Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Egzamin Zawodowy Technik Elektryk 2011

plus_vip 15 Cze 2011 21:51 73390 336
  • #211 15 Cze 2011 21:51
    wojaslubin
    Poziom 9  

to co, jest ta awaria z tą stacyjką? wyniki 26 sierpień

• Technik Elektryk - Faber CK
  • #213 15 Cze 2011 22:45
    silut
    Poziom 16  

Szał 37/50 :) wiec teraz do sierpnia czekać + 28 czerwca maturki... .

• #214 15 Cze 2011 22:59
    luki776
    Poziom 9  

na pewno nie będzie dwóch błędów. przez 5 lat zawsze był tylko i wyłącznie jeden błąd i nie wydaje mi się żeby w tym roku dali dwa błędy.

• Technik Elektryk - Faber CK
  • #215 15 Cze 2011 23:53
    A7x
    Poziom 10  

Ja mam dokładnie odwrotnie.
    Praktyczny na pewno zaliczyłem, natomiast obawiam się o teorię.

Cóż różnie bywa, największy stres będzie pod koniec czerwca- matury...

• #217 16 Cze 2011 00:29
    MasterSzyszka
    Poziom 10  

tom4sz napisał:
    Pomiary rezystancji były robione po odłączeniu napięcia.
    Jak można zmierzyć napięcie zasilania czy jest poprawne najpierw je odłączając :D

a skąd wiesz ze po odłączeniu jest mierzone w tekście nie ma mowy o położeniu Łącznika ST w czasie pomiaru napięcia druga sprawa najpierw było mierzone napięcie później badano resztę czyli te rezystancje i ciągłości i w tekście jest napisane ze to było mierzone po wyłączeniu ST co znowu wskazywało by ze musiało być załączone.

Sam już nie wiem co o tym myśleć hehe

• #219 16 Cze 2011 07:10
    Tomy22
    Poziom 9  

rapod1 napisał:
    14 samych zawodowych:) wybiera sie ktos do krk na PK na energetyke?
    zastanawiam sie nad tym kierunkiem ale nad zaocznymi :)

• #220 16 Cze 2011 08:40
    @@Kamil@@
    Poziom 16  

taa studia to marzenie pierwsze trzeba jakoś maturę zdać co w moim przypadku będzie totalną porażką ;/

• #221 16 Cze 2011 09:33
    silut
    Poziom 16  

@@Kamil@@ napisał:
    taa studia to marzenie pierwsze trzeba jakoś maturę zdać co w moim przypadku będzie totalną porażką ;/

Idź na zaoczne każdego przyjmą :] no chyba że mówisz o całkowitym niezdaniu matury...
    a tak to płacisz i przyjmują ;D

Ja na razie do pracy i o szkole zapominam na jakieś 2 miesiące (jupi) :D

• #222 16 Cze 2011 10:28
    Mohawk
    Poziom 9  

@@Kamil@@ napisał:
    ja się nad tym głowiłem chyba z 15minut myślę nie ni błąd zrobili bo przecież jak krańcowy odłączy zasilanie to i fotokomórka się wyłączy ale zauważcie ze fotokomórka zadziała przełączy na styk ON załączy sie cewka przekaźnika KG i również podtrzymanie KG na stykach 13 -14 mimo ze zasilanie fotokomórki zaniknie to potrzymanie przekaźnika KG będzie trzymać. ja to tak rokminiłem inaczej nie wiem jak by to miało wyglądać i działać. jeśli ktoś jest pewny to niech pisze jak to by miało wyglądać naprawdę..

Tak też właśnie zrobiłem jak na Twoim schemacie.

• #223 16 Cze 2011 10:42
    Lukasz_1318
    Poziom 8  

Witam.
    Nie daje mi spokoju sprawa z tym przełącznikiem kluczykowym ST - jest on uszkodzony czy nie ?
    Pozwólcie proszę że przedstawię swój tok rozumowania, może jest on nieprawidłowy więc jakby co to mnie poprawcie ;-).

