Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakup auta - sprawy formalne - umowa - ubezpieczenie

dingo148 13 Cze 2011 23:36 1804 8
 • #1 13 Cze 2011 23:36
  dingo148
  Poziom 16  

  Witam
  W najbliższym tygodniu kupuję samochód i mam dwa pytania odnośnie spraw "papierkowych".
  1. Ponieważ jestem młodym kierowcą to żeby nie płacić kolosalnego ubezpieczenia to chcę aby właścicielem mojego auta był mój tata a ja tylko współwłaścicielem. A więc czy sporządzając umowę, w jej treści powinno widnieć Jego imię i nazwisko czy Jego i moje jako współwłaściciela czy to bez różnicy i mogę kupić tylko na siebie ?
  2. Ubezpieczając auto (ja jako współwłaściciel) chciałbym aby podczas mojej stłuczki tudzież wypadku (odpukać), mój tata nie stracił zniżek. Czy można jakoś temu zapobiec ? Oczywiście wszystkie działania zgodne z prawem.
  Dzięki za pomoc i rady

  0 8
 • Pomocny post
  #2 13 Cze 2011 23:38
  Przemo9826
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Na umowie obowiązkowo Ty i Tata.

  Co do zniżek, nie ma tak dobrze, zrobisz bum, lecą Twoje i Taty zniżki.

  Przy rejestracji będziesz musiał wypełnić pisemko w którym określisz kto jest właścicielem, a kto współwłaścicielem.

  Przy rejestracji albo musicie być oboje, albo załatwiasz wszystko sam ale musisz mieć pełnomocnictwo od Ojca, w tym stopniu pokrewieństwa nie trzeba wnosić żadnych opłat za pełnomocnictwo.

  0
 • Pomocny post
  #3 14 Cze 2011 00:00
  skorpion1272
  Poziom 18  

  Tak na umowie i ty i tata musicie być wpisani. Tata może być jako właściciel a ty współwłaściciel lub po prost tata jako kupujący i ty jako kupujący, to nie ma różnicy. Tak jak pisze @Przemo9826 tylko przy rejestracji określasz kto jest właścicielem, i z pełnomocnictwem też ma racje.
  A co do zniżek to radze ci a właściwie tacie pochodzić po różnych firmach ubezpieczeniowych i zobaczy jakie są warunki. W niektórych polisach jest możliwość spowodowania np. jednej stłuczki rocznie bez żadnych konsekwencji w postaci zabrania zniżek.

  0
 • Pomocny post
  #4 14 Cze 2011 11:22
  mj2362
  Poziom 10  

  Dowiedz się gdzie jest możliwość wykupienia ubezpieczenia utraty zniżek. W MTU np kosztuje to chyba 30zł i nic nie straci ojciec jak walniesz.

  0
 • #5 14 Cze 2011 11:32
  marcing27
  Poziom 16  

  Pisz na dwóch współwłaścicieli i nie słuchaj głupot,jak kiedyś stukniesz to napisz mi na pw to ci zdradzę tajemnicę jak uniknąć zabrania zniżek.

  0
 • #6 14 Cze 2011 17:28
  dingo148
  Poziom 16  

  Rozumiem że na umowie musi widnieć mój i Jego podpis ? Czy wystarczy mój ?

  0
 • #7 14 Cze 2011 18:10
  marcing27
  Poziom 16  

  Nie!Twoje dane i twój podpis i ojca dane i ojca podpis.

  0
 • Pomocny post
  #8 14 Cze 2011 18:25
  Trufla2200
  Poziom 10  

  generalnie to jesli nie chcesz ciągać ojca na podpisanie u omowy to piszesz na siebie

  później (przed zgłoszeniem umowy do urzędu skarbowego celem zapłącenia podatku od czynności prawnych) piszesz (sam) umowę darowizny, w której określasz, że ojcu darujesz 51% wartości ruchomości

  oczywiście nie kosztuję cię to nic bo to twój ojciec więc grupa podatkowa 0

  w urzędzie miasta idziesz z umową kupna i umową darowizny i nie określasz kto jest właścicielem a kto współwłaścicielem - bo oboje jesteście współwłaścicielami !

  te 51% jest po to aby ojciec był wskazany w dowodzie w polu C.1 a Ty w C.2 - ubezpieczalnia może na to patrzeć pod kątem tego, że to ojciec de facto ubezpiecza pojazd (i na niego będzie polisa)

  wtrące tylko - nieważne kto jest wpisany jako pierwszy a kto jako drugi w dowodzie - macie identyczne prawa i fakt, że ty masz 49% a ojciec 51% NIC NIE ZMIENIA, nie powoduje żadnych skutków prawnych

  na koniec ubezpieczalnia - alianz miał kiedyś ofertę, że jak przydzwonisz to ojciec nie poleci ze zniżkami, uniqua chyna ma taką ofertę, że pierwszy dzwonek jest "gratis" i zniżki polecą dop. przy drugiej/kolejnej

  poza tym - jak w danym roku będziesz miał szkodę (z twojej winy) /tylko jedną/ to jak w kolejnym roku przejdziesz do innej ubezpieczalni to ta nie ma jak się dowiedzieć, że miałeś szkodę (bo nie ma jednego systemu gdzie gromadzi się takie informacje)

  jeśli będziesz chciał także poisę AC - tutaj bądź uważny a propos utraty zniżek - bo są tu inne zasady - i bądź co bądź - polisa AC jest umową cywilnoprawną więc podpisując się - akceptujesz warunki ubezpieczalni więc potem masz prawie w ogóle nic do gadania

  mam nadzieję, że pomoże

  0
 • #9 16 Cze 2011 16:12
  tzok
  Moderator Samochody

  Na zniżki jest sposób - co prawda ojciec straci zniżki ale tylko w tej firmie, w której będzie ubezpieczone wasze auto, czyli swoje auto musi mieć ubezpieczone w innej firmie, z której weźmie zaświadczenie o bezwypadkowym przebiegu ubezpieczenia i przysługujących mu zniżkach, przenosząc je tym samym do nowego ubezpieczyciela, w razie czego rozwiązujesz umowę z obecnym ubezpieczycielem i zaczynasz "przygodę" od nowa u innego (znów ojciec przenosi swoją zniżkę do tego ubezpieczyciela, a Ty zaczynasz "od zera", bez zwyżki za wypadek).

  Przynajmniej do niedawna to działało, nie wiem czy teraz nie wprowadzono już jakiegoś systemu wymiany informacji między ubezpieczycielami.

  Zorientuj się jak to wygląda w PZU, bo mocno teraz reklamują promocję "bez babci", czyli OC dla młodych kierowców bez zwyżki za wiek ;)

  0