Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MEW opłacalność jak wyliczyć koszty zwrotu inwestycji

13 Cze 2011 22:01 3700 4
  • Poziom 13  
    Witam Panowie

Już od ponad 2 tygodniowych poszukiwaniach nie znalazłem wystarczającej odpowiedzi na mój problem.A mianowicie chodzi mi:
    1.Jak wyliczyć uzysk energetyczny z małej elektrowni wiatrowej w poszczególnych miesiącach w odniesieniu do tradycyjnych źródeł energii:tj,gazu itp.
    2.Jeżeli wybiorę generator 5KW jak obliczyć ile on wygeneruje prądu w poszczególnych miesiącach przy założeniu,że prędkość wiatru jest w granicach 3.2-4.9 m/s.

Najlepiej to jak by ktoś z kolegów robił biznesplan na MEW i wyliczał w jakim czasie nastąpi zwrot nakładów na inwestycję.Znalazłem dużo materiałów ale w nich nie jest podane jasno jak to się liczy jak ktoś z forum mógł by mi pomóc w wyliczeniu mocy jaką da MEW i po jakim czasie się zwróci.Na co najlepiej zwrócić uwagę jakie przyjąć założenia,jak liczyć uzysk energetyczny.Będę bardzo wdzięczny za informacje i pomoc.

Prosił bym moderatorów o nie usuwanie tego postu gdyż te informacje są dla mnie bardzo ważne.
    Pozdrawiam Norek12
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 21  
    Gęstość mocy wiatru (energia kinetyczna poruszającego się powietrza wpadającego na łopaty wiatraka) to:
    P=0,5*ro*A*v^3, gdzie ro - gęstośc powietrza - ok. 1,2 kg/m^3, A - powierzchnia koła zataczanego przez łopaty wirnika w m^2 a v - prędkośc wiatru w m/s, wynik masz w watach.
    Teraz pomnóż to przez sprawnośc wiatraka (w wyścigowych wypadkach dużych turbin profesjonalnych 0,3, dla małych zabawek to będzie bliżej 0,1) i masz moc mechaniczną Twojego wiatraka na wale turbiny. Moc prądnicy tu nie ma nic do rzeczy - jak będzie zbyt mała w porównaniu do mocy mechanicznej na wale turbiny, to możesz ją spalić, ale żadna prądnica nie odda Ci mocy większej niz ta dostępna na wale.
    Generalnie rzecz biorąc, ja to kiedyś liczyłem i zaprawdę powiadam Ci, taniej będzie kupić energię z gniazdka w scianie niż pozyskać ją z wiatraka, zwłaszcza, że graniczną prędkością wiatru od której jakikolwiek wiatrak coś zaczyna produkować przyjmuje się właśnie 4 m/s. U Ciebie Twój wiatrak ledwo by coś tam wypocił.
    To samo powiedzili mi ludzie zajmujący się zawodowo budową małych i średnich elektrownin wiatrowych. Jedynym argumentem "za" jest sytuacja, kiedy w pobliżu nie ma żywcem skąd wziąć energii elektrycznej (brak sieci), czy chęć bycia w jakimś topniu niezależnym od zasilania z energetyki przemysłowej. Ale za to wszystko ktoś musi zapłacić: albo inwestor, albo podatnicy w postaci eurodopłat do modnej ostatnio "odnawialnej energii".
    Jeśli chodzi o niezawodność wytwarzania energii w naszym kraju, to szybciej zdadzą egzamin ogniwa fotowoltaiczne, bo one coś tam zawsze wyprodukują, byle nie było ciemno i do zasilenia małego radyjka i podładowania akumulatora od lampki LED na odludziu powinno wystarczyć.
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 13  
    A posiadasz może te obliczenia.Bo ja muszę zrobić takie właśnie wyliczenia a nie wiem jak się za to zabrać.Dziękuje za pomoc
  • Poziom 21  
    Nie mam ich, jedyne, co mogłem to przytoczyć wzory jakich używałem. Poza tym są one bardzo zgrubne i nie wiemj, czy do celów urzędowo - formalnych się nadadzą.
    Ot, 1 wzór, jaki przytoczyłem, podstaw tam dane, jakie masz w moim poście, jedyny parametr zmienny - to prędkość wiatru. I to wszystko.
  • Poziom 13  
    Witam temat został rozwiązany gdyż zrobiłem obliczenia sam.Temat uważam za zamknięty.

Pozdrawiam Norcio12