Nawiązując do kolejności tabelek pomiarowych w załączniku 3 oraz informacji że "pomiary stanu zestyków czujnika optycznego SCZ oraz przekaźnika czasowego KT wykonano przy zasileniu ich napięciem znamionowym " a "pomiary rezystancji przewodów, cewek i zestyków wykonane zostały po uprzednim wyłączeniu napięcia zasilającego przełącznikiem kluczykowym ST" ja rozumiem to w ten sposób:
    Najpierw elektryk (który zrobił za nas pomiary) wezwany na miejsce awarii sprawdza (przy załączonej stacyjce ST) wartość napięcia zasilania układu sterowania (pierwsza tabelka pomiarowa), następnie sprawdza rezystancję (druga tabelka pomiarowa) zestyków fotokomórki SCZ i przekaźnika czasowego KT przy zasileniu napięciem znamionowym (czyli stacyjka ST cały czas załączona).
    Dopiero kolejne tabelki to pomiar rezystancji cewek, zestyków, przycisków i połączeń a te pomiary zgodnie z informacją wykonane zostały po wyłączeniu napięcia kluczykiem ST - pomiary są poprawne (np. rezystancja cewek zgadza się z danymi technicznymi w załączniku nr 2) co wyklucza awarię stacyjki ST.

W szkole uczono nas że pomiarów elektryka się nie podważa że zawsze wykonane są prawidłowo więc nie wyobrażam sobie że wykrywam awarię stacyjki ST w tym układzie bo wtedy wszystkie kolejne pomiary (poza rezystancją zestyków SCZ i KT) nie mogłyby być brane pod uwagę ponieważ nie były by wtedy prawidłowe - wykonane pod napięciem ! - byłoby to podważenie wyników pomiarów elektryka i co wtedy mam opuścić salę egzaminacyjną i odszukać tą bramę i sam porobić pomiary ?.

Analizując załącznik nr 3 w trochę inny sposób (patrząc na rozwary zestyk stacyjki ST1/2 na schemacie - stacyjka wyłączona) nie wyobrażam sobie także takiej sytuacji że elektryk sprawdził napięcie zasilania pomiędzy 0 V AC a SW/22 przy wyłączonej stacyjce - wyniosło ono 24 V a przy wyłączonej powinno być zero - wskazywać to może na ewidentne uszkodzenie stacyjki ST więc jak by w takim razie dokonałby kolejnych pomiarów które to wykonane zostały po wyłączeniu stacyjki ST - co no chyba nie wymienił tej stacyjki a potem nie przeszedł do kolejnych pomiarów? Wyniki pomiarów to tylko wyniki i nic więcej - elektryk przyszedł, pomierzył i reszta czyli znalezienie usterki na ich podstawie i jej usunięcie to nasze zadanie - tak nas uczono.

Proszę teraz ekspertów o wypowiedzenie się jak to jest z tą stacyjka ST.

Pozdrawiam.

• #224 16 Cze 2011 10:58
    Mohawk
    Poziom 9  

Jakby stacyjka była uszkodzona to objawy awarii byłyby zupełnie inne, a w naszym przypadku przecież układ działał, tyle że brama otwierała się wolniej.

• #225 16 Cze 2011 11:50
    lucas90
    Poziom 1  

Trzeba było robić algorytm i pisać wykaz przyrządów ?

