Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylator 40cm - renowacja/mod - Tacens Pro

Rhaziell 14 Cze 2011 01:50 1634 0
  • #1 14 Cze 2011 01:50
    Rhaziell
    Poziom 8  

Witam wszystkich :)

Posiadam wentylator 400x400mm z obudowy Tacens Sagitta II. Od jakiegoś czasu jest znacznie głośniejszy, a przede wszystkim zauważyłem, że wirnik w równych odstępach czasu odchyla się od osi obrotu podczas pracy. Rozebrałem go i jedno łożysko było nieszczelne, tylna blaszka była wgnieciona i wylewał się przez nią smar.

Od jakiegoś czasu planuję wymienić w tym wentylatorze silnik, ale dopiero dzisiaj go rozebrałem. Na nalepce z tyłu 12v - 0.76A, w środku układ scalony Sanyo LB11961 (16v - 1A), który jak wyczytałem ze specyfikacji jest sterownikiem dla silników jednofazowych bipolarnych.
    Domyślnie wentylator pracuje z prędkością 400rpm, ale ja chciałbym żeby dochodził do 800 oraz posiadał regulację obrotów pwm.

Poza tym chciałbym wymienić łożyska (pracuje na 2 3x8x4 ZZ kulkowych) na 5x11x5 2RS(2RS bo podobno cichsze), bo jest dosyć miejsca w środku rdzenia silnika (max 20mm średnica). Wydaje mi się, że obecna 3mm oś jest trochę za mała żeby stabilnie trzymać 40cm wirnik, tak samo jak łożyska (wentylator pracował przez rok - trochę za szybko na zepsucie się łożysk).

Wentylator ma trafić na chłodnicę od VW Polo do chłodzenia wodnego, która jest dosyć gęsto ożebrowana i podmuch wentylatora przy obecnych obrotach mógłby być niewystarczający.

Pytanie do forumowiczów:
    Które zmiany wprowadzić, jakie łożyska wybrać, i jak przerobić/zmienić PCB (wyprowadzenie do sterowania pwm)?

Zamieszczam zdjęcia i z góry dziękuję za wszelką pomoc :)

PS Jak się nazywa ten blokujący "pierścień" na końcu osi wirnika? Ma taki kształt: Ω.

Wentylator 40cm - renowacja/mod - Tacens Pro Wentylator 40cm - renowacja/mod - Tacens Pro Wentylator 40cm - renowacja/mod - Tacens Pro Wentylator 40cm - renowacja/mod - Tacens Pro Wentylator 40cm - renowacja/mod - Tacens Pro Wentylator 40cm - renowacja/mod - Tacens Pro

Edit (14.06.11 23:37)

Ze schematu wynika, że aby zmienić obroty silnika,
    należy zmienić kondensator podłączony do wejścia CPWM.

Zastanawia mnie jeszcze, jak mam rozumieć tę linijkę:

Cytat:
    Built-in variable speed function controlled by a thermistor input
    The LB11961 can implement quiet, low-vibration variable speed control using externally clocked high side transistor direct PWM drive

Czy to oznacza, że mogę kontrolować prędkość bezpośrednio w LB11961? (poza kondensatorem na wejściu CPWM)

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo