Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie odnośnie nadajnika FM

14 Cze 2011 13:14 3053 22
  • Poziom 9  
    Witam!
    Mam pytanie odnośnie nadajnika FM 30W (link), czy jest warty uwagi (czy to dobra konstrukcja, co o nim myślicie, czy nie "sieje" itp.), w przypadku gdy nie jest warty uwagi, proszę o podanie polecanego przez Was nadajnika o mocy 30W (regulowanej).

Mam jednak nadzieję, że jest to konstrukcja godna uwagi i warta swojej ceny.

Proszę o odpowiedź.
  • Poziom 17  
    Bez anteny nie "sieje". Bez zasilania nie ma szans żeby Cię namierzyli.
  • Poziom 35  
    Witam.
    No tak - 30W .
    Tylko dlaczego widnieje tam napis - " Output power : 0 to 1000mW±10% " ?
    Chyba że chodzi o nadajnik 1W :D
    Pozdrawiam .
  • Poziom 9  
    Oczywiście, że chodzi mi o nadajnik 30W, ale ciekawy jestem czy nie sieje i nie rozsiewa niczego, poza tym, co ustawi się w nim (czyli częstotliwość, którą wybieramy do nadawania).

Dodaję też film, który z tego co mi się wydaję, to ta firma, która go produkuje zrobiła

Link
  • Poziom 35  
    Witam.
    Z całą pewnością będzie mniej " siał " i będzie bardziej stabilny niż coś co samemu zrobisz .
    Zastanawia mnie tylko to o czym pisałem .
    Może napisz do nich i dowiedz się co i jak .
    Pomijając oczywiście kwestie prawne :D
    Pozdrawiam .
  • Poziom 9  
    @pukury co do kwestii prawnych to przecież, nie jest chyba karane posiadanie sprzętu nadawczego.

Co do tego, że zastanawiasz się nad mocą, to może ten nadajnik jest 1W ale ma wzmocnienie do 30W (tzw. "dopał" - czy jak to się mówi), albo druga opcja, że się na stronie pomylili.

Ciekawią mnie opinie na temat tej konstrukcji, w ogóle czy od tej firmy można coś zamawiać (bo różnie z niektórymi firmami bywa), ciekawi mnie też czy może jakaś inna firma produkuje nadajnik 30W (z regulacją mocy) w podobnej cenie, a może i lepszej jakości.
  • Moderator
    daroexe1 napisał:
    ...Ciekawią mnie opinie na temat tej konstrukcji, w ogóle czy od tej firmy można coś zamawiać (bo różnie z niektórymi firmami bywa), ciekawi mnie też czy może jakaś inna firma produkuje nadajnik 30W (z regulacją mocy) w podobnej cenie, a może i lepszej jakości.

Co stoi na przeszkodzie by napisać (zadzwonić) do tej firmy i zapytać o warunki sprzedaży?
    Możesz też poprosić o świadectwo zgodności. Firma musi je mieć bo inaczej nie mogła by ich wprowadzać do obrotu.
    Jeżeli nadajnik ma świadectwo zgodności to nie powoduje zakłóceń.
    Tak więc pytaj raczej u źródeł a nie na forum.
  • Poziom 9  
    @c2h5oh problem z zapytaniem wielki nie jest (aktualnie nie mam za dużo czasu, ale się zapytam)

Jeszcze jedno mam pytanie, którą antenę do tego w/w (30W nadajnika) polecilibyście bardziej

(oznaczmy ją: ANTENA NUMER 1)

czy może tą ANTENA NUMER 2

Pewnie ta druga jest lepsza, ale mi osobiście bardziej ta pierwsza odpowiada z racji "mobilności" (tylko czy jest dobra), ale tu pytanie czy do tych anten trzeba zastosować symetryzator?

PS: A może jakąś antenę Wy mi polecicie do tego nadajnika, ciekawi mnie też ile kosztuje (i gdzie można kupić) taki dipol prosty, jaki używają stację "profesjonalne".