• #226 16 Cze 2011 12:07
    MasterSzyszka
    Poziom 10  

Lukasz_1318 napisał:

Analizując załącznik nr 3 w trochę inny sposób (patrząc na rozwary zestyk stacyjki ST1/2 na schemacie - stacyjka wyłączona) nie wyobrażam sobie także takiej sytuacji że elektryk sprawdził napięcie zasilania pomiędzy 0 V AC a SW/22 przy wyłączonej stacyjce - wyniosło ono 24 V a przy wyłączonej powinno być zero - wskazywać to może na ewidentne uszkodzenie stacyjki ST więc jak by w takim razie dokonałby kolejnych pomiarów które to wykonane zostały po wyłączeniu stacyjki ST - co no chyba nie wymienił tej stacyjki a potem nie przeszedł do kolejnych pomiarów? Wyniki pomiarów to tylko wyniki i nic więcej - elektryk przyszedł, pomierzył i reszta czyli znalezienie usterki na ich podstawie i jej usunięcie to nasze zadanie - tak nas uczono.

Proszę teraz ekspertów o wypowiedzenie się jak to jest z tą stacyjka ST.

Pozdrawiam.

Na wstępie napisze, że nie jestem ekspertem :]

a co do pomiarów to jak zaczynasz jechać od początku i widzisz ze ci stacyjka nie rozłącza obwodu bo masz cały czas napięcie to siłą woli musisz ja wymienić aby dokonać dalszych pomiarów, opis tego zadania jest moim zdaniem trochę źle napisany i długo nad nim myślałem :]

Mohawk napisał:
    Jakby stacyjka była uszkodzona to objawy awarii byłyby zupełnie inne, a w naszym przypadku przecież układ działał, tyle że brama otwierała się wolniej.

no to oświeć mnie jeżeli stacyjka nie rozłączała by okładu to co by się działo jakie inne objawy by wystąpiły ?

Tak jak już wcześniej pisałem moim zdaniem treść jest źle ułożona i można to interpretować na 2 sposoby ciekawe tylko co maja w kluczu do tego hehe :P

Zależy wszystko tez od typu urządzenia jak masz suwnice na zakładzie i jesteś operatorem jak kończysz prace czy odchodzisz z miejsca to wyłączasz i zabierasz kluczyk, z bramami jak jest niewidem to zależy od obozu pracy.

Brama w sumie im jeździła czyli mogli ją użytkować cały czas aczkolwiek nie musieli :P

w treści nie ma nic o załączeniu jest za to wyłączenie a skoro coś wyłączali to siłą rzeczy musiało być włączone a skoro napięcie jest pierwsze to wygląda na to ze pomiar zasilania był robiony pierwszy no ale o tym już chyba pisałem tutaj i nie chcę się powtarzać :]

To jest jak z wierszami każdy to sobie może interpretować na własny sposób a co autor ma na myśli to chyba on sam tylko wie albo i nie

• #227 16 Cze 2011 12:07
    Mohawk
    Poziom 9  

Nie algorytm tylko wykaz. Ja zamiast spisu przyrządów w opisie usunięcia usterki napisałem czym można wymienić czasówkę, a w wykazie napisałem coś np. takiego:
    Sprawdzam rezystancję i ciągłość połączeń przewodów łączeniowych przy użyciu omomierza lub miernika uniwersalnego itd.

d3mon-r napisał:
    no to oświeć mnie jeżeli stacyjka nie rozłączała by okładu to co by się działo jakie inne objawy by wystąpiły ?

Sorry, nie doczytałem, zrozumiałem, że gdyby stacyjka w ogóle nie załączała układu.
    My fault ;)

• #228 16 Cze 2011 12:52
    mylffon_
    Poziom 9  

tom4sz
    skąd pewność że przejdzie ?

• #229 16 Cze 2011 12:53
    Igor91
    Poziom 2  

Witam mam pytanie odnośnie egzaminu teoretycznego a konkretnie zadania numer 39. Według klucza CKE prawidłowa jest odp A czyli przerwa w diodzie D2 jak widzimy na wykresie w ujemnej połówce coś się pojawią z tego co pamiętam jak jest przerwa to chyba nie ma nic mógłby mi to ktoś dobrze wytłumaczyć gdyż z elektroniki nigdy nie byłem zbyt dobry

• #231 16 Cze 2011 14:47
    A7x
    Poziom 10  

mylffon_ napisał:
    tom4sz
    skąd pewność że przejdzie ?

