Przeciąganie otworu z wielowypustem lub wpustem
    30 Obróbka kształtująca powierzchni zewnętrznych z bazowaniem na otworze
    40 Obróbka wykańczająca zębów
    50 Kontrola techniczna
    Wykonanie koła zębatego dla produkcji wielkoseryjnej bez obr. cieplnej
    10 Wiercenie otworu lub pogłębianie
    20 Przeciąganie otworu z wielowypustem lub wpustem
    30 Toczenie zgrubne i kształtujące powierzchni zewnętrznych z bazowaniem na otworze
    40 Nacięcie uzębienia i jego obróbka wykańczająca
    50 Obróbka wykańczająca
    Proces technologiczny koła zębatego z obróbką cieplno – chemiczną z nawęglaniem i hartowaniem
    10 Cięcie materiału
    20 Wstępne wykonanie otworu oraz obróbka zgrubna pozostałych powierzchni
    30 Przeciąganie otworu łącznie z wielowypustem lub wpustem z naddatkiem na obróbkę wykańczającą
    40 Obróbka kształtująca powierzchni zewnętrznych z bazowaniem na otworze
    50 Miedziowane powierzchnie zewnętrzne lub inne, które mają być nie nawęglane (utwardzone)
    60 Nacięcie zębów
    70 Nawęglanie
    80 Hartowanie i odpuszczanie
    90 Obróbka wykańczająca otworu z bazowaniem na zębach
    100 Obróbka wykańczająca zębów z bazowaniem na otworze
    110 Kontrola techniczna
    Wałki wykonane z pręta (gładkie, stopniowane, drążone)
    10 Cięcie
    20 Prostowanie (gdy zachodzi taka potrzeba): jeśli wałek wykonany jest z surówki to nie trzeba prostować; prostować jeśli długość wałka l  12 d przy d < 100 mm
    Jeżeli wałek będzie wykonany z odkuwki to cięcia i prostowania nie będzie.
    30 Planowanie końców – obróbka powierzchni czołowych wałka: frezarko
    nakiełczarka
    40 Nakiełkowanie: frezarko nakiełczarka
    50 Toczenie zgrubne jednej a następnie drugiej strony
    60 Toczenie ostateczne jednej, a potem drugiej strony; przy wałkach drążonych, po toczeniu zgrubnym średnicy, przeprowadza się wiercenie i zgrubne roztaczanie otworów, a dopiero potem – bazując na średnicy wytoczenia – toczenie wymiarowe średnicy zewnętrznej
    70 Szlifowanie zgrubne szyjek mających służyć za dodatkowe bazy przy operacjach tokarskich, przy toczeniu powierzchni mimośrodowych, roztaczanie otworu na jednym z końców itd.; jeśli tego rodzaju potrzeba nie zachodzi, operacje szlifierskie w tym miejscu odpadają
    80 Obróbka powierzchni kształtowych zgrubna i kształtująca – nacinanie zębów, frezowanie wielowypustów, toczenie krzywek, roztaczanie otworów w czołach
    90 Operacje uzupełniające: wiercenie, rozwiercanie i gwintowanie małych otworów, nacinanie gwintów na końcowych stopniach, frezowanie rowków na kliny, wiercenie otworów zabezpieczających przed odkręcaniem się
    100 Prostowanie w przypadku części o l  10 d przy d < 100 mm
    110 Obróbka cieplna całej części (nie wykonuje się w przypadku wałków wykonanych z materiałów ulepszanych cieplnie)
    120 Prostowanie części o l > 6 d przy d < 100 mm
    130 Szlifowanie zgrubne i ostateczne wewnętrznych powierzchni walcowych i stożkowych
    140 Szlifowanie zgrubne i ostateczne zewnętrznych powierzchni walcowych i stożkowych
    150 Szlifowanie ostateczne zewnętrznych powierzchni kształtowych
    160 Operacja mająca na celu polepszenie własności eksploatacyjnych wałka
    170 Kontrola jakości
    Wałki nawęglane i hartowane
    10 . . . 80 Obróbka kształtująca powierzchnie przeznaczone do utwardzania (nawęglania); powlekanie pastą powierzchni chronionych przed nawęglaniem; nawęglanie; hartowanie; wysuszenie powierzchni chronionych pastą; poprawienie nakiełków; obróbka wykańczająca i bardzo dokładna; kontrola techniczna
    90 Nawęglanie
    100 Toczenie pozostałych powierzchni
    110 Hartowanie
    120 Prostowanie części o l > 6 d przy d < 100 mm
    130 Poprawianie nakiełków (po obróbce cieplnej)
    140 Dalej tak jak dla zwykłych wałków od operacji 130
    Wałki bardzo dokładne normalizowane i stabilizowane
    10 . . . 80 Normalizowanie; obróbka kształtująca; stabilizowanie; obróbka wykańczająca wstępna; stabilizowanie; obróbka wykańczająca ostateczna; obróbka bardzo dokładna; kontrola techniczna