A i bym zapomniał, odnośnie preemfazy, bo przy tym nadajniku (30W) jest napisane, że preemfaza 50µs i opcjonalna 75µs, czyli pewnie do wyboru przy zakupie (albo może nadajnik ma funkcję zmiany), ale do sedna, jaką preemfazę wybrać (jaka w Polsce jest używana)?
  • Poziom 21  
    Ta pierwsza to chyba jako pokojowa ;) Z racji swojej konstrukcji (złącza) nie specjalnie nadaje się na zewnątrz. Obie anteny są ćwierćfalowe. Polecilibyśmy zrobić samemu taką antenę, bo szkoda Twoich pieniędzy. Wymiary promiennika i przeciwwagi wyliczysz sobie ze wzoru 300/f/4*0,96 gdzie f to częstotliwość (środek pasma) na jakim będziesz chciał nadawać. Impedancję anteny regulujesz kątem nachylenia przeciwwag. Poczytaj pod tym linkiem na stronie 903 i dalszych jeśli chcesz znać szczegóły.
  • Poziom 9  
    ginger78 napisał:
    Ta pierwsza to chyba jako pokojowa ;) Z racji swojej konstrukcji (złącza) nie specjalnie nadaje się na zewnątrz. Obie anteny są ćwierćfalowe. Polecilibyśmy zrobić samemu taką antenę, bo szkoda Twoich pieniędzy. Wymiary promiennika i przeciwwagi wyliczysz sobie ze wzoru 300/f/4*0,96 gdzie f to częstotliwość (środek pasma) na jakim będziesz chciał nadawać. Impedancję anteny regulujesz kątem nachylenia przeciwwag. Poczytaj pod tym linkiem na stronie 903 i dalszych jeśli chcesz znać szczegóły.

Tak, tylko jest pewien problem, otóż nigdy nie konstruowałem nic samemu i na początek wolałbym coś gotowego.

Aha, może jest możliwość kupić gdzieś antenę nadawczą, taką jak używają "profesjonalne" radia (np. dipol prosty)?
  • Poziom 31  
    Może i poza tematem ale tak czytając Twoje posty dochodzę do wniosku że nie wiesz ILE to jest 30W w tym zakresie. Co do siania, jeśli to współpracuje z tym zasilaczem....hmmm. Jak go kupisz i uruchomisz to odłóż sobie parę groszy, bo przydadzą się w pokoju ze szkocką firanką w oknie :D
  • Poziom 9  
    gregorio27 napisał:
    Może i poza tematem ale tak czytając Twoje posty dochodzę do wniosku że nie wiesz ILE to jest 30W w tym zakresie. Co do siania, jeśli to współpracuje z tym zasilaczem....hmmm. Jak go kupisz i uruchomisz to odłóż sobie parę groszy, bo przydadzą się w pokoju ze szkocką firanką:D

Otóż Ciebie zaskoczę (a może i nie), otóż wiem ile to jest 30W w zakresie od 87,5 MHz do 108,0 MHz, tak więc nie mów że nie wiem.

Jedno mogę powiedzieć, że nigdy nie konstruowałem anten i póki co nie będę, bo nie mam zbytnio czasu (więc wolę narazie coś gotowego).

A, może wiesz gdzie można dobrą antenę kupić (może też wiesz, gdzie można kupić taką jak wcześniej wspomniałem, używaną przez "profesjonalne" stacje radiowe - np. dipol prosty)?

PS: Wytłumacz o co Ci chodziło ze "szkocką firanką", bo nie rozumiem tego "Slangu".

Proszę też o pisanie odpowiedzi na temat, gdyż ja szanuję innych użytkowników, ale nie lubię gdy ktoś schodzi z tematu (tak nawiasem mówiąc/pisząc).
  • Poziom 31  
    Przecież w linku który podałeś również mają anteny więc w czym problem?
  • Poziom 9  
    gregorio27 napisał:
    Przecież w linku który podałeś również mają anteny więc w czym problem?

Nie ma problemu, tylko zastanawiam się czy te, podane przeze mnie są dobre, to po pierwsze, a po drugie, zastanawia mnie czy można nabyć (i jaka jest cena) antenę nadawczą (np. dipol - pojedynczy), używany przez "profesjonalne" rozgłośnie radiowe.
  • Poziom 38  
    Profesjonalne rozgłośnie nie używają pojedynczych dipoli na UKF-ie, tylko systemy wieloantenowe z odpowiednio kształtowanymi charakterystykami żeby mocy nie marnować i nie emitować fal np. w niebo. Ale kupić można np. w firmie KATHERIN. A tak przy okazji to po diabła Ci profesjonalna antena do badziewiastego nadajnika. Bo patrząc na jego bebechy to nie jest nic specjalnego, a do Professional mu daleko. Plastikowa obudowa to raz i cewki Π-filtra wzmacniacza mocy bez ekranowania poszczególnych ogniw to dwa. Ponadto podają "30W" a potem w szczegółowej specyfikacji Output power: 0 to 1000mW±10% = 0 do 1W (słownie: jeden [W]), nie podają parametru "Harmonic rejection" czy "Harmonic suppression" jak by to nie zwał, ogólnie chodzi tłumienie harmonicznych, już samo to powinno dać do myślenia. Ot klepane przez amatorską firmę dosyć ładnie wyglądającego "coś".
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    daroexe1 napisał:
    Jedno mogę powiedzieć, że nigdy nie konstruowałem anten i póki co nie będę, bo nie mam zbytnio czasu (więc wolę narazie coś gotowego).