Bo tak to w zasadzie powinno wyglądać na logikę.
    Jedyne zastrzeżenia można mieć do przyłączenia tych elementów do wspólnych węzłów.

Wybiera się ktoś na energetykę do Wrocławia na politechnikę ?

• #232 16 Cze 2011 15:05
    mylffon_
    Poziom 9  

no właśnie też tak mi się wydaje, ale najlepiej jakbym to wstawił przed krańcówką

• #233 16 Cze 2011 15:19
    tom4sz
    Poziom 13  

Panowie układy sterowania można robić na wiele sposobów np. w pracy robię szafę sterowniczą do danej maszyny , kiedy mnie niema robi ją inny elektryk , obie są zrobione trochę inaczej ( po swojemu) . A maszyny pracują identycznie .
    Podobnie jest z tym zadaniem , rozwiązań jest kilka .

• #234 16 Cze 2011 15:20
    mylffon_
    Poziom 9  

ale w moim przypadku nie zadziała krańcówka i to też będzie poprawne ?

• #235 16 Cze 2011 15:27
    tom4sz
    Poziom 13  

Dodano po 5 [minuty]:

mylffon_ napisał:
    ale w moim przypadku nie zadziała krańcówka i to też będzie poprawne ?

Która krańcówka nie zadziała ? Wszystko zadziała. Styk czujnika NO da tylko impuls na cewkę przekaźnika KG i zostanie odłączony , potem już zadziała podtrzymanie KG(9)13-14 i zadziałanie WKG rozłączy układ.

To jest również poprawne rozwiązanie

• #236 16 Cze 2011 15:36
    mylffon_
    Poziom 9  

A no w sumie może i masz racje. Według mnie to było poprawne i tak zrobiłem ale znajomi mówili mi że styk NO powinien być równolegle do KG-13/14

• #237 16 Cze 2011 15:42
    tom4sz
    Poziom 13  

Ja zrobiłem tak i uważam ,że to jest poprawne rozwiązanie.

• #238 16 Cze 2011 15:51
    mylffon_
    Poziom 9  

też tak uważam, tylko zastanawiam się czy moje uznają też za poprawne.
    A słuchaj jeszcze mam pytanie

to co zaznaczyłem kolorem czarny to w tabeli oznaczyłeś jako usterka? Tu według mnie jest problem bo wyżej jest napisane że układ jest pozbawiony napięcia poprzez wyłączenie ST, a pojawia się 24 V

• #239 16 Cze 2011 16:12
    tom4sz
    Poziom 13  

d3mon-r napisał:
    tom4sz napisał:
    Pomiary rezystancji były robione po odłączeniu napięcia.

a skąd wiesz ze po odłączeniu jest mierzone w tekście nie ma mowy o położeniu Łącznika ST w czasie pomiaru napięcia druga sprawa najpierw było mierzone napięcie później badano resztę czyli te rezystancje

• #240 16 Cze 2011 16:14
    dawid5055
    Poziom 9  

Moim zdaniem to nie jest dopracowany ten egzamin. Fakt że napięcie zasilania mierzone powinno być przy załączonej stacyjce, na zdrową logikę tak wychodzi.
    Przy podłaczeniu cewki SCZ równolegle do KD, będzie zasilana tylko podczas pracy przekaźnika KD, ale gdy fotokomórka zadziała, rozewrze przecież styk rozwierny SCZ-C/NC i odłączy sobie zasilanie. Zrobiłem tak samo jak kolega @tom4sz

tom4sz napisał:
    Ja zrobiłem tak i uważam ,że to jest poprawne rozwiązanie.

Ale teraz myślę, że albo rzeczywiście to niedopracowane było, albo autor chciał żebyśmy napisali, że bez dodatkowych elementów nie da się zmodyfikować zasilania cewki SCZ w tym układzie tak żeby pracował zgodnie z wytycznymi w modyfikacji.