    90 Dalej jak dla zwykłych wałków od operacji 90.
    Wałki z otworami osiowymi
    10 . . . 80 Otwór osiowy: bazy obróbkowe dla przeprowadzenia obróbki kształtującej; obróbka kształtująca; toczenie powierzchni stożkowych i kształtowych; frezowanie wielowypustów; gwintowanie; . . . . . . . . . . . . ;obróbka wykańczająca; obróbka bardzo dokładna; kontrola techniczna.
    90 Dalej jak dla zwykłych wałków od operacji 90.
    Materiały i surówki na wałki:
    Jeśli śr. d < 150 mm to – pręty walcowane, ciągnione, szlifowane, kalibrowane
    Jeśli śr. d > 150 mm lub o specjalnych wymaganiach wytrzymałościowych to – surówki kute (produkcja masowa) lub prasowane.

Dodano po 1 [minuty]:

lepiej wypisac wszytskie operacje technologiczne jakie znamy niz nie miec jednej i dostac ujemne punkty:)
  • Bosch
    demon1518
    Level 10  
    oto 26 poprawnych odpowiedzi sprawdzone przez nauczyciela
    3c 4b 6d 10b 11d 12c 17d 20b 21c 22a 23b 24c 25b 26c 28c 29c 34c 35d 39a 40c 44b 45a 46d 48c 49d 50a
    zzpawelb
    Level 1  
    jak poszło wam zrobienie śruby do imadła??:)
    pozdrawiam!
    pejwitcsss
    Level 1  
    nie było takie trudne, ale 75% to jednak wysoki próg...
    te obliczenia były utrudnieniem
    sados12345
    Level 12  
    powiedźcie mi jak zrobiłem zadanie i tam wyszło coś ponad 45 czy 48 nie pamiętam, a zapomniałem dobrać z tabeli jaka to stal, to jakieś punkty chyba będą ?? ....
    montaż i demontaż jakoś pykły, troszkę się zaplątałem z procesem, ale też się jakieś punkty się znajdą, ale to nigdy nic nie wiadomo może być lipa wielka :P
    aftanass
    Level 1  
    moim zdaniem łatwiejsza była część praktyczna porównując zeszłoroczne arkusze :|
    fikcja
    Level 2  
    sandos12345, powinieneś urwać coś punktów. Ogólnie nie było tak źle, też popełniłem głupi błąd bo napisałem że trzeba gwintować otwór, masakra, nie wiem jak mi to do głowy przyszło:|
    robi139
    Level 10  
    Wyszło 47,7 Mpa w tych obliczeniach. Dobrać należało przedostatnią stal z tabeli ponieważ zaznaczone było na rysunku żeby ulepszać cieplnie a to była stal do ulepszania cieplnego. Gwint trapezowy 20 o skoku 4. Tak ja zrobiłem nie było tak źle. Demontaż i montaż imadła też chyba nie problem lecz nie potrafiłem procesu technologicznego śruby wiem tylko że dobrze mam ciąć pręt :-). Przez to miałem również problem z maszynami wiem że na pewno tokarka i wiertarka do wykonania otworu hehe :-D. Powiedzcie jak wy wykonaliście. Pozdro
    fikcja
    Level 2  
    1. Ciąć materiał
    2. Planowanie czół ze zmianą zamocowania
    3. Toczenie zgrubne i wykańczające ze zmianą zamocowania
    4. Nawiercanie, wiercenie i rozwiercanie otworu
    5. Nacinanie gwintu
    6. Ulepszanie cieplne (hartowanie i wysokie odpuszczanie)
    7. Kontrola jakości

Ja miałem tak, ale nie wiem czy nie trzeba było jeszcze szlifować i nie pamiętam też czy w wykazie maszyn była szlifierka.
    karolek1717
    Level 10  
    Tylko wydaje mi sie ze Toczenie trzeba było wykonać w jednym zamocowaniu.
    A szlifierka była podana, jednak jej nie brałem.
    fikcja
    Level 2  
    jak mocujesz materiał w uchwycie 3-szczękowym to musisz zmienić zamocowanie.
    karolek1717
    Level 10  
    Tylko popatrz dokładnie na rysunek wykonawczy śruby, masz na końcach wałka strzałki i napisaną jakąś norme, oznacza ona ze nalezy całość wykonać w jednym zamocowaniu.
    A tak pozatym było do wyboru taki cos jak kieł stały i kieł obrotowy.
    Oczywiscie nie wiem jakie powinno byc rozwiazanie, wszystko wnioskuje z tego co sie dowiedziałem w szkole:)
    koyotito
    Level 10  
    koledzy a czemu nie wykorzystaliscie tego ze byla tokarka klowa :P ciecie materialu wstepne na pile ramowej (w koncu nie kupuje sie polfabrykatu dlugosci 20cm tylko pare metrow) toczenie zgrubne w uchwycie 3 szczekowym planowanie czol i chyba nikt nie zauwazyl ze do wykonania byly nakielki :P reszta przy uzyciu kłow i tarczy zabierakowej. Ja nie dalem szlifowania bo nie wiem czemu ale w spisie oprzyrzadowania itd nie bylo wogole sciernicy ani niczego do szlifierki, to czym to mialo byc szlifowane ?? byla tylko szlifierka ale juz osprzetu do niej nie bylo ;p

P.S Ta norma okreslala rodzaj nakiełkow (byly 2 rozne)
    robi139
    Level 10  
    BYła szlifierka kłowa do wałków z tego co pamiętam. Wpisałem ją a co mi tam :-)
    karolek1717
    Level 10  
    Ale była chropowatosć Ra 3,2um wydaje mi sie ze można ja uzyskać przez zwykłe toczenie.
    A koyotito ma racje mówiac o tokarce kłowej:)
    koyotito
    Level 10  
    szlifierka byla, ale sciernicy nie bylo, czym to mielismy szlifowac :)
    kolego FIKCJA - po co sie bawic w nawiercanie wiercenie i rozwiercanie skoro ten otwor nie musialbyc ani dokladny, ani nie byl duzy, wiec mozna bylo go spokojnie od razu wiercic ;) proces technologiczny polega na ustaleniu jak najmniejszej ilosci czynnosci i umozliwienie jak najszybszego wykonania elementu przy minimalnych kosztach ;) a tak to trzeba sie bawic w zmiane narzedzi i tracic czas i koszty zwiazane z np. pradem :P
    fikcja
    Level 2  
    koledzy, każdy teraz ma swoją wersję i nikt nie wie jak będą oceniać egzaminatorzy więc najlepiej poczekać na wyniki. Wydaje mi się że nie powinno być problemu z wykonaniem tego otworu w mojej wersji ale oceniający są różni. Aha jeszcze jedno, przy demontażu pisaliście o ściągnięciu szczeki przesuwnej?
    karolek1717
    Level 10  
    A tak pozatym to kiedy sa wyniki?? Ktoś sie orientuje??
    W pracy napisałem
    Demontaz szczeki przesuwnej
    Wykrecenie wkrętów M.....
    Demontaż Nakładek
    Cos w tym stylu:)