Zaprzeczasz sam sobie i mydlisz nam oczy, pisząc, że
    Cytat:
    co do kwestii prawnych to przecież, nie jest chyba karane posiadanie sprzętu nadawczego.

Reasumując - potrzebujesz zakupić sobie nadajnik i do niego antenę oraz postawić tą antenę i podłączyć nadajnik - a potem patrzyć na to wszystko i się cieszyć, że masz takie ładne cudo. :D

Cytat:
    A, może wiesz gdzie można dobrą antenę kupić

Odwiedź stronę firmy np. Dipol. Są w sieci net.
    Cytat:
    np. dipol prosty

Cytat:
    Wytłumacz o co Ci chodziło ze "szkocką firanką", bo nie rozumiem tego "Slangu".

W Szkocji lubią na tkaninach wzorki w kratę - kraty mamy m.in. w oknach - a gdzie mamy grube kraty w oknach - chyba w "więzieniu" - i to właśnie czeka Ciebie po tym zainstalowaniu i nadawaniu.

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Sam sobie nie zaprzeczam, a chciałem się tylko dowiedzieć czegoś więcej o tym nadajniku i w ogóle o antenach nadawczych (profesjonalnych, które można kupić) - wspomnę, że są stację "profesjonalne", które nadają z jednego dipola.

Piratem nie jestem i być nie będę, tylko interesuje mnie radiofonia, oraz sprzęt i co w tym złego jeśli się go posiada - nic, bo przecież, gdzieś było tu na elektrodzie wspomniane, że można posiadać sprzęt nadawczy.
    Chciałem też, jakbym miał kupować nadajnik to taki, który byłby jak najlepszy, by nie siał itp., oczywiście wszystko w celach edukacyjnych - przecież nikt mi nie zabroni posiadania nadajnika, skoro posiadanie jest legalne.

Proszę też nie pisać złośliwych żartów o "szkockich firankach" (dziękuję użytkownikowi SP5ANJ za wyjaśnienie), bo ja nie zamierzam piracić, co najwyżej kiedyś ze sztucznym obciążeniem sprawdzić jak działa nawet na najmniejszej mocy, może nawet dla większego bezpieczeństwa wybuduje klatkę Faradaya.

Także tak jak wcześniej wspomniałem, jakbym miał kupować nadajnik to chciałbym, by był on "zrobiony" jak najlepiej, by nie był "siewnikiem" niepożądanych fal na UKF'ie.
  • Poziom 35  
    witam.
    No tak - ale skoro nie masz zamiaru nadawać , to co za różnica czy sieje czy nie ?
    Jak już pisałem - z pewnością to urządzenie jest lepsze niż sam możesz zrobić .
    Podobnie ma się sprawa z antenami .
    Pogląd że " profesjonalnie " nadaje się z dipola jest ciut dziwny .
    W końcu dipol nie ma charakterystyki symetrycznej ( dookólna ) - ma coś na kształt ósemki - sprawdź .
    Generalnie - kupuj i pchaj w szafę ( lub do klatki faradaja ) :D
    Pozdrawiam .
  • Poziom 9  
    Jeśli szukasz czegoś porządnego polskiej produkcji to polecam stronę Pana sp6huk
    http://www.sp6huk.com/ ten pan jest krótkofalowcem i zapewne bubla Ci nie sprzeda.
    Masz tam nadajnik o mocy wyjściowej 20mW/15W, do tego antenę jego konstrukcji. Zakres modulacji do 70kHZ więc RDS-ik również by był ,wystarczy odpowiednia karta dźwiękowa w komputerze i odpowiedni program i możesz czuć się Prawie jak profesjonalna stacja ;).
    Oczywiście nie radził bym Ci tego używać z oczywistych względów no ale posiadać to możesz [(tak dla własnej satysfakcji (może te głupie przepisy się kiedyś zmienią :>)]
    15 W Ci wystarczy choć to i tak dużo.
  • Poziom 9  
    tomilo napisał:
    Jeśli szukasz czegoś porządnego polskiej produkcji to polecam stronę Pana sp6huk
    http://www.sp6huk.com/ ten pan jest krótkofalowcem i zapewne bubla Ci nie sprzeda.
    Masz tam nadajnik o mocy wyjściowej 20mW/15W, do tego antenę jego konstrukcji. Zakres modulacji do 70kHZ więc RDS-ik również by był ,wystarczy odpowiednia karta dźwiękowa w komputerze i odpowiedni program i możesz czuć się Prawie jak profesjonalna stacja ;).
    Oczywiście nie radził bym Ci tego używać z oczywistych względów no ale posiadać to możesz [(tak dla własnej satysfakcji (może te głupie przepisy się kiedyś zmienią :>)]
    15 W Ci wystarczy choć to i tak dużo.

W sumie wolałbym 30W, ale 15W ostatecznie też mogłoby być.

Ale jest jedno "ale", otóż od paru osób słyszałem, że nadajniki "produkcji" SP6HUK (z całym szacunkiem, piszę tylko to co kiedyś przeczytałem/usłyszałem) nie należą do dobrych, zarówno z jakością dźwięku jak i licznymi harmonicznymi.

Jeden użytkownik się skarżył, że gdy nadawał nawet na mocy 20mW, na częstotliwości 100,0 MHz, to było go też słychać na częstotliwości 106,0 MHz jak i 94,0 MHz, oraz że ta moc to jest trochę oszukana, więc też dlatego mam wątpliwości, szczególnie, że paru użytkowników o tym mówiło (nawet o nadajniku 20mW/1W oferowanym przez SP6HUK).

EDIT:
    To jest odpowiedź:

Tak, tylko do celów edukacyjnych, ale żeby się czegoś dowiedzieć to trzeba mieć dobry sprzęt, a nie jakiś słabej jakości (tylko po to mi to potrzebne, jeśli ktoś mnie źle zrozumiał to przepraszam, ale piracenie to nie moje intencje, bo po pierwsze nie chcę popełniać przestępstwa, a chcę tylko zrozumieć głębiej zasadę działania nadajnika - już gotowego, zrobionego przez kogoś kto się na tym zna)
  • Poziom 9  
    Otóż testowałem ten nadajnik (1W )i powiem, że ma on dość czułe wejście i może przez to niektóre osoby narzekały na jakość ,przypuszczam że podłączali oni źródło dźwięku bezpośrednio do nadajnika zamiast pierw ten sygnał dobrze ukształtować- zastosować limiter i kompresor. Dzięki odpowiedniemu sygnałowi doprowadzonemu do wejścia(zastosowanie limiter,kompresor,itd) działał mi bardzo przyzwoicie , głośno,dźwięk był czysty (osiągnąłem także RDS). Jeżeli chodzi o te wspomniane przez Ciebie sąsiednie częstotliwości(nie chodzi mi teraz o harmoniczne) to w pobliżu kilku metrów od anteny też to zauważyłem lecz myślę że jest raczej normalne ,(odbiornik radiowy jest w pobliżu zbyt dużego sygnału w.cz i to raczej w nim powstaje to zjawisko ) w dalszej odległości tego zjawiska nie zauważyłem.
    Z moich prób wynikało że przy 20mW zasięg osiągał do około 300m (na mojej antenie) .
    Co do częstotliwości harmonicznych to potwierdzam są. tak są przedstawione w instrukcji którą posiadam:
    Oczywiste jest, że jeżeli miałbym nadawać jakimkolwiek kupnym nadajnikiem to i tak bym dla własnego bezpieczeństwa na wyjściu dodał filtr, niezależnie jaki bym nadajnik kupił.
  • Poziom 31  
    Cytat:
    Ale jest jedno "ale", otóż od paru osób słyszałem, że nadajniki "produkcji" SP6HUK (z całym szacunkiem, piszę tylko to co kiedyś przeczytałem/usłyszałem) nie należą do dobrych, zarówno z jakością dźwięku jak i licznymi harmonicznymi.
    I tu Cię mamy, mylisz się w zeznaniach! Przecież pisałeś o użyciu nadajnika tylko w celach kolekcjonersko-pomiarowych, więc jakość powinna Ci "latać", ba nawet to lepszy materiał do badań :D.
  • Moderator
    Do celów edukacyjnych wystarczy 20mW.

Temat był raportowany. Regulamin p 3.